ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 06 Φεβ 2012, 00:10

Είμαι υπερ της ελευθερίας των ναρκωτικών.
Καταρχήν με βάση το σχέδιο νόμου ναρκωτικά μπορούν άνετα να θεωρηθούν το αλκοολ, ο καπνός, το redbull, η σοκολάτα κλπ. Για τα παραπάνω όμως δεν δείχνουμε την ίδια ευαισθησία. Και αυτό γιατί τα έχουμε συνηθίσει. Είναι μέσα στην ζωή μας και τα θεωρούμε αποδεκτά. Τα υπόλοιπα ναρκωτικά όμως είναι οπωσδήποτε κακά.
Ο λόγος λοιπόν που θέλουμε να εξαφανίσουμε τα ναρκωτικά δεν είναι γιατί θέλουμε να προστατέψουμε την κοινωνία. Στην κοινωνία δίνουμε ήδη ναρκωτικά. Ο λόγος είναι ότι τα φοβόμαστε γιατί είναι άγνωστα. Στην πραγματικότητα το ρίσκο της χρήσης για τον οργανισμό δεν είναι πολύ μεγαλύτερο από το ρίσκο της χρήσης των "ελεύθερων ναρκωτικών". Ψυχοτρόπες ουσίες και χασίς είναι μακράν ασφαλέστερα από το αλκοολ. Και ακόμα και τα βαριά ναρκωτικά δεν είναι περισσότερα επικύνδινα από τα φάρμακα που εμπιστευόμαστε στους ασθενείς να χρησιμοποιούν βάση των συνταγών.
Η κοινωνία έχει ήδη αποδεχθεί το ρίσκο στην χρήση ουσιών είτε αυτά είναι φάρμακα είτε αυτά είναι ουσίες για διασκέδαση. Παρόλα αυτά η κατάσταση για έναν ναρκομανή είναι όντως πιο επικύνδινη από έναν ασθενή που παίρνει φάρμακα. Η αιτία του κινδύνου όμως δεν είναι τόσο ο εθισμός όσο οι συναναστροφές. Το να εξαρτιέται ένας εθισμένος από λαθρέμπορους που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να νοθέυσουν τις ουσίες ή να τους σμπρόξουν εκβιαστικά σε καινούργιες είναι το πρόβλημα. Το να αφήνουμε αυτό το σύνθετο ζήτημα σε εγκληματίες και άσχετους είναι το λάθος.
Και φυσικά μπορεί κάποιος να πει αφού είναι έτσι τα πράγματα ας τα απαγορεύσουμε όλα. Εδώ όμως εκτός από τα ζητήματα ελευθερίας που προκύπτουν υπάρχει και ένα μεγάλο πρόβλημα στρατηγικής. Δεν είναι πολύ έξυπνο να απονευρώσουμε τον κόσμο από την λογική της χρήσης ουσιών όταν πλέων τα φάρμακα είναι γενικά εύκολα διαθέσιμα και όταν στο μέλλων οι εξελίξεις στην γενιτική θα φέρουν ουσίες που θα είναι σχεδιασμένες για το κάθε άτομο διαφορετικά και οι αλλαγές που θα επιφέρουν θα είναι δραστικές. Καλός η κακός πρέπει να μάθουμε πως λειτουργούν τα πράγματα. Ας μη ήμαστε κοντόφθαλμοι

ndmushroom
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:54

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό ndmushroom » 07 Φεβ 2012, 12:09

@Nickolas Starkos: κότσαρες ένα αρθράκι της Σημερινής, γραμμένο σε ύφος "daily mail", το οποίο επιβεβαιώνει αυτά που προσπαθείς να καταρρίψεις, ότι δηλαδή η συζήτηση στην Ολλανδία αφορά την εμπορική διάθεση (βλ. "καφενεία της κάνναβης") και όχι την προσωπική χρήση. Ατυχής έμπνευση, από όλες τις απόψεις.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 07 Φεβ 2012, 12:15

Το πρόβλημα στην Ολλάνδία είναι ο ναρκωτουρισμός. Όλη η Ευρώπη πηγαίνει εκεί λόγω των Coffee Shop και φυσικά δημιουργείται ασχήμια και έκτροπα όπως στο δικό μας Φαληράκι ή στα Μάλια. Δεν συζητούν την ποινικοποίηση, αλλά μόνο το κλείσιμο των Coffee shop γιατί (και σωστά) δεν μπορούν να διαχειρίζονται τους πιθηκάνθρωπους που πλακώνουν από παντου. Αν ανοίξουν coffee shop και σε άλλες χώρες το πρόβλημα παύει να υπάρχει.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Nassos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:59
Τοποθεσία: Athens

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό Nassos » 07 Φεβ 2012, 14:58

zio_donnie έγραψε:Εγώ πιστεύω στην ολική απελευθέρωση των ναρκωτικών. Ο πόλεμος εναντίων των ναρκωτικών είναι παράλογος, άχρηστος και έχει κοστίσει πολλές ζωές και άπειρα χρήματα. Στην Πορτογαλία όπου ισχύει η αποπονικοποίηση όλων των ουσιών τα ποσοστά χρήσης μειώθηκαν. Πριν αρχίσουμε τις αντιεπιστημονικές κορώνες καλό θα ήταν να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.


Συμφωνώ απόλυτα !!! και προσθέτω..

Ήρθε η ώρα να απορρίψουμε απαρχαιωμένες και καθοδηγούμενες απόψεις. Δεν σας βλέπω για το αλκόολ και το τσιγάρο να σκυλιάζετε έτσι.
Ο πόλεμος ενάντια στα ναρκωτικά έχει αποτύχει 100%. Σπατάλη χρημάτων δίχως ένα αποτέλεσμα εκτός από νέους ανθρώπους που στιγματίζονται επειδή μια φορά στη ζωή τους πιάστηκαν με μικροποσότητα.

Έχουμε γεμίσει τις φυλακές από χρήστες αντί για κακοποιούς.

Εγώ θα το πάω και πιο πέρα ακόμα. Αποποινικοποίηση της Κάνναβης. Και πριν ουρλιάζετε αποτροπιασμένοι, η κάνναβη έχει κι άλλες χρήσεις εκτός απο το να την καπνίζεις. Μπορεί να παράγεις χαρτί, ρούχα και πολλά ακόμα είδη χωρίς να βιάζεις το περιβάλλον (και την λογική μας).

Τα έσοδα από φόρους που θα μάζευες σαν κράτος τα έχετε σκεφτεί ποτέ? Για δείτε το παράδειγμα της California στην Αμερική.

Για τις ιατρικές της ικανότητες, είναι ένα μεγάλο θέμα και δεν θα επεκταθώ. Οι απόψεις διαφέρουν, πράγμα λογικό για κάτι που έχει άμεση σχέση με την ψυχολογία του ανθρώπου (παρόλα αυτά σε ασθενείς με καρκίνο, οστεοπορωση, ανορεξία, πόνο, κτλ. η κάνναβη είναι ένα πολύτιμο εργαλείο για την καθημερινότητα).

Καλό είναι πριν αρχίσουμε τις κατάρες και το πίστευε και μη-ερεύνα, να βασίζουμε τα λεγόμενα μας στην σημερινή γνώση, με air-tight επιχειρήματα.

υ.γ. εδώ πάνε να απαγορεύσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί χαλαστήκανε οι καπνοβιομηχανίες....
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Nassos, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Religion is just synthetic frippery. Unnecessary in our expanding global culture efficiency.

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 07 Φεβ 2012, 16:29

υ.γ. εδώ πάνε να απαγορεύσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί χαλαστήκανε οι καπνοβιομηχανίες....

4 μήνες με το ηλεκτρονικό μετά από 28 χρόνια κανονικού, και ακόμα ζω.Μάλλον είμαι εκτός στατιστικής Μπεχρακη....Α ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουν μερικοί.
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

fatm1ke
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 15:28

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό fatm1ke » 07 Φεβ 2012, 16:42

Ας κανω κι εγω το πρωτο μου σχολιο στο forum...

1. σε 5 σελιδες του thread εχει πιο πολυ ολλανδια μεσα απο το site του ajax...
συγκρινουμε νομους και καταστασεις σε διαφορετικα κλιματα / ανθρωπους / χωρες / ιδιοσυγκρασιες / ηθη και εθιμα.
σαν επιστημονας δε μπορω να δεχτω συμπερασματα απο τετοιες συγκρισεις. για κουβεντα καλα ειναι. για να περνας νομους δε νομιζω οτι στεκουν.
δεν εχει καμια σχεση, και ενω υπαρχει παντα ενας τυπος καθε 3μ να λεει "pills pills extacy cocaine" (οποιος εχει παει δε γινεται να μη το θυμαται), εικονες σαν την ομονοια by night δεν υπαρχουν. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. απλα.
γιατι καποιος φροντισε αυτους που πηραν την κατω βολτα να τους βοηθησει. ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!

2. εδω αν εχεις 3 τσιγαρα παρασκευη στη τσεπη σου και πιασουν τα λεμε τη δευτερα με ενα ωραιο δικαστηριο.
επισης εδω μπορεις να πατησεις μπατσο ενω εχεις φαει 4 κοκκινα σαββατο βραδυ και σαββατο πιο βραδυ εισαι οκ...
δεν ειναι πολυ ωραιο να βαζεις ενα σ/κ μεσα το 18χρονο να κανει παρεες και να συμπαθησει την Ελληνικη αστυνομια?
δε μπορει να ειναι σωστο αυτο...
δε μπορει να βαζεις τα 16-22χρονων στη ψυχολογια του παρανομου για κατι τετοιο. θα τη γλιτωσει και ως μαθημα θα παρει οτι τη γλιτωσε.
αν δε τη γλιιτωσει θα το σκεφτει στην επομενη πορεια να πεταξει κατι στα παιδια με τα μπλε... δεν θα ηταν καλυτερο να επινε το τσιγαρακι του αντι να γεμιζει βεζινα το μπουκαλι για λαθος λογους (και να το παεταει σε ΛΑΘΟΣ ΑΤΟΜΑ...) θα μπορουσε να ειναι αδερφος σου. ειτε το παιδι με το μπουκαλι, ειτε το παιδι με τα μπλε...

3. αν με πιασεις με ποσοτητα ναι το δεχομαι γιατι υπαρχει "μαυρο χρημα" και ειδαμε που μας πηγε...

4. αν καταλαβουμε οτι οποιος θελει να πιει ενα τσιγαρο, ΘΑ ΤΟ ΠΙΕΙ και αστον ησυχο (μπορει να γλιτωσουμε το μαυρο χρημα αλλα θα γλιτωσουμε το ασπρο χρημα για την καταστολη....
και την ξεφτιλα του καθενα που για 3 τσιγαρα εγινε ξαφνικα εγκληματιας...)
και λεω αστον ησυχο γιατι ειμαι πολυ σιγουρος οτι
α) σε αντιθεση με μεθυσμενο πχ. δεν αποτελει κινδυνο ουτε γι αυτον ουτε για αλλους
β) ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ. θα αραξει, θα πεινασει, θα φαει και θα κοιμηθει.
γ) για φουντα δεν εκλεψε κανεις..... απλα δε θα πιει σημερα δεν εγινε και κατι. ειναι σαν να μου λες κλεβω για να παρω τσιγαρα. πιο πιθανο μου ακουγεται ωντας καπνιστης...
δ) απο φουντα δε πεθανε κανεις... ειμαι 28 χρονων δεν εχω ακουσει περιστατικο ποτε. διορθωστε με παρακαλω αν κανω λαθος. (αν ακουσω κανενα "πηδηξε απο το μπαλκονι επειδη νομιζε οτι πεταγε απο φουντα" καταλαβαινετε οτι δεν θα το παρω στα σοβαρα...

5. εννοοιειται δεν ειναι ολα τα ναρκωτικα ισα και ομοια... (κανενα δε θα φτασει το αλκοολ και το τσιγαρο ετσι κι αλλιως) αλλα ξεχασα. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΑΡΑ ΕΙΜΙΑΣΤΕ ΟΚ!!!
τι γιαγια μου δεν θα τη πειραζει καν αν επινα 1 μπουκαλι ουισκι καθε βραδυ με μια τρυπα στο στομαχι με r=10cm , αλλα αν με δει με τσιγαρο...
αν σκεφτεσαι το ιδιο να σε ενημερωσω οτι η γιαγια μου ειναι αγραμματη και δε ξερει καν τα νουμερα. ξερει μπλε=20€ κοκκινο=10€...
σκεψου το ξανα τωρα....

6 δε μπορω να μη απαντησω και στο επιχειρημα "ειναι προθαλαμος για τα αλλα που ειναι χειροτερα"
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.
ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΡΟΘΑΛΑΜΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ, ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ.

και κατι ακομα.
οποιος μενει αθηνα και παει θεσσαλονικη θα περασει απο μαλακασα.
οποιος περναει απο μαλακασα παει θεσσαλονικη? εγω λεω να παω χαλκιδα αλλα καποιοι λενε οτι θα παω θεσσαλονικη σιγουρα.
επισης ενας φιλος πηγε κατευθειαν θεσσαλονικη με αεροπλανο χωρις μαλακασα. αυτος απο ποιο προθαλαμο περασε?

αυτα ηταν τα σχολια μου επι του θεματος δε μπορω και δεν ειναι η δουλεια μου να καταληξω καπου...
απλα καταθετω τη σκεψη μου.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 07 Φεβ 2012, 16:48

fatm1ke έγραψε:και κατι ακομα.
οποιος μενει αθηνα και παει θεσσαλονικη θα περασει απο μαλακασα.
οποιος περναει απο μαλακασα παει θεσσαλονικη? εγω λεω να παω χαλκιδα αλλα καποιοι λενε οτι θα παω θεσσαλονικη σιγουρα.
επισης ενας φιλος πηγε κατευθειαν θεσσαλονικη με αεροπλανο χωρις μαλακασα. αυτος απο ποιο προθαλαμο περασε?

αυτα ηταν τα σχολια μου επι του θεματος δε μπορω και δεν ειναι η δουλεια μου να καταληξω καπου...
απλα καταθετω τη σκεψη μου.
Ελιωσα φιλε :lol: :lol: :lol:
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Κωσταςθ
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 20:13

Re: ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό Κωσταςθ » 09 Φεβ 2012, 18:04

Πρωτοπήγα στην Ολλανδία το 1975 τότε τα ναρκωτικά ήταν πολύ της μόδας.
Στους κεντρικούς δρόμους του Άμστερνταμ τότε πουλούσαν ναρκωτικά στο δρόμο ,διάφορες εθνικότητες νέοι κάθε μερικά μέτρα .! Τότε οι τοξικομανείς (μιλώ για σκληρά ναρκωτικά)
Ήταν γύρο 80000 με ένα πληθυσμό 800000 και οι τελειωμένη κοιμόντουσαν στο δρόμο .
Σήμερα δεν υπάρχουν πρεζάκια στο δρόμο ούτε ομόνοιες οπός εδώ .
Με το σύστημα της Μεθεδονης που δίνεται δωρεάν καθώς και ηρωίνη που την παράγει το ίδιο το κράτος έσπασαν το λαθρεμπόριο γιατί πλέον ο τοξικομανής δεν χρειάζεται να κλέβει και οι κοπέλες να πουλήσουν το κορμί τους για την δόση τους , την παρέχει δωρεάν το ίδιο το κράτος .!
Σήμερα οι τοξικομανείς δεν είναι πάνω από 7000 η 8000 χιλιάδες και οι μισοί είναι ξένοι .
Μέλος του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες