ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Morf3us
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 21:39

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό Morf3us » 09 Φεβ 2012, 21:57

Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον τη νέα αυτή προσπάθεια, ενώ ποτέ δεν ήμουν μέλος κόμματος και ούτε καν το είχα σαν επιλογή, τώρα μπαίνω στον πειρασμό και με προσοχή σκέφτομαι σοβαρά να συμβάλλω και εγώ. ΌΜΩΣ η κίνηση αυτή για να έχει την οποιαδήποτε επιτυχία ή τον οποιοδήποτε πραγματικό αντίκτυπο, θα πρέπει κατά ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ να ασχοληθεί κατά τη γνώμη μου με το μείζον πρόβλημα που απασχολεί την ελληνική κοινωνία, την ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ στην Ελλάδα, κάτι που έχει άμεση σχέση με τη σημερινή οικονομική πολιτική. Αυτό είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, το μείζον θέμα, ούτε η κατάργηση του στρατού, ούτε το οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ (!!) που είναι στις πρώτες θέσεις συζήτησης.
Η θέση μου περί έλλειψης δημοκρατίας προκύπτει από τη δυσαρμονία εκλογικής επιρροής των κομμάτων με τον αριθμό των βουλευτών τους, ενώ επίσης η σημερινή οικονομική πολιτική είναι σε πλήρη αντίθεση με τη βούληση των πολιτών της χώρας.
Περιμένω λοιπόν τις απόψεις σας που θα ανοίξουν τη συζήτηση και θα θέσουν το πλαίσιο στο οποίο θα κινηθεί το νέο κόμμα.
Επίσης να σημειώσω πως για την ΑΜΕΣΗ δημοκρατία, την οποία πολύ θα ήθελα, είναι προαπαιτούμενο η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό mankasp » 10 Φεβ 2012, 00:51

Για αυτό το λόγο ψηφίζουμε για το ποίες επιτροπές θα δημιουργηθούν αρχικά

http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=349

Οποιοδήποτε θέμα βλέπεις το φόρουμ δεν σημαίνει ότι αποτελεί και πρωταρχικό στόχο του κόμματος ή αν έχει πολλές σελίδες συζήτησης ότι είναι και το πιο σημαντικό. Το φόρουμ είναι ανοικτό. Είναι λογικό πως κάποια θέματα έχουν τραβήξει την προσοχή πολλών γιατί απλά είναι ζητήματα επιφανειακά κατά τη γνώμη μου και μπορεί ο καθένας να πει την άποψη του πιο εύκολα.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Morf3us
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 21:39

Re: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό Morf3us » 10 Φεβ 2012, 22:55

Συμφωνώ με όσα γράφεις και ναι, είναι χρήσιμες οι επιτροπές. Όμως οι συνθήκες επιτάσσουν άμεσες ενέργειες μετά και τις τελευταίες εξελίξεις.
Η κατάλυση της δημοκρατίας στην Ελλάδα και ο οικονιμικός ιμπεριαλισμός και ζυγός είναι πλέον γεγονός και είναι ζήτημα χρόνου να επικυρωθεί και τυπικά μέσω μίας εκ των προτάσεων που έχουν διατυπωθεί από τα πλέον επίσημα χείλη, δηλαδή είτε επίτροπος είτε 'ειδικός λογαριασμός' για την αποπληρωμή του χρέους ή η συνταγματική κατοχύρωση της αποπληρωμής του χρέους...
Για τους λόγους αυτούς πλέον ούτε οι εκλογές από μόνες τους θα αλλάξουν κάτι εκτός εξαιρετικού απροόπτου, αφού από την Τετάρτη και αφού έχουν περάσει τα μέτρα απο βουλή και Eurogroup τα πράγματα θα έχουν πάρει το δρόμο που θέλει η τρόικα. Έναν φαύλο κύκλο δηλαδή όπου η εξαθλίωση θα γίνεται όλο και μεγαλύτερη ώστε να καλυφτεί το κενό για την αποπληρωμή του χρέους που δημιουργείται από την αυξανόμενη ύφεση! Σήμερα είναι οι μισθοί και οι συντάξεις, τον ιούνιο θα είναι 13ος και 14ος, ας μην έχουμε αυταπάτες!
Η δική μου πρόταση για να ανακόψουμε αυτή τη πορεία είναι τις επόμενες μέρες και αρχίζοντας από αύριο να κάνουμε ότι μπορούμε για να σταματήσουμε τη πορεία προς την καταστροφή, να βγούμε ΟΛΟΙ στους δρόμους σε κάθε πόλη της Ελλάδος και φυσικά στο Σύνταγμα, εσχάτως να μπούμε στη βουλή έως ότου προκυρηχθούν εκλογές και αναγγελθεί στάση πληρωμών από την Ελλάδα. Πρέπει να συνηδειτοποιήσουμε ότι είναι απλά θέμα χρόνου να χρεοκοπήσουμε και τυπικά πλέον γιατι με την υπάρχουσα και μελλοντική ύφεση, δεν υπάρχει περίπτωση να βγούμε από τη κρίση, όχι το 2020 αλλά ούτε σε 50 χρόνια.
Στάση πληρωμών, δήλωση αδυναμίας εξυπηρέτησης του χρέους & διαγραφή του απεχθές χρέους και εκλογές είναι για μένα η λύση.
Περιμένω και τις υπόλοιπες απόψεις των μελών του φόρουμ ώστε να διαμορφώσουμε μαζί μία στάση...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Φεβ 2012, 00:34

Ο λόγος που τα βλέπεις ψηλά, είναι ότι είχαν πρόσφατα ένα post!
:)
Μέχρι την Τετάρτη(!) δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα. Το καλοκαίρι ήταν στους δρόμους εκατομμύρια
πάλι δεν έγινε τίποτα.

Ούτε το οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ (!!) που είναι στις πρώτες θέσεις συζήτησης.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Jake Lankster
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 13:34

Re: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό Jake Lankster » 11 Φεβ 2012, 00:37

anestis έγραψε:Ο λόγος που τα βλέπεις ψηλά, είναι ότι είχαν πρόσφατα ένα post!
:)
Μέχρι την Τετάρτη(!) δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα. Το καλοκαίρι ήταν στους δρόμους εκατομμύρια
πάλι δεν έγινε τίποτα.

Ούτε το οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ (!!) που είναι στις πρώτες θέσεις συζήτησης.


+1

Morf3us
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 21:39

Re: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό Morf3us » 11 Φεβ 2012, 00:53

anestis έγραψε:Ο λόγος που τα βλέπεις ψηλά, είναι ότι είχαν πρόσφατα ένα post!
:)
Μέχρι την Τετάρτη(!) δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα. Το καλοκαίρι ήταν στους δρόμους εκατομμύρια
πάλι δεν έγινε τίποτα.

Ούτε το οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ (!!) που είναι στις πρώτες θέσεις συζήτησης.


...που σημαίνει ότι συζητιέται περισσότερο. Δεν είναι εκεί το θέμα μας. Το θέμα είναι να μη χαιδεύουμε τ'αυτιά μας. Επειδή το καλοκαίρι δεν έγινε τίποτα, τώρα πρέπει να κάτσουμε στους καναπέδες δηλαδή; Αυτή είναι η θέση σου ως ιδρυτικό μέλος του κόμματος;
Το θέμα δεν είναι να περιμένουμε πότε θα είναι οι ιδανικές συνθήκες για να γίνει το οτιδήποτε γιατι ιδανικές συνθήκες κρίσης απλά δεν υπάρχουν. Ο χρόνος δεν έχει τον πρωταρχικό ρόλο, η αποφασιστηκότητα είναι αυτό που μετράει. Και το καλοκαίρι όταν υποχωρήσαμε μετά τα χιλιάδες χημικά των ΜΑΤ και πήγαμε στις παραλίες να ξεχαστούμε, έλλειψη αποφασηστικότητας είχαμε. Νομίζω όμως ότι δε πρέπει να περιμένουμε άλλο, γιατί όσο περιμένουμε αναπαράγεται ο φαύλος κύκλος της ύφεσης και της εξαθλίωσης και τελικά τόσο δυσκολότερο θα είναι να επανέλθουμε. Άποψή μου πάντα...

Morf3us
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 21:39

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό Morf3us » 13 Φεβ 2012, 23:33

Τώρα που έγινε ότι έγινε, ας περιμένουμε ήρεμα και υπομονετικά ως τον Ιούνιο που θα έρθουν τα επόμενα μέτρα για να θυμηθούμε ότι είμαστε εναντίον του μνημονίου και τότε να πούμε πάλι 'δεν έχουμε αρκετό χρόνο', 'δεν είναι η κατάλληλη στιγμή' κτλ κτλ και να βυθιστούμε όλο και περισσότερο στην εξαθλίωση και τη μιζέρια...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες