Συμμετοχή στην Επιτροπή για την Παιδεία

dimitris_papamichael
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:37

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό dimitris_papamichael » 01 Μαρ 2012, 01:14

θα ηταν καλο αν και εσεις συμφωνήτε !
να δημιουργήσουμε μια ατζεντα θεματων συζήτησης ώστε να έχουμε τη δυνατότητα ως τομέας παιδείας να δουλέψουμε συντεταγμένα.
αν μπορώ να προτείνω ,
πιστεύω ότι τα θέματα του νέου λυκείου και του τεχνολογικού λυκείου είναι σημαντικά κομμάτια προς συζήτηση.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 01 Μαρ 2012, 22:19

Παιδιά, χίλια συγγνώμη που έχω εξαφανιστεί λόγω μια περιπέτεια υγείας. Βελτιώνονται τα πράγματα, αλλά αργά. Τέλος πάντων, εγώ προτείνω να ξεκινήσουμε όλοι διαβάζοντας τον καινούργιο νόμο για την παιδεία που πέρασε προσφάτως και να διαμορφώσουμε άποψη περί αυτού.

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 02 Μαρ 2012, 04:57

Παιδιά καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα την ώρα που το γράφω),
Λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας, δεν μπορώ να ακολουθήσω επί του παρόντος τους ρυθμούς σας.
Χαίρομαι, όμως, που όλα προχωράνε.
Ως μάχιμος εκπαιδευτικός, από διάφορα μετερίζια (τώρα σε ιδιωτικό ΓΕΛ) εννοείται ότι επιθυμώ να συνδράμω της προσπάθειας στην επιτροπή παιδείας.
ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ.
Προσοχή, όμως. Είναι εύκολη η παρεκτροπή προς ευχολόγια και ανεφάρμοστες λογικές. Ούτε μπορούμε να κάνουμε πρόγραμμα την προσωπική ανάγκη (ή αντίρρηση) του καθενός. Δεν θα είναι εύκολη η συζήτηση, πολύ δε περισσότερο δύσκολη η κατάληξη σε ευανάγνωστες, ανοιχτόμυαλες και με προοπτικές θέσεις.
Μέχρι την επόμενη συνάντηση,
Καλή συνέχεια.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 02 Μαρ 2012, 13:47

Ο νέος νόμος 4009 για τα ΑΕΙ εδώ: http://www.et.gr/index.php?option=com_w ... 08&lang=el

theofanis1987
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 23:15

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό theofanis1987 » 02 Μαρ 2012, 21:01

Τι θα λεγατε να κανονισουμε να μιλησουμε στο mumble και να σιζητησουμε εκει για το τι σιζητησουμε για τις αλλαγες στην παιδεια?

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 04 Μαρ 2012, 16:02

Επειδή έχω ένα πρόβλημα λίγο με την ομιλία αυτόν τον καιρό, λόγω του ότι μόλις πέρασα μια φοβερή βρογχίτιδα, μήπως θα μπορούσαμε για αρχή να συζητήσουμε γραπτώς με IM; Μέσω Skype ίσως; Ή, κάποιο IRC;

theofanis1987
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 23:15

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό theofanis1987 » 05 Μαρ 2012, 19:47

Συμφωνω.Ναι γιατι οχι?

unauthorized
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 04:21

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό unauthorized » 06 Μαρ 2012, 17:40

Μετά τις σπουδές μου στην Ελλάδα και το Ην.Βασίλειο εργάζομαι σε μεγάλη εταιρία πληροφορικής στο εξωτερικό, στον τομέα της ψηφιακής εκπαίδευσης, με περιοχή ευθύνης την ευρύτερη Ευρώπη. Μπορώ να συνεισφέρω σε θέματα παιδείας σε συνδυασμό με τεχνολογία. Υπάρχουν ιδέες για νέα μοντέλα εκπαίδευσης που τώρα αρχίζουν να ωριμάζουν στην Ευρώπη και αντικαθιστούν το παλιό μοντέλο του "καθηγητής μιλάει - μαθητές ακούνε" προετοιμάζοντας τους μελλοντικούς πολίτες για τις προκλήσεις που θα συναντήσουν μπροστά τους. Πιστεύω πως ταιριάζει με το χαρακτήρα του κόμματος.

Επίσης, έχω εμπειρία (και προτάσεις) σε θέματα κατοχύρωσης επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα, ειδικότερα για μηχανικούς.

prodromos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 22:54
Τοποθεσία: ΛάΡΙΣΑ

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό prodromos » 07 Μαρ 2012, 02:02

ΚΑΛΗΜΕΡΑ(ΜΙΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ)!
ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ(ΦΤΑΣΑΜΕ ΑΙΣΙΩΣ ΤΑ 3 ΜΕΛΗ :o ) ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο Nicholas Starkos ΟΤΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ Κ ΜΕΙΣ.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ TOPIC Κ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΓΙΕΣ ΜΑΣ :D

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Επιτροπή για την Παιδεία

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Μαρ 2012, 20:33

Οι αλλαγές στις Επιτροπές/Υποεπιτροπές έγιναν.

prodromos έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ(ΜΙΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ)!
ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ(ΦΤΑΣΑΜΕ ΑΙΣΙΩΣ ΤΑ 3 ΜΕΛΗ :o ) ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο Nicholas Starkos ΟΤΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ Κ ΜΕΙΣ.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ TOPIC Κ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΓΙΕΣ ΜΑΣ :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες