ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 02 Φεβ 2012, 15:06

Όλοι οι χρήστες οποιουδήποτε είδους ναρκωτικού έχουν ανάγκη για συνεχείς δόσεις και πρέπει να ξοδεύουν μεγάλα ποσά.


Ποιοί είναι οι όλοι? Δεν είναι όλα ακριβά και οι "χρήστες" δεν θέλουν δόσεις κάθε μέρα.

Οποιοδήποτε είδος ναρκωτικού έχει αρνητικές νοητικές και ψυχικές επιπτώσεις σε όλους του χρήστες


Κουραφέξαλα. Σόρρυ αλλά καλύτερα να μην μιλάς αν δεν ξέρεις.

Όλα τα είδη ναρκωτικών είναι άκρως εθιστικά.


Ναι είναι άμα σπούδασες Ιατρική από τις ταινίες του Φώσκολου και του Δαλιανίδη.

Οι έμποροι του θανάτου , παράσιτα της κοινωνίας , ζούνε με άνεση.


Υπάρχουν μόνο επειδή δεν αφήνεις άλλη επιλογή. Αν δεν ήταν παράνομα όλα δεν θα υπήρχαν.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

ndmushroom
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:54

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό ndmushroom » 02 Φεβ 2012, 15:19

Διαβάζοντας τα τελευταία posts του zio_donnie, ξαναγεννιέται το ερώτημα: κανένα κουμπί τύπου "Like", "thumbs up", "συμφωνώ" ή κάτι αντίστοιχο δεν μπορούμε να βάλουμε στο φόρουμ;

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Φεβ 2012, 15:51

zio_donnie έγραψε:Ναι είναι άμα σπούδασες Ιατρική από τις ταινίες του Φώσκολου και του Δαλιανίδη.


Να συμπληρώσω ότι μόνο σύμφωνα με τον Δαλιανίδη, μπορείς να πεθαίνεις από υπερβολική δόση κάνναβης (ένα μονόφυλλο). Έτσι πήγε το καημένο παιδί (ο Γαρδέλης) στα Τσακάλια...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 02 Φεβ 2012, 15:57

μπορείς να πεθαίνεις από υπερβολική δόση κάνναβης (ένα μονόφυλλο)

Ήταν ο συνδυασμός με το ούζο που τον σκότωσε. Επίσης ποια είναι εκείνη η ταινία που πηγαίνει να αγοράσει μαριχουάνα και διαδραματίζεται ο εξής διάλογος

"Φίλε φέρε μου λίγη μαύρη"

"Δεν έχω μαύρη, τέλειωσε"

"Καλά φέρε άσπρη"


Και έτσι πέφτεις στα σκληρά. Μην νομίζεις είναι βγαλμένα από τη ζωή.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Φεβ 2012, 16:18

O SilindeElendil έβαλε copy/paste όλο το ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ, σε συνέχειες :)
το αλλάζω με 2 links για λόγους χώρου/εικόνας/λειτουργικότητας

ΣΧΕΔΙΟ
http://www.opengov.gr/ministryofjustice ... .php?id=67


ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ
http://www.opengov.gr/ministryofjustice/?p=1332
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 02 Φεβ 2012, 16:21

Αυτο εψαξα στην αρχη αλλα δεν το εβρισκα και αναγκαστηκα να παρω ολο το νομοσχεδιο απο blog.Ευχαριστω για την βοηθεια :D
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 02 Φεβ 2012, 17:21

Nicholas Starkos έγραψε:Η προσωπική σου ελευθερία τελειώνει εκεί οπού αρχίζει η δική μου.

Και δηλαδή είσαι τόσο σίγουρος ότι η προσωπική σου ελευθερία δεν αρχίζει την στιγμή που πραγματοποιείται το όποιο έγκλημα, αλλά αυθαίρετα σε οποιοδήποτε σημείο στο παρελθόν; Γιατί; Ποιος είσαι εσύ που η ελευθερία σου αρχίζει νωρίτερα από τους άλλους; Οι «χρήστες» (οι οποίοι μπορεί απλώς να είναι χρήστες κάνναβης) δεν έχουν ελευθερίες;

Υπόψιν ότι και εγώ μπορεί να μου αρέσει να πίνω αλκοόλ, αλλά δεν είμαι παράνομος πριν πιάσω κλειδιά αυτοκινήτου στα χέρια μου. Εφόσον δεν οδηγώ, δεν σε αφορά αν πίνω ή όχι.

Πόσο μακρυά πιστεύεις ότι βρίσκεσαι εντέλει από τον ορισμό του thoughtcrime;
Verba volant, scripta manent

ΑΝΤΩΝΗΣ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:37

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΗΣ » 02 Φεβ 2012, 19:46

καλά τα λέει ο zio.

Arch
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 12:00

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό Arch » 02 Φεβ 2012, 21:51

Συγνώμη άλλα σε προφάσεις ίδιας λογικής όπως αυτή του αρχικού post δεν πατάνε και τα ACTA SOPA PIPA κτλ ?
(πχ καταπολέμηση παιδικής πορνογραφίας)

Από την στιγμή που προσπαθούμε να αποφασίσουμε εμείς για το ποια επιτρέπεται να είναι η ελευθερία του ατόμου στον εαυτό του και στην προσωπική του ζωή δεν διαφέρουμε σε τίποτα από όλα αυτά τα μέτρα που με πρόφαση την "προστασία" μας, καταπατούν πληθώρα τον δικαιωμάτων μας.

Συμφωνώ στην πρόληψη μέσω της εκπαίδευσης και στην τιμωρία της παράνομης συμπεριφοράς εφόσον όμως και μόνον όταν αυτή εκδηλωθεί και όχι ως μέτρο πρόληψης το οποίο παίρνει σβάρνα ένα σορό αθώο κόσμο.

Δεν είμαι υπέρ της αστυνόμευσης των πάντων ώστε να διασφαλίσουμε ότι δεν θα συμβεί κάτι το "κακό". Αντίθετα είμαι υπέρ της άπειρης ελευθερίας του ατόμου όσο δεν βλάπτει τους τριγύρω του. Το παιχνίδι θα κερδηθεί όταν ο καθένας θα έχει επαρκεί μόρφωση ώστε να να μην κάνει χρήση ουσιών ή να κάνει χρήση χωρίς να βλάπτει τους τριγύρω του.

Ουσίες υπήρχαν εδώ και χιλιάδες χρόνια χωρίς από όσο γνωρίζω ιστορικά καταγεγραμμένη αρνητική επίδραση στην σύνθεση των πολιτισμών που τις κατανάλωναν. Όλα τα αρνητικά άρχισαν με την απαγόρευση της χρήσης και το κυνήγι των χρηστών, τα οποία προσωπικά πιστεύω ότι αποσκοπούν σε κέρδος και σε καμία περίπτωση στην προστασία του ατόμου ή της κοινωνίας.

Απελευθερώστε τα, φορολογείστε τα, μορφώστε τον κόσμο και τελικά η ισορροπία θα επέλθει από μόνη της.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό kailor » 02 Φεβ 2012, 22:07

Αρκετοί δοκιμάσαμε τουλάχιστον 1 τσιγαριλίκι όταν ήμασταν φοιτητές ή αργότερα.

Το τι κάνεις κάποιος στην προσωπική του ζωή είναι δικό του θέμα. Δεν μπορείς να του απαγορεύσεις εάν θέλει να πεθάνει ή όχι, ή να κάνει ότι γουστάρει αφού δεν παρενοχλεί άλλους.

Καλύτερη λύση (προσωπική μου άποψη) είναι να αποποινικοποιηθούν τα ναρκωτικά, αλλά όσοι εγκληματούν (είτε σκοτώνουν, είτε κλέβουν) για την δόση τους να τιμωρούνται.

Επίσης να απαγορεύεται η μεγάλη εμπορία των ναρκωτικών. Εάν θέλει κάποιος να έχει 1 ή 2 δεντρύλλια στον κήπο του για να έχει ναρκωτικά για τον εαυτό του και τους φίλους του, είναι δικαίωμα του. Αλλά όχι κάποιος να έχει 15 - 25 δεντρύλλια και να προσπαθήσει να πείσει τους πάντες ότι είναι για τον εαυτό του και την παρέα του...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες