Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό plessas » 17 Ιαν 2012, 11:40

Κατά πολλούς η σύνδεση ενός φόρου με την ηλεκτροδότηση και η διακοπή παροχής ρεύματος εάν δεν εξοφληθεί είναι αντισυνταγματική και επίσης παραβιάζει την κοινοτική νομοθεσία. Συμφωνώ ότι θα ήταν πολύ καλή κίνηση να συνταχθεί μια επιστολή από νομικούς πειρατές με συγκεκριμένα επιχειρήματα και να σταλεί στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο.

Χωρίς να μελετάμε το δίκαιο της επιβολής του συγκεκριμένου τέλους, όπου ο καθένας έχει την άποψή του.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 17 Ιαν 2012, 11:53

plessas έγραψε:Κατά πολλούς η σύνδεση ενός φόρου με την ηλεκτροδότηση και η διακοπή παροχής ρεύματος εάν δεν εξοφληθεί είναι αντισυνταγματική και επίσης παραβιάζει την κοινοτική νομοθεσία. Συμφωνώ ότι θα ήταν πολύ καλή κίνηση να συνταχθεί μια επιστολή από νομικούς πειρατές με συγκεκριμένα επιχειρήματα και να σταλεί στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο.

Χωρίς να μελετάμε το δίκαιο της επιβολής του συγκεκριμένου τέλους, όπου ο καθένας έχει την άποψή του.


Αυτό λέω κ'εγω. Εγώ έριξα την ιδέα δεν είμαι νομικός ούτε μπορώ να ξέρω ποιος είναι στο κόμμα για να το φτιάξουμε

GEORGE_EFREMIDIS
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:40

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό GEORGE_EFREMIDIS » 23 Ιαν 2012, 23:41

Βάσει του καταστατικού μας θέλουμε ισονομία και δικαιοσύνη.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να αθροιστούμε στα κόμματα των αγανακτιμένων ή στα κόμματα της κάθολικής αντίδρασης
Αν ο στόχος μας είναι η δίκαιη κατανομή των οικονομικών βαρών στην Ελληνική κοινωνία, σας παρακαλώ παρακολουθείστε τον συλλογισμό μου.
1. Η φορολόγηση των ακινήτων έχει μία δόση κοινωνικής δικαιοσύνης διότι
- Δεν είναι εύκολο να αποκρυφθούν τα ακίνητα που διαθέτει κάποιος (σε αντίθεση με τα εισοδήματά του στη φορολογική δήλωση)
- Πάρα πολύ από το "μαύρο χρήμα" της χώρα μας έχει διοχετευτεί στην αγορά ακινήτων (Κεφάλαια για τα οποία δεν έχουν φορολογηθεί).
- Κάποιος που έχει 20 ακίνητα (και δεν είναι λίγοι αυτοί) θα πληρώσει 20πλασιο φόρο από κάποιον άλλον που έχει 1.
2. Αν καταργηθεί αυτό το λεγόμενο "χαράτσι" οι πόροι που αναμένονταν θα αντικατασταθούν από κάποιο άλλο φόρο που είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα βαρύνει λιγότερο τους έχοντες.

Για αυτούς τους λόγους πιστεύω ότι πρέπει να διεκδικήσουμε ΟΧΙ την κατάργηση αυτού του φόρου αλλά:
Την απαλλαγή από τον φόρο της 1ης κατοικίας, έτσι ώστε να απαλλαγούν αυτοί που έχουν μόνο μία κατοικία (και κατά κύριο λόγο είναι χαμηλών εισοδημάτων)
Απαλλαγή όμως που θα αφορά μέχρι τα πρώτα 120τμ, έτσι ώστε να μην απαλλαγούν σπίτια των 200 ή και 300 τμ (υπάρχουν ουκ ολίγα).

Καπετάν Κλεισθένης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 16:44

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό Καπετάν Κλεισθένης » 23 Ιαν 2012, 23:49

GEORGE_EFREMIDIS έγραψε:Για αυτούς τους λόγους πιστεύω ότι πρέπει να διεκδικήσουμε ΟΧΙ την κατάργηση αυτού του φόρου αλλά:
Την απαλλαγή από τον φόρο της 1ης κατοικίας, έτσι ώστε να απαλλαγούν αυτοί που έχουν μόνο μία κατοικία (και κατά κύριο λόγο είναι χαμηλών εισοδημάτων)
Απαλλαγή όμως που θα αφορά μέχρι τα πρώτα 120τμ, έτσι ώστε να μην απαλλαγούν σπίτια των 200 ή και 300 τμ (υπάρχουν ουκ ολίγα).


Πολύ καλή πρόταση.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό plessas » 24 Ιαν 2012, 10:53

GEORGE_EFREMIDIS έγραψε:Βάσει του καταστατικού μας θέλουμε ισονομία και δικαιοσύνη.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να αθροιστούμε στα κόμματα των αγανακτιμένων ή στα κόμματα της κάθολικής αντίδρασης
Αν ο στόχος μας είναι η δίκαιη κατανομή των οικονομικών βαρών στην Ελληνική κοινωνία, σας παρακαλώ παρακολουθείστε τον συλλογισμό μου.
1. Η φορολόγηση των ακινήτων έχει μία δόση κοινωνικής δικαιοσύνης διότι
- Δεν είναι εύκολο να αποκρυφθούν τα ακίνητα που διαθέτει κάποιος (σε αντίθεση με τα εισοδήματά του στη φορολογική δήλωση)
- Πάρα πολύ από το "μαύρο χρήμα" της χώρα μας έχει διοχετευτεί στην αγορά ακινήτων (Κεφάλαια για τα οποία δεν έχουν φορολογηθεί).
- Κάποιος που έχει 20 ακίνητα (και δεν είναι λίγοι αυτοί) θα πληρώσει 20πλασιο φόρο από κάποιον άλλον που έχει 1.
2. Αν καταργηθεί αυτό το λεγόμενο "χαράτσι" οι πόροι που αναμένονταν θα αντικατασταθούν από κάποιο άλλο φόρο που είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα βαρύνει λιγότερο τους έχοντες.

Για αυτούς τους λόγους πιστεύω ότι πρέπει να διεκδικήσουμε ΟΧΙ την κατάργηση αυτού του φόρου αλλά:
Την απαλλαγή από τον φόρο της 1ης κατοικίας, έτσι ώστε να απαλλαγούν αυτοί που έχουν μόνο μία κατοικία (και κατά κύριο λόγο είναι χαμηλών εισοδημάτων)
Απαλλαγή όμως που θα αφορά μέχρι τα πρώτα 120τμ, έτσι ώστε να μην απαλλαγούν σπίτια των 200 ή και 300 τμ (υπάρχουν ουκ ολίγα).


Αυτό που λέμε στα προηγούμενα posts είναι ότι ανεξάρτητα από το δίκαιο ή όχι του φόρου, δεν μπορεί να σχετίζεται η πληρωμή του με τη ρευματοδότηση του ακινήτου. Γι' αυτό και πρέπει να παρουσιαστεί το θέμα στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο. Προσωπικά με προσβάλλει η λογική της κυβέρνησης (δε θέλω να πω του κράτους, γιατί το κράτος πρέπει να είμαστε εμείς όλοι) ότι δεν έχω λεφτά -> φορολογώ τα ακίνητα χωρίς να το πολυψάξω -> αν δεν πληρώσεις σου κόβω το ρεύμα. Μου ακούγεται λίγο νταβαντζιλίκι.
Όσον αφορά τις παρατηρήσεις σου συμφωνώ ότι πρέπει να βρεθεί τρόπος να κατανεμηθούν τα βάρη ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός. Όμως:
- Η ίδια κυβέρνηση που έβαλε το χαράτσι κατήργησε το πόθεν έσχες για την αγορά ακινήτων, ώστε να κυκλοφορήσει το μαύρο χρήμα και να τονωθεί η οικοδομή. Μόνο σε μένα φαίνεται αντιφατικό;
- Τα ακίνητα έχουν φορολογηθεί και με άλλους φόρους. Τώρα αν δεν μπορεί η κυβέρνηση να τους εισπράξει ή δεν τους έχει σχεδιάσει σωστά και δίκαια είναι δικό της πρόβλημα. Γι' αυτό είναι εκεί υποτίθεται, για να κυβερνούν.
- Αυτός που έχει 1 ακίνητο ίσως δεν μπορεί να πληρώσει. Αυτός που έχει 20 ακίνητα και πιθανότατα πολλά εκατομμύρια, θα πληρώσει 20 φορές περισσότερο, αλλά πιθανόν και πάλι το ποσό να είναι μικρό σε σχέση με την περιουσία του. Αν και η περιουσία του καθενός έχει φορολογηθεί υποτίθεται στο παρελθόν. Άρα ας βρει και πάλι τρόπο η κυβέρνηση να εισπράξει αυτά που έχει κρύψει ο καθένας.
- Αν καταργηθεί το χαράτσι να βρουν ένα δίκαιο τρόπο να καλύψουν την τρύπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρούμε δεδομένο ότι θα βρουν κάτι άλλο άδικο και πάλι να το αποδεχθούμε. Καιρός να διεκδικήσουμε το προφανές.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

GEORGE_EFREMIDIS
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:40

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό GEORGE_EFREMIDIS » 24 Ιαν 2012, 12:24

plessas έγραψε:- Τα ακίνητα έχουν φορολογηθεί και με άλλους φόρους. Τώρα αν δεν μπορεί η κυβέρνηση να τους εισπράξει ή δεν τους έχει σχεδιάσει σωστά και δίκαια είναι δικό της πρόβλημα. Γι' αυτό είναι εκεί υποτίθεται, για να κυβερνούν.


Αγαπητέ "plessa"
Προφανώς το υπάρχον πολιτικό σύστημα δεν έχει επιδείξη ούτε την αποτελεσματικότητα αλλά ούτε και τις προθέσεις που θα επιθυμούσαμε.
Ο ρόλος μας, ως νέος οργανισμός, θα ήταν χρήσιμο να μην περιορίζεται στην αυστηρή κριτική των κυβερνητικών επιλογών, αλλά να συνοδεύεται από δημιουργικές προτάσεις, σύμφωνα πάντα με τις αρχές και τις επιδιώξεις του καταστατικού μας.
Έτσι οι παρεμβάσεις θα αποκτήσουν ισχύ, και από ένα ακόμα κίνημα διαμαρτυρία θα αναγνωριστούμε ως μία δύναμη αναγέννηση.
Σε αυτό το πλαίσιο διατύπωσα την πρότασή μου.

ΣΥΜΦΩΝΩ ότι η είσπραξη αυτού του φόρου πρέπει να αποσυνδεθεί από το θέμα της ΔΕΗ.

Σε κάθε περίπτωση όμως αυτός ο φόρος κινείται στην κατεύθυνση της κοινωνικής δικαιοσύνης (πολύ περισσότερο από την αύξηση του ΦΠΑ που επιβάρυνε εξίσου όλους μας). Ας κοιτάξουμε όμως αν μπορούμε να τον κάνουμε ακόμα δικαιότερο.

Γιώργος Ευφραιμίδης

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό plessas » 24 Ιαν 2012, 12:49

Συμφωνώ, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνει στο πλαίσιο συνολικών προτάσεων για το φορολογικό σύστημα και όχι μεμονωμένα για το τέλος ακινήτων. Δηλαδή το να πει κανείς ότι αν αποσυνδεθεί από την ηλεκτροδότηση εγώ τον αποδέχομαι (έστω και με τις αλλαγές που λες) δε νομίζω ότι είναι δίκαιο, αν το υπόλοιπο σύστημα συνεχίσει να είναι άδικο. Εδώ χρειάζεται αναδιαμόρφωση από το μηδέν.

Θάνος
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό chprokop » 24 Ιαν 2012, 21:37

Θα ηταν επισης συνετο να περιμενουμε την αποφαση του ΣτΕ στη δικη -πιλοτο που θα ξεκαθαρισει
ολα τα θεματα αντισυνταγματικοτητας. Βλ. προσφυγη και εντυπωσεις από τη συζητηση
στο ακροατηριο http://www.forologoumenos.gr/permalink/12699.html

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Δράσεις για το χαράτσι της ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό agelos » 26 Ιαν 2012, 11:51

εγω πάντως είμαι αντιθετος με αυτο το μέτρο. η συγκεκριμνη πολιτικη ειναι να εισπραχθουν χρήματα για να αποδυναμωσουν τον λαο. δεν τους ενδιαφερει να εξασκησουν κοινωνικη πολιτικη. εξαλου δεν ειναι λίγες οι περιπτωσεις ανθρωπων που κληρονομησαν ενα σπιτι χωρις να το αγορασουν. εκει πληρωνουν φορο κληρονομιας. γιατι μετα να πληρωσουν και το χαρατσι? και για να μιλησουμε για κοινωνικη δικαιοσυνη. ειναι κοινωνικη δικαιοσυνη η συνεχομενη αντιστυνταγματικη μειωση των μισθω του δημοσιου? (σε καποιες τραβηγμενες περιπτωσεις ναι, οπως μισθων 3000 η 4000 αλλα οι πιο πολλες ειναι περιπτωσεις μεσου προς τα κατω πολιτη.) ειναι κοινωνικη δικαιοσυνη να κοβωνται επικουρικες συνταξεις ενω εχουν ηδη πληρωθει απο τους πολιτες? μην ξεχναμε οτι με την ανεργια που υαρχει οι συνταξιουσοι ειναι αυτοι που πλεον συστηριζουν τα ταμεια. η καθολικη εξοντωση της μεσαιας ταξης δε μουφαίνεται κοινωνικη δικαιοσυνη. επειδη ομως ακομη δεν ειμαι κομμα ωστε να εισηγηθουμε κατι στην βουλη προτεινω...

1) να οργανωσουμε δικαστικο αγωνα για οσους δεν μπορουν να πληρωσουν το χαρατσι (και αυτοι ειναι ολοι οσοι δεν εχουν μισθο πανω απο 15000 ετησιος)
2) να κινηθουμε παλυ δικαστικα κατα της μειωσης των συνταξεων η σε περιπτωση που δεν εχουν να της πληρωσουν να επιστραφει μερος η το ολο των εισπραχθεντων απο τους πολιτες που τα ειχαν πληρωσει (πχ επικουρικες)

οι πειρατες για μενα πρεπει να υπάρχουν για να στηριζουν τον λαο. και να βοηθουν να οργανωνονται τετοιες κινησεις. ξερουμε καλα οτι ο ελληνες θελει καποιον να ειναι μπροστα σε ολα. ας είμαστε εμεις.


υ.σ. στο κατω κατω αν θεουν να εισπραξουν χρηματα ας εκμεταλευτουμε εμεις τα αποθεματα υδρογοναθρακων που εχουμε. αλλα βεβαια δεν συμφερει αυτο τους δανειστες μας....
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες