Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Ιαν 2012, 11:18

Ποια είναι η γνώμη σας;

Μήπως θα έπρεπε να καταργηθούν εντελώς λαχεία, οπάπ, καζίνο κτλ;

Να αλλάξει το ποσοστό και η αναλογία των διανεμομένων κερδών, π.χ. το 80% να επιστρέφεται στον παίκτες και να μη μοιράζεται τόσο δυσανάλογα όπως τώρα;

Να υπάρχουν προειδοποιήσεις στα δελτία όπως τα τσιγάρα;

Να αναγράφεται η πιθανότητα να κερδίσεις;
https://twitter.com/e_kastrinakis

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

Δημοσίευσηαπό crisal » 21 Ιαν 2012, 15:25

Η προστασία του πολίτη γενικά θεωρώ ότι είναι δίκοπο μαχαίρι.

Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο και λογικό άνθρωπο και ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ κανέναν να με προστατεύει. Μπορώ να προστατέψω τον εαυτό μου μόνος μου.

Επίσης προσωπικά, και ξέρω ότι θα υπάρχουν πολλές αντιρήσεις σε αυτό , δεν "λυπάμαι" κανέναν εθισμένο σε οτιδήποτε. Θεωρώ ότι είναι δικό του πρόβλημα και όπως το εφτιαξε ας το λύσει.

Οι προειδοποιήσεις βέβαια είναι καλές και θεωρώ ότι σε κάθε προιόν που μπορεί να εθίσει τον άνθρωπο πρέπει να υπάρχουν. Ειτε αυτό το προιόν είναι τσιγάρο είτε είναι λαχείο, στοίχημα κλπ.

Απο εκεί και πέρα να είναι θέμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ του ατόμου να επιλέξει ή όχι το προιόν αυτό.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Ιαν 2012, 15:27

Το κράτος δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ο μπαμπάς σου. Δεν πιστεύω πως ηθικά πρέπει και μπορείς να απαγορεύσεις το οτιδήποτε. Εκείνο που πρέπει να κάνεις είναι να ενημερώνεις για τις συνέπειες και να προστατεύεις από την εξαπάτηση. Ένας ενήμερος πολίτης έχει το απόλυτο δικαίωμα να παίξει το σπίτι του στο πόκερ ή να γίνει πρεζόνι. Σαν κοινωνία το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να διασφαλίζουμε ότι η τράπουλα δεν είναι σημαδεμένη.

Δεν λυπάμαι τους τζογαδόρους, δεν είναι θύματα, είναι προσωπική τους επιλογή. Σε ένα σημείο οι ενήλικες πρέπει να αναλαμβάνουν και τις ευθύνες των επιλογών τους και όχι να περιμένουν τα πάντα από τους άλλους.

Μεταξύ άλλων ο ελληνικός ηλίθιος νόμος για τον ηλεκτρονικό τζόγο μας έκανε ρεζίλι διεθνώς πριν από μερικά χρόνια. Για αυτούς που δεν το θυμούνται, ο νόμος για τα φρουτάκια είχε βγάλει στην παρανομία μέχρι και το playstation.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Ιαν 2012, 15:59

Και η προσωπική μου γνώμη είναι να μην απαγορεύεται, όμως η πολιτεία οφείλει να προστατεύει τους πολίτες της. Φυσικά, όχι με τους άθλιους νόμος που είδαμε στο παρελθόν.



Σύνταγμα της Ελλάδας:

Άρθρο 2
1. Ο σεβασμός και η προστασία της αξίας του ανθρώπου αποτελούν την πρωταρχική υποχρέωση της Πολιτείας.
https://twitter.com/e_kastrinakis

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 21 Ιαν 2012, 16:22

αυτή είναι μια συζήτηση παρόμοια με συζητήσεις για τις διάφορες ουσίες, και εθισμούς σε δραστηριότητες όπως ο τζόγος το σεξ και τα βιντεοπαιχνίδια. Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο τζόγος (όπως και τα άλλα που προανέφερα) δεν είναι για όλους. Δεν μπορούμε να τα διαχειρηστούμε όλοι το ίδιο. Όμως το κράτος δεν είναι ο κηδεμόνας μας. Το μόνο που πρέπει να προσφέρει είναι διαφανοί πλαίσια και ενημέρωση-πρόνοια. Από εκεί και πέρα όλοι έχουμε την ίδια θέση απέναντι στο δίκαιο και αν πιστεύουμε ότι μας έχουν παρασήρει χωρίς να το θέλουμε μπορούμε να καταφύγουμε στην δικαιοσήνη

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

Δημοσίευσηαπό Rognan » 22 Ιαν 2012, 08:25

Κατα την γνωμη μου πρεπει να υπαρχουν ολων των ειδων τα τυχερα παιχνιδια! Αυτο που πρεπει να αλλαξει ειναι το κερδος των εμπλεκομενων, σε βαρος των παικτων! Ναι, να υπαρχουν τα παιχνιδια του οπαπ, αλλα οχι να βγαζει μυθικα ποσα ο Οπαπ και να μην επιστραφει τιποτα ουσιαστικα στους παικτες! Ναι να υπαρχουν τα καζινο που ειναι γεματα χλιδα, αλλα να μην ειναι η μοναδικη σου επιλογη για να παιξεις black-jack, ρουλετα η οποιο αλλο παιχνιδι!

Tritonio
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:31

Re: Προστασία του πολίτη από τον τζόγο

Δημοσίευσηαπό Tritonio » 24 Ιαν 2012, 03:51

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει το κράτος/κοινωνία να προστατεύει τους ενήλικες από τις συνειδητές τους αποφάσεις, είτε αυτές είναι να πάρουν ναρκωτικά είτε είναι να τζογάρουν. Ρόλος του κράτους είναι να δίνει παιδεία ώστε να είναι πράγματι συνειδητές οι αποφάσεις και όχι απερισκεψίες. Και αν για κάποιο λόγο αποτύχει, και κάποιος από παρόρμηση ή οτιδήποτε πάει και εθιστεί τότε θα πρέπει να φροντίσει οι κοινωνία με γιατρούς, ψυχολόγους κλπ να τον επαναφέρει (αφού πλέον δεν μιλάμε για ένα άτομο που παίρνει συνειδητές αποφάσεις). Αλλά το να στερούνται την δυνατότητα επιλογής όλοι οι άνθρωποι επειδή κάποιοι μπορεί να "παραστρατήσουν" είναι ακραίο και άδικο.
My signature was big so I made a page out of it: http://bit.ly/trtsig


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες