Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Φεβ 2012, 22:54

4.6 Βέβαια είναι ένα απλό περίγραμμα, που αφήνει ελεύθερο χώρο για να δουλέψουν.
Οι αρχές μας πάντως, ισχύουν και στις επιτροπές.

SilindeElendil έγραψε:Μπορεις να μου υποδειξεις που στο καταστατικο υπαρχει σαφης καθορισμος του τροπου λειτουργιας των ομαδων-επιτροπων.Ευχαριστω.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2012, 22:56

anestis έγραψε:4.6 Βέβαια είναι ένα απλό περίγραμμα, που αφήνει ελεύθερο χώρο για να δουλέψουν.
Οι αρχές μας πάντως, ισχύουν και στις επιτροπές.

SilindeElendil έγραψε:Μπορεις να μου υποδειξεις που στο καταστατικο υπαρχει σαφης καθορισμος του τροπου λειτουργιας των ομαδων-επιτροπων.Ευχαριστω.

Για αυτο ακριβως ανοιξα το θεμα.Καιρος να παμε λιγο πιο βαθια ;)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

christakostas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 00:24

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό christakostas » 17 Φεβ 2012, 22:59

SilindeElendil έγραψε:
christakostas έγραψε:Δεν βλέπω κάποιες προτάσεις για τον τρόπο λειτουργίας παραπάνω, είναι τα περισσότερα θέματα καθορισμένα απο τα καταστατικό και υποθέτω οτι η κάθε μία ομάδα μπορεί να λειτουργεί με βάση τις αρχές του κόμματος. Αφού ξεκινήσει η κάθε ομάδα θα ορίσει τον τρόπο λειτουργίας (διαδικαστικά) της με βάση τις δυνατότητές της. Νομίζω οτι πρέπει να προχωρήσουμε στον σχηματισμό των ομάδων με δήλωση ενδιαφέροντος (οχι γραφειοκρατικά έτσι?), για να ξεκινάμε.
Δεν βρίσκω λογικό να παρουμε ατομα απο ομαδες-επιτροπες που πλεοναζουν και να τους βάλουμε εκεί που υπάρχει έλλειψη. Αν εγώ δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη γιατί να με βάλεις σε ομάδα .... επικοινωνίας...?? θα τα κάνω κWλο.... :) όπου υπάρχει έλλειψη μπορούμε να ζητάμε βοήθεια απο τα μέλη.

Μπορεις να μου υποδειξεις που στο καταστατικο υπαρχει σαφης καθορισμος του τροπου λειτουργιας των ομαδων-επιτροπων.Ευχαριστω.



Δεν αναφέρω κάτι τέτοιο στο μηνυμά μου... δεν μίλησα για σαφή καθορισμό του τρόπου λειτουργίας των ομάδων - επιτροπών. Αναφέρομαι στο καταστατικό για την επιτροπή διαιτησίας.... δεν νομίζω οτι βοηθάει να έχουμε αλλη μία τριμελη επιτροπη (αν κατάλαβα παραπάνω αυτό ζητάς), για να ελέγχει τί γίνεται...
Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, έπειτα νικάς.
Αν είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο, τότε σίγουρα νικάς.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2012, 23:04

christakostas έγραψε:Δεν αναφέρω κάτι τέτοιο στο μηνυμά μου... δεν μίλησα για σαφή καθορισμό του τρόπου λειτουργίας των ομάδων - επιτροπών. Αναφέρομαι στο καταστατικό για την επιτροπή διαιτησίας.... δεν νομίζω οτι βοηθάει να έχουμε αλλη μία τριμελη επιτροπη (αν κατάλαβα παραπάνω αυτό ζητάς), για να ελέγχει τί γίνεται...

Οχι φιλε μου,μιλαω για τις οργανωτικες-προγραμματικες επιτροπες που ειναι υπο διαμορφωση.Λυθηκε η παρεξηγηση λοιπον.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Φεβ 2012, 23:27

Προσωπική Αποψη:

Χωρίς την τριμελή ή πενταμελή,
με τον Συντονιστή που εκλέγεται ανά συνεδρίαση (καταστατικό 4.6) και τον πρακτικογράφο,
όλα τα Μέλη θα νοιώθουν καλύτερα.

Πάντως αν τα Μέλη μιας επιτροπής θέλουν κάτι άλλο, δεν βλέπω θέμα. Το αποτέλεσμα μετράει.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2012, 23:39

anestis έγραψε:Προσωπική Αποψη:

Χωρίς την τριμελή ή πενταμελή,
με τον Συντονιστή που εκλέγεται ανά συνεδρίαση (καταστατικό 4.6) και τον πρακτικογράφο,
όλα τα Μέλη θα νοιώθουν καλύτερα.

Πάντως αν τα Μέλη μιας επιτροπής θέλουν κάτι άλλο, δεν βλέπω θέμα. Το αποτέλεσμα μετράει.

Ο συντονιστης δεν εχει καμια σχεση με την πενταμελη(ο ρολος του συντονιστη και του πρακτικογραφου περιοριζεται στην συνεδριαση).Λειτουργει ακριβως οπως η ΔΕ αλλα σε αλλο επιπεδο.Αλλωστε οταν μια επιτροπη θελησει να καταμερισει ρολους και παλι θα χρειαζεται να ορισει υπευθυνοτητες.Η προταση για πενταμελη συντονιστικη επιτροπη το προβλεπει αυτο και δινει αυξημενες αρμοδιοτητες ωστε τα μελη της να εκπληρωσουν τους σκοπους της.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

christakostas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 00:24

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό christakostas » 18 Φεβ 2012, 14:09

SilindeElendil έγραψε:Οχι φιλε μου,μιλαω για τις οργανωτικες-προγραμματικες επιτροπες που ειναι υπο διαμορφωση.Λυθηκε η παρεξηγηση λοιπον.Πειρατικα παντα. :)


Ελα συγνώμη απο το πολύ διάβασμα είχα χάσει την μπάλα, είναι σωστό να υπάρχουν 3 μέλη για καθαρά συντονιστικό ρόλο. Το λιγότερο 3 τα οποία θα αλλάζουν ανα κάποιο χρονικό διάστημα με βάση την θέληση των μελών της ομάδας.
Ερώτηση: θα υπάρχει κάποιο όριο για τα μέλη που συμμετέχουν στις ομάδες για να μην γίνεται χαμός? Ή όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα?
Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, έπειτα νικάς.
Αν είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο, τότε σίγουρα νικάς.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 18 Φεβ 2012, 14:54

christakostas έγραψε:Ελα συγνώμη απο το πολύ διάβασμα είχα χάσει την μπάλα, είναι σωστό να υπάρχουν 3 μέλη για καθαρά συντονιστικό ρόλο. Το λιγότερο 3 τα οποία θα αλλάζουν ανα κάποιο χρονικό διάστημα με βάση την θέληση των μελών της ομάδας.
Ερώτηση: θα υπάρχει κάποιο όριο για τα μέλη που συμμετέχουν στις ομάδες για να μην γίνεται χαμός? Ή όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα?

Για το οριο δεν μπορω να απαντησω,προσωπικη αποψη μου ειναι μικρες ολιγομελεις ομαδες με ατομα που μπορουν να διαθεσουν χρονο και επικουρικα οσοι υπολοιποι θελουν να ασχοληθουν αλλα δεν προλαβαινουν.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 18 Φεβ 2012, 20:06

Κατά την δική μου άποψη οι ομάδες εργασίας θα πρέπει να δημιουργηθούν όλες μαζί, το να φτιαχτούν πρώτα 5 και με τον καιρό οι υπόλοιπες με αυτό το τρόπο θα δημιουργηθεί πρόβλημα δυναμικής (Dynamik confict) εννοώντας ότι οι ομάδες που θα έχουν δημιουργηθεί πρώτες θα είναι δύσκολο να συνεργαστούν με καινούργιες ομάδες που θα σχηματιστούν ύστερα, θα υπάρξει ένα σημαντικό κενό συνεργασίας μεταξύ τους, για το λόγο του ότι οι πρώτες ομάδες θα είναι πιο ειδικευμένες και ήδη θα αποδίδουν.

Για να μπορέσει να πετύχει αυτό το πλάνο θα πρέπει όλες οι ομάδες να αποτελούνται από μία ομάδα ατόμων τα οποία θα είναι ως εξής:
1. Συντονιστής ομάδας: η ειδικότητα του θα είναι οργανωτικού επιπέδου, θα πρέπει να διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις ανάλογα με την ομάδα που θα συντονίζει, επίσης θα διατυπώνει το resume εργασιών το οποίο θα επεξεργάζεται μαζί με τον υπεύθυνο επικοινωνίας όπως και για τις εργασίες της ομάδας μ'έναν κατανοητό τρόπο λόγου.
2. υπεύθυνος επικοινωνίας ομάδων: θα είναι υπεύθυνος για τον συντονισμό των ομάδων πάνω στον εργασιακό τομέα (αν χρειάζεται), επίσης 1 φορά την εβδομάδα θα ενημερώνει γραπτός τα Μέλη για την εξέλιξη των εργασιών, τα διάφορα προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν και θα ενημερώνει και για τα έργα των ομάδων.
3. Moderator :η δουλειά του θα είναι να ελέγχει το forum να κάνει διορθώσεις από τα λάθη που θα εμφανίζονται.
4. Και τέλος η ομάδα εργασίας: όλα τα μέλη από τις ομάδες 1,2,3 θα αποφασίζουν μαζί για την αποδοχή νέου μέλους εργασίας, εφόσον το μέλος αυτό διαθέτει τις ειδικότητες που απαιτούνται, σε αρχική φάση οι θέσεις που θα είναι κενές θα συμπληρώνονται από τα είδη μέλη αυτό μέχρι να μαζευτούν αρκετά μέλη ώστε να μοιραστούν αναλόγως.
Στην ομάδα εργασίας που θα είναι σε ότι αφορά το κόμμα θα πρέπει να δημιουργηθούν ομάδες ανάλογα μ' ένα businesses plan επιχείρησης.

Οι ομάδες εργασίας εξωτερικού χώρου θα πρέπει να δημιουργηθούν ανάλογα με τα υπάρχοντα και μη υπάρχοντα υπουργεία, θα πρέπει να ασχοληθούμε με βάση τα δεδομένα που γνωρίζουμε όλοι. Θα πρέπει να ασχοληθούν οι ομάδες συγκεκριμένα με ότι αντιπροσωπεύει αντίστοιχα το κάθε υπουργείο γιατί έτσι θα φέρουνε εις πέραν ένα επιθυμητό αποτέλεσμα, με αυτό τον λειτουργικό σύστημα θα ξέρουμε όλοι που βαδίζουμε και που βρισκόμαστε.

Πέρα από αυτά θα διαπιστώσουμε ότι είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό χώρο (ομάδας) κόμματος θα υπάρχουν ομάδες που θα χειριστούν θέματα τα οποία θα βρίσκονται και θα επεξεργάζονται και από άλλες ομάδες, εκεί θα πρέπει να υπάρχει η ομάδα συντονισμού.
Οι κατατάξεις των ομάδων θα οργανώνονται και θα επεξεργάζονται ανάλογα με τις προτάσεις των μελών της γενικής ομάδας εργασίας.

XLS :

http://api.ning.com/files/z-9oJyVpAMxSzJSL2O3LIJO3Jpd6Z8HRKw79DF2PcvZ5UfAIVYvtXA5StOQ2rpOPW7Dndfgy0Y7WcuKIPmhj-Zgdh8Sdl8jd/file.xlsx


LINK: http://piratiko.ning.com/forum/topics/6 ... opic:16978
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 20:38

Γιώργο,
πιστεύω πως το μοντέλο που περιγράφεις αφορά μια προχωρημένη κατάσταση με πάρα πολλά (χιλιάδες) μέλη.

Ισως για την ώρα θα πρέπει να πάμε με πολύ πιο απλές δομές και να αλλάζουμε στην πορεία, όσο έρχονται τα μέλη.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες