ΟΡΓΑΝΩΣΗ

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό crisal » 11 Φεβ 2012, 22:20

Μια μικρή κατά την γνώμη μου παράλειψη (εκτός να μου έχει ξεφύγει κάτι) στο ψήφισμα για την δημιουργία επιτροπών.

Χρειαζόμαστε και μία οργανωτική του κόμματος επιτροπή.

Τόσο για την εσωτερική οργάνωση του κόμματος όσο και για την οργάνωση των διαφόρων εκδηλωσεων του κόμματος.

Θεωρώ ότι απο αυτή την επιτροπή πρέπει να ξεκινήσουμε

(και επειδή το λέω συνέχεια ΑΜΕΣΑ....)

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό mankasp » 11 Φεβ 2012, 22:51

Συμφωνώ. Είναι κάτι το οποίο μου τόνισαν με ιδιαίτερη σημασία και η πειρατές της Τσεχίας όταν ζήτησα τις συμβουλές τους.

Οι επιτροπές που είναι προς ψήφιση αυτή τη στιγμή, είναι καθαρά "προγραμματικές". Χρειάζονται και "λειτουργικές" επιτροπές, ΑΜΕΣΑ όπως λέει και ο crisal.

Προτείνω τις εξής, κάποιες ίσως να πρέπει να συγχωνευθούν, κάποιες ίσως τις παρέλειψα:

Επιτροπή Επικοινωνίας με τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (υπεύθυνη για συνεντεύξεις, δελτία τύπου κτλ)
Επιτροπή Επικοινωνίας με τους Πολίτες και Ανθρώπινου Δυναμικού (υπεύθυνη να απαντάει σε ερωτήσεις πολιτών μέσω εμαιλ ή στο φόρουμ)
Επιτροπή Οικονομικών
Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων
Επιτροπή επί των Τεχνικών (συντήρηση της σελίδας, του φόρουμ κτλ)
Επιτροπή Ανθρωπίνου Δυναμικού (υπεύθυνη να καθοδηγεί όποιον θέλει να βοηθήσει, να ενημερώνει τα νέα μέλη για τις διαδικασίες μας κτλ)
Επιτροπή Δράσεων (Να προτείνει, να οργανώνει ομάδες δράσεων και να τις εποπτεύει ώστε να ελέγχεται αν κινούνται στα πλαίσια των αρχών του κόμματος και να το προστατεύει από τυχών δυσφήμιση)
Επιτροπή Περιφερειακού Συντονισμού

Επίσης, κάθε επιτροπή πρέπει να έχει έναν εκλεγμένο συντονιστή με ελευθερία δράσης χωρίς να είναι απαραίτητο να ζητάει τη ψήφο όλου του σώματος κάθε φορά που θέλει να κάνει κάτι. Φυσικά, το σώμα των μελών θα έχει δικαίωμα να τον καθαιρέσει ή να τον παραπέμψει στην επιτροπή διαιτησίας. Οι πρώτοι συντονιστές πρέπει να έχουν μικρή θητεία.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και mankasp, έχει επεξεργασθεί 13 φορά/ες συνολικά
https://twitter.com/e_kastrinakis

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό James » 12 Φεβ 2012, 12:04

Να το προχωρήσουμε όμως, εδώ λοιπόν ας ξεκινήσουμε να βάζουμε που μπορεί ο καθένας να στελεχώσει, για να μπούμε με σε μία ροή.
Και να μπεί αυτό το θέμα σα κύρια Δ. Συζήτηση για να μπορούν να το βλέπουν όλοι άμεσα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό James » 12 Φεβ 2012, 12:20

Ας ξεκινησω πρώτος:

Θα μπορούσα να βοηθήσω στην επιτροπή ανθρώπινου δυναμικού
Και φυσικά
Στην επιτροπή δράσεων.

Πάμε και οι άλλοι για να οργανωθούμε.
Α, και να πώ μήπως να στέλναμε ένα email σε όλους με αυτό το θέμα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

seawolf
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 16:22
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό seawolf » 12 Φεβ 2012, 14:31

Πιστεύω πως θα μπορούσα να βοηθήσω (σε 3 εβδομάδες που θα επιστρέψω στην Ελλάδα και θα γραφτώ και μέλος) σε κάποια επιτροπή για τη ναυτιλία ή τον τουρισμό αν δημιουργηθεί. Βέβαια μέχρι να επιστρέψω αν κάτι επείγει και μπορώ να βοηθήσω μέσω του φόρουμ είμαι απόλυτα πρόθυμος.

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό kdev » 12 Φεβ 2012, 14:40

ηδη στην αθηνα προχθες που ημασταν μετα το συνταγμα συζητησαμε ακριβως αυτη τη δομη (αρχικη δομη)
εχω καταγραψει τις σκεψεις που ειπαμε εχουν αποσταλει στον anestis-yiannis για να ανεβουν για να δηλωσουμε που μπορει ο καθενας
αμεσα, απλα να γυρισει και ο anestis απο αθηνα σημερα απογευμα

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 12 Φεβ 2012, 15:09

Πιστεύω ότι η οργάνωση ενός κόμματος είναι το Α και το Ω για την σωστή λειτουργία του αλλά και την αποτελεσματικότητά του.
Νομίζω ότι βιαστικές κινήσεις δεν θα αποφέρουν τα σωστά αποτελέσματα. Θα πρέπει πρώτα να βρούμε την δομή και την οργάνωση από ένα αντίστοιχο κόμμα πειρατών σε όλη την επικράτεια που ήδη λειτουργεί με επιτυχία, να την μελετήσουμε και να την προσαρμόσουμε στα ελληνικά δεδομένα. Ύστερα να συζητήσουμε τα αποτελέσματα της έρευνας στο πρώτο συνέδριο του κόμματος και εκεί να πάρουμε τις αποφάσεις μας.
Είναι καλύτερα, πιστεύω, να κατέβουμε στις ευρωεκλογές σωστά οργανωμένοι παρά να βιαστούμε και να πάρουμε μέρος στις επικείμενες εθνικές εκλογές ανοργάνωτοι λόγω βιασύνης και να μην έχουμε το αποτέλεσμα που θα θέλαμε.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 12 Φεβ 2012, 15:49

Συμφωνώ με το σωστά οργανωμένοι, διαφωνώ με το αργά αργά.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Αν θέλουμε να εκμεταλευτούμε την ευκαιρία των εκλογών στην Ελλάδα και το γεγονός ότι ο κόσμος είναι αρκετά αηδιασμένος με το υπάρχον πολιτικό σκηνικό θα πρέπει να το τουλάχιστον να το προσπαθήσουμε.
Ας μην εφησυχαζόμαστε με το ότι οι ευρωεκλογές αργούν.

Μπορεί να μην καταφερουμε να είμαστε έτοιμοι. Ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να οργανωθούμε σωστά όσο πιο γρήγορα γίνεται και αν δεν προλάβουμε δεν πειράζει.

Αν προλάβουμε όμως...be aware of pirates in this place!

Γιαυτό προτείνω άμεσα να δούμε τις διαδικασίες των άλλων πειρατικών κομμάτων (κάποιοι από τα μέλη μας τις ξέρουν ήδη) και να ξεκινήσουμε να χωρίζουμε επιτροπές, να ετοιμάζουμε κινήσεις, να φτιάχνουμε διαδικασίες...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό James » 12 Φεβ 2012, 22:20

kdev έγραψε:ηδη στην αθηνα προχθες που ημασταν μετα το συνταγμα συζητησαμε ακριβως αυτη τη δομη (αρχικη δομη)
εχω καταγραψει τις σκεψεις που ειπαμε εχουν αποσταλει στον anestis-yiannis για να ανεβουν για να δηλωσουμε που μπορει ο καθενας
αμεσα, απλα να γυρισει και ο anestis απο αθηνα σημερα απογευμα

Είδες που σας λέω ότι με τα nicknames μπερδευομαστε?
Νόμιζα ότι ήσουν ο mankasp και ανήρτησες αυτά που συζητούσαμε εχτές.....
Αλλά ο Μανώλης μας πρόλαβε ή ήταν νοητά μαζί μας στο booze....
Οπότε να περιμένουμε το επίσημο θέμα που θα αναρτηθεί?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 13 Φεβ 2012, 01:58

Η εκτίμησή μου είναι ότι σε λιγότερο από 2 βδομάδες μπορούμε να φτιάξουμε τις ομάδες/δομή που χρειάζονται για να δουλέψουμε αρχικά οι περίπου 100 ενεργοί που ενδιαφέρονται για το κόμμα... Σε λιγότερο από 24 ώρες θα κάνουμε και το επόμενο βήμα.

Ξεχάσαμε ταυτόχρονα σε όλη την συζήτηση την οργάνωση τουλάχιστον των 13 περιφερειών, αφού αρκετό ΕΝΕΡΓΟ (πέρα από εγγεγραμμένο) κόσμο έχουμε αυτή τη στιγμή μόνο Αττική, Κεντρική Μακεδονία και Δυτική Ελλάδα(Πάτρα).

SpecialK έγραψε:Γιαυτό προτείνω άμεσα να δούμε τις διαδικασίες των άλλων πειρατικών κομμάτων (κάποιοι από τα μέλη μας τις ξέρουν ήδη) και να ξεκινήσουμε να χωρίζουμε επιτροπές, να ετοιμάζουμε κινήσεις, να φτιάχνουμε διαδικασίες...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες