Δημοσιοποίση περιουσιακών στοιχείων Διοικούσας Αρχής

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Μη συνεχόμενη επανεκλογή της διοικούσας αρχής

Δημοσίευσηαπό adrian » 10 Φεβ 2012, 00:39

ειναι σαφες, αν μπορει να αλλαξει το καταστατικο

ξαναδιαβασε το

το διαβαζω 3 μηνες τωρα
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Δημοσιοποίση περιουσιακών στοιχείων Διοικούσας Αρχής

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Φεβ 2012, 02:07

Είναι μια μεγάλη συζήτηση. Θα πω την ταπεινή μου γνώμη.

Αν δουλέψω τίμια και μαζέψω ένα εκατομμύριο, δεν νομίζω ότι μπορώ να ντρέπομαι για το ότι το μάζεψα ή να θέλω να το αποκρύψω. Σε μια "ιδανική" κοινωνία, όλοι θα πρέπει να γνωρίζουν τι κατέχει ο καθένας και πως το απέκτησε. Δεν τίθεται ζήτημα "προσωπικών δεδομένων" όσον αφορά τα οικονομικά και τα περιουσιακά στοιχεία. Το αν κάνω παρτούζες με strapon σπίτι μου είναι προσωπικό μου δεδομένο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μη συνεχόμενη επανεκλογή της διοικούσας αρχής

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Φεβ 2012, 02:12

Δεν νομίζω ότι "απαγορευτικές" συμβάσεις έχουν θέση σε αυτό το κόμμα. Οι υποψηφιότητες για την διοικούσα θα είναι ανοικτές σε όλους και αν ψηφίζουμε πάντα τους ίδιους θα είμαστε χαρούμενοι να το κάνουμε.

Μας θεωρείς βλάκες όλους αν πιστεύεις ότι θα μας καπελώνει η διοικούσα ώστε να χρειαζόμαστε κανόνες για την συμμετοχή σε αυτή.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δημοσιοποίση περιουσιακών στοιχείων Διοικούσας Αρχής

Δημοσίευσηαπό crisal » 10 Φεβ 2012, 02:25

κύριοι μου

Κάτι ξεχάσατε, σημαντικό, ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Στο κομμα αυτό υπάρχει ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.Πρεσβεύει επίσης την ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ. Αυτό κάτι σημαίνει. Σημαίνει ότι ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ για τα θέματα που αφορούν το κόμμα. Δεν υπάρχει Ηγετης.
Η Δ.Ε Δεν μπορεί να πάρει αποφάσεις μόνη της για κανένα ζήτημα χωρις την ψηφο των μελών του κόμματος.
Αν μέλος της Δ.Ε χρηματιστει, τζάμπα θα πάει το λάδωμα....οπότε λίγο άκαιρο ολο αυτο

Προτείνω σε όλους τους νέους φίλους (μιλάω εγω ο παλιός!!!!!!!) να διαβάσουν το καταστατικό και να αρχίσουν να παρακολουθούν ν από κοντά τις εξελίξεις στο κόμμα.Ετσι μόνο θα καταλάβουν τις αρχές του κόμματος.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δημοσιοποίση περιουσιακών στοιχείων Διοικούσας Αρχής

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Φεβ 2012, 02:33

Δεν συμφωνώ καθόλου, αλλά να σε διευκολύνω.
Το μόνο περιουσιακό μου στοιχείο είναι ένα TOYOTA AYGO ούτε 1.000 cc του οποίου την κυριότητα έχει η Εθνική τράπεζα μέχρι να το ξοφλήσω.

Αυτό και για όποιον μου κάνει καμιά αγωγή να ξέρει ότι δεν θα πάρει τίποτα. :D

Μερικές φορές, μερικά πράγματα είναι πολύ απλά :)



vagelis έγραψε:Προτείνω παράλληλα τη δημοσιοποίηση των περιουσιακών στοιχείων όλων των μελών της διοικούσας αρχής, πριν και μετά το πέρας της διετίας σε όλα τα μέλη του κόμματος.
Παρακαλώ τις απόψεις σας...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Δημοσιοποίση περιουσιακών στοιχείων Διοικούσας Αρχής

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 10 Φεβ 2012, 02:50

Tyoyta Aygo ε... έλα... τα ίδια έλεγε και ο τύπος με τα Doritos... http://youtu.be/3usaGfn7r0w

Πάντως στη σοβαρή πλευρά, είναι αδύνατο να ελέγξει κάποιος τα οικονομικά με αποτελέσματα. Για αυτό στους ΠΕΙΡΑΤΕΣ αποφασίζουν τα μέλη του κόμματος και για αυτό και κανένας πολιτικός από τα διαλυμένα κόμματα δεν πάει φυλακή, ακόμη και οι ηλίθιοι. Και πως γνωρίζουμε ποιος θα είναι στη ΔΕ σε πέντε χρόνια... Και αν κάποιος είναι στις παρυφές του κόμματος και οργανώνεται και τα παίρνει για να μπει σε δέκα χρόνια στη ΔΕ τι γίνεται;

Να θυμίσω ότι ο αδερφός του πρώην πρωθυπουργού μας δεν είναι ΚΑΝ βουλευτής... Όχι ότι τα πήρε, δεν είπα κάτι τέτοιο να εξηγούμαστε.

Όμως πιστεύω πως αρκεί να βγάζουμε ΟΛΑ τα οικονομικά του κόμματος στο Internet με διαφάνεια.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δημοσιοποίση περιουσιακών στοιχείων Διοικούσας Αρχής

Δημοσίευσηαπό mankasp » 10 Φεβ 2012, 02:52

Η αλήθεια είναι πως ο κόσμος πλέον έχει χάσει κάθε ελπίδα και είναι δύσπιστος. Με αυτά που έχουν γίνει τόσα χρόνια έχει χαθεί εντελώς η έννοια της εμπιστοσύνης και της τιμιότητας. Ευτυχώς η δυστυχώς πρέπει να παλέψουμε σκληρά για να αποδείξουμε πως δεν είμαστε μια από τα ίδια. Πρέπει να σκεφτούμε πολύ σοβαρά πως μπορούμε να ανατρέψουμε αυτή την αρνητική κατάσταση και δεν νομίζω πως το καταστατικό από μόνο του φτάνει. Πρέπει να αποδεικνύουμε καθημερινά πως δεν είμαστε καιροσκόποι αλλά και συγχρόνως να προφυλάξουμε το κόμμα από αυτούς διότι αναμφίβολα τους ελκύει.
https://twitter.com/e_kastrinakis

vagelis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 17:06

Re: Μη συνεχόμενη επανεκλογή της διοικούσας αρχής

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Φεβ 2012, 03:01

Δεν έχω καμία πρόθεση να υποβαθμίσω κανέναν...
Παρ΄όλα αυτά βλέπεις που μας έχουν οδηγήσει 2-3 οικογένειες. Κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε και θεωρώ - ελπίζω - η συγκεκριμένη κίνηση να καρποφορήσει. Συγγνώμη αλλά με έχουν κάνει καχύποπτο, το παραδέχομαι.
Καλό βράδυ σε όλους σας...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Δημοσιοποίση περιουσιακών στοιχείων Διοικούσας Αρχής

Δημοσίευσηαπό adrian » 10 Φεβ 2012, 03:03

θα μπορουσε να γινει σε εθελοντικη βαση. δηλαδη να εχω εγω την καλη διαθεση και πρωτιστως τιποτα να φοβηθω, και οποτε να δημοσιοποιω το ποθεν εσχες μου
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μη συνεχόμενη επανεκλογή της διοικούσας αρχής

Δημοσίευσηαπό mankasp » 10 Φεβ 2012, 03:06

vagelis έγραψε:Εάν είναι τελεσίδικη η μορφή του καταστατικού ή εάν μπορεί κανείς να επέμβει (συνέδριο λ.χ) στην αναδιατύπωσή του, δεν γίνεται κάπου σαφές, εκτός και εάν αυτό αποτελεί νόμο. Συγγνώμη για το άκυρο "timing" εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο.


8.6 Το Συνέδριο ψηφίζει και τροποποιεί το καταστατικό του κόμματος με πλειοψηφία τουλάχιστον των δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων. Οι προτεινόμενες τροποποιήσεις που πρόκειται να τεθούν σε ψηφοφορία, πρέπει να έχουν υποβληθεί στο Προεδρείο του Συνεδρίου τουλάχιστον είκοσι (20) ημέρες πριν τη διεξαγωγή του Συνεδρίου, ώστε να συζητηθούν ψηφιακά μέχρι το Συνέδριο.
8.7 Το Συνέδριο ψηφίζει για προσθήκες ή αλλαγές στις Αρχές και το Πρόγραμμα του κόμματος με πλειοψηφία τουλάχιστον των δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων. Οι προτεινόμενες τροποποιήσεις που πρόκειται να τεθούν σε ψηφοφορία, πρέπει να έχουν υποβληθεί στο Προεδρείο του Συνεδρίου τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν τη διεξαγωγή του Συνεδρίου, ώστε να συζητηθούν ψηφιακά μέχρι το Συνέδριο. Πριν τη συζήτηση κάθε θέματος το Συνέδριο αποφασίζει, με απλή πλειοψηφία, αν θα ασχοληθεί ή όχι με το θέμα και σε περίπτωση θετικής απόφασης προχωρά στη συζήτηση των προτάσεων που εμπίπτουν στο συγκεκριμένο θέμα.


Νομίζω πως είναι σαφές.
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες