Συγκρότηση επιτροπής λογιστικού ελέγχου για το δημόσιο χρέος

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Συγκρότηση επιτροπής λογιστικού ελέγχου για το δημόσιο χρέος

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 14 Οκτ 2011, 18:02

Μέσα στο πλαίσιο της διαφάνειας, μήπως θα πρέπει να στηρίξουμε την ιδέα για συγκρότηση επιτροπής λογιστικού ελέγχου για το δημόσιο χρέος;

Είναι κάτι το οποίο κανένα από τα κόμματα που υπάρχουν στη Βουλή δεν θέλει να γίνει επειδή αναγκαστικά κάτι τέτοιο θα ξεσκεπάσει πολλές βρομιές..
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συγκρότηση επιτροπής λογιστικού ελέγχου για το δημόσιο χ

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Οκτ 2011, 10:54

Συμφωνώ!

Και μόνο η ανακοίνωση μιας χώρας ότι συγκροτεί επιτροπή λογιστικού ελέγχου, φτάνει για να μπουν πολλά πράγματα στη θέση τους.
Πόσο μάλλον αν πιάσει και δουλειά.
Ίσως θα μπορούσε να περιληφθεί στο καταστατικό, αφού είναι μέτρο Διαφάνειας.

Ανέστης Σαλονίκη
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

facecount
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 08:31

Re: Συγκρότηση επιτροπής λογιστικού ελέγχου για το δημόσιο χ

Δημοσίευσηαπό facecount » 08 Ιαν 2012, 10:07

Κρίμα που αυτό το θέμα δεν έχει απήχηση... Το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ; Και τό αίτημα θα πρέπει να είναι ΑΜΕΣΗ δημιουγία Επιτροπής Λογιστικού Ελέγχου (ΕΛΕ για μας τους "αγανακτισμένους" της πλατείας Συντάγματος), και ΑΜΕΣΗ διερεύνηση ΚΑΙ ΔΙΩΞΗ όσων την αποφεύγουν και παρακωλύουν τη δημιουγία της.
Και κάτι άλλο, θα πρέπει ν' αποτελείται από εξέχοντα και ευρέως αποδεκτά μέλη διαφόρων ειδικοτήτων και ΟΧΙ από τα τσιράκια της ληστοσυμμορίας που χρόνια τώρα με το πρόχσημα ότι μας κυβερνά μας πίνει το αίμα και μας απαξιώνει αντιμετωπίζοντάς μας σαν πλέμπα και όχι ως πολίτες.
Προσωπικά έχω υπογράψει και νομίζω ότι χρειάζονται 500.000 υπογραφές. Θεωρώ ότι είναι ντροπή το ότι έχουν συγκεντρωθεί μόνο 58.000 υπογραφές για ένα θέμα που αφορά ΑΜΕΣΑ εμάς και το μέλλον μας.
Η συγκρότηση μιας τέτοιας επιτροπής θα μπορούσε να κυρήξει το εθνικό χρέος ΕΠΑΧΘΕΣ και να πετύχει την διαγραφή του στα διεθνή δικαστήρια!!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες