Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό crisal » 14 Φεβ 2012, 21:33

Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε μία "αντιπαράθεση" (προσέξτε τα εισαγωγικά) ανάμεσα μας σχετικα με το κόμμα, την πορεία του, τις εκλογές, το πρόσωπό του προς τα εξω κλπ.

Επειδη υπάρχουν πολλα Post σε διάφορα θέματα , σχετικά και άσχετα, είπα να φτιάξω αυτό το θέμα και να μαζέψουμε όλες τις γνωμες και απόψεις εδω.

Οπως ειχαμε πει στην τελευταια μας συναντηση στην Θεσσαλονικη πρεπει να έχουμε 2 άξονες προσέγγισης νέων μελών και υποστηρικτών.

Ο πρώτος που είναι και ο πλέον ευκολος είναι στους νέους μεχρι 35. Ειχαμε αναλυσει διαξοδικα τον τρόπο με τον οποίο θα τους προσεγγίσουμε και καταλήξαμε οτι ο πλέον έυκολος τρόπος είναι μεσα απο το Internet αλλα και μέσα απο συνομήλικούς τους οι οποίοι ασπάζονται τις θέσεις μας και την ιδεολογία μας.

το 1 στους 3 πρεπει εδω να το πετύχουμε. (Ο Ανεστης έχει γραψει για αυτό στο Topic ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ, sto θεμα Συνεντευξη στην ΕΣΗΕΑ)

Αν μείνουμε όμως μονο εδω χάνουμε τους υπόλοιπους 35+ τους οποίους μπορούμε να τους προσεγγίσουμε μονο με τους παραδοσιακούς τρόπους. Οπότε ο δεύτερος άξονας μας θεωρώ ότι πρέπει να είναι η προσέγγιση αυτών των ανθρώπων.

Για να τους προσεγγίσουμε αρκεί να αλλάξουμε λιγο , ελάχιστα την σειρά των θέσεων μας. Ναι είμαστε ιντερνετικό κόμμα, ναι μας ενδιαφέρει η τεχνολογία αλλά μας ενδιαφέρει και η επιβίωση της χώρας και τον πολιτών της (η δική μας επιβίωση δηλαδη), πάντα με βάση τις αρχές και το καταστατικό και την διακήρυξή μας.
έτσι έχουμε πιθανότητες να πάρουμε ακόμα 1 στους 3 δηλαδή σύνολο 2 στους 6 δηλαδη 600.000
αλλιως θα μείνουμε με το 1 στους 3 των -35


Ιδρύσαμε κόμμα. Το κόμμα έχει σάν στόχο την είσοδό του στην βουλή (δεν πιστεύω ότι το δικό μας κόμμα δεν έχει αυτό τον στόχο?). Για να μπει στην βουλή χρειάζετε ψηφοφόρους. Για να έχει ψηφοφόρους πρέπει να προσεγγίσει ανθρώπους.
είμαστε 480 μέλη, 1080 εγεγγραμένοι στον forum και έχουμε 1500 followers.

Ok μας λείπουν ακόμα 298.500 ψήφοι.


Ας πούμε εδω την γνωμη μας σχετικα με τα παρακάτω θέματα

1. Μας ενδιαφέρει η είσοδος στην Βουλη ?
2. Μας ενδιαφέρουν Μόνο οι ηλικίες - 35 ?
3. Μας ενδιαφέρουν οι ηλικίες 35+ ?

Εγω προσωπικα θεωρώ ότι μας ενδιαφέρει ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ και ότι πρέπει με οιποιονδήποτε τρόπο, χωρίς να ξεφύγουμε από αρχές, καταστατικό και διακήρυξη να τις προσεγγίσουμε.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και crisal, έχει επεξεργασθεί 15 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Φεβ 2012, 21:40

Δεν ξέρω πως έχει βγει το 25, αλλά τουλάχιστον στον χώρο που κινούμε εγώ (προσωπικά, επαγγελματικά, κοινωνικά) αυτοί που έχουν εκφραστεί θετικά για το κόμμα απέχουν πολύ από τους 25άρηδες (35-40 θα τους έλεγα).

Επίσης διαφωνώ με τον "οποιονδήποτε τρόπο". Είναι γενικό και αόριστο και δύσκολο να ξεφύγεις από τις αρχές, αν κυνηγάς τον "οποιονδήποτε τρόπο".

Όπως βλέπω μέχρι στιγμής και συνεντεύξεις σε παραδοσιακά ΜΜΕ δίνουμε και δεν λέμε όχι σε κανέναν.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 14 Φεβ 2012, 22:30

νομιζω οτι το κοινό των 40αριδων το οποίο ανγκαστικα χρησιμοποιεί τις νεες τεχνολογίες αλλα δεν εχει παραδώσει καθε ιχνος εμπιστοσύνης σε αυτες είναι ενα κοινό που μπορει να μας ακουσει ίσως και με μεγαλύτερη προσοχή απο τους νέους.

Βασίλης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012, 23:10

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 15 Φεβ 2012, 00:42

Σίγουρα όλοι είναι απαραίτητοι!
Απλά πιστεύω ότι ο τρόπος προσέγγισης πρέπει να διαφοροποιηθεί ανάλογα με τις ηλικίες.
Δεν μιλάς με τον ίδιο τρόπο σε άτομα κάτω των 25 και σε 40άρηδες+…
Είναι απαραίτητο να μας μάθει το ευρύ κοινό κάθε ηλικίας και αυτό δε πετυχαίνετε με email ή με forum στο internet.
Η χώρα μας είναι ακόμα αναλφάβητη ηλεκτρονικά!
Και νομίζω ότι αυτό είναι και ένα από τα πρωταρχικά μας μελήματα καθώς είναι γραμμένο και στο καταστατικό.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό pav » 15 Φεβ 2012, 07:48

Θα συμφωνήσω με baskin & vasilis89: Το 25 από που προέκυψε;

Ναι, θέλουμε φίλους απ' όλες τις ηλικίες. Ναι, θέλουμε να μπούμε στη Βουλή. Αυτό όμως δεν προϋποθέτει απαραίτητα να αλλάξουμε τη σειρά των θέσεών μας, όχι ακόμη τουλάχιστον. Δεν νομίζω πως ότι είμαστε έτοιμοι να αναλάβουμε για παράδειγμα την οικονομία ή την εξωτερική πολιτική (αλλά θα γίνει κι αυτό). Ελπίζει κανείς ότι θα μπούμε στη βουλή στην επόμενη εκλογική αναμέτρηση (τον Απρίλιο);

Να το θέσω και λίγο διαφορετικά: Τι είναι αυτό που, στα μάτια ενός μέσου Έλληνα πολίτη, θέλουμε να μας διαχωρίζει από ΣΥΡΙΖΑ/Οικολόγους Πράσινους/ΑΝΤΑΡΣΥΑ ή και ΛΑΟΣ με τις περίφημες "κωλοτούμπες" του προέδρου του; Ποια είναι τα προτερήματα μας και ποια τα ατού μας; Πως να πείσουμε τους δικαιολογημένα καχύποπτους πολίτες να μας εμπιστευτούν αλλά και πως θα τους κάνουμε να ξεπεράσουν το πρώτο "σοκ" στο άκουσμα της ονομασίας μας; Με ποιο τρόπο θα τους δώσουμε να καταλάβουν ότι Πειρατές δεν είναι μόνο οι "παράνομοι" διακινητές αρχείων;

Δεν έχω έτοιμη απάντηση για όλα. Εντύπωση μου είναι πως πρέπει να δώσουμε προτεραιότητα σε τομείς που είτε αφορούν όλους και έχουμε προτάσεις (π.χ. διαφάνεια), είτε τους ξέρουμε καλύτερα απ' όλους (π.χ. διαδίκτυο). Χωρίς βιασύνη. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.

Ίσως να κάνω λάθος. Ίσως λόγω συγκυριών είναι μοναδική ευκαιρία να προχωρήσουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε και ας "λαϊκίσουμε" και λίγο; ...; :(

Ή μήπως να δούμε τι ψηφίσαμε ως προτεραιότητες στο αντίστοιχο θέμα και να ξεκινήσουμε από εκεί;

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό pav » 15 Φεβ 2012, 08:04

Επίσης, ενώ καταλαβαίνω ότι άνοιξες νέα θεματική ενότητα γιατί το συγκεκριμένο θέμα έχει απλωθεί σε διάφορες άλλες, με αυτό τον τρόπο αδικούνται λίγο οι συνομιλητές στα άλλα.

Μήπως θα μπορούσε ένας διαχειριστής να τα μαζέψει σε ένα;

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό crisal » 15 Φεβ 2012, 08:13

το 25 έπρεπε να ειναι 35. Ειχε απαντήσει ο Ανέστης σε ενα topic με αυτες τις ηλικίες (-35 και 35+)και τις χρησιμοποίησα. Ο δαίμων του τυπογραφείου φταίει για το 25!!!!!Διορθώθηκε.

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό kdev » 15 Φεβ 2012, 08:27

δεν πιστευω οτι θα πρεπει να βαλουμε ορια στις ηλικιες
μας ενδιαφερουν ολοι απλα εμεις μπορουμε αμεσα να μιλησουμε με ηλικιες μεχρι 45 λογω Internet
οσον αφορα την προσελευση μελων θεωρω οτι ενα κομμα παντα εχει ως σκοπο την εισοδο του στη βουλη
απλα πρωτα πρεπει να γινει οργανωση και μετα να ανοιχτουμε
απλα πρεπει να γινου ολα πολυ γρηγορα και αμεσα

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 15 Φεβ 2012, 13:47

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο kdev. Ασφαλώς και δεν πρέπει να διαχειριστούμε την προσέγγιση ατόμων σύμφωνα με την ηλικία. Η ηλικία δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.
Σημασία έχει να υπάρχει ΚΙΝΗΤΡΟ. Κάνει κάποιος κάτι ή συμμετέχει κάπου μόνο αν υπάρχει κάποιος λόγος γι'άυτόν να το κάνει. Παίρνω σαν παράδειγμα τον ίδιο μου τον εαυτό. Είμαι 58 ετών και όμως έγινα μέλος των Πειρατών γιατί είχα κάποιο κίνητρο. Το κίνητρό μου ήταν και είναι τα παιδιά μου. Επειδή ΔΥΣΤΥΧΩΣ ανήκω στην γενιά του Πολυτεχνείου που έφερε τη χώρα σ'αυτή την κατάσταση,θεωρώ υποχρέωσή μου, έστω και τώρα, να προσπαθήσω να επανορθώσω.
Και εκεί που έψαχνα να βρω ένα τρόπο εμφανίστηκαν σαν από μηχανής Θεός οι Πειρατές. Θα μου πείτε γιατί οι Πειρατές και όχι κάποιο άλλο κόμμα ?
Γιατί διαβάζοντας τις Αρχές και το Πρόγραμμα αυτού του Κόμματος κατάλαβα ότι το Κόμμα αυτό Θα κάνει μεν ΠΟΛΙΤΙΚΗ αλλά θα την κάνει ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.
Κίνητρο χρειάζεται λοιπόν κάθε άνθρωπος και τίποτα άλλο.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ανοίγω Νεο Θέμα για να το μαζεψουμε όλο εδω.

Δημοσίευσηαπό spqx » 15 Φεβ 2012, 15:01

Η αλήθεια είναι πως εμάς τους κάπως μεγαλύτερους (>35) το θέμα της ηλικίας δε μας κάνει να αισθανόμαστε πολύ άνετα, ίσως γιατί πιστεύουμε ότι έχουμε πολλά να δώσουμε ακόμα και τέλος πάντων και για διάφορους άλλους ψυχολογικούς λόγους. Οφείλω να παραδεχτώ πάντως πως οι νέοι συνεννοούνται με τους νέους καλύτερα και οι μεγαλύτεροι με τους μεγαλύτερους.
Προσωπικά νομίζω ότι το marketing (χωρίς να είμαι ειδικός, μόνο από παρατηρήσεις που κάνω) έχει λύσει τέτοιου είδους προβλήματα, στις διαφημίσεις που προορίζονται για παιδιά εμφανίζουν παιδιά, σε αυτές που προορίζονται για γυναίκες, εμφανίζουν γυναίκες κλπ. Τους νέους μόνο με νέους μπορούμε να τους προσεγγίσουμε, τους μεγαλύτερους με μεγαλύτερους, τις γυναίκες με γυναίκες κλπ
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες