ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημιουργία και Λειτουργία Επιτροπών από Μέλη, τα οποία ασχολούνται με ζητήματα προγράμματος στον τομέα που επιθυμούν.
izno2
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 28 Μαρ 2012, 21:48

Re: ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό izno2 » 04 Απρ 2012, 10:41

Kotsos έγραψε:Στην Αρχαία Αθήνα οι δούλοι επειδή ήταν εξαρτώμενοι οικονομικά από τους αφέντες τους δεν θεωρούνταν ότι έχουν ελεύθερη βούληση και όσοι αποκτούσαν σημαντική επιρροή (γίνοταν κάτι σαν celebrities) επειδή υπήρχε ο φόβος ότι μπορούσαν να μην έχουν τα ίδια δικαιώματα με τα υπόλοιπα μέλη του Δήμου, εξοστρακιζόταν. Αυτά ήταν οι δικλείδες ασφαλείας που είχαν σκεφθει οι αρχαίοι και τις αποφασίσαν από κοινού χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι είναι οι σωστές.


Απαράδεκτο. Εξοστρακισμός σημαίνει στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων. Όμως η ψήφος του καθενός πρέπει να γίνεται απόλυτα σεβαστή στην δημοκρατία. Ο εξοστρακισμός ήταν η αμαρτία της αρχαίας αθήνας, που οδήγησε στην καταστροφή της.

Υπάρχουν άλλοι τρόποι να σταματήσεις τα κοκοράκια και τους προδότες του πολιτεύματος. Στέρηση του λόγου για κάποιο διάστημα, ή δήμευση της περιουσίας είναι κάποιοι από αυτούς. Ο εξοστρακισμός όμως, δεδομένου ότι χτυπάει την καρδιά της δημοκρατίας, το δικαίωμα δηλαδή να ψηφίζεις, δεν είναι αποδεκτός.
http://iznogood.eucube.gr

Gdimou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 14 Απρ 2012, 20:23

Re: ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό Gdimou » 10 Μάιος 2012, 13:37

Απ’ ότι καταλαβαίνω από τον τίτλο, το κόμμα πειρατών ευαγγελίζεται την άμεση δημοκρατία, το ζήτημα όμως είναι να ξεκαθαριστεί πως αυτός ο θεσμός ιδίως μέσα από ένα κόμμα στην σημερινή Ελλάδα μπορεί να γίνει εργαλείο αναδιάπλασης της δημοκρατίας η οποία ναι μεν κατοχυρώνεται στο σύνταγμα, ναι μεν υπάρχουν δημοκρατικοί νόμοι κλπ αλλά καταπατούνται καθημερινώς ιδίως από άτομα με εξουσία και ο πολίτης νοιώθει ανήμπορος γιατί υπάρχει ατιμωρησία.
Όταν φέρνω στο μυαλό μου την άμεση δημοκρατία πρώτον βλέπω όπως σωστά είπατε παραπάνω τον Αριστοτέλη και την αρχαία Αθήνα, και δεύτερον τον Rousseau και τη Volonte generale (τη γενική βούληση).

Πιστεύω ότι το δίκαιο, αυτό που θα έπρεπε λογικά να γίνεται δεν είναι πάντοτε το σωστό εάν εξετάσουμε κάποια πράγματα σφαιρικά. Υπάρχουν κίνδυνοι που μπορεί να οδηγήσουν την χώρα σε ακυβερνησία, σε μεγαλύτερη ακόμα ύφεση απ' ότι είμαστε σήμερα. Δεν θέλω να πιάσω φιλοσοφική συζήτηση, θέλω να δούμε και να συζητήσουμε την ουσία. Στην Ελλάδα, υπάρχει καχυποψία ως προς την πολιτική και τους πολιτικούς. Το μεγαλύτερο μέρος του ελληνικού πληθυσμού δεν είναι ενεργοί πολίτες, δεν νοιάζονται πραγματικά για το κοινό συμφέρον αλλά για το ατομικό και αυτό φαίνεται από τις πελατειακές σχέσεις που έχουν δημιουργήσει οι προηγούμενες πολιτικές, φαίνεται από την εκμετάλλευση των ιδιωτικών εταιρειών προς τους εργαζομένους τους, τα φακελάκια, τη διαφθορά και πολλά άλλα που δεν γίνεται να αναλύσω τώρα. Όλα αυτά πρέπει να αλλάξουν, αλλά πως; Έτσι ξαφνικά; Χρειάζεται χρόνο, πρέπει να γίνει μια αρχή.Από τη μια μέρα στην άλλη δεν γίνεται λέγοντάς στον κόσμο είμαστε οι πειρατές θέλουμε την άμεση δημοκρατία ελάτε μαζί μας.

Τα εργαλεία σήμερα όσον αφορά την άμεση δημοκρατία είναι το δημοψήφισμα, τα τοπικά δημοψηφίσματα στον νόμο Καλλικράτη (http://www.eetaa.gr:8080/kodikas/k_arth ... arthro=216) και η λαϊκή νομοθετική πρωτοβουλία που εμπεριέχεται στην συνθήκη της Λισσαβόνας.

Εμείς σαν νέο κόμμα με τη δύναμη που έχουμε σήμερα τι μπορούμε να κάνουμε όσον αφορά τα εργαλεία της άμεσης δημοκρατίας;
¨Να πληροφορήσουμε τον κόσμο.
Το δημοψήφισμα όπως έχει διαμορφωθεί στο σύνταγμα δεν μπορεί να διενεργηθεί παρά μόνο εάν το θέλει η εκάστοτε κυβέρνηση.
Γνώμη μου είναι ότι εάν σαν κόμμα κάνουμε κάτι σαν εκστρατεία πληροφορώντας τον κόσμο σχετικά με το δημοψήφισμα, και γίνει επίκαιρο θέμα συζήτησης το κοινοβούλιο στην αναθεώρηση του συντάγματος δεν θα μπορέσει να το αγνοήσει εφόσον θα έχει γίνει τόσο μεγάλος σάλος.
Την ίδια πληροφόρηση πρέπει να δώσουμε και για τα τοπικά δημοψηφίσματα και για την λαϊκή νομοθετική πρωτοβουλία.
Ενημέρωση μέσω ιντερνετ, ενημερωτικά φυλλάδια, κλπ, το θέμα θα πάρει μεγάλη δημοσιότητα δεν θα περαστεί στο ντούκου μην ξεχνάτε ότι πολλές εξεταστικές επιτροπές στην βουλή δημιουργήθηκαν επειδή βγήκαν στο φως της δημοσιότητας τα άπλυτα των βουλευτών, αναθεώρηση γίνεται κάθε 5 χρόνια, τώρα είναι η ευκαιρία.

Θετικά που βλέπω από αυτό:
Οι πειρατές θα διαδραματίσουν έναν ενεργό ρόλο στην προάσπιση της δημοκρατίας απαιτώντας την ενεργοποίηση των θεσμών της άμεσης δημοκρατίας.
Αυτό που προέχει είναι η εσωτερική οργάνωση του κόμματος και ιδίως του site.

ΒΟΥΡΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 07 Μαρ 2012, 16:32

Re: ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό ΒΟΥΡΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ » 10 Μάιος 2012, 15:29

@ Gdimou

Πολύ φοβάμαι ότι τα πράγματα είναι πολύ περισσότερο περίπλοκα από το να πει κανείς ότι κάποιο κόμμα προτάσσει ή ευαγγελίζεται την Άμεση Δημοκρατία. Για εμένα ένα κόμμα είναι μια συλλογικότητα ή οποία αποτελείται από έναν μεγάλο αριθμό μελών και υποστηρικτών με συχνά πολύ διαφορετικές απόψεις για ότι συμβαίνει γύρω μας. Νοιώθω ότι οι γνώσεις μου είναι ανεπαρκέστατες για να μιλήσω για την ουσία της Δημοκρατίας, πιστεύω όμως ότι το πολιτικό μας σύστημα και ο πολιτικός μας πολιτισμός δεν συνάδει με τις αρχές της και νοιώθω επίσης την υποχρέωση – ως πολίτης αλλά και ως άνθρωπος – να προσπαθήσω να ‘πλησιάσω’ την ουσία της Δημοκρατίας, να εφαρμόσω τις αρχές της στην προσωπική μου ζωή και να τις προπαγανδίσω στην δημόσια σφαίρα. Αυτός είναι και ο λόγος που ‘πλησίασα’ τους Πειρατές. Ήταν οι πρώτοι που ένοιωσα ότι βάζουν σε μια λογική και πρακτική βάση το ζήτημα της πραγματικής δημοκρατίας. Δηλαδή της άμεσης και συμμετοχικής.


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας. Ας αφήσουμε τα φιλοσοφικά ερωτήματα για λίγο αργότερα. Ας εστιάσουμε στα βασικά, πρακτικά και άμεσα. Όπως πολύ σωστά λέτε χρειάζεται χρόνος. Βέβαια χωρίς συστηματική και συνεχή προσπάθεια τίποτα δεν θα γίνει από μόνο του. Λυπάμαι που το λέω αλλά ως λαός δεν είμαστε δημοκράτες. Δεν συμμετέχουμε σε ότι συμβαίνει γύρω μας, συχνά ούτε καν ενδιαφερόμαστε, είμαστε μισαλλόδοξοι και δεν έχουμε μάθει να συζητούμε. Οι Πειρατές (αλλά και ο καθένας από εμάς προσωπικά) πρέπει να αποδείξουν καταρχάς ότι θέλουνε να είναι δημοκράτες και στην συνέχεια θα πρέπει να πραγματώσουν μέσα στην συλλογικότητα τους την Δημοκρατία. Πως θα γίνει αυτό; Νομίζω δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να σκεφθεί κάποιος τον τρόπο.

Εγώ θα εστιάσω στο βασικότερο. Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. Αυτό πρέπει να προπαγανδίσουμε προς τα έξω, προς την ελληνική κοινωνία. Πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε ότι η πολιτική μας αφορά όλους. Ότι πολιτική δεν είναι οι κομματικοί μηχανισμοί και τα τηλεοπτικά panels αλλά η συμμετοχή όλων μας στην διαβούλευση και την λήψη αποφάσεων.


Πολύ σωστά λέτε ότι η Άμεση Δημοκρατία ξεκινά στην γειτονιά και τον Δήμο μας. Η επανάσταση της Άμεσης Δημοκρατίας (γιατί περί αυτού πρόκειται, για μια ειρηνική όσο και κοσμοϊστορική επανάσταση) θα ξεκινήσει από την τοπική αυτοδιοίκηση. Γιατί μόνο εκεί μπορούμε ως πολίτες να μάθουμε τι σημαίνει Δημοκρατία. Μόνο εκεί μπορούμε να γίνουμε δημοκράτες.

Πολύ ενδιαφέρον το link το οποίο παραθέσατε. Θα το μελετήσω με προσοχή.

Το δημοψήφισμα είναι ίσως η πεμπτουσία της Άμεσης Δημοκρατίας (κάποιοι συν-πειρατές ίσως πουν της ημι-άμεσης, της Ελβετικής κ.ά.). Για εμένα είναι ξεκάθαρο ότι το δημοψήφισμα δεν δημιουργεί δημοψηφισματικές αλλά συναινετικές Δημοκρατίες. Και αν ακόμα δεν είναι παρά ένα μικρό ή ελάχιστα σημαντικό εργαλείο της Δημοκρατίας σκεφτείτε τι δύναμη δίνει στα χέρια των πολιτών.

Και φυσικά όχι ένα αλλά τρία
Υποχρεωτικό Δημοψήφισμα : Οποιαδήποτε αλλαγή του Συντάγματος προϋποθέτει υποχρεωτικά Δημοψήφισμα και αποδοχή των προτάσεων - αλλαγών από τους πολίτες.
Προαιρετικό Δημοψήφισμα : Οποιοσδήποτε νόμος μπορεί να ακυρωθεί από τον λαό. Στην Ελβετία η συλλογή 50.000 υπογραφών (περίπου το 1% του εκλογικού σώματος), με χρονικό περιορισμό 100 ημερών από την εφαρμογή του νόμου, μπορεί να προκαλέσει Δημοψήφισμα.
Δημοψήφισμα λαϊκής πρωτοβουλίας : Οι πολίτες μπορούν να προκαλέσουν Δημοψήφισμα με το οποίο μπορούν να προσθέσουν άρθρα στο Σύνταγμα. Προϋπόθεση η συλλογή 100.000 υπογραφών (πάλι από το ‘παράδειγμα’ της Ελβετίας) σε διάστημα 18 μηνών.
Εάν θέλετε δείτε το : http://referendumsforgreece.wordpress.com/ Φοβάμαι ότι η επόμενη αναθεώρηση είναι πολύ κοντά μας για να προλάβουμε να προτείνουμε, να συζητήσουμε και να αποφασίσουμε ως λαός ποια θέλουμε να είναι η θέση του δημοψηφίσματος στην πολιτική μας ζωή. Όμως αξίζει και οφείλουμε να προσπαθήσουμε.
Πέτρος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες