Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

thanos1
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 13:16

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό thanos1 » 18 Φεβ 2012, 13:51

Για μένα από όσο ξέρω αυτούς τους παρουσιαστές θα έχεις τον κίνδυνο να σε "σπρώξουν" στα εξής πράγματα:
- το ένα είναι να σε κάνουν να φανείς γραφικός ώστε να απομυθοποιήσουν το κόμμα πριν γίνει επικίνδυνο (και αυτοί εντολές ακολουθούν)
- το δεύτερο είναι να προσπαθήσουν να "βγάλουν" κάποια είδηση με όποιο κόστος και θα σταθούν με "συμπάθεια" στις προτάσεις μας (ACTA, πληροφορικός αλφαβητισμός κλπ) όπως για κάποια φιλανθρωπική οργάνωση που ξεκινά να βοηθήσει τους άστεγους
- το τρίτο είναι να κολλήσουμε σε μη συγκεκριμενοποιημένες απόψεις για θέματα που αρέσουν στον κόσμο και προκαλούν "ντόρο" (πχ το γνωστό είστε υπέρ ή κατά του μνημονίου, να πτωχεύσυμε ή όχι) το οποίο στα μάτια των πολλών (που έχουν συνηθίσει να τους ταίζουν με ψέμματα από το πρωί με το βράδυ) μοιάζει με κάτι όπως ότι δεν έχουμε πολιτικό υπόβαθρο και θα μας δουν με απαξιωτική ματια διαμορφώνοντας μια άποψη λανθασμένη πριν ξεκινήσουμε.

Τέλος πιστεύω ότι το ζητούμενο δεν είναι η επιθετική δημοσιότητα αλλά η δημοσιότητα που προκύπτει μέσα από πράξεις και τις καθημερινές (πχ πορεία) και πιο ειδικές. Αλλιώς εκτίθεσαι χωρίς λόγο. Ας κάνουμε πρώτα κάτι από το να πρέπει να απαντάμε αυτή τη στιγμή με φράσεις του στυλ "είμαστε στην αρχή" "δεν έχουμε κάνει ακόμη συνέδριο" "δεν έχουμε ακόμη αποψη για αυθτό ή για εκείνο" κλπ.

Ομως αν το επιθυμουν οι περισσότεροι ας γίνει.
Πιστεύω όμως ότι το θέμα δεν τίθεται σωστά (όπως οι λάθος απαντήσεις για τις λάθος ερωτήσεις σε γκάλοπ)
Η ερώτηση είναι να βγούμε σε δημόσια κριτική και αξιολόγηση πριν το συνέδριο ή να είμαστε πιο συντηρητικοί και πιο οργανωτικοί για το ενδιαμεσο διάστημα?

Τι λέει λοιπόν ο υπεύθυνος επικοινωνίας? Τι αρχές θα επικαλεστεί? Ποιοί αποφασίζουμε τελικά και με τι όρους για τόσο σοβαρά θέματα?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 13:55

Η προσέγγισή μας οφείλει να είναι ότι έχουν φυσική περιέργεια. Αν κάνουν κάτι στραβό υπάρχει και η κόκκινη κάρτα να μην μας ξαναδούν.
Οπως π.χ. το Πρώτο Θέμα που μας "έκοψε".

Εγώ βγήκα, ρώτησα και πήρα μια πλημμύρα από ΝΑΙ (μη αναμενόμενο).
Οι προβληματισμοί μας είναι κοινοί ως προς το timing.
Γι αυτό και 5 αρνήσεις σε 3 δημ/φους tv και άλλα 4-5 webtv.

Εχουμε άλλη μια βδομάδα προπόνησης μέχρι την Κυριακή 26/2

ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΜΕ EMAIL -ΟΧΙ ΔΗΜΟΣΙΑ- δυσκολες ερωτησεις και πιθανές απαντήσεις

το email είναι tweets (at) pirateparty.gr
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 18 Φεβ 2012, 17:02

pappasadrian έγραψε:γιατι οχι το κλασσικο ασπρο φουτερ?

επισης, η γνωμη μου, για να εχουμε και εμπρακτο αποτελεσμα, σπαμμαρε στην συνεντευξη οσο γινεται το "pirateparty.gr"



CLASSIC WITHE BLUE η WITH BLACK

+1

Πορτοκαλί δεν είναι κατάλληλο για την κάμερα!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

aljawn
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:47

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό aljawn » 18 Φεβ 2012, 19:53

Θα μπορούσες βέβαια να δεχθείς, με την προϋπόθεση να σου στείλουν εκ των προτέρων τις ερωτήσεις που θα σου κάνουν.
Έτσι ελαχιστοποιείς το στοιχείο του αιφνιδιασμού και προετοιμάζεσαι. Αν παίξουν βέβαια καθαρά.

BLR
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 19:19

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό BLR » 18 Φεβ 2012, 20:39

εγω παλι θα ελεγα 'οχι' - δεν ειναι η καταλληλη στιγμη, ουτε το καταλληλο μεσο η τιβι του μεγκα για μενα. Δεν εχει σημασια να το πολυαναλυσω παντως, μια που η πλειοψηφια φαινεται να εχει αποφασισει :)

Thanos Anastasiou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 19:50

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό Thanos Anastasiou » 18 Φεβ 2012, 22:58

Κάθε ευκαιρία προβολής που μας παρουσιάζεται δεν πρέπει να μένει αναξιοποίητη!

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 19 Φεβ 2012, 00:00

Thanos Anastasiou έγραψε:Κάθε ευκαιρία προβολής που μας παρουσιάζεται δεν πρέπει να μένει αναξιοποίητη!

Επετρεψε μου ταπεινα να διαφωνησω.Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. :geek:
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

thanos1
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 13:16

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό thanos1 » 19 Φεβ 2012, 11:43

SilindeElendil έγραψε:
Thanos Anastasiou έγραψε:Κάθε ευκαιρία προβολής που μας παρουσιάζεται δεν πρέπει να μένει αναξιοποίητη!

Επετρεψε μου ταπεινα να διαφωνησω.Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. :geek:


Κι εγώ νόμιζα ότι το κόμμα των πειρατών σκέφτεται λίγο διαφορετικά από τους λοιπούς οικολόγους, διαμαρτυρόμενους, πατριώτες και λοιπούς που ψάχνουν μια ευκαιρία για τα 15 λεπτά δημοσιότητας.
Όποιος θέλει κάνουμε μια συνάντηση να ξεκαθαρίσουμε τελικά τι είναι αυτό που πρεσβεύουν οι πειρατες σχετικά με τις πολιτικές θέσεις.
Βλέπω συνέχεια μια βιασύνη να διαμορφωθούν θέσεις ενώ το ζητούμενο είναι να έρθει κόσμος και νέα μέλη για να μπορέσουμε να ακούσουμε περισσότερες απόψεις.
Δεν ξέρω πόσους εκφράζω αλλά είναι προσωπικές απόψεις και με αυτές κινούμαι.

Τελικά είμαι σίγουρος ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο θα έχουμε προτάσεις για να βγούμε οπότε δεν χάνουμε τίποτα αν δεν βγούμε στο μέγκα.

Περισσότερο ωφέλιμο είναι να καταλάβουμε όσο λέει από την εμπειρία του ο Rick Falkvinge στο άρθρο "Kick those bastards out right away!" (http://www.metronieuws.nl/world/kick-th ... 9KwePJfuY/) και να φέρουμε ο καθένας από ένα νέο μέλος. Έτσι θα διπλασιασουμε την δυνατότητα σέψης πάνω στα διάφορα θέματα και θα διαμορφώσουμε ακόμη καλύτερες θέσεις μέχρι το συνέδριο.
Αυτά.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό omissman » 19 Φεβ 2012, 18:30

olrandir έγραψε:Το πιο σίγουρο απ'όλα, που είδαμε και στην πράξη στη συνέντευξη τύπου, είναι ότι θα ζητήσουν άποψη για το μνημόνιο και την παρούσα οικονομική κατάσταση. Στη συνέντευξη τύπου (και μετά, στη συνέντευξη για το Βημαγκαζίνο) δεν είχαμε έτοιμη απάντηση, και φανήκαμε -βρίσκω- να μασάμε τα λόγια μας λίγο....


Το μονο ΒΕΒΑΙΟ !
Το ειδαμε το στορυ στη συνεντευξη τυπου, με τη δημοσιογραφο του ΑΠΕ να επιμενει για την "πολιτικη" θεση του κομματος στην τρεχουσα συγκυρια.

Εχει παρει κανεις μερος σε τετοια παρουσιαση στην TV ;;;

Ε, λοιπον , κανουν σαν τα κορακια, ή μαλλον σαν υαινες που ετοιμαζονται να κατασπαραξουν το θυμα τους ( εχω εμπειρια)

Ας μην ειμαστε αφελεις... απλα ψαχνουν "θεμα" για να την βγουν στα αλλα καναλια !!!
Δεν σου δινουν τον λογο οταν θελεις, δεν σε αφηνουν να μιλησεις οπως και οσο θελεις, σε διακοπτουν συνεχεια με βαλτες ερωτησεις...
Ειδικα εμας πολυ θελουν να μας "ξεγυμνωσουν" σαν αφελεις κομπιουτεραδες που νοιαζονται μονο για τζαμπα ανταλλαγη αρχειων κλπ...

Προσωπικα θα ημουν πολυ διστακτικος στο να αποδεχθω μια προσκληση εκθεσης στο κοινο αυτη την ωρα, εαν δεν εξασφαλιζα καποια minimum συμφωνια στα βασικα, πχ απροσκοπτη παρουσιαση θεσεων σε συγκεκριμενο χρονο, σαφες περιγραμμα ερωτησεων κλπ...

Μην ξεχναμε : η Δημοσιοτητα ειναι ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ...

ελπιζω να βοηθησα, τι εγινε ομως τελικα ;;;; θα πας Ανεστη ή οχι και ποτε ;;; (για να βαλουμε τα βιντεο να γραφουν !!! :lol: :lol: )
πειρατικα, Γιωργος Μι.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Αίτημα για συνέντευξη στο MEGA

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Φεβ 2012, 18:42

Μετά την πρώτη πλυμμήρα των ΝΑΙ είπαμε το ΟΚ.
Κυριακή 26/2 πρωί, δεν ξέρω ακόμη ώρα, με ζεύξη από το studio Της Θεσσαλονίκης
Υποτίθεται για 7-12 λεπτά.
Θα κάνω προπόνηση σπίτι μου την Τετάρτη.
Δεν εχω καταλήξει τι να φοράω.
ΔΕΚΤΕΣ ΠΑΝΤΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (αν θέλετε και ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ) ΣΤΟ tweets[at] pirateparty.gr
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες