Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 20:38

Γιώργο,
πιστεύω πως το μοντέλο που περιγράφεις αφορά μια προχωρημένη κατάσταση με πάρα πολλά (χιλιάδες) μέλη.

Ισως για την ώρα θα πρέπει να πάμε με πολύ πιο απλές δομές και να αλλάζουμε στην πορεία, όσο έρχονται τα μέλη.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Yiannis Motsakos
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 06:07
Τοποθεσία: Ulm Deutschland/ Δημότης Περιστεριου- Αττικής

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό Yiannis Motsakos » 18 Φεβ 2012, 22:37

Γιώργο,
νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστότερος και οργανωμένος τρόπος, ακόμα και τα μέλη να λείπουν τώρα ( που σίγουρα θα έρθουν σύντομα), ας στελεχώσουμε πρώτα τα επείγοντα και ούτος η άλλος σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που θα απασχοληθούν με περισσοτερους τομείς από έναν.

Εκτος από αυτό θα ξέρουμε για κάθε καινούργιο πολιτικο θέμα που δημιουργείται, ποια ομάδα είναι υπεύθυνη.

Το να καθόμαστε να το συζητάμε ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος, θα έχουμε ακόμα πολύ χρόνο μπροστά μας, αλλα τώρα πρέπει να παρθούν αποφάσεις.

Οι εκλογές είναι κοντά πια και στην Γενική μας συνέλευση θα μπορούσαμε να το ξανασυζητήσουμε και να το φιξάρουμε με ποιον άλλον τρόπο, αλλα τώρα ας ξεκινήσουμε έτσι. (ο χρόνος τρέχει)
Master Logistic/Ψυχολογία πώλησης & Marketing
Sic semper tyrannis
Facebook--->Yiannis Motsakos
Skype------->yiannis_motsakos

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 19 Φεβ 2012, 16:48

Σύμφωνο με το να περιμένουμε ώστε να έχουμε χιλιάδες μέλη και να χρησιμοποιηθεί το σύστημα ομάδων. τονίζω όμως την λέξη να χρησιμοποιηθεί ως αποτελεσματικό όργανο. το σκέλος είναι οπωσδήποτε αναγκαίο να στηθεί εξαρχής. για να δέσει θα πρέπει να υπάρχει ως δεδομένο σκέλος (στην πλατφόρμα) το οποίο σιγά σιγά αρχινά να παίρνει μορφή και να αυτοδημιούργητε.

είναι ένας αναγκαίος αυτοδημιούργητος μηχανισμός. απλό παράδειγμα. είμαι μάστορας αυτοκινήτων και ανήκω στην κοινότητα τον εργαζομένων. θέλω να πάω να δουλέψω σε γκαράζ αυτοκινήτων και δεν βρίσκω κανένα επειδή δεν υπάρχει κανένα. τι κάνω; ok... σκέφτομαι μήπως μπορώ να φτιάξω μόνος μου κάποιο γκαράζ ; ok.. χρειάζομαι λεφτά χρειάζομαι γνώσης ...γενικά χρειάζομαι βοήθεια από κάπου. αυτή η βοήθεια πια είναι ακριβώς; ... αυτό το σκέλος που δίνουμε εμείς με την ικανότητα να συνεργάζεται και να αλληλοσυνδέεται με συντονιστές, ομάδες, και άλλα μέλη.

είμαι απόλυτος πεπεισμένος ότι πρέπει να στηθεί όλος ο σκελετός για να πάρει την σωστή δομή!εάν δεν βάλουμε την σωστή βάση ...τρέχα γύρευε. θα έχουμε πολλά προβλήματα.

μιλάω από εμπειρία. έχω στήσει μεγαλειώδεις event με 30-50 χιλιάδες επισκέπτες για διεθνής star. από το catering, management, tickets, promo, μέχρι το security και το tranfer emergency plan. δηλαδή οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς.

έχω πάρει μαθήματα αρκετά ώστε να μπορώ να επιμένω σε αυτό. ο σκελετός συστήματος πρέπει να στηθεί εξαρχής και άμεσα με τον σωστό τρόπο. θα χτίσουμε μια πολυκατοικία επάνω σε ένα μικρο θεμέλιο και θα το επεκτείνουμε ανάλογα?? κάπου θα ραγίσει!!

το plan ομάδων που έχω βάλει στο excel είναι συζητήσιμος. θέλει να το περάσουμε όλοι μαζί ένα χέρι για να μπουν η βγουν ανάλογα θέματα.

μην με παρεξηγείτε. επειδή δεν θέλω να πάει κάτι στραβά και τα έχω ζήση τα " σιγά σιγά , θα δούμε πως , και ένταξη more κάπως θα γίνει" επιμένω σε αυτό.

εάν υπάρχουν διαφωνίες παρακαλώ να μπει σε ψηφοφορία.

κατεβάστε το excel και δείτε την πρότασή μου http://api.ning.com/files/z-9oJyVpAMxSzJSL2O3LIJO3Jpd6Z8HRKw79DF2PcvZ5UfAIVYvtXA5StOQ2rpOPW7Dndfgy0Y7WcuKIPmhj-Zgdh8Sdl8jd/file.xlsx
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 19 Φεβ 2012, 17:28

Θα κάνω μια πρόταση που μάλλον ακούγετε κάπως....
Θα παρακαλέσω όμως να την σκεφτείτε πριν μου την πέσετε.
Αν θέλουμε να επιταχύνουμε στο θέμα παραγωγής πολιτικής από τις επιτροπές προτείνω.
Την επιλογή 5 με 10 ( ενδεικτικά τα νούμερα) αναγνωριζμενων ειδικών του κάθε θέματος από τον πανεπιστημιακό χώρο που να έχουν διαφορετικές απόψεις, έτσι ώστε να καλύπτετε το θέμα από όλες τις πάντες.Παράδειγμα για το σκέλος οικονομία.Λαπαβιτσας, Βαρουχαακης,Καζακης κλπ, η για την διαχείριση φυσικών πόρων GREENPEACE αρκτουρος WWF και κάποιοι περιβαλλοντολόγοι του πανεπιστημίου, έτσι που να καλύπτετε όλο το φάσμα.Ζητάμε σαν κόμμα σε ένα ερωτηματολόγιο που φτιάχνει η επιτροπή τις απόψεις και τα επιχειρήματα.Δύνονται όλα στο σώμα για να βγουν μετά από ψηφοφορία τα 2 επικρατέστερα, και μετά ψηφίζουμε για την τελική μας απόφαση.
Με αυτόν τον τρόπο και προάγουμε το λειτουργικό μας σύστημα (άμεση δημοκρατία), και έχουμε την δυνατότητα γρήγορων απαντήσεων (εντος 10-15 ημερων), και δεν καπελωνόμαστε από κανέναν γιατί εμείς αποφασίζουμε.
Και το κυριότερο γλιτώνουμε από ατέρμονες συζητήσεις στις επιτροπές.5 με 10 ολοκληρωμένες απόψεις από άκρα αριστερά μέχρι τέρμα δεξιά ( με τους παρόντες πολιτικούς όρους ), μπορούν να καλύψουν το κάθε θέμα.
Με το μαλακό παιδιά.....
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 19 Φεβ 2012, 17:37

σύμφωνο και εγώ προσωπικά δεν έχω αντίρρηση στα λεγόμενα σου. αλλά όμως πριν φτάσουμε εκεί, θα πρέπει να στηθεί το Ψηφιακό Σκέλος ως χάρτης καθοδήγησης.


koukouvaou έγραψε:Θα κάνω μια πρόταση που μάλλον ακούγετε κάπως....
Θα παρακαλέσω όμως να την σκεφτείτε πριν μου την πέσετε.
Αν θέλουμε να επιταχύνουμε στο θέμα παραγωγής πολιτικής από τις επιτροπές προτείνω.
Την επιλογή 5 με 10 ( ενδεικτικά τα νούμερα) αναγνωριζμενων ειδικών του κάθε θέματος από τον πανεπιστημιακό χώρο που να έχουν διαφορετικές απόψεις, έτσι ώστε να καλύπτετε το θέμα από όλες τις πάντες.Παράδειγμα για το σκέλος οικονομία.Λαπαβιτσας, Βαρουχαακης,Καζακης κλπ, η για την διαχείριση φυσικών πόρων GREENPEACE αρκτουρος WWF και κάποιοι περιβαλλοντολόγοι του πανεπιστημίου, έτσι που να καλύπτετε όλο το φάσμα.Ζητάμε σαν κόμμα σε ένα ερωτηματολόγιο που φτιάχνει η επιτροπή τις απόψεις και τα επιχειρήματα.Δύνονται όλα στο σώμα για να βγουν μετά από ψηφοφορία τα 2 επικρατέστερα, και μετά ψηφίζουμε για την τελική μας απόφαση.
Με αυτόν τον τρόπο και προάγουμε το λειτουργικό μας σύστημα (άμεση δημοκρατία), και έχουμε την δυνατότητα γρήγορων απαντήσεων (εντος 10-15 ημερων), και δεν καπελωνόμαστε από κανέναν γιατί εμείς αποφασίζουμε.
Και το κυριότερο γλιτώνουμε από ατέρμονες συζητήσεις στις επιτροπές.5 με 10 ολοκληρωμένες απόψεις από άκρα αριστερά μέχρι τέρμα δεξιά ( με τους παρόντες πολιτικούς όρους ), μπορούν να καλύψουν το κάθε θέμα.
Με το μαλακό παιδιά.....
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 19 Φεβ 2012, 18:13

piratiko.org έγραψε:Σύμφωνο με το να περιμένουμε ώστε να έχουμε χιλιάδες μέλη και να χρησιμοποιηθεί το σύστημα ομάδων. τονίζω όμως την λέξη να χρησιμοποιηθεί ως αποτελεσματικό όργανο. το σκέλος είναι οπωσδήποτε αναγκαίο να στηθεί εξαρχής. για να δέσει θα πρέπει να υπάρχει ως δεδομένο σκέλος (στην πλατφόρμα) το οποίο σιγά σιγά αρχινά να παίρνει μορφή και να αυτοδημιούργητε.

είναι ένας αναγκαίος αυτοδημιούργητος μηχανισμός. απλό παράδειγμα. είμαι μάστορας αυτοκινήτων και ανήκω στην κοινότητα τον εργαζομένων. θέλω να πάω να δουλέψω σε γκαράζ αυτοκινήτων και δεν βρίσκω κανένα επειδή δεν υπάρχει κανένα. τι κάνω; ok... σκέφτομαι μήπως μπορώ να φτιάξω μόνος μου κάποιο γκαράζ ; ok.. χρειάζομαι λεφτά χρειάζομαι γνώσης ...γενικά χρειάζομαι βοήθεια από κάπου. αυτή η βοήθεια πια είναι ακριβώς; ... αυτό το σκέλος που δίνουμε εμείς με την ικανότητα να συνεργάζεται και να αλληλοσυνδέεται με συντονιστές, ομάδες, και άλλα μέλη.

είμαι απόλυτος πεπεισμένος ότι πρέπει να στηθεί όλος ο σκελετός για να πάρει την σωστή δομή!εάν δεν βάλουμε την σωστή βάση ...τρέχα γύρευε. θα έχουμε πολλά προβλήματα.

μιλάω από εμπειρία. έχω στήσει μεγαλειώδεις event με 30-50 χιλιάδες επισκέπτες για διεθνής star. από το catering, management, tickets, promo, μέχρι το security και το tranfer emergency plan. δηλαδή οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς.

έχω πάρει μαθήματα αρκετά ώστε να μπορώ να επιμένω σε αυτό. ο σκελετός συστήματος πρέπει να στηθεί εξαρχής και άμεσα με τον σωστό τρόπο. θα χτίσουμε μια πολυκατοικία επάνω σε ένα μικρο θεμέλιο και θα το επεκτείνουμε ανάλογα?? κάπου θα ραγίσει!!

το plan ομάδων που έχω βάλει στο excel είναι συζητήσιμος. θέλει να το περάσουμε όλοι μαζί ένα χέρι για να μπουν η βγουν ανάλογα θέματα.

μην με παρεξηγείτε. επειδή δεν θέλω να πάει κάτι στραβά και τα έχω ζήση τα " σιγά σιγά , θα δούμε πως , και ένταξη more κάπως θα γίνει" επιμένω σε αυτό.

εάν υπάρχουν διαφωνίες παρακαλώ να μπει σε ψηφοφορία.

κατεβάστε το excel και δείτε την πρότασή μου http://api.ning.com/files/z-9oJyVpAMxSzJSL2O3LIJO3Jpd6Z8HRKw79DF2PcvZ5UfAIVYvtXA5StOQ2rpOPW7Dndfgy0Y7WcuKIPmhj-Zgdh8Sdl8jd/file.xlsx

1ον Οι ομαδες εχουν ηδη ψηφιστει οποτε δεν καταλαβα τι ακριβως προτεινεις με το σχεδιο που εβγαλες σε excel 2ον Οι οργανωτικες-προγραμματικες επιτροπες ηδη αρχισαν να στελεχωνονται.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 19 Φεβ 2012, 18:20

Θα δώσω ενα παράδειγμα για να μην παρεξηγηθώ.
Θέμα. Παραγωγή ενέργειας.
Ερωτήσεις ελλιπέστατες με το φτωχό μου το μυαλό.
1.Τι γνωμη έχετε για τον λιγνίτη και γιατί.
2.Τι γνωμη έχετε για τις ανανεώσιμες και γιατί.
3.Τι γνωμη έχετε για την αξιοποίηση υδρογονανθράκων στην Ελλάδα και γιατί.
4.Τι γνωμη έχετε για τα βιοκαύσιμα και γιατί.
5.Τι ενεργειακό μείγμα προτείνεται και γιατί.
6.Οι ανανεώσιμες πηγές είναι ακόμα ακριβές.Αν πιστεύετε σε αυτές πως προτείνετε να γίνουν οι επενδύσεις?Δημόσια, ιδιωτικά, οι έναν συνδυασμό τω 2?
κλπ
κλπ
κλπ
Ένας τέτοιος τρόπος θα επέτρεπε ακόμα και την σύνδεση απόψεων επιτρέποντας και ψήφο ανα ερώτηση.
Σε μια τέτοια περίπτωση η επιτροπή αυτό που θα είχε να κάνει είναι η σύνταξη ενός πλήρους ερωτηματολογίου και η επιλογή των προσώπων η των οργανώσεων που θα αποσταλούν, έτσι ώστε ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΎΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ.
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 19 Φεβ 2012, 18:28

koukouvaou έγραψε:Ένας τέτοιος τρόπος θα επέτρεπε ακόμα και την σύνδεση απόψεων επιτρέποντας και ψήφο ανα ερώτηση.
Σε μια τέτοια περίπτωση η επιτροπή αυτό που θα είχε να κάνει είναι η σύνταξη ενός πλήρους ερωτηματολογίου και η επιλογή των προσώπων η των οργανώσεων που θα αποσταλούν, έτσι ώστε ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΎΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ.

Εχει αφεθει απο οσο ξερω σε καθε επιτροπη η ελευθερια να δουλεψει οπως αυτη νομιζει οποτε καλα κανεις και το προτεινεις αν και εχω καποιες επιφυλαξεις για το ''ετοιμο φαγητο''.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 19 Φεβ 2012, 19:34

SilindeElendil έγραψε:1ον Οι ομαδες εχουν ηδη ψηφιστει οποτε δεν καταλαβα τι ακριβως προτεινεις με το σχεδιο που εβγαλες σε excel 2ον Οι οργανωτικες-προγραμματικες επιτροπες ηδη αρχισαν να στελεχωνονται.



εάν διάβασες αυτό που προτείνω δεν είναι ο ανασχηματισμός τον ήδη τρεχούμενων ομάδων, αλλά η παρουσία τον υπολοίπων ομάδων που δεν αναφέρονται!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 19 Φεβ 2012, 19:41

piratiko.org έγραψε:
SilindeElendil έγραψε:1ον Οι ομαδες εχουν ηδη ψηφιστει οποτε δεν καταλαβα τι ακριβως προτεινεις με το σχεδιο που εβγαλες σε excel 2ον Οι οργανωτικες-προγραμματικες επιτροπες ηδη αρχισαν να στελεχωνονται.



εάν διάβασες αυτό που προτείνω δεν είναι ο ανασχηματισμός τον ήδη τρεχούμενων ομάδων, αλλά η παρουσία τον υπολοίπων ομάδων που δεν αναφέρονται!

Μπορεις να διευκρινησεις τι εννοεις με τον ορο ''παρουσια'' καθ'οτι ο γραπτος λογος εχει ορισμενα μειονεκτηματα.Υ.Γ. Απο οτι ειδα στο σχεδιο που προτεινεις υπαρχουν και ομαδες που ηδη αναφερονται.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες