Κατάργηση μονιμότητας στο δημόσιο

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Κατάργηση μονιμότητας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό crisal » 11 Φεβ 2012, 23:21

πλουτοκρατία, παραγώμενος πλούτος, χλιδή,μεγαλόμισθοι....

Χαλαρά παιδιά.

Ολοι έχουν δικαιώματα και υποχρεώσεις. Παντού υπάρχουν καλοι και κακοι.
Καλη η μονιμότητα στο δημόσιο για λόγους που θιχτηκαν σε αυτό το Topic αλλα να υπάρχει και ελεγχος των υπαλλήλων, διευθυντών, βοπυλευτων, υπουργων με αδιάβλητα και αξιοκρατικα κριτηρια.

Καλοί οι συνδικαλιστές και ο συνδικαλισμός γενικότερα αλλα να υπάρχει και μέτρο στις δράσεις τους όπως και έλεγχος της δρασης του (παλι με αξιοκρατικα κριτηρια)

Καλοί οι εργαζόμενοι και οι υπάλληλοι αλλα να υπάρχουν σωστά και αδιάβλητα κριτήρια αξιολόγησης τους.

Καλοι και οι επιχειρηματιες αλλα να υπάρχουν νόμοι που να προστατεύουν και αυτούς όπως και νόμοι που να τους ελέγχουν

γενικά όλη η πλάση είναι καλά φτιαγμένη αλλα πρέπει να ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ και ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ για ολους το ιδιο.

gosom
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2012, 20:43

Re: Κατάργηση μονιμότητας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό gosom » 11 Φεβ 2012, 23:31

Μάλλον τον πέτυχαν το σκοπό τους οι μόνιμοι πολιτικοί της Ελλάδας.
Χώρισαν τον κόσμο σε δημόσιο vs ιδιωτικό .... Αντί να κοιτάξουμε να
βελτιώσουμε τις συνθήκες εργασίας στον ιδιωτικό τομέα και να εξυγιάνουμε τον δημόσιο
κοιτάμε πως να βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου.

Αν καταργηθεί η μονιμότητα στο δημόσιο τι θα αλλάξει?
Πάλι αυτοί που διορίζουν κόσμο θα συνεχίσουν να το κάνουν.
Λες και ο άνεργος που παρακαλάει να μπει στο δημόσιο σκέφτεται εκείνη την ώρα τη μονιμότητα ,
παιδιά απλά δουλειά έχει ανάγκη.

Το θέμα είναι να υπάρχουν θεσμοί που απαγορεύουν τον από το παράθυρο διορισμό.

Όπως καταλάβατε είμαι κατά της κατάργησης της μονιμότητας εφόσον οι υπάλληλοι είναι τυπικοί και σωστή στη δουλειά τους.
Βέβαια όταν ξερω ατομα στον ΟΣΕ που πανε μια φορά την εβδομαδα τοτε λεω αυτοι να φυγουν ... αλλα δεν γίνεται να φυγουν αυτοι.
Είναι οι κολλητοί του υπουργού και του διευθυντή και οι συνδικαλιστές.

Αν ειναι να διωξουν καποιος θα διωξουν αυτον που δεν εχει βυσμα αρα ειμαι 100% κατα της καταργησης της μονιμοτητας.

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Κατάργηση μονιμότητας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 12 Φεβ 2012, 00:29

Να ξεκαθαρίσω ότι οι απόψεις μου είναι προσωπικές και δεν αφορούν το κόμμα των Πειρατών. Οι συλλογικές μας αρχές υπάρχουν στο πρόγραμμα του κόμματος στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

forevolution έγραψε:@elrinio: Δεν είναι κακό να βελτιωνόμαστε με τις υποδείξεις οποιωνδήποτε, οσωνδήποτε δημοσιεύσεων και αν έχουν κάνει...

Φίλε μου θα εμμείνω στη στοιχειώδη ευγένεια, άσχετα πως τη λαμβάνεις, και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Η βελτίωση είναι σκοπός της ύπαρξης μας. Και πάλι όμως, οι υποδείξεις για τον τρόπο που εκφράζομαι δεν αρμόζουν, κατά τη δική μου κρίση, σε "συνομιλητές", αλλά σε αυτό που ονομάζω "εκπαιδευμένο ψευδο-προοδευτικό γκεμπελισμό". Διαφωνείς ή συμφωνείς, αυτή είναι η άποψη μου για τους "τρόπους συμπεριφοράς" στο διάλογο. Η έκφραση είναι ελεύθερη εδώ, ακόμη και αν μιλάς με σήματα καπνού.

forevolution έγραψε:Αλήθεια τι θα πεί καλή λειτουργία του δημόσιου τομέα. Καλή λειτουργία = Η ελευθερία δράσης της διοίκησης και των προϊσταμένων του???... Μάλλον εσύ θεωρείς πως μόνο οι εργαζόμενοι κάνουν αυθαιρεσίες, λάθη, είναι αρριβίστες ή ασυνείδητοι κλπ,κλπ... Η μονιμότητα προστατεύει και απ' την αυθαίρεσια της διοίκησης.

Καλή λειτουργία σημαίνει να εξυπηρετείται ο πολίτης, κακή λειτουργία όταν οι η διοίκηση/υπάλληλος κάνει χάρες, τα παίρνει, εξαφανίζεται από τη δουλειά του κλπ. Η μονιμότητα καλλιεργεί τους κομματικούς στρατούς. Επειδή εκτιμώ τη νοημοσύνη σου, ρώτησε τους υπαλλήλους της Τυποεκδοτικής για το πόσο "μόνιμοι" αισθάνονται στη δούλεψη του ΚΚΕ και αν αυτό που κάνουν τώρα είναι "δουλειά" ή "δουλιά".

forevolution έγραψε: Και η αναίρεση της κακής λειτουργίας των κομματικών δομών, της φόρτωσης πολλαπλών εργαζομένων σε μια θέση, και της κακής επιλογής και κατανομής των εργαζομένων, εγώ ξέρω πως γίνεται με το αντίθετό τους δηλαδή με τη βελτίωση της κομματικής λειτουργίας, με την ανακατανομή ή και απόλυση των περιττών υπαλλήλων και την τιμωρία των υπεύθυνων αυτής της κατάστασης. Εσύ λές πως πρέπει να καταργηθεί η μονιμότητα όλων των υπαλληλων δηλαδή να τιμωρηθούν όλοι!!!!...

Δηλαδή πως θα απολυθούν οι περιττοί υπάλληλοι που διορίστηκαν λόγω της κακής λειτουργίας του πολιτεύματος, θα περπατάνε σε σχοινί; Και πως κρίνεις έναν άριστο υπάλληλο που πήρε τη θέση με λάθος τρόπο; Μήπως θα έπρεπε να γίνει ανακατανομή του εργατικού δυναμικού ανάλογα με τις ικανότητες; Η μονιμότητα δεν είναι κακή, αρκεί να καλύπτει πραγματικές ανάγκες. Αλλά τότε δεν είναι μονιμότητα αλλά ΑΝΑΓΚΗ.

forevolution έγραψε:Τί λες τώρα? Δεν υπάρχουν εργαζόμενοι που τσαντίζονται με τους συνδικαλιστές, και τους "τη λένε" ωμά και διαρκώς? Δηλαδή αν ενας εργαζόμενος έκανε χαλάστρα στην πιάτσα των ψηφοφόρων τους ή δημιουργούσε πυρήνα και κατέβαινε ανεξάρτητα μαζί με άλλους συναδέλφους του, τι λές πως θα εκαναν οι έμπειροι συνδικαλιστές? Αλλά δεν σου φτάνει η κατάντια που βλέπουμε μπροστά μας για να καταλάβεις τη διαφθορά στην πλειοψηφία των συνδικαλιστών; Πρέπει να είσαι μπροστά την ώρα της διαπλοκής της Διοίκησης μαζί τους και καλά???

Τι ποσοστό τα "χώνει ωμά" στους συνδικαλιστές; Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα έχουν προσληφθεί εκατοντάδες χιλιάδες υπάλληλοι που κατά 50% ανταλλάσουν εσωτερική αλληλογραφία και κατά 10% εξυπηρετούν τον πολίτη. Κοινώς όλα τα γράφουν σε "χαρτάκι"...

forevolution έγραψε: Πιστεύω ειλικρινά πως δεν υπάρχουν νέοι δημόσιοι υπάλληλοι που να συμπεριφέρονται ασυνείδητα... Εκτός και άν έχει τόσο βύσμα με τη όποια διεύθυνση...

Υποτιμάς τη νοημοσύνη μου ή κάνεις πλάκα; Θες να σου πω πόσοι υπάλληλοι είναι εξαφανισμένοι από τις υπηρεσίες τους, πίνουν καφεδάκι σε ώρα υπηρεσίας, δεν πατάνε την προηγούμενη και την επόμενη των εορτών, τα παίρνουν και κάνουν τα στραβά μάτια, εργάζονται και το απόγευμα "ιδιωτικά"; Έχεις επισκεφθεί καμιά πολεοδομία ποτέ να δεις πόσο γρήγορα "εκπαιδεύονται" οι νέοι υπάλληλοι;

forevolution έγραψε:Αν θεωρείς πως ο πλούτος δεν πρέπει να βελτιώνει τη ζωή αυτών που τον παράγουν, αλλά να γίνεται μεγαλομισθοί της διοίκησης, τότε λέω πως κάνεις λάθος. Κάνεις λάθος ακόμα και αν ανήκεις στους μεγαλοεισοδηματίες! Σ' άλλες χώρες είναι πιο μάστορες στο "διαίρε (των εργαζομένων) και βασίλευε"...

Ναι για αυτό παίρνουν πενταπλάσιους μισθούς από την Ελλάδα, επειδή είναι θύματα του "διαίρε και βασίλευε"... Να δεις άσχημα που περνάνε εκεί. Τους δέρνουν κάθε μέρα, λένε προσευχή, ανεβάζουν σημαίες το πρωί, στέκονται στη γωνία, γράφουν τιμωρία. Και όλα αυτά επειδή είναι τόσο άτυχοι να μην έχουν ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ.

forevolution έγραψε:1. Μια επιχείρηση καθοδηγείται απ' την κεφαλή.
2. Μια επιχείρηση που οδηγείται στη μείωση προσωπικού οδηγείται είτε γιατί δεν αναπτύσσεται είτε γιατί κερδοσκοπούν οι διοικούντες της.

Ξύλο και πούπουλα σε όλους τους εργοδότες τότε. Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη, οι εργοδότες είναι άχρηστοι και προδότες που κλέβουν τη μπουκιά από το στόμα των εργαζομένων. Και δείξε μου μια εταιρεία που δεν αναπτύσσεται, επειδή κερδοσκοπούν οι διοικούντες της... Θες να μου πεις ότι αν η δουλειά πάει καλά, ο εργοδότης θα μειώσει τους εργαζόμενους για να αυξήσει τα κέρδη, μειώνοντας την παραγωγή, άρα αυξάνοντας το κόστος παραγωγής;

forevolution έγραψε:... θεωρώ πως ο εκτοπισμός εργατικής δύναμης στην ανεργία είναι απαράδεκτος στη σύγχρονη κοινωνία...Πιστεύω πως σήμερα αφενός πρέπει ο πλούτος που παράγεται να εξασφαλίζει κάποια δικαιώματα σε όλους όπως η σταθερή εργασία, και αφετέρου όλο το κοινωνικό σύστημα θα πρέπει να μην αφήνει ανενεργούς πολίτες αλλά επίσης να χρησιμοποιεί τις δυνατότητες όλων για το καλό όλων και όχι για το ατομικό οικονομικό κέρδος μερικών. Λοιπόν αν μερικοί έχουν δικαίωμα να ζουν μέσα στη χλιδή τότε είναι φυσικό πως κάποιοι άλλοι δεν θα έχουν κάποια άλλα δικαιώματα... Και το αντίστροφο!

Και αυτό πως διαφωνεί με τις θέσεις των Πειρατών; Συμφωνώ μαζί σου ΑΠΟΛΥΤΑ.

Σε κάθε περίπτωση, δεν διαφωνώ πλήρως με αυτά που λες και θέλω να το κάνω ξεκάθαρο. Η άρση μονιμότητας πρέπει να είναι η τελευταία από μια σειρά λύσεων και εφόσον υπάρχει το υπόβαθρο για την επιβίωση, ανάπτυξη και συμμετοχή του ανθρώπου στα κοινά. Όχι έτσι στα ξαφνικά, δεν είμαστε ζουλού. Και θυμίζω τα παραπάνω είναι προσωπική γνώμη, όχι γνώμη των πειρατών.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες