Μια πρόταση για την οικονομία

Nassos Papax
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 20:46

Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό Nassos Papax » 10 Φεβ 2012, 20:58

Άραγε ποια θα ήταν η οικονομική κατάσταση της Ελλάδας σήμερα, εάν όταν συνειδητοποίησαν οι κυβερνώντες την κρίση,
το Υπουργείο Οικονομικών έδινε άδεια μετ´ αποδοχών σε ΟΛΟ το προσωπικό του εκτός της ΓΓΠΣ,
αναλάμβαναν οι ορκωτοί και οι λογιστές να πιστοποιούν την αλήθεια των δηλώσεων κλπ στοιχείων,
οι επιχειρήσεις λειτουργούσαν ΧΩΡΊΣ τον ΚΒΣ,
ο φόρος μειωνόταν στο 10% κι ήταν ίδιος για όλους,
ενώ το ΦΠΑ γινόταν 12% για τα πάντα και παντού και εισπράττονταν στην τράπεζα αυτόματα στο χονδρεμπόριο και κάθε μήνα η διαφορά της λιανικής.

Εάν θα μπορούσες να ανοίξεις επιχείρηση με μία δήλωση στο λογιστή και ηλεκτρονική γνωστοποίηση στη ΓΓΠΣ,
ενώ καταργούνταν ΌΛΑ τα υπόλοιπα δικαιολογητικά,
ενώ αυτά που θα αφορούσαν την υγιεινή και ασφάλεια, θα μπορούσαν να προσκομιστούν σε ένα χρόνο κατά τη διάρκεια λειτουργίας, με ευθύνη ιδιοκτήτη, λογιστή και ιδιωτικής ασφαλιστικής.

Επίσης, θα ήταν (ίσως) υποχρεωτική η ασφάλεια, αλλά θα μπορούσε να αντικατασταθεί με ένα συνταξιοδοτικό και υγείας από ιδιωτική εταιρία...

Άραγε, πόσοι άνεργοι θα είχαν απομείνει, πόσοι φόροι δεν θα είχαν εισπραχθεί, πόσα χρήματα δεν θα πήγαιναν χαμένα???

Βέβαια προϋπόθεση θα ήταν να κλείσει και κανένας οργανισμός και
ΌΛΟΙ οι ΔΥ να γινόταν ημιαπασχόλησης, με ελεύθερη εργασία στον ιδιωτικό τομέα ή αυτοαπασχόληση στην αγορά!

Αν μου πεί κάποιος ότι αυτά δεν γίνονται, θα απαντήσω:
Πριν πέντε χρόνια περιμένατε να γίνονται αυτά που βλέπουμε σήμερα? Γιατί λοιπόν, όσα προτείνω να μη γίνονται?

Την άλλη συνταγή τη δοκιμάζουμε δεκαετίες και δείτε που μας έφτασε...
Γιατί δεν πάμε για άλλα?

forevolution
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 18:08

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό forevolution » 10 Φεβ 2012, 21:40

Και γιατί να υπάρχουν φόροι και δημόσιες υπηρεσίες? Σχολεία νοσοκομεία κλπ να είναι όλα ιδιωτικα και όλοι οι εργαζόμενοι ιδιωτικοί υπάλληλοι σε μεγάλους, μεσσαίους και μικρούς επιχειρηματίες... Γιατί να υπάρχουν και κρατικές συντάξεις? Να υπάρχουν μόνο Ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες... Νομίζω πως αυτό πάει να γίνει πράξη με την ΤΡΟΙΚΑ... Με την άρση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων, τη μείωση των μισθών και άλλων δικαιωμάτων σε λίγο θα λέμε "τι δημόσιος - τι ιδιωτικός τομέας... Κανένα πρόβλημα μόνο που στον επόμενο τόνο αυτό το ακρως φιλελεύθερο καπιταλιστικό σύστημα θα δεχτεί ισχυρές πιέσεις απ' τους εργάτες του και για να μην τα χάσει όλα, (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ) θα παραχωρήσει δικαιώματα και θα ξαναφτιάξει τον δημόσιο τομέα - σύστημα παιδείας υγείας κλπ,κλπ... Νομίζω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ... ¨Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ αναπτύχθηκε απ' τα καπιταλιστικά κράτη κάτω από τέτοιες διεργασίες...

john_dillinger
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 21:18

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό john_dillinger » 10 Φεβ 2012, 21:40

Επίσης, θα ήταν (ίσως) υποχρεωτική η ασφάλεια, αλλά θα μπορούσε να αντικατασταθεί με ένα συνταξιοδοτικό και υγείας από ιδιωτική εταιρία...

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Μήπως δεν είναι κοινό μυστικό ότι το ΙΚΑ ΛΕΗΛΑΤΕΙ τις επιχειρήσεις με το έτσι θέλω.
Αφού κανένας εργοδότης δεν είναι άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένος σε αυτό γιατί πληρώνει εργοδοτικές εισφορές?
Και εκτός αυτού είναι άμεσα υπόλογος και υπεύθυνος απέναντι στο συγκεκριμμένο Ταμείο για τους εργαζόμενους του χωρίς να επωφελείται κάτι.
Η αρχή μίας Δημοκρατικής κοινωνίας είναι : ότι υποχρεώσεις έχει ο κάθε πολίτης έχει και τα ανάλογα δικαιώματα.
Στην συγκεκριμμένη περίπτωση όμως μόνο υποχρεώσεις υπάρχουν και κανένα δικαίωμα.
Εχει δεί κανένας κάτι που να αναφέρεται στο δίκαιο του εργοδότη?
Εγω προσωπικά όχι.
Πώς λοιπόν θα έρθουν οι επενδύσεις στην Ελλάδα όταν κάποιοι λεηλατούν τα χρήματα με το έτσι θέλω βασιζόμενοι σε συμφωνίες που έχουν γίνει πρίν απο 50+ χρόνια και μάλιστα απο την στιγμή κάποιοι τα επένδυσαν πριν απο μερικα χρόνια στο χρηματιστήριο για να επανεκλεγούν και αργότερα σε τοξικά ομόλογα για να χαθούν και στις 2 περιπτώσεις χωρίς να τιμωρηθεί κανένας?

ΥΓ: sorry αν δεν χαιρέτησα πρώτα το forum και να σας πώ καλή μας επιτυχία!!!!!!!!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Φεβ 2012, 00:30

ΠΟΛΥ Ενδιαφέροντα, κράτησέ τα λίγο για να τα επαναδιατυπώσεις σε αντίστοιχη επιτροπή/ομάδα

Nassos Papax έγραψε:Άραγε ποια θα ήταν η οικονομική κατάσταση της Ελλάδας σήμερα,
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

john_dillinger
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 21:18

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό john_dillinger » 11 Φεβ 2012, 01:03

Την αποψή μου θα την λέω οσο και αν προσβάλλω κάποιους είτε λέγονται διοικητές του ΙΚΑ είτε τα διάφορα λαμόγια που ταίζονται μέσω σου συστήματος που δημιούργησαν αυτοί οι ίδιοι.
Παροτρύνω τους εργοδότες να ζητήσουν να τους επιστραφούν ή να συμψηφιστούν οι εργοδοτικές εισφορές που παράνομα τους τα ΛΕΗΛΑΤΗΣΕ το ΙΚΑ και να καταργηθεί η ασφαλιστική ενημερώτητα (όπου ζητήται) γιατί σύμφωνα με την λογική που ανέπτυξα στο παραπάνω ποστ μου δεν μπορεί να υφίσταται .

john_dillinger
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 21:18

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό john_dillinger » 11 Φεβ 2012, 01:30

Να πώ και κάτι άλλο.
Το οικονομικό πρόβλημα θα λυθεί όταν ένα ολόκληρο Υπουργείο ασχολείται με το ΦΠΑ της μπουγάτσας και της τυρόπιττας?
Ας μην γινόμαστε γελοίοι.
Αυτοί πού είναι σύμβουλοι στοι Υπουργείο Οικονομικών δεν έχουν δουλέψει ποτέ και δεν ξέρουν τί τους γίνεται απλά.
Αυτοί πρώτοι πρέπει ξηλωθούν και να να κρεμαστούν δια βοής του λαού.
Και για να το θέσω αλλοιώς ένας λογιστής ή μάλλον καλύτερα μία ομάδα λογιστών μπορεί να λύσει το πρόβλημα της φοροδιαφυγής γιατί αυτοί ξέρουν καλύτερα απο αυτούς τους κοπρίτες.

john_dillinger
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 21:18

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό john_dillinger » 11 Φεβ 2012, 23:58

Ξεκίνησα ήδη να σχεδιάζω εφαρμογή μισθοδοσίας open source (java,mysql ή oracle) όπου στα αρχεία παραμέτρων (xml) δεν θα υπάρχουν εργοδοτικές εισφορές.
Πιστεύω η διαδικτυακή της έκδοση η οποία θα τρέχει σε dedicated server με αρκετή RAM θα είναι έτοιμη μέχρι το ερχόμενο καλοκαίρι καλώς εχόντων των πραγμάτων.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό crisal » 12 Φεβ 2012, 00:45

Λιγο ακραίες οι θέσεις σου φίλε μου.

Εγω εργοδότης είμαι και όχι εργαζόμενος αλλα δεν βρίσκω καμία λογική στο να μην πληρώνουν οι εργοδότες εισφορες.
Και ηθικό είναι και δίκαιο, να πληρώνουν και αυτοί και οι εργαζόμενοι.(Υπάρχει αντίστοιχο θέμα οπου το έχουμε συζητήσει αυτό)

Φυσικά πρεπει οι εισφορές να εξορθολογιστούν και να μην είναι όπως σήμερα, που στην ουσία το 52% του μισθού πηγαίνει στο Ικα..

Επίσης μία πρόταση - παρατήρηση. Αντε και φτιαχνεις λογισμικό χωρίς εργοδοτικές εισφορές. Που θα δουλέψει ακριβώς?

Nassos Papax
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 20:46

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό Nassos Papax » 12 Φεβ 2012, 10:27

crisal έγραψε:Εγω εργοδότης είμαι και όχι εργαζόμενος αλλα δεν βρίσκω καμία λογική στο να μην πληρώνουν οι εργοδότες εισφορες.
Και ηθικό είναι και δίκαιο, να πληρώνουν και αυτοί και οι εργαζόμενοι.(Υπάρχει αντίστοιχο θέμα οπου το έχουμε συζητήσει αυτό)


Εξαρτάται αν είναι καλύτερα να πληρώνουν οι εργοδότες εισφορές ώστε να τροφοδοτούν κρατικά ταμεία που παρέχουν υποχρεωτικά τα χρήματά μας με νόμο στο κράτος για κάλυψη ελλειμμάτων ή για παίξουμε στο χρηματιστήριο, ή ο κάθε εργαζόμενος (αλλά κι εργοδότης) να μπορεί να επιλέγει που θα ασφαλιστεί είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό οργανισμό, με βάση τις αποδόσεις και τις προσφορές... Το ποσό προέρχεται από την εργασία του καθενός... Το ποιος θα το παρακρατά δεν έχει καμμιά σημασία. Προσωπικά πιστεύω πρέπει να τα διαχειρίζεται ο ίδιος ο ασφαλισμένος... Γιατί ο εργοδότης?

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Μια πρόταση για την οικονομία

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 12 Φεβ 2012, 12:18

Nassos Papax έγραψε:Εξαρτάται αν είναι καλύτερα να πληρώνουν οι εργοδότες εισφορές ώστε να τροφοδοτούν κρατικά ταμεία που παρέχουν υποχρεωτικά τα χρήματά μας με νόμο στο κράτος για κάλυψη ελλειμμάτων ή για παίξουμε στο χρηματιστήριο


Άρα, το πρόβλημα είναι η συγκεκριμένη νομοθεσία που επιτρέπει αυτήν την χρήση (η οποία μπορεί βεβαίως να αλλάξει) και η διαφθορά (η οποία ελπίζουμε πως κάποια στιγμή θα αλλάξει).
Δεν φταίει ότι τα ταμεία είναι κρατικά. Φταίει η διαχείριση που γίνεται σε αυτά τα ταμεία από ένα διεφθαρμένο κράτος ή διεφθαρμένους διαχειριστές. Μην μπερδεύουμε τα πράγματα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες