ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό crisal » 14 Φεβ 2012, 01:45

Παρακολουθλωντας τα τελευταία γεγονότα που οδήγησαν την χώρα στον πλήρη εξευτελισμό και εξαθλίωση προτείνω σαν κόμμα να βγάλουμε ένα ψήφισμα (ή όπως αλλιώς θέλουμε να το ονομάσουμε) το οποίο να αποσταλλέι όπου μπορούμε..

Σαν αρχική σκέψη προτείνω το παρακάτω κείμενο

"Το κόμμα πειρατών Ελλάδος άν και νεοσύστατο, παρακολουθεί με προσοχή και αγωνία τα ταικτενόμενα στην χώρα μας.
Αισθανόμαστε όλοι μας προδωμένοι από τους πολιτικούς τους οποίους γενιές ολόκληρες Ελλήνων τους ψηφίζουν.
Χθες στην Βουλή ψηφίστηκε το μνημόνιο 2 βάζοντας την χώρα σε βαθύτερη ύφεση, σε αντίθεση με κάθε λογική τόσο πολιτική όσο και οικονομική.
Χθες μάθαμε από το στόμα των πολιτικών ότι η πτώχευση είναι "κακό πράγμα" επειδη εμείς απο οτι φαίνεται είμαστε ανίκανοι να το καταλάβουμε
Χθες επίσης πέρα απο τι ς αερολογίες που ακούσαμε από τα στόματα όλων των πολιτικών μας ακούσαμε επίσης και ωραίες λέξεις όπως ανάπτυξη, αλλα είδαμε και πολλα δάκρυα για τα αποτελέσματα των επιλογών των ίδιων αυτών πολιτικών.
Χθές μάθαμε όμως και κάτι πολύ σημαντικό. Οι ίδιοι πολιτικοί ομολογησαν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ οι ίδιοι και τα κόμματα τους να διαχειριστούν την κρίση αυτή.
Για αυτό και παρέδωσαν επίσημα πλεον την χώρας στους εταίρους και δανειστές μας για να την διαχειριστουν αυτοί.
Κάνουν μια αναδιάρθρωση η οποία μεγαλώνει ακόμη περισσότερο το χρέος το οποίο πλέον γίνεται οριστικά μη διαχειρίσιμο. Το αποτέλεσμα είναι να γίνει η χρεωκοπία της χώρας αναπόφευκτη.Επικαλούμενοι το Αγγλικό δίκαιο δεσμεύονται οτι δεν θα προσπαθήσουν να μειώσουν στο μέλλον το χρέος της χώρας.

Το τραγελαφικό της ιστορίας είναι οτι οι ίδιοι παραδέχτηκαν ότι το Πρώτο μνημόνιο απέτυχε επειδή με την λιτότητα και τους παραλογους φόρους που επέβαλε έφερε ύφεση και αύξηση του χρέους.
Οπότε βρήκαν σωστό να δεχτούν την επιβολλή δεύτερου μνημονίου που φέρνει μεγαλύτερη λιτότητα και ταυτόχρονα να δεσμευτουν για το μέλλον ώστε η ύφεση να γίνει χρεοκωπία.

Ενας νέος οικονομολόγος θα τα κατάφερνε πολύ καλύτερα"

Φυσικά θέλει συμάζεμα και προσθαφαίρεση πραγμάτων αλλα κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Φεβ 2012, 02:01

Προσωπικά μου κάνει εκτός από την πρόταση

**Χθες μάθαμε από το στόμα των πολιτικών ότι η πτώχευση είναι "κακό πράγμα" επειδη εμείς απο οτι φαίνεται είμαστε ανίκανοι να το καταλάβουμε**
που μας βάζει αμέσως μαζί με ΚΚΕ & ΣΥΡΙΖΑ

Οταν/Αν το βγάλουμε θα ρωτηθούμε: ΟΚ, καλά τα λέτε, εσείς τι προτείνετε; Τι απαντάμε?

Γι αυτό είχα προτείνει να αναφερθούμε μόνο στο ότι δεν νομιμοποιούνται Δημοκρατικά, εσύ βάζεις και τον παράγοντα αναποτελεσματικότητα του Μνημονίου 1 & 2 με το οποίο φυσικά συμφωνώ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό crisal » 14 Φεβ 2012, 02:15

Ναι για την προταση αυτη εχεις απολυτο δικαιο..

Οσο για το αν μας ρωτησουν...το ψηφισμα εχει ενα καλο...κανει θορυβο και δεν χρειαζετε να δωσεις αμεσες απαντησεις..

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Φεβ 2012, 02:27

Από ψηφίσματα, έχουμε φάει GB από την μεταπολίτευση και μετά. Μήπως να μπούμε σε αυτήν την διαδικασία (λέω εγώ).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό pav » 14 Φεβ 2012, 04:43

baskin έγραψε:Από ψηφίσματα, έχουμε φάει GB από την μεταπολίτευση και μετά.

Αυτό.

Έχω ακούσει τόσα πολλά από τόσες πολλές πλευρές που δεν ξέρω τελικά αν είναι καλύτερα ή χειρότερα που υπερψηφίστηκε. Χωρίς να μπορώ να προτείνω κάτι καλύτερο, το κείμενο δεν με πείθει. Θεωρεί πολλά αυτονόητα ενώ είναι ζητήματα που επιδέχονται συζήτηση.

"Χθες στην Βουλή ψηφίστηκε το μνημόνιο 2 βάζοντας την χώρα σε βαθύτερη ύφεση, σε αντίθεση με κάθε λογική τόσο πολιτική όσο και οικονομική."
Κι όμως υπάρχουν λογικά (ή έστω λογικοφανή) επιχειρήματα - μας τα είπε ο πρωθυπουργός, ο Γιώργος, ο Αντώνης, κτλ.

"...οι ίδιοι παραδέχτηκαν ότι το Πρώτο μνημόνιο απέτυχε επειδή με την λιτότητα και τους παραλογους φόρους που επέβαλε έφερε ύφεση και αύξηση του χρέους."
Άποψή μου είναι πως απέτυχε επειδή τα μέτρα ήταν σε πολλές περιπτώσεις άδικα, παράλογα, μονομερή, ανεπαρκή και δεν συνοδεύτηκαν από διαρθρωτικές αλλαγές που ζητήθηκαν, συζητήθηκαν, αγνοήθηκαν αλλά είναι πια απαραίτητες. Βάλε μέσα και την αποτυχία των ελεγκτικών & εισπρακτικών μηχανισμών σε συνδυασμό με την βραδυκίνητη έως ανύπαρκτη δικαιοσύνη.

Τέλος, το κείμενο που δώθηκε στη δημοσιότητα έχει και μερικά θετικά μέτρα όπως η αναδιάρθρωση των φοροεισπρακτικών μηχανισμών και η κατάργηση περιορισμών σε 20 κλειστά επαγγέλματα. Λέει επίσης πολλά τα οποία δεν τα καταλαβαίνω και δεν μπορώ να κρίνω. Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ το νέο μνημόνιο. Προσωπικά πιστεύω ότι βάλανε πολλά διαφορετικά θέματα σε ένα πακέτο ώστε να ψηφιστούν όλα, εκβιαστικά.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό spqx » 14 Φεβ 2012, 09:08

Ίσως αν λέγαμε ακόμα ότι σε αυτή την κατάσταση μας έφεραν οι επαγγελματίες της πολιτικής της χώρας μας;
Ίσως αν λέγαμε ακόμα ότι κάποιοι ψηφίζουν τα μνημόνια χωρίς να τα διαβάσουν;

Dam! και εγώ δε διάβασα το μνημόνιο αλλά δεν κλήθηκα να το ψηφίσω :!:
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 14 Φεβ 2012, 12:21

Το αναρτώ εδώ, μιας και εδώ συζητάμε τα του μνημονίου κτλ, και θεωρώ πως είναι μια πραγματικά εμπεριστατωμένη άποψη και αναφέρει πράγματα που νομίζω πως πρέπει να τα γνωρίζουμε και να μην ξεχνάμε. Η Ιστορία είναι ο καλύτερος δάσκαλος.
Είναι από εδώ: http://www.lsoft.com/scripts/wl.exe?SL1 ... GREECE.ORG


Έρχομαι αμέσως στο δια ταύτα.


Από τα 24 δις ευρώ που ήταν το έλλειμμα της
Κεντρικής Κυβέρνησης το 2009 υπολογίζεται ότι θα πέσει στα 5 δις για το 2012. Το
έλλειμμα του εμπορικού ισοζυγίου, επίσης, είναι τεράστιο, ενώ οι εξαγωγές της χώρας
συνεισφέρουν μόλις το 8% του ΑΕΠ.

Η άτακτη χρεοκοπία είναι κάτι που θα μας στοιχίσει μία οπισθοδρόμηση 60 χρόνων.
Το ετήσιο έλλειμμα δεν θα μπορεί να καλυφθεί αφού ουδείς θα μας δανείζει. Έτσι
θα αναγκαστούμε να κόψουμε χρήμα για να πληρωθούν οι ανάγκες του Κράτους, το
οποίο δεν μπορεί φυσικά να είναι σε ευρώ. Άρα, θα ζητήσουμε εμείς οι ίδιοι να φύγουμε
από το ευρώ.


Δεν είναι, όμως, μόνο τα εισαγόμενα
φάρμακα, τα εισαγόμενα ανταλλακτικά μηχανημάτων, τα εισαγόμενα καύσιμα, η
εισαγόμενη ενέργεια, τα εισαγόμενα ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ηλεκτρονικά συστήματα για τη
λειτουργία των αεροδρομίων, των δημοσίων και ιδιωτικών υπηρεσιών, της ασφάλειας
της χώρας και τόσα άλλα, που χρειάζονται ευρώ για να αγοραστούν. Είναι και τα
γεωργικά και κτηνοτροφικά προϊόντα που εισάγονται, αφού εμείς πλέον δεν παράγουμε
τα απαιτούμενα για να τραφούμε. Από το 2000 έως το 2010 δαπανήσαμε 63 δις ευρώ
για εισαγωγή γεωργικών και κτηνοτροφικών προϊόντων. Από τα 35.000 τόνους φασόλια
που καταναλώνουμε ετησίως, παράγουμε μόνο τους 7.000. Έπειτα, ποιος θα
επανέλθει ΑΜΕΣΑ στη γεωργία και στην κτηνοτροφία; Είμαστε διατεθειμένοι εμείς ή
τα παιδιά μας να αφήσουμε τη βολή μας και να αρχίσουμε να καλλιεργούμε τη γή; Ακόμη
όμως και αν η απάντηση είναι ΝΑΙ, χρειάζονται πολλά χρόνια για να επανέλθουμε στην
παραγωγή του 1980. Γνωρίζετε κάποιο κράτος ή κάποια εταιρία που θα μας δώσει
προϊόντα (ως τα ανωτέρω αναφερθέντα) έναντι χαρτονομισμάτων που μόνο για
προσάναμμα θα είναι χρήσιμα;;;



Ας αφήσουμε λοιπόν τους εκ του ασφαλούς λεονταρισμούς και ας αντιληφθούμε ότι

1. αν δεν γίνει η απομείωση του χρέους κατά 100 δις ευρώ, που θα μας επιφέρει
ετήσιο όφελος 5 δις ευρώ από τους τόκους,

2. αν δεν επεκταθεί ο χρόνος αποπληρωμής των υπολοίπων δανείων

3. αν δεν μας δοθεί το δάνειο για την σταδιακή αποπληρωμή των υπολοίπων 250 δις
ευρώ,

4. αν δεν παραμείνουμε στο ευρώ, ώστε να μπορέσουμε σταδιακά να μηδενίσουμε το
πρωτογενές έλλειμμα

5. αν δεν έχουμε πρόσβαση στα Κοινοτικά Ταμεία για τις απαιτούμενες επενδύσεις
(το ΕΣΠΑ έχει ακόμη 13 δις ευρώ στη διάθεσή μας με 5% ελληνική συμμετοχή)

6. αν δεν έχουμε την (έστω και στοιχειώδη) βοήθεια της FRONTEX για τη φύλαξη
των συνόρων μας

7. αν δεν έχουμε ένα διεθνώς αναγνωρισμένο νόμισμα για την αγορά τροφίμων,
μηχανημάτων, καυσίμων, ενέργειας κ.λπ.



τότε θα διαλυθούμε ως χώρα και οι μόνοι που θα πανηγυρίζουν θα είναι οι μαυραγορίτες,
εκείνοι που έχουν επενδύσει στη χρεοκοπία της χώρας και θα εισπράξουν τα
ασφάλιστρα κινδύνου και εκείνοι που θα μπορούν να αγοράσουν τη χώρα σε τιμή
ευκαιρίας. Για να μην μιλήσω για τον περίπατο που θα ονειρεύονται ότι θα κάνουν
κάποιοι γείτονές μας για να πίνουν τον καφέ τους στην Ξάνθη, στη Σάμο, στη
Λήμνο ή στο Καστελόριζο, αφού εμείς δεν θα έχουμε καύσιμα να πετάξουμε ούτε
ελικόπτερο.



Τέλος, επειδή κάποιος «ακραιφνής» πατριώτης έγραψε σήμερα «Η Πόλις Εάλω», παραθέτω
ένα απόσπασμα της απάντησης που έλαβε από κάποιον συνάδελφο: «Το 1453 η Πόλις
Εάλω γιατί κάποιοι φανατικοί διακήρυσσαν πως «κάλλιον τουρκικὸν φακιόλιον παρὰ
παπικὴ τιάρα», τορπίλιζαν κάθε προσέγγιση με τη Δύση, προπηλάκιζαν όποιον
εξέφραζε αντίθετη άποψη και μας οδήγησαν σε 400 χρόνια μαύρης μαυρίλας και
πνευματικού μαρασμού μακριά από κάθε πνοή αναγεννητικού γίγνεσθαι. Τώρα, κάπου
600 χρόνια αργότερα, κάποιοι άλλοι φανατικοί, με ίδια μυαλά, προσπαθούν να
ξαναβάλουν τη χώρα σε ένα πολύ μακρύ σκοταδιστικό Μεσαίωνα αποκόπτοντάς την από
όλες τις διεργασίες που γίνονταν, γίνονται και θα εξακολουθήσουν να γίνονται
από τους ευρωπαϊκούς λαούς, που εμπνέονται από το Διαφωτισμό, για τη βελτίωση
της μοίρας τους...»





Αν κάποιος θεωρεί όλα αυτά ως φτηνή
κινδυνολογία, είμαι έτοιμος να δεχθώ την τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη σε όλα αυτά
τα ερωτήματα που έθεσα.





Κουράγιο και ψυχραιμία





Ιωακείμ Γρυσπολάκης


Καθηγητής του Πολυτεχνείου Κρήτης

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό plessas » 14 Φεβ 2012, 13:04

Για τον συγκεκριμένο άνθρωπο πάντως δεν έχουν ακουστεί και τα καλύτερα. Μια αναζήτηση εμφανίζει αρκετά δημοσιεύματα. Δεν τον θεωρώ αξιόπιστο, ούτε και τη γνώμη του.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Φεβ 2012, 13:21

Ξεφεύγουμε λίγο. Απόψεις για το μνημόνιο υπάρχουν χιλιάδες.

Για μένα το σημαντικό που είπα είναι να μην δείξουμε παρόμοιο πρόσωπο και λειτουργία με αυτό που έχει συνηθίσει (και βαρεθεί) ο κόσμος.

Ας απαντήσετε ειλικρινά. Έχουν τα ψηφίσματα ουσία; Δώσε ποτέ σημασία σε κάποιο από αυτά; Έκαναν κάτι πέραν της απλής παράθεσης απόψεων; Οδήγησαν σε ζυμώσεις ή αλλαγές;

Προσωπικά νομίζω ότι είναι μια ανούσια παράθεση λόγου, για να δείξουμε ότι υπάρχουμε και θα ήθελα να την αποφύγουμε. Τουλάχιστον ας μην το πούμε ψήφισμα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 14 Φεβ 2012, 13:47

baskin έγραψε:Ξεφεύγουμε λίγο. Απόψεις για το μνημόνιο υπάρχουν χιλιάδες.

Για μένα το σημαντικό που είπα είναι να μην δείξουμε παρόμοιο πρόσωπο και λειτουργία με αυτό που έχει συνηθίσει (και βαρεθεί) ο κόσμος.

Ας απαντήσετε ειλικρινά. Έχουν τα ψηφίσματα ουσία; Δώσε ποτέ σημασία σε κάποιο από αυτά; Έκαναν κάτι πέραν της απλής παράθεσης απόψεων; Οδήγησαν σε ζυμώσεις ή αλλαγές;

Προσωπικά νομίζω ότι είναι μια ανούσια παράθεση λόγου, για να δείξουμε ότι υπάρχουμε και θα ήθελα να την αποφύγουμε. Τουλάχιστον ας μην το πούμε ψήφισμα.


Κι εγώ έτσι νιώθω, αλλά μπορεί να είμαι στην μειοψηφία. :-)


Όσον αφορά τον κ. Γρυσπολάκη, δεν ξέρω τί λέγεται για αυτόν, και δεν έχει νομίζω καμία σημασία. Στην προκειμένη περίπτωση (εσωτερική συζήτηση στο φόρουμ Hellenic Professors) εκθέτει κατά βάση κάποια στοιχεία --πάνω στα οποία βασίζει μία άποψη -- και προσκαλεί τους συναδέρφους να εκθέσουν εάν έχουν μια τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη. Η άποψη του κ. Γρυσπολάκη δεν έχει βάση μόνο εάν τα στοιχεία είναι λανθασμένα. Είναι; Δεν γνωρίζω. Γνωρίζω όμως πως η Ελλάδα δεν είναι αυτάρκης σε τίποτα, ακόμη κι εάν δεν ξέρω τα ακριβή νούμερα του τί παράγουμε και τί καταναλώνουμε. Επίσης γνωρίζω πως η Άλωση της Πόλης έγινε ακριβώς για τους λόγους που παραθέτει, όχι ο ίδιος, αλλά κάποιος άλλος καθηγητής, και απλώς επαναλαμβάνει ο κ. Γρυσπολάκης. Αυτά τα λέω όχι για να συζητήσουμε περαιτέρω το μνημόνιο, είτε καν για το ψήφισμα, αλλά γιατί νομίζω πως πρέπει να προσέχουμε τους λόγους για τους οποίους μπορεί να απορρίψουμε ή να δεχτούμε μία άποψη. Πρέπει να την κρίνουμε αυτούσια και βάση της λογικής που την διέπει, κι όχι βάση του τί φήμη μπορεί να έχει εκείνος που την εκφέρει, θετική ή αρνητική.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες