Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Μαρ 2012, 20:33

Οι αλλαγές στις Επιτροπές/Υποεπιτροπές έγιναν.

prodromos έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ(ΜΙΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ)!
ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ(ΦΤΑΣΑΜΕ ΑΙΣΙΩΣ ΤΑ 3 ΜΕΛΗ :o ) ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο Nicholas Starkos ΟΤΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ Κ ΜΕΙΣ.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ TOPIC Κ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΓΙΕΣ ΜΑΣ :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 07 Μαρ 2012, 20:51

Πότε και πού αποφασίστηκαν αυτά εγώ δεν πήρα χαμπάρι. Τέλος πάντων, καλώς τις δύο υποεπιτροπές! Με το καλό να μας έρθει και η Έρευνα, γιατί εκεί που είναι δεν έχει κανένα νόημα, και επίσης από τους 4 που έχουν δηλώσει συμμετοχή στην επιτροπή, οι δύο είναι για να ασχοληθούν μόνο με την Έρευνα και προέρχονται από την επιτροπή Παιδείας. Just sayin'! ;)

qwerty
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 01:38
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζάκυνθος

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό qwerty » 09 Μαρ 2012, 05:23

Επιθυμώ να συμμετάσχω.

qwerty
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 01:38
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζάκυνθος

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό qwerty » 19 Μαρ 2012, 03:52

Έγινε σήμερα (Κυριακή) συνάντηση στις 7 το απόγευμα μέσω skype της Επιτροπής για την Παιδεία, με σκοπό να γνωριστούμε και να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Αποφασίσαμε να γράψει ο καθένας 2-3 παραγράφους για την παιδεία στην Ελλάδα αναφέροντας "Τι θα άλλαζε, Τι θα κρατούσε, τι θα βελτίωνε" και να τις μοιραστούμε μεταξύ μας μέχρι το Σάββατο, ώστε την επόμενη Κυριακή την ίδια ώρα να συζητήσουμε πάνω σε αυτές τις προτάσεις.

Όποιος επιθυμεί να συμμετάσχει να στείλει ένα ΠΜ στην LouisaT, ώστε να ανταλλάξουμε το e-mail του με τα δικά μας και να μοιραστούμε ότι υλικό έχει μαζευτεί έως τώρα.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 19 Μαρ 2012, 06:05

[quote="qwerty"]Έγινε σήμερα (Κυριακή) συνάντηση στις 7 το απόγευμα μέσω skype της Επιτροπής για την Παιδεία, με σκοπό να γνωριστούμε και να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Σε μιση μερα περνωνται αποφασεις συναντησης? ειναι εφικτο αυτο και ιδικα την στιγμη που γινωτα η συναντηση στην θεσσαλονικη?

επισεις να εκφρασω τις αντιρησεις μου οσο αφορα την επιτροπη ερευνας και τεχνολογιας να υπαγετε στο παιδειας. ναι μεν οι ερευνες γινωνται απο τα πανεπιστιμια και ιδικα της κρητης αλλα πολλες φορες απο κοινου με ιδιωτες η επιχηρησεις . αλωστε η ερευνα και η τεχνολογια αφορα καθαρα εργασιακες και εργοστασιακες δομες.
αν κανω λαθος πειτετο παιδια
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 19 Μαρ 2012, 12:14

Tzouvekas Theodoros έγραψε:
Σε μιση μερα περνωνται αποφασεις συναντησης? ειναι εφικτο αυτο και ιδικα την στιγμη που γινωτα η συναντηση στην θεσσαλονικη?


Δεν έγινε σε μισή μέρα. Συζητιέται εδώ και 2 βδομάδες μέσω ΠΜ μεταξύ αυτών που είχαν δηλώσει πρόθεση συμμετοχής σε αυτό εδώ το νήμα. Εάν ενδιαφέρεσαι να συμμετάσχεις, όπως είπε κι ο qwerty, στείλε μου ένα ΠΜ με το email σου.

Tzouvekas Theodoros έγραψε:επισεις να εκφρασω τις αντιρησεις μου οσο αφορα την επιτροπη ερευνας και τεχνολογιας να υπαγετε στο παιδειας.
αν κανω λαθος πειτετο παιδια


Δεν υπάγεται όμως. Προφανώς όπως βλέπεις διαφωνώ κάθετα με αυτό, αλλά η «Έρευνα» υπάγεται στην Επιτροπή Ανάπτυξης. Θα συνεχίσω να λέω πως αυτό είναι λάθος, αλλά νομίζω πως θα φανεί από μόνο του στην πορεία αυτό. Παλαιότερα, τα Ερευνητικά Κέντρα και Ινστιτούτα υπάγοντο στο Υπουργείο Ανάπτυξης, αλλά στην πράξη είδαν πως αυτό δεν βολεύει και δεν δουλεύει, και έτσι μεταφέρθηκαν στο Υπουργείο Παιδείας, όπου και υπάγονται αυτήν την στιγμή.

Tzouvekas Theodoros έγραψε:ναι μεν οι ερευνες γινωνται απο τα πανεπιστιμια και ιδικα της κρητης αλλα πολλες φορες απο κοινου με ιδιωτες η επιχηρησεις . αλωστε η ερευνα και η τεχνολογια αφορα καθαρα εργασιακες και εργοστασιακες δομες.


Τεράστιο λάθος! Απ' όλες τις απόψεις. Μάλλον μπερδεύεις την εφαρμοσμένη έρευνα με την βασική έρευνα. Οι επιχειρήσεις ασχολούνται με το πρώτο μόνο. Τα πανεπιστήμια και τα ερευνητικά ινστιτούτα, όπως το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, ή το Ινστιτούτο Παστέρ, ασχολούνται με το δεύτερο. Χωρίς την βασική έρευνα που γίνεται εκεί δεν μπορεί να γίνει η εφαρμοσμένη έρευνα που γίνεται από τις επιχειρήσεις. Και μην ξεχνάμε και την βασική θέση των Πειρατών πως όλη η βασική έρευνα για φάρμακα θα πρέπει να γίνεται από δημόσια πανεπιστήμια, τα οποία θα διαθέτουν τις πατέντες τους δωρεάν και σε όλους προς εκμετάλλευση από τις επιχειρήσεις, ώστε με αυτόν τον τρόπο να μην υπάρχουν μονοπώλια στα φάρμακα.

Επίσης, όταν λέμε Έρευνα, να μην ξεχνάμε την Έρευνα που γίνεται πάνω σε μη τεχνολογικά θέματα, τα οποία είναι εξίσου, να μην πω περισσότερο, σημαντικά: π.χ. Ιστορία, Αρχαιολογία, Φιλολογία, Μαθηματικά, Ψυχολογία, Πολιτικές Επιστήμες, Οικονομικές Επιστήμες, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ, Γλωσσολογία, Μουσικολογία, Λαογραφία. Υπάρχουν κι άλλα θέματα. Πολλά. Η ζωή μας είναι πολύ περισσότερα πράγματα από την τεχνολογία. Και για όποιον αμφιβάλλει πως γίνεται έρευνα σε αυτούς τους τομείς στην Ελλάδα, να πω πως σφάλλει.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 19 Μαρ 2012, 21:03

οχι δεν σφαλεις οντως γινετε η ερευνα αυτη .
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

eleTza
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Μάιος 2012, 23:55

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό eleTza » 02 Μάιος 2012, 00:19

Υπολογίστε κι εμένα για βοήθεια. Είμαι καθηγήτρια Αγγλικής και Ισπανικής γλώσσας. Διδάσκω Αγγλικά από το 1999 και Ισπανικά από το 2006. Αποφοίτησα από το τμήμα Αγγλικής Αριστοτελείου το 2002 και διατηρώ κέντρο εκμάθησης Ξένων Γλωσσών στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο από το 2002. Η επιλογή να εργαστώ μόνη στον ιδιωτικό τομέα ήταν συνειδητή γιατί θεωρώ το δημόσιο υστερεί πολύ σ αυτά που έχει να προσφέρει στους μαθητές. Αγαπώ τη δουλειά μου πολύ και φροντίζω να ενημερώνομαι σχετικά με ότι νέο υπάρχει. Τελειώνω το μεταπτυχιακό μου δίπλωμα φέτος και ελπίζω να συνεχίσω εφόσον τα πράγματα στη χώρα μας βελτιωθούν. Σας εύχομαι καλή επιτυχία και θα ενημερώσω όσο περισσότερο κόσμο μπορώ μέσα από τους γνωστούς μου.
Για τα παιδιά του αύριο ρε γαμώτο που ξυπνούν χωρίς όραμα και όνειρα, γιατί έχουν κι αυτά δικαίωμα να μπορούν να ονειρεύονται το τί θα γίνουν όταν μεγαλώσουν και να μην ζουν μέσα στο άγχος

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1412
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό gounara » 02 Μάιος 2012, 02:12

Συμμετοχη και εγω 26 χρονια εν ενεργεια εκπαιδευτικος
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

NikMak
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Απρ 2012, 19:49

Re: Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό NikMak » 03 Μάιος 2012, 00:17

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για τα θέματα της παιδείας και έχω άποψη από μέσα, μιας και είμαι εν ενεργεία δάσκαλος στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες