ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 05 Φεβ 2012, 12:14

Χθές βράδυ, δημιουργήθηκε (προφανώς) απο το ίδιο άτομο μου κρατάει την ιδιοκτησία της σελίδας "Pirate Party Greece - Πειρατικό Κόμμα Ελλάδος", η σελίδα "Greeklish" η οποία υποστηρίζει (!) την εξάπλωση και καθιέρωση των Γρήκλις ως τρόπο γραφής.

(Λέω προφανώς, γιατί σε μια στιγμή μόνο, με την κατοχύρωση της "Greeklish" Σελίδας, είχε ένα like και της άρεσε το Κόμμα Πειρατών και εντός του ίδιου λεπτού, συνέβη και το αντίστροφο, δλδ. η επίσημη σελίδα των πειρατών έκανε like στη "Greeklish" σελίδα)

Αν αυτό λέγεται αμεσοδημοκρατία, εγώ είμαι από το Φεγγάρι, κοινώς, ΝΤΡΟΠΗ που δεν ρωτήθηκε κανείς περί του θέματος και ΝΤΡΟΠΗ που το kommapeiratwn φανερώνει μια
εικόνα όπου το πρώτο πράγμα που του "αρέσει" είναι τα γκρήλις και τούμπαλιν.

Δηλώνω δε, σαν ένας απο αυτούς που συνυπέγραψαν και συνομολόγησαν το καταστατικό και την ιδρυτική διακήρυξη ότι καλύτερα να ΚΑΟΥΝ τα δυο χαρτιά που έστειλα για την εισαγγελία του Άρειου Πάγου, αφού υπάρχουν ήδη τόσο νωρίς τέτοια φαινόμενα.

- ΟΛΑ ΤΑ 'ΧΕ Η ΜΑΡΙΩΡΗ ΤΑ ΓΚΡΗΚΛΙΣ ΤΗΣ ΛΕΙΠΑΝΕ -

Περιμένω ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση από το παραπάνω άτομο και τις γνώμες των φίλων συνοδοιπόρων εδώ.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό plessas » 05 Φεβ 2012, 12:30

Πιστεύω δε θα πρέπει να σταθούμε μόνο στο θέμα ενός like, αλλά το ζητούμενο είναι γενικά πως χρησιμοποιούνται τα social media που αφορούν το κόμμα των πειρατών. Απ' ότι ξέρω έχουμε επίσημο λογαριασμό στο twitter. Στο facebook έχω δει κάποια pages και κάποια groups, το συγκεκριμένο που αναφέρει ο Αντώνης δεν το ήξερα, αλλά απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιο που να είναι επίσημο (ισχύει αυτό;). Επομένως, εδώ τίθεται το θέμα πως χρησιμοποιείται μια σελίδα που κάποιος έχει φτιάξει ανεπίσημα και αφορά τους πειρατές. Προσωπικά νομίζω πως αυτές οι σελίδες και οι ομάδες θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ώστε κάθε χρήστης να αναρτά απόψεις,links κλπ με το δικό του προφίλ, ώστε να τα διαμοιράζεται με τους υπόλοιπους και δε θα πρέπει να γίνονται αναρτήσεις, likes κλπ με το προφίλ του γκρουπ ή της σελίδας για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Φεβ 2012, 12:37

Ναι και εγώ την είδα την ανάρτηση. Είναι λάθος να φαίνεται σαν "επίσημη" θέση του κόμματος η αποδοχή των greeklish, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν μέλη που διαφωνούν κάθετα.

Θα παρακαλούσα όποιος το έχει κάνει να διαγράψει άμεσα την ανάρτηση, μέχρι να φέρει το θέμα σε συζήτηση και να υπάρξει συλλογική απόφαση.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 05 Φεβ 2012, 13:00

Greeklish (απο το ποστ αυτού που κρατάει τη σελίδα Greeklish, όπως και τη σελίδα Pirate Party Greece - Πειρατικό Κόμμα Ελλάδος)

Έχω πει πολλές φορές ότι δεν εκπροσωπώ το κόμμα, ούτε έχω κάποια σχέση, δημιούργησα αυτήν την σελίδα πολύ πριν δημιουργηθεί το κόμμα. Από τότε που έγινε το κόμμα, έχω ποστάρει εδώ πολλές φορές την επίσημη σελίδα του κόμματος, έχω παροτρύνει τον κόσμο να συμμετάσχει σε εκείνη την σελίδα και όχι εδώ. Από εκεί και πέρα είμαι ελεύθερος να κάνω ότι θέλω στην σελίδα μου και να δημιουργήσω όποια άλλη σελίδα θέλω χωρίς να πρέπει να απολογηθώ κάπου. Έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου επανειλημμένα, δεν θέλω να υπάρχουν παρανοήσεις.

Η απάντησή μου:

Εάν τότε παρει την νομιμοποίηση το κόμμα, κατα την ταπεινή μου γνώμη, πρέπει να διεκδικήσει απο εσένα την σελίδα ή έστω αν είναι όπως τα λες, την διευκρίνηση κάτω από το Τίτλο (και όχι στο πλάι) ότι καμία σχέση δεν έχουμε με το ΠΕΙΡ. (απλά ψαρεύουμε σε θολά νερά).
Επίσης, χθες βράδυ η σελίδα έλεγε "Political Party" τώρα έγινε "personal blog" ?
Δικαίωμα μου και μένα λοιπόν να κριτικάρω ΕΠΩΝΥΜΑ τις πράξεις αυτές ...
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

https://www.facebook.com/PiratePartyGR

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 05 Φεβ 2012, 13:07

Και η "πειρατική" σελίδα :P

https://www.facebook.com/pages/Pirate-P ... 5070587470

Στο παρακάτω ποστ της εν λόγω σελίδας, με ημ/νια 13 Ιανουαρίου αναγράφονται τα παρακάτω. Ο κύριος που έχει τη σελίδα δεν μπήκε στον κόπο να του διευκρινίσει ότι δεν βρίσκεται στην επίσημη σελίδα ...


Για σας Συνπειρατές
έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το καταστατικό μας.
Με ενδιαφέρει το τι ζητάμε τελικά σαν κόμμα.
Πιστεύω ότι πρέπει να αποφασίσουμε το τη θα πούμε στον λαό.
Ένα που θα ήθελα εγώ προσωπικά να δώσουμε στον κόσμο είναι το δικαίωμα να έχει άποψη για την καθημερινότητα που τον περιβάλει.
Εγώ θα ήθελα μια ιστοσελίδα που θα μπορεί ο κάθε πολίτης να ανάρτηση τα κακώς κείμενα της καθημερινότητας. Θα ήθελα ο κάθε πολίτης να μπορεί να ανάρτηση τα καθημερινά στραβά που συναντάει στον δρόμο του
Θα ήθελα να σταματήσει η ατιμωρησία που υπάρχει στον δημόσιο τομέα (από τον πιο μικρό υπαλληλάκο μέχρι τον πρωθυπουργό)θέλω μια δημόσια υπηρεσία που να λειτουργεί υπέρ του συνόλου και όχι επιλεκτικά.
Για να έχουμε αποτελέσματα , όχι σαν κόμμα αλλά σαν Έλληνες πρέπει να αποβάλουμε τα ατομικά μας συμφέροντα και να ασχοληθούμε και με το σύνολο της χώρας μας.
Πρέπει να βάλουμε φρένο στα έξοδα που μας έχουνε φέρει στον γκρεμό.
όπως μισθοί Βουλευτών, Δημοσίων λειτουργών και γενικά να σταματήσει το ρουσφέτι
άλλα αυτήν την φορά πραγματικά.
Ανώτατος μισθός Βουλευτού να μην ξεπερνάει μαζί με τα επιδόματα τον μισθό ενός ανωτάτου δημοσίου υπαλλήλου.
Έχω πολλά ακόμα να γράψω άλλα θα ήθελα να κάνουμε και μια συζήτηση πάνω σε αυτά.
Δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω την ανάπτυξη, δεν είμαι υπέρ της υπερβολικής φορολόγησης του πολίτη ασχέτως εισοδήματος άλλα είμαι υπέρ ενός πιο αυστηρού ελέγχου .
Θα έλεγα μάλιστα να πέσει η φορολογία σε επενδύτες
Να κόψουμε το δημόσιο και να αναπτύξουμε τον ιδιωτικό τομέα
Να δώσουμε άλλα και τον απλό πολίτη το δικαίωμα να αναπτυχθεί σε κάθε τομέα.
Να γίνουμε όλη μαζί ενεργοί πολίτες
και πολλά άλλα με ευγενικούς χαιρετισμούς
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 05 Φεβ 2012, 13:13

Kαι απάντηση της σελίδας !!!

Pirate Party Greece - Πειρατικό Κόμμα Ελλάδος Αν και το έχω αναφέρει πολλές φορές, παράλειψή μου που δεν το είχα γράψει και επίσημα. Έχεις το δικαίωμα να κριτικάρεις, αλλά και εμείς έχουμε δικαίωμα να επιλέγουμε ποιον θα παίρνουμε στα σοβαρά και ποιον όχι.

Απάντησή μου: Συ είπας
__________________________________________________________
Χαρακτηριστικά, έχει 1000+ likes ενώ η επίσημη σελίδα στο FB 476...

Επίσης, κουβέντα από τον ανώνυμο "κύριο" για το γεγονός ότι μέχρι χθες βράδυ η σελίδα χαρακτηριζόταν "Poltical Party" ενώ σήμερα "Personal Blog" ...
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Φεβ 2012, 14:39

Θα το δούμε πιο βαθιά, η επίσημη σελίδα και η επίσημη ομάδα είναι στα links στην πρώτη σελίδα του http://www.pirateparty.gr

Απορώ πως πέρασε από το μυαλό μας ότι μπορεί "εν θερμώ" να πάρουμε θέση στα greekglish, όταν ρωτάμε αν θα φταρνιστούμε! :D

ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ "ΒΑΛΤΟΥΣ" ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 05 Φεβ 2012, 15:19

Θα ειμαι συντομος ;) .Να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν γνωριζω ποιος εχει την εν λογω σελιδα.Αλλα ειναι συνηθες φαινομενο στο facebook σελιδες με παρομοιο περιεχομενο να αλληλουποστηριζονται με likes κτλ.Δεν υποστηριζω προσωπικα την εξαπλωση και καθιερωση των greeklish αλλα απο την αλλη δεν ποσταρω κατω απο καθε αναρτηση που εχει greeklish για το ποσο κακο ειναι να χρησιμοποιουμε αυτην την μορφη γραφης κ.α.(καποιες φορες για πρακτικους λογους ποσταρω και εγω με greeklish).Προσωπικη μου αποψη ειναι και παλι οτι καλως επισημανθηκε απο τα μελη οτι ο συγκεκριμενος φιλος ''αυθαιρετησε'' αλλα μην το κανουμε πιο σοβαρο απο οτι ειναι.Δεν νομιζω οτι η Ελληνικη γλωσσα και γραφη αντεξε 2-3 χιλιαδες χρονια σε απιστευτες συνθηκες για να εχει τωρα προβλημα με τα greeklish :geek: .Πειρατικα παντα :|
Τελευταία επεξεργασία από 1 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: ΓΚΡΗΚΛΙΣ;

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 05 Φεβ 2012, 16:06

SilindeElendil έγραψε:Θα ειμαι συντομος ;) .Να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν γνωριζω ποιος εχει την εν λογω σελιδα.Αλλα ειναι συνηθες φαινομενο στο facebook σελιδες με παρομοιο περιεχομενο να αλληλουποστηριζονται με likes κτλ.Δεν υποστηριζω προσωπικα την εξαπλωση και καθιερωση των greeklish αλλα απο την αλλη δεν ποσταρω κατω απο καθε αναρτηση που εχει greeklish για το ποσο κακο ειναι να χρησιμοποιουμε αυτην την μορφη γραφης κ.α.(καποιες φορες για πρακτικους λογους ποσταρω και εγω με greeklish).Προσωπικη μου αποψη ειναι και παλι οτι καλως επισημανθηκε απο τα μελη οτι ο συγκεκριμενιος φιλος ''αυθαιρετησε'' αλλα μην το κανουμε πιο σοβαρο απο οτι ειναι.Δεν νομιζω οτι η Ελληνικη γλωσσα και γραφη αντεξε 2-3 χιλιαδες χρονια σε απιστευτες συνθηκες για να εχει τωρα προβλημα με τα greeklish :geek: .Πειρατικα παντα :|


Συμφωνώ. Κι εγώ χρησιμοποιώ γκρηκλις όταν χρειάζεται ή ακόμα και όταν γράφω όπου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα, είχα την κατ'αρχήν εντύπωση ότι κάποιος απο μας πήρε μια θέση αυθαίρετα. Αφού αποσαφηνίστηκε ότι καμία σχέση ο εν λόγω κύριος, τον αφήνω στην κρίση όλων μας.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες