Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσεχείς

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 18 Φεβ 2012, 20:27

zio_donnie έγραψε:Αχταρμάς χωρίς αρχή και τέλος και χωρίς πρόγραμμα πέρα από τα κλασσικά ευχολόγια και γραφικούρες. Το γεγονός ότι το υποστηρίζει και ο Μίκης που τον χαλάει η ΕΕ αλλά τον φτιάχνει η Κίνα και η Ρωσία (δημοκρατικοί παράδεισοι) λέει πολλά.

Κατά την γνώμη μου καμμία συνεργασία κάτω από κοινό όνομα-ομπρέλα. Μπορώ να συμφωνήσω με κοινή δράση για την αλλαγή του εκλογικού νόμου. Απλή αναλογική και ο καθένας ας εκλέξει αντιπροσώπους ανάλογα με τις δυνάμεις του και την απήχηση που έχουν οι ιδέες του στον κόσμο.


+1

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 18 Φεβ 2012, 20:30

Ένα -1 και από μένα.
Verba volant, scripta manent

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό adrian » 18 Φεβ 2012, 22:42

1) οχι σε συνεργασια

2) προτεινω να πανε εκπροσωποι των πειρατων, αν μη τι αλλο απο περιεργεια, και να μας μεταφερουν τι θα λεχθει. αν προκειται για συναντηση "ηγεσιας", κεκλεισμενων των θυρων, απλα να αεισιχτιρισουν ευγενικα (η οχι), και να φυγουν
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 18 Φεβ 2012, 23:20

pappasadrian έγραψε:2) προτεινω να πανε εκπροσωποι των πειρατων, αν μη τι αλλο απο περιεργεια, και να μας μεταφερουν τι θα λεχθει. αν προκειται για συναντηση "ηγεσιας", κεκλεισμενων των θυρων, απλα να αεισιχτιρισουν ευγενικα (η οχι), και να φυγουν

Ναι,νομιζω μια επισκεψη εστω για να ακουσουμε τι θελουν δεν ειναι κακη ιδεα.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 19 Φεβ 2012, 02:10

pappasadrian έγραψε:1) οχι σε συνεργασια

2) προτεινω να πανε εκπροσωποι των πειρατων, αν μη τι αλλο απο περιεργεια, και να μας μεταφερουν τι θα λεχθει. αν προκειται για συναντηση "ηγεσιας", κεκλεισμενων των θυρων, απλα να αεισιχτιρισουν ευγενικα (η οχι), και να φυγουν


+1

Όσον αφορά συνεργασίες με άλλα κόμματα, από την στιγμή που οι αποφάσεις τους παίρνονται από ηγετικές ομάδες, εμένα δεν μου κάνουν.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Γουδέος Κώστας, έχει επεξεργασθεί 19 φορά/ες συνολικά
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό crisal » 19 Φεβ 2012, 02:11

Η παρουσια ειναι καλη τουλαχιστον να ξερουμε τι παιζει γυρω μας.

Την αποψη μου για συνεργασια την ειπα σε καποιο αλλο Post. Αν δεν μπορεσουμε να διαμορφωθουμε και να οργανωθουμε κακο θα μας κανει οποιαδηποτε συνεργασια..

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό baskin » 19 Φεβ 2012, 02:32

Άλλο η συνεργασία και άλλο η σύμπραξη/ένωση. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να συμπράξω/ενωθώ με κόμματα ή σχηματισμούς που έχουν εκφράσει δημοσίως απόψεις περί συνωμοσιών και του μεγαλειώδους του έλληνα, μαζί με ολίγη από το κακό μνημόνιο και την καλή δραχμούλα. Είμαι σε εντελώς άλλη βάση.

Κοινές δράσεις το συζητάμε, αλλά σύμπραξη/ένωση κατηγορηματικά όχι.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kchef
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 03:39

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό kchef » 19 Φεβ 2012, 03:05

Δεν μπορώ να συμφωνήσω σε μία σύμπραξη/συνεργασία ή οτιδήποτε άλλο ονομάζεται αυτό (τουλάχιστον όχι τώρα ή ποτέ) και πόσο μάλλον με κόμματα και αντιλήψεις που έχουν κουράσει και εξακολουθούν να κουράζουν τον κόσμο και τα αυτιά μας είτε είναι στην αριστερά ή δεξιά ή διαγώνια.
Οι πειρατές είναι ένα νέο κόμμα με φρέσκιες* ιδεολογίες του 21ου αιώνα. Νοοτροπία που θα ζήλευαν όλα τα ανοιχτά μυαλά και απόψεις που τιμούν την δημοκρατία και την ελεύθερη έκφραση.
Άποψή μου είναι ότι μία τέτοια κίνηση θα απογοήτευε αρκετό κόσμο που ίσως περιμένει τους νέους κάποια στιγμή με ιδέες, που το κόμμα των πειρατών υποστηρίζει, να πάρουν την τύχη αυτής της χώρας στα χέρια τους, είτε αυτός ο δρόμος περνάει από την βουλή, είτε όχι.
Και τέλος, μα πάντα βάση των δικών μου απόψεων, μία απαντητική επιστολή μέσα στα πλαίσια της ευγένειας και της πειρατικής ιδέας του κόμματος που θα αρνούνταν να συμμετέχει στην συγκέντρωση (εξηγώντας πως το κόμμα των πειρατών είναι κάτι διαφορετικό και νέο), να λειτουργούσε θετικά ως προς την εικόνα μας προς τα έξω.


Ευχαριστώ

*Τονίζω την λέξη φρέσκιες γιατί πιστεύω πως υτο είνα το κόμμα των πειρατών. Το φρέσκο πούοι περισσότεροι περιμένουν, το διαφορετικό. Δειτε και τα αποτελέσματα αυτών των φρέσκων ιδεών στο εξωτερικό.

Βασίλης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012, 23:10

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 19 Φεβ 2012, 11:33

Η συμμετοχή μας στη συγκεκριμένη κίνηση είναι λάθος.
Η παρουσία μας έστω και μόνο ως παρατηρητές, πάλι δεν ξέρω που θα μας ωφελήσει.
Ιδεολογικά δεν ανήκουμε σε κανένα χώρο.
Πρέπει να τραβήξουμε τον δικό μας δρόμο ανεπηρέαστοι!..

christakostas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 00:24

Re: Πρόσκληση για σύμπραξη/ένωση για τη συμμετοχή στις προσε

Δημοσίευσηαπό christakostas » 19 Φεβ 2012, 15:35

2.4 Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας συνεργάζεται με τα κινήματα που ασπάζονται και υπηρετούν τις βασικές του αξίες.

Μπορεί να υπάρχουν κάποιοι μέσα στους 36 που να αντιλαμβάνονται και να ασπάζονται τις βασικές αξίες των πειρατών... αλλα σε καμμία περίπτωση οι παραπάνω 36 δεν μπορούν μέσα απο δημοκρατικές διαδικασίες να έχουν κοινή στάση απέναντι στη κατάσταση χωρίς αρχηγούς και λοιπά. Εντάξει κάποιοι είναι νέοι σχηματισμοί, αλλα οι υπόλοιποι τόσα χρόνια δεν τα βρίσκανε... τώρα θα το κάνουν? Εγώ δεν έχω κάν την περιέργεια. Να μην πάμε καν.
Νομίζω οτι θα μπλέξουμε σε ατελείωτες συζητήσεις χωρίς αποτέλεσμα και είναι χάσιμο χρόνου.

Να τραβήξουμε τον δικό μας δρόμο όπως λέει και ο φίλος απο πάνω!
Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, έπειτα νικάς.
Αν είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο, τότε σίγουρα νικάς.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες