Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό mankasp » 16 Φεβ 2012, 02:41

Την προστασία από κακόβουλους και πιθανώς ανίκανους.

Ξέρω ότι ακούγομαι κάπως τώρα, και πραγματικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία από τις δύο αυτές κατηγορίες ατόμων στο κόμμα.
Απλά το έθεσα γιατί μου το πρότειναν οι πειρατές Τσεχίας επειδή την πάτησαν 2-3 φορές. Εκεί μάλιστα, ο αρχηγός κάθε ομάδας εκλέγεται από το σώμα.
Από τη άλλη έχει "elevated" αρμοδιότητες και μπορεί να πάρει αποφάσεις, χωρίς να χρειάζεται για το ότι κάνει να το ψηφίζουν όλοι. π.χ αν η ομάδα επικοινωνίας εκδώσει ένα δελτίο τύπου, δεν το περνάνε από ψηφοφορία πρώτα.
https://twitter.com/e_kastrinakis

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό mankasp » 16 Φεβ 2012, 02:44

Αν είναι τα πάντα να περνάν από ψηφοφορία τότε η πρότασή μου είναι άχρηστη. Λειτουργικά είναι αυτό όμως δυνατό; Μήπως θα επιφέρει καθυστερήσεις?

Η γνώμη μου είναι πως σε κάθε περίπτωση, να είναι στην κρίση της κάθε ομάδας αν θα θέσει κάτι σε ψηφοφορία ανάλογα με τον βαθμό σημαντικότητας.
https://twitter.com/e_kastrinakis

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 16 Φεβ 2012, 02:48

mankasp έγραψε:Την προστασία από κακόβουλους και πιθανώς ανίκανους.

Ξέρω ότι ακούγομαι κάπως τώρα, και πραγματικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία από τις δύο αυτές κατηγορίες ατόμων στο κόμμα.
Απλά το έθεσα γιατί μου το πρότειναν οι πειρατές Τσεχίας επειδή την πάτησαν 2-3 φορές. Εκεί μάλιστα, ο αρχηγός κάθε ομάδας εκλέγεται από το σώμα.
Από τη άλλη έχει "elevated" αρμοδιότητες και μπορεί να πάρει αποφάσεις, χωρίς να χρειάζεται για το ότι κάνει να το ψηφίζουν όλοι. π.χ αν η ομάδα επικοινωνίας εκδώσει ένα δελτίο τύπου, δεν το περνάνε από ψηφοφορία πρώτα.

Νομιζω οτι τα υπολοιπα μελη θα απομονωσουν πιθανα ανικανους-ασχετους, οσο για τους κακοβουλους οποιοδηποτε μελος μπορει να καταγγειλει μια τετοια συμπεριφορα στην επιτροπη διαιτησιας.Για τον αρχηγο που λες εγω προτεινα τριμελη επιτροπη για πρακτικους λογους.Φυσικα και αυτα τα τρια μελη θα εχουν εκτεταμενες αρμοδιοτητες οπως περιγραφεις.Ειμαι αρνητικος στην προταση σου γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει ενδεχομενως κακοβουλα πχ λογω διαφωνιας κλπ.Υ.Γ Οταν μια επιτροπη εχει να επεξεργαστει κατι σημαντικο επιβαλεται να περασει απο ψηφοφορια το τελικο κειμενο.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό mankasp » 16 Φεβ 2012, 02:55

SilindeElendil έγραψε:
mankasp έγραψε:Την προστασία από κακόβουλους και πιθανώς ανίκανους.

Ξέρω ότι ακούγομαι κάπως τώρα, και πραγματικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία από τις δύο αυτές κατηγορίες ατόμων στο κόμμα.
Απλά το έθεσα γιατί μου το πρότειναν οι πειρατές Τσεχίας επειδή την πάτησαν 2-3 φορές. Εκεί μάλιστα, ο αρχηγός κάθε ομάδας εκλέγεται από το σώμα.
Από τη άλλη έχει "elevated" αρμοδιότητες και μπορεί να πάρει αποφάσεις, χωρίς να χρειάζεται για το ότι κάνει να το ψηφίζουν όλοι. π.χ αν η ομάδα επικοινωνίας εκδώσει ένα δελτίο τύπου, δεν το περνάνε από ψηφοφορία πρώτα.

Νομιζω οτι τα υπολοιπα μελη θα απομονωσουν πιθανα ανικανους-ασχετους, οσο για τους κακοβουλους οποιοδηποτε μελος μπορει να καταγγειλει μια τετοια συμπεριφορα στην επιτροπη διαιτησιας.Για τον αρχηγο που λες εγω προτεινα τριμελη επιτροπη για πρακτικους λογους.Φυσικα και αυτα τα τρια μελη θα εχουν εκτεταμενες αρμοδιοτητες οπως περιγραφεις.Ειμαι αρνητικος στην προταση σου γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει ενδεχομενως κακοβουλα πχ λογω διαφωνιας κλπ.


Δεκτό. Συμφωνώ μαζί σου και ακυρώνω την πρόταση μου. Ουσιαστικά μια καταγγελία προς την επιτροπή διαιτησίας απλουστεύει την διαδικασία και δεν χρειάζεται να αναλωθούμε στο να θέτουμε περίπλοκους κανόνες και να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη.

+1 στην τριμελή.
https://twitter.com/e_kastrinakis

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Φεβ 2012, 10:06

Για να δράσει η Ε.Δ. πρέπει να δεχθεί καταγγελία ή αναφορά.
Η Ε.Δ. δρα ΜΟΝΟ σύμφωνα με το καταστατικό.

mankasp έγραψε:Επίσης προτείνω τα μέλη ή η επιτροπή διαιτησίας να έχουν δικαίωμα να ασκούν πρόταση μομφής εναντίων ενός μέλους στην ομάδα.

(ακούν changed to ασκούν)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Φεβ 2012, 10:08

mankasp έγραψε: δεν το περνάνε από ψηφοφορία πρώτα.


Έχουμε λειτουργήσει ΗΔΗ διαφορετικά και δούλεψε.
Έστω 25 άτομα που ψήφισαν ήταν επαρκές μέτρο του τι θέλουμε κι ας μην ήμασταν επίσημα κόμμα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό kdev » 16 Φεβ 2012, 10:20

αποψη μου θα πρεπει στις συναντησεις τις επομενες που εχουν οριστει, αναφερομαι σε μαρτιο
να εχουμε ετοιμες τις ομαδες προς δημιουργια ετσι ωστε να συζητηθουν και να κλεισουν για να αρχισουμε δουλεια

Βασίλης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012, 23:10

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 17 Φεβ 2012, 00:07

Και εγώ συμφωνώ, τις αμέσως επόμενες μέρες πριν τις συναντήσεις σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα να είναι έτοιμες οι ομάδες.

christakostas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 00:24

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό christakostas » 17 Φεβ 2012, 22:44

Δεν βλέπω κάποιες προτάσεις για τον τρόπο λειτουργίας παραπάνω, είναι τα περισσότερα θέματα καθορισμένα απο τα καταστατικό και υποθέτω οτι η κάθε μία ομάδα μπορεί να λειτουργεί με βάση τις αρχές του κόμματος. Αφού ξεκινήσει η κάθε ομάδα θα ορίσει τον τρόπο λειτουργίας (διαδικαστικά) της με βάση τις δυνατότητές της. Νομίζω οτι πρέπει να προχωρήσουμε στον σχηματισμό των ομάδων με δήλωση ενδιαφέροντος (οχι γραφειοκρατικά έτσι?), για να ξεκινάμε.
Δεν βρίσκω λογικό να παρουμε ατομα απο ομαδες-επιτροπες που πλεοναζουν και να τους βάλουμε εκεί που υπάρχει έλλειψη. Αν εγώ δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη γιατί να με βάλεις σε ομάδα .... επικοινωνίας...?? θα τα κάνω κWλο.... :) όπου υπάρχει έλλειψη μπορούμε να ζητάμε βοήθεια απο τα μέλη.
Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, έπειτα νικάς.
Αν είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο, τότε σίγουρα νικάς.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τροπος λειτουργιας και στελεχωσης ομαδων και επιτροπων

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2012, 22:50

christakostas έγραψε:Δεν βλέπω κάποιες προτάσεις για τον τρόπο λειτουργίας παραπάνω, είναι τα περισσότερα θέματα καθορισμένα απο τα καταστατικό και υποθέτω οτι η κάθε μία ομάδα μπορεί να λειτουργεί με βάση τις αρχές του κόμματος. Αφού ξεκινήσει η κάθε ομάδα θα ορίσει τον τρόπο λειτουργίας (διαδικαστικά) της με βάση τις δυνατότητές της. Νομίζω οτι πρέπει να προχωρήσουμε στον σχηματισμό των ομάδων με δήλωση ενδιαφέροντος (οχι γραφειοκρατικά έτσι?), για να ξεκινάμε.
Δεν βρίσκω λογικό να παρουμε ατομα απο ομαδες-επιτροπες που πλεοναζουν και να τους βάλουμε εκεί που υπάρχει έλλειψη. Αν εγώ δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη γιατί να με βάλεις σε ομάδα .... επικοινωνίας...?? θα τα κάνω κWλο.... :) όπου υπάρχει έλλειψη μπορούμε να ζητάμε βοήθεια απο τα μέλη.

Μπορεις να μου υποδειξεις που στο καταστατικο υπαρχει σαφης καθορισμος του τροπου λειτουργιας η στελεχωσης των ομαδων-επιτροπων.Ευχαριστω.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες