ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό spqx » 13 Φεβ 2012, 15:17

Η αξιολόγηση δεν είναι κακό πράγμα και δεν έχει κανείς να φοβάται τίποτα από αυτή αν είναι εντάξει στη δουλειά του. Όλοι πρέπει να αξιολογούμαστε για τη δουλειά που κάνουμε και όσο πιο σοβαρή είναι αυτή τόσο πιο σοβαρή και η αξιολόγηση. Ως θετικός άνθρωπος δε μπορώ να δεχτώ ότι κάποιοι είναι υπεράνω (πχ εκπαιδευτικοί οι οποίοι έχουν να αξιολογηθούν από το 19... δεν ξέρω πόσο) ή ότι υπάρχουν επαγγελματικές δραστηριότητες που δεν αξιολογούνται. Να σταθώ όμως πίσω από τις λέξεις: Τρόποι αξιολόγησης υπάρχουν ενεργοί ακόμα και σήμερα αλλά δεν έχουν κανένα αντίκρισμα. Έτσι μετά την 5-ετία όλοι βαθμολογούνται με άριστα 10 (εκτός κάποιων εξαιρέσεων λόγω προσωπικών ή κομματικών διαφορών). Όσο για τους γιατρούς, υπάρχει μεν το νομικό πλαίσιο για την ετήσια αξιολόγηση η οποία όμως δε γίνεται παντού, ακριβέστερα γίνεται μόνο σε κάποια νοσοκομεία. Συμπέρασμα: Η μέθοδοι αξιολόγησης είναι λάθος, το όλο σύστημα είναι λάθος. Δεν είναι οι διορθωτικές κινήσεις που χρειάζονται αλλά εκ νέου σχεδιασμός. Και το πιο σημαντικό κατά την ταπεινή μου άποψη είναι η διαστρωμάτωση της υγείας (Α' βάθμια, Β' βαθμια).
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 14 Φεβ 2012, 00:39

@spqx συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Μα σε όλα. Έχεις σχέση με το χώρο.

Ο μόνος λόγος που δεν έχει προχωρήσει η "ετήσια αξιολόγηση" είναι λόγω του κομματισμού και των γνωστών αποτελεσμάτων της "αξιολόγησης" σε μεγάλα κέντρα. Η διαφορά των γιατρών από άλλα επαγγέλματα - λειτουργήματα, είναι ότι οι φελλοί πλένε ευκολότερα και πολύ πιο γρήγορα από το έτος. Ο κακός γιατρός κάνει μπαμ... σε μέρες.

Η δια βίου εκπαίδευση όμως είναι σημαντική και συχνά σώζει ζωές, όπως και οι επιτροπές μελέτης σφαλμάτων (όχι σε στυλ ιεράς εξέτασης όμως, όπως γίνεται στο εξωτερικό).

Το ΕΣΥ λειτούργησε για μερικά χρόνια και πέθανε μαζί με τον άξιο κ. Γεννηματά, μέλος μιας ομάδας ελάχιστων πολιτικών που σέβομαι. Χρειάζεται επανασχεδιασμό από την αρχή, δεν έχουν μείνει και πολλά όρθια.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 19 Φεβ 2012, 11:21

Μέσα απο την ειδικότητα μου ως ψυχολόγος θέλω να κάνω αναφορά στην ψυχική υγεία όπου το κράτος απουσιάζει και τα φάρμακα τα οποία πολλοί οφείλουν να παίρνουν εφόρου ζωής στοιχίζουν. Στο κομμάτι της πρόληψης και μέσα απο την εκπαίδευση ενηλίκων θα μπορούσαν να προβλεφθούν πολλές δύσκολες συνθήκες όπως η χρήση ουσιών , αλκοόλ και ενδοσχολικής βιας ένα θέμα που καιει τη σημερινη σχολική κοινότητα και όχι μόνο.
Συμφωνώ απόλυτα με την μηχανογράφηση των πάντων και την εξοικονόμηση πόρων απο την παραπάνω κίνηση
Πειρατικά
Μιχάλης ;)

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 19 Φεβ 2012, 17:46

tsentseris έγραψε:Μέσα απο την ειδικότητα μου ως ψυχολόγος θέλω να κάνω αναφορά στην ψυχική υγεία όπου το κράτος απουσιάζει και τα φάρμακα τα οποία πολλοί οφείλουν να παίρνουν εφόρου ζωής στοιχίζουν. Στο κομμάτι της πρόληψης και μέσα απο την εκπαίδευση ενηλίκων θα μπορούσαν να προβλεφθούν πολλές δύσκολες συνθήκες όπως η χρήση ουσιών , αλκοόλ και ενδοσχολικής βιας ένα θέμα που καιει τη σημερινη σχολική κοινότητα και όχι μόνο.
Συμφωνώ απόλυτα με την μηχανογράφηση των πάντων και την εξοικονόμηση πόρων απο την παραπάνω κίνηση
Πειρατικά
Μιχάλης ;)


+1

Όπως και το μεγάλο μέτωπο που θα ανοίξουμε για τις πατέντες φαρμάκων.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

christos40
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 00:27

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό christos40 » 19 Φεβ 2012, 21:44

Αγαπητοί φίλοι ,
Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που παραθέτετε , όμως μερικά από αυτά είναι απλώς ευχολόγια . Δηλαδή σωστές θέσεις αλλά μή εφαρμόσιμες .
Είμαι ένας από τους 300 ιδρυτές του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας , και παράλληλα πολλά χρόνια μέσα στο σύστημα υγείας . Έχω εμπειρία και από το Ε.Σ.Υ. , και από την Πανεπιστημιακή κοινότητα και από το ιδιωτικό επάγγελμα .
Γνωρίζω πού το σύστημα χωλαίνει , πού υπάρχουν στρεβλώσεις , οι οποίες δεν αφήνουν όποιον θέλει να διορθώσει τα στραβά του συστήματος .
Το κόμμα μας , δεν πρέπει να αρκεστεί στο να καταγγέλει τα αποτελέσματα μίας μακροχρόνιας πρακτικής , πάνω από πενήντα χρόνια . Πρέπει να δώσει λύσεις πρακτικές , που να τις καταλαβαίνει ο λαός .
Δεν έχουμε την πολυτέλεια να ονειρευόμαστε έναν καλύτερο κόσμο , πρέπει να τον φτιάξουμε .
Όσο το δυνατόν συντομότερα να συναντηθεί η επιτροπή υγείας , να συγκροτηθεί ένας άξονας ιδεών για την υγεία , για την περίθαλψη και να γράψουμε τις βασικές αρχές του κόμματος για την Υγεία .
Υπάρχουν και άλλοι που έχουν απόψεις για την Υγεία , πρέπει να δηλώσουμε συμμετοχή , και να προχωρήσουμε .

Οι εκλογές έρχονται . Είναι πολύ σημαντικό κάθε επιτροπή να έχει συγκεκριμένες απόψεις και λύσεις για τα θέματά της .

Χρήστος

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό spqx » 20 Φεβ 2012, 09:27

Νομίζω ότι πρέπει να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, ιεραρχώντας τα προβλήματα και αναζητώντας λύσεις. Πέρα από τη φιλολογική συζήτηση που μπορούμε να κάνουμε, υπάρχουν πολλά προβλήματα στην υγεία με τα οποία πρέπει να ασχοληθούμε. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος τα προβλήματα χωρίζονται σε κάποιες κατηγορίες:

Ανάλογα με τη σοβαρότητά τους
Ανάλογα με την πολυπλοκότητά τους
Ανάλογα με την αμεσότητα λύσης τους

πχ μη αξιόπιστη εφαρμογή ηλεκτρονικής συνταγογράφησης (σοβαρό, απλό, σχετικά άμεσο)
πχ διαχωρισμός πρωτοβάθιας-δευτεροβάθμιας υγείας (σοβαρό, πολύπλοκο, χρονοβόρο)

Θα πει κάποιος ότι όλα τα προβλήματα είναι σοβαρά, εννοώ ότι ίσως να μπορεί να υπάρχει κάποια διαβάθμιση.

Περιμένω τις απόψεις σας.
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

stathis simeonidis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 11:02

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό stathis simeonidis » 02 Μαρ 2012, 11:37

Καλημέρα σε όλους ξεχάσατε ένα ακόμη βασικό θέμα: αυτό της προνοσοκομειακής περίθαλψης. Θα ξεκινήσω από το γεγονός ότι είμαι εθελοντής του Σώματος των Σαμαρειτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (Ε.Ε.Σ.) και κάτοχος πιστοποιήσεων στις Α βοήθειες, δεν υποκαθιστώ κανέναν γιατρό ή άλλον επαγγελματία της υγείας απλά συνεπικουρώ σε αυτούς. Το θέμα της προνοσοκομειακής περίθαλψης έχει στην χώρα μας, ουσιαστικά, εγκαταληφθεί στην τύχη του. Το ΕΚΑΒ με λίγα στοιχειώδη μέσα (στην Καβάλα τα ασθενοφόρα έχουν πάνω από 400000 χλμ το καθένα) προσπαθεί να παράσχει βοήθεια όπου χρειαστεί. Ο γενικός πληθυσμός παραμένει ανεκπαίδευτος σε θέματα πρώτων βοηθειών με αποτελέσματα απογοητευτικά γιατί τα προγράμματα εκπαίδευσης που υπάρχουν τόσο του ΕΚΑΒ, όσο και του Ερυθρού Σταυρού δεν γίνονται είτε από έλλειψη κονδυλίων είτε από έλλειψη εκπαιδευτών. Το σύστημα του ΕΚΑΒ αντί να βελτιώνεται απαξιώνεται (ξέρουμε μόνο να θαυμάζουμε τα ελικόπτερα Α βοηθειών) και τα θύματα που θα μπορούσαν να διασωθούν από μια έγκαιρη επέμβαση (η περίφημη "χρυσή ώρα" των διασωστών) αυξάνονται. Θα πρέπει λοιπόν στο επίπεδο αυτό, να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην ανάπτυξη του ΕΚΑΒ, να δοθούν κίνητρα στα στελέχη του να έχουν πιστοποιήσεις διεθνώς αναγνωρισμένες (όπως το PHTLS) και φυσικά να έχουν και τις αντίστοιχες απολαβές.
Σε ότι αφορά τις εθελοντικές ομάδες να υπάρξει νομικό πλαίσιο για τις πιστοποιήσεις τους γιατί αυτή την στιγμή επικρατεί το χάος. Μόνο το Σώμα των Σαμαρειτών του Ε.Ε.Σ. έχει πιστοποίηση κατά ISO για την εκπαίδευση του. Όλες οι άλλες ομάδες επικαλούνται πιστοποιήσεις που δεν έχουν ελεγχθεί από κανέναν φορέα. Αυτό πρέπει να σταματήσει γιατί δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από έναν ημιμαθή εθελοντή διασώστη Α βοηθειών...
Τέλος μια και αναφέρομαι στον Ε.Ε.Σ. θα πρέπει (όπως είναι υποχρέωση της Βουλής) να ελεγχθεί για τις πράξεις του ο πρόεδρος του κος Αντρέας Μαρτίνης γιατί τον έχει οδηγήσει στην πτώχευση ενώ υπάρχουν ενδείξεις αξιόποινων πράξεων σε ότι αφορά την χρηστή διαχείριση της περιουσίας του (συνεργασία με Βγενόπουλο κλπ)

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 17 Μαρ 2012, 02:54

Πιστεύω ότι ξεκινάμε την ανάλυση του προβλήματος από την ανάποδη, και έτσι μάλλον οι λύσεις μας θα είναι μισές.
Αρχικά κάνουμε το λάθος να πιστεύουμε ότι ο τομέας υγείας είναι ο τομέας ΕΣΥ. Περιλαμβάνει πολύ πιο πολλά απο απλά την ανασυγκρότηση του ΕΣΥ.

Πρέπει πρώτα να ξεδιαλύνουμε τι πολιτική υγείας θέλουμε.
Κρατική, Ιδιωτική, Μεικτή;
Θα πληρώνει ο ασθενής; Θα πληρώνει το Κράτος; Θα πληρώνει το Ταμείο; Θα είναι μεικτή η πληρωμή;
Πόσες παροχές θα δικαιούται ο ασθενής;

Αφού τα ξεδιαλύνουμε όλα αυτά ας περάσουμε σέ άλλα βασικά.
Ποιός και πώς θα ασκεί έλεγχο στο ποιος δικαιούται τι;
Ποιός και πώς θα εξασφαλίζει ότι γίνεται το σωστο rationalisation;
Ποιός και πως θα εξασφαλίζει την σωστή κατάρτιση όλων των υποδομών και των εργαζομένων;
Ποιός και πώς θα εξασφαλίζει ότι όλοι οι ασθενείς λαμβάνουν τις σωστές υπηρεσίες υγείας.

Αν αποφασίσουμε όλα αυτά μετα θα δούμε πώς μπορούμε να τα κατανείμουμε λαμβάνοντας υπόψη την ιδιομορφία του Ελληνικού χώρου (νησιά,μικρές σε πληθυσμό πολυπληθείς κοινότητες στην επαρχία κ.α)

Με την προσωπική μου εμπειρία ώς εργαζόμενος στον χώρο της υγείας στον ιδωτικό, στον δημόσιο τομέα στην Ελλάδα αλλά και σε χώρες του εξωτερικού (Ιταλία, Γαλλία, Αγγλία, Ηνωμένες Πολιτείες, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα), τόσο και από την εμπειρία μου ώς ασθενής σε όλες τις παραπάνω χώρες όσο και από την εμπειρία μου από την συμμετοχή μου στην διαδικασία μηχανοργάνωσης ενός από τα μεγαλύτερα στρατιωτικά νοσοκομεία της Αθήνας (έχω και την καταδίκη μου από την Microsoft γιατί εκπαίδευα το προσωπικό στα windows) μπορώ να πώ που χωλαίνει το σύστημα. Αλλά αυτό που διαπίστωσα είναι ότι δεν γίνεται να βρούμε λύσεις αν δεν ακολουθήσουμε αυτό που είχε πεί ο Τρίτσης κάποτε "γκρέμισμα και χτίσιμο από την αρχή".

Κάποιες παρατηρήσεις από αυτές που προτάθηκαν.
- Ηλεκτρονικός Φάκελος Ασθενούς; Πολύ σωστό μέτρο. Τα πρόβληματα που δεν εντάσονται στην διδακασία των γενικών αρχών αλλά στην διαδικασία προδιαγραφών είναι ποιός θα έχει πρόσβαση, πόση πρόσβαση θα έχει (διαφορετικά επίπεδα προσβασιμότητας πληροφοριών), back up, τερματικά πρόσκτησης πληροφοριών, ποιός θα διαχειρίζεται την ενημέρωση του φακέλου.
- Ηλεκτρονικό Ιστορικό Νοσηλείας: Οι περισσότεροι μπερδεύουν τον Φάκελο Ασθενούς με το Ιστορικό. Όπως μπερδεύουν το δελτίο παραγγελίας φαρμάκων ή υλικών με τον Φάκελο και το Ιστορικό. Σαν μέτρο είναι εξαιρετικό. Τα θέματα που τίθενται είναι τα επίπεδα πρόσβασης στην πληροφορία (need to know basis), back up, τρόπος εισαγωγών (OCR? E-pen? πληκτρολόγηση; Υπαγόρευση και απομαγνητοφώνηση; Οπτικοακουστικές εισαγωγές; ), κλείδωμα της εισαγωγής για νομικούς λόγους malpractice, ηλεκτρονική υπογραφή εισαγωγέα.
Όλα τα παραπάνω μαζί με το Ηλεκτρονικο Νοσηλευτικό Ιστορικό, τα ηλεκτρονικά παραπεμπτικά, τα ηλεκτρονικά δελτία παραγγελίας φαρμάκων και τα ηλεκτρονικά δελτία προμήθειας υλικών δημιουργούν μία εξαιρετική βάση δεδομένων. Τα προβλήματα που συνάντησα στην Ελλάδα όμως είναι ότι ούτε οι προγραμματιστές-ηλεκτρονικοί, ούτε οι γιατροί, ούτε οι εταιρίες λογισμικού γνωρίζαν το αντικείμενο. Οι εφαρμογές απο εταιρίες λογισμικού ήταν γελοίες αναγκάζαν τους γιατρούς να τριπλασιάσουν την γραφειοκρατική δουλειά τους και τελικά αποδείξαν αυτό που λένε στην διοίκηση επιχειρηλσεν ότι οι μηχανοργάνωση πολλές φορές αντί να βελτιώνει την παραγωγή ουσιαστικά την επιβραδύνει. Εδώ που είμαι τώρα μας δώσαν ένα προσωπικο iPad με εφαρμογές που παρακαλούσα στην Ελλάδα τις εταιρίες Λογισμικού να μου προσφέρουν και μου λέγαν ότι αυτά δεν γίνονται.

- Έλεγχος και αξιολόγηση Ιατρών. Είναι απολύτως σωστό. Όποιος επαγγελματίας αρνείται την κρίση σημαίνει ότι κάπου έχει χεσμένη την φωλιά του. Οι Έλληνες γιατροί νομίζουν ότι είναι απευθείας μετενσαρκώσεις του Θεράποντος Απόλωνος και ποτέ δεν κάνουν λάθη. Αυτό οφείλεται σε πολλούς λόγους. Οι βασικότεροι είναι ελλειπείς γνώσεις ώστε δεν γνωρίζουν ότι αυτό που κάνουν είναι λάθος και το ότι δεν βλέπουν ξανά τους ασθενείς που κάναν λάθος εκτός αν ο ασθενής τους μηνύσει γιατί απλά ο ασθενής θα πάει σε άλλο γιατρό. Θυμάμαι συνάδελφό μου σε διπλανό νοσοκομείο από το δικό μου που πίστευε ότι ήταν η χειρουργάρα του Λεκανοπαιδίου με μηδενικά ποσοστά αποτυχίας και καθημερινά είχα τουλάχιστον έναν ασθενή δικό του που είχε και από μία επιπλοκή λιγότερο ή και περισσότερο σημαντική.
Η ιατρική αλλάξει συνέχεια και ραγδαία. Από την εποχη που ήμουν ειδικευόμενος μέχρι σήμερα στην ειδικότητά μου τα πράγματα έχουν αλλάξει τουλάχιστο τρείς φορές τόσο από άποψη διαγνώσεως, όσο και από άποψη θεραπειών. Πώς εξασφαλιλζουμε ότι ο ιατρός αλλά και το νοσηλευτικό αλλά και τα παραϊατρικαλ επαγγέλματα ασκούν την σωστή ιατρική;
Στα ΗΑΕ για να σου ανανεώσουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θέλουν συγκεκριμένο αριθμό CME. Στις ΗΠΑ κ´αθε πέντε χρόνια πρέπει να επαναλαμβάνεις τις εξετάσεις ειδικότητας. Στην Αγγλία κάθε χρόνο πρέπει να έχει 360 αξιολόγηση και να καταγραφεί σε μία φόρμα τι καινούριες γνώσεις απέκτησες μέσα στο έτος. Και αν δεν εμφανίσεις πρόοδο χάνεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Συνδιασμοί των παραπάνω υπάρχουν στις περισσότερες χώρες. Ειδικά στην Σιγκαπούρη και στην Ιαπωνία στις χώρες από τα καλύτερα υγειονομικά συστήματα έχουν τον συνδυασμό και των τριών.
Για την αξιολόγηση των ιατρών από τους ασθενείς έχω κάποιους ενδιασμούς. Όχι ότι διαφωνώ αλλά πρέπει να βρεθεί μιά φόρμουλα ώστε να αποφευχθεί η πιθανότητα βαθμολογίας για αντεκδίκηση ή βαθμολογία λόγω φόβου του ασθενή προς τον γιατρό.

- Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Τριτοβάθμια, Τεταρτοβάθμια, Εξωνοσοκομιακή Φροντίδα Υγείας, προληπτική Ιατρική, Ιατρική Εργασίας, Ιατρική Καταστροφών και Επιδημιών, πρέεπι πρώτα να φροντίσουμε τι σύστημα θέλουμε πριν επεκταθούμε.

- Προμήθειες, Κόστος Υγείας. Η μεγάλη αμαρτία. Δεν είναι μόνο το φάρμακο. Είναι όλο το σύστημα προμηθειών και υλικών αλλά και των εξετάσεων, τεχνολογιών και των παροχών.
Ας τα πάρουμε με την σειρά. Δεν υπάρχει έλεγχος στις τεχνολογίες υγείας και στις παροχές. Όλοι γνωρίζουμε για τα γυαλιά ηλίου που τα παίρνεις με το βιβλιάριο. Αλλά και στην τεχνολογία υγείας που ανεβάζει το κόστος είμαστε large τύποι στην Ελλάδα. Πχ στην Αττική έχουμε 5ή6 ρομπότ DaVinci αξίας 3εκατομμυρίων ευρώ έκαστο. Χωρίς να έχουμε τις νόσους και τους ασθενείς να λειτουργήσουν όλα. Με αποτέλεσμα να υπολειτουργούν όλα και να μην αποσβαίνουν το κόστος κτήσης τους και συντήρησης. Γιατί αυτό γιατί απλά σε καμία προμήθεια τεχνολογίας δεν γίνεται έλεγχος σκοπιμότητας. Ετσι οι ιδώτες χρεώνουν τα άντερά τους για να κάνουν σκωλικοειδεκτομές με ρομπότ τα μισά από τα οποία τα πληρώνει το ΙΚΑ και το δημόσιο πληρώνει την καθαρίστρια να τα ξεσκονίζει και το φωτογράφο να το βγάζουν στις εφημερίδες. Υπάρχουν χιλιάδες άλλα παραδείγματα. Από την ειδικότητα μου μόνο γνωρίζω τα ΡΕΤ, τα LASER, ειδικούς υπέρηχους. Όλα χωρίς κανένα έλεγχο σκοπιμότητας και με αναλώσιμα για να παίζουμε της τάξης των χιλιάδων ευρώ. Άρα πρέπει να μπούν έλεγχοι σκοπιμότητας.
Εξετάσεις. Κανένας δεν ελέγχει τι εξετάσεις γινόνται και αν πρέπει να γίνονται. Φτάνουμε σε γελοία σημεία οπως πχ ολοι οι ασθενείς που εισάγονται σε πανεπιστημιακή κλινική της Αθήνας να τους γίνεται αυτόματα ολόσωμη αξονικη αξίας 500 ευρω, ή εργαστηριακά αξία 200 ευρώ, χωρίς λόγο και αιτία απλά γιατί οι γιτροί φοβούνται ή δεν ξέρουν να κάνουν κλινική διάγνωση. Θυμάμαι την πρώτη μέρα που δούλεψα σε ιδιωτικό νοσοκομείο είχα δώσει σε ασθενή όλο το πακέτο εξετάσεων που είχα μάθει να κάνω στο δημόσιο. Ακόμα θυμάμαι το πρόσωπο του κακομοίρη όταν ήρθε να μου ζητήσει αν γίνεται να κόψουμε εξετάσεις γιατί δεν είχε επάνω του τριακόσιες χιλιάδες δραχμές.
Πώς λύνουν το πρόβλημα οι άλλοι λαοί; Οι Αμερικανοί και στην Ανατολή θέτουν τον ασφαλιζόμενο υπεύθυνο του χαρτοφυλακίου του υγείας. Στην Αγγλία βάζουν τους γενικούς γιατρούς και επιτροπές ασθενών να ορίζουν ποιές εξετάσεις να γίνονται κατά άτομο και μετά βάζουν τους γενικούς γιατρούς να πληρώνουν απο το χαρτοφυλάκιο του ασθενούς τις εξετάσεις αν κρίνουν ότι ορθώς γίναν.
Φάρμακο. Το φάρμακο είναι μιαμεγάλη αμαρτία και εμπλέκονται πάρα πολλοί στην τιμή του. Οι πατέντες δεν είναι το μόνο πρόβλημα. Είναι ίσως το μικρότερο. Γι'αυτό η λύση που προτείνει ο Λοβέρδος για τα γενώσιμα δεν θα αποδώσει. Την λύση αυτή να περάσει η επιλογη της εταιρίας Πό τον γιατρό στον φαρμακοποιό την προτείναν πάντα οι φαρμακευτικοί σύλλογοι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στην Ιατρική ουσιαστικά έχει να κάνει με το ποιός θα πάρει την μίζα για την επιλογή.
Απο την άλλη τα γενώσιμα στην Ελλάδα είναι πανάκριβα και σε ίδιες τιμές με τα πρωτότυπα, πράαγμα που δεν δικαιολογείται γιατί το γεννώσιμο δεν έχει το ίδιο κόστος παρασκευής με το πρωτότυπο. Το ίδιο γενώσιμο Ελληνικής εταιρίας στην Ελλάδα πωλείται 15 ευρώ και στην Αγγλία 3 ευρώ.
Για να καταλάβουμε γιατί το γενώσιμο πρέπει να έχει μικρότερη τιμή από το πρωτότυπο ας δούμε πόσο κοστίΕι στο κάθε ένα για να βγεί στην αγορά. Το πρωτότυπο πρέπει ν πληρώνει 10000 άτομα για δέκα χρόνια που αντιστοιχούν από την στιγμή που θα αρχίσει να ψάχνει το μόριο μέχρι που θα βγεί στην αγορά. Επίσης θα πρέπει να πληρώσει 1500 υγιείς ανθρώπους που θα πάρουν το φάρμακο για ένα μήνα για να δούμε ότι δεν έχει επιπλοκές σε ανθρώπους πληρώνει περίπου 10000 ευρώ αμοιβή στον καθένα. Επίσης πρέπει να πληρώσει 1500 ασθενείς που θα τυχαιοποιηθούν για να πάρουν το φάρμακο η νεροζούμι για να δούμε αν όντως δρα, και τέλος θα πρέπει να πληρώσει 40000 ασθενείς που θα πάρουν το φάρμακο για τέσσερα χρόνια και θα παρακολουθούνται για πέντε χρόνια για να δούμε αν έχουν μακροχρόνιες επιπλοκές. Επειδή σε αυτά τα στάδια οι ασθενείς δεν παίρνουν αμοιβή αλλά πληρώνονται οι θεραπείες των επιπλοκών και αποζημιώσεις σε σοβαρές επιπλοκές κατά μέσο όριο κάθε ασθενής κοστίζει γύρω 20000 ευρώ. Τέλος εφόσον το φάρμακο πάρει έγκριση πρέπει να γίνει διαφήμιση να μάφουνότι κυκλοφόρησε νέα ουσία και γιατί ειναι καλύτερη ουσία στην κατηγορία της. Από την άλλη τα γενώσιμα πρέπει να στρατολογήσουν 1500 υγιείς που θα πάρουν τρείς ημέρες το φάρμακό τους για να δούμε αν το φάρμακο έχει την συγκέντρωση που πρέπει να έχει στο αίμα και δεν είναι απλή καραμέλα. Το κόστος είναι 3000 ευρώ στον ασθενή. Άρα η τιμή τους δεν μπορεί να είναι ίδια.
Από την άλλη τα ίδια τα γενώσιμα θέλουν να υπάρχει η πατέντα για κάποια χρόνια ώστε η φαρμακευτική ουσία να εδραιωθεί στούς γιατρούς ώστε να μην έχουν κόστος διαφήμισης. Το πρόβλημά τους με τα δέκα χρόνια είναι ότι η κάθε εταιρία με το που θα βγάλει ένα φάρμακο ήδη ξεκινάει την δεκαετή διαδακισία για την αντικατάσταση της ουσίας με νέα ουσία καλύτερη. Οπότε με το που λήγει η πατέντα βγάζουν στην αγορά την νέα ουσία οπότε τα γενώσιμα δεν ανταγωνίζονται την προτότυπη ουσία αλλά το νέο εξελιγμένο μόριο όπου χάνουν κατά κράτος. Γι'αυτό θα ακούσετε συχνά να λένε να κρατήσουν για πέντε χρόνια την ουσία αλλά μετά να χάνουν την πατέντα.
Πώς αντιμετωπίζουν το πρόβλημα αυτό οι άλλοι. Το καλύτερο σύστημα το έχουν οι Άγγλοι. Πρώτα όλη η Αγγλία μειοδοτεί ένα φάρμακο για κάθε ουσία για έξι μήνες. Αυτό σημαίνει ότι η κάθε εταιρία εφόσον θα έχει το μονοπώλιο για έξι μήνες ρίχνει όσο πιο πολυ μπορεί την τιμή. Σε έξι μήνες που επαναλαμβάνεται ο διαγωνισμός η μειοδότρια εταιρία δεν μπορεί να ορίσει μεγαλύτερη τιμη απο αυτή που έχει και όλες οι άλλες πρέπει να μειοδοτήσουν. Αυτό ρίχνει ακόμα τις τιμές. Για τα πρωτότυπα νέα μόρια αρχικά τα εγκρίνει για αυτούς που τις κατηγορίες νόσων που τα έχουν απόλυτα ανάγκη. Στην συνέχει ζητάει να πληρώσουν τα νοσκομεία να απασχολήσουν ερευνητικό προσωπικο, να αποδείξουν σε 2000 ασθενείς από κάθε κατηγορία της νόσου που θεραπεύουν ότι έχουν καλύτερα αποτελέσματα από τα υπάρχοντα μόρια που θεραπεύουν. Με αυτό τον τρόπο κερδίζουν χρόνο μέχρι να χάσουν την Πατέντα πουερμηνεύεται σε μικρότερο κόστος και επίσης κερδιλζουν τους μισθούς 500 γιατρών και άλλων τόσων παραϊατρικών που τον μισό χρόνο της εβδομάδας παρέχουν υπηρεσίες υγείας στους ασθενείς.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

georgex
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 19:27

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό georgex » 19 Ιουν 2012, 01:29

Προτείνω τα εξής:

α) Δημιουργία εδρών στα πανεπιστήμια και έρευνα σχετικά με παραδοσιακές και εναλλακτικές μεθόδους.
β) Θεώρηση του ανθρώπου ως ενιαίο σύνολο σώματος, πνεύματος, ψυχής. Απομάκρυνση από το μηχανιστικό μοντέλο. Εστίαση στην ευζωία και όχι στη μη-αρρώστια.
γ) Πολύ μεγάλη εστίαση στην πρόληψη από την παιδική ηλικία. Σωστή διατροφή, άσκηση - άθληση, απομάκρυνση από τα κυλικεία των σχολείων επιβλαβών τροφών, απαγόρευση χρήσεις σε σκευάσματα επιβλαβών συστατικών (πχ υδρογονωμένα λιπαρά, χρωστικές), να επιτρέπεται μόνο η χρήση πρόσθετων που έχουν αποδειχθεί ασφαλή. Το ίδιο να ισχύσει για ουσίες που προστίθενται σε καλλυντικά, σαπούνια, απορρυπαντικά, αποσμητικά, καθαριστικά κλπ.
δ) Αυστηρός έλεγχος της γεωργικής, πτηνοτροφικής, κτηνοτροφικής και αλιευτικής παραγωγής και εμπορίου σε θέματα φυτοφαρμάκων, ιατρικών σκευασμάτων, αυξητικών ορμονών κλπ.
ε) Ασφαλές πόσιμο νερό σε όλη την Ελλάδα.

Υγεία δεν είναι μόνο τα νοσοκομεία. Την υγεία μας την επηρεάζει άμεσα το περιβάλλον. Χρειαζόμαστε καθαρό αέρα, καθαρό νερό, σωστή διατροφή, οικολογική συνείδηση. Το θέμα είναι πολύπλευρο και πρέπει να το δούμε σε συνάρτηση με τις άλλες ομάδες εργασίας.

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 20 Ιουν 2012, 08:50

Όντως η επιτροπή υγείας κινείται σε πάρα πολύ καλό ΄πλαίσιο...
Ας μην ξεχνάμε και τα περι ψυχικής υγείας...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες