Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 16:19

Eυάγγελος έγραψε:Ανέστη σε ποια ερώτηση/μέρος του φόρουμ μεταφέρθηκε η ανάρτηση;


To λέει επάνω, ορίστε: Board index ‹ Ιδέες προς συζήτηση
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 11 Ιαν 2012, 16:36

nellos siakavaras έγραψε:Παντός υπάρχει η άποψη ότι ειμασται χακερ. Το διαπίστωσα χθες


Για αυτό πρέπει να βγούνε μερικοί άνθρωποι να δούνε και οι άλλοι ότι ούτε χακερς είστε, ούτε τίποτα άλλο απο κανονικούς ανθρώπους που γνωρίζουν την τεχνολογία αρκετά για να μπορούν να δουνε ποσο αλλάζει την ζωή μας, και για την χρησιμοποιήσετε όπως πρέπει....για το καλό τον ανθρώπων. Για την επικοινωνία. Για να συνεχίσουν να υπάρχουν τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Για όλα αυτά που τώρα έχουν τεράστια σημασία την Ελλάδα και τον Ελληνικό λαό.

Είναι λογικό ότι οι άνθρωποι αρχίζουν να είναι διστακτικοί αν δεν βλέπουν. Αυτό όμως μπορεί να αλλάξει

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 11 Ιαν 2012, 16:40

δεν ειμαι απαισιοδοξος η συντηρητικος στην σκεψη, καθε αλλο, ειναι απλα δικες μου γνωμες και απολυτα οχι υποδειξεις. Επειδη ομως ειδαμε στις δευτερες βουλευτικες εκλογες εδω, τι μπορει να κανουν μερικες λανθασμενες λεξεις γιαυτο ειμαι λιγακι επιφυλακτικος. Αναφερομαι στην πατατα του Ρικ --οτι πρεπει να νομιμοποιησουμε την παιδικη πορνογραφια--. Αυτο οσο και να φαινετι παραξενο στα αφτια σας, ειναι και το ποιο σωστο να γινει, οπως εχει γινει τα τελευταια χρονια η νομοθεσια εδω πανω. Τα ταμπλοηδη ομως επελεξαν μονο αυτην την φραση του Ρικ και οχι ολη του την ομιλια.
Αποτελεσμα-
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
εχω ακουσει ξανα και ξανα απο απλους ανθρωπους οτι οι πειρατες ειναι παιδεραστες, δυσκολο να το διορθωσεις αυτο.
Αν θυμαμαι καλα, το Σουηδικο πειρατικο κομμα εχει σαν στοχο να μπει στην Σουηδικη Βουλη, δηλαδη να περασει το 4% καποτε στις αρχες του 2020

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 11 Ιαν 2012, 16:49

nellos siakavaras έγραψε:Παντός υπάρχει η άποψη ότι ειμασται χακερ. Το διαπίστωσα χθες


Είναι λογικό ο κόσμος να αρχίζει να δυσπιστεί αν δεν βλέπει. Ακόμα είναι λογικό για την Ελλάδα όπου το διαδύκτιο ακόμα δεν χρησιποιείτε τόσο πολύ.
Αλλά αυτό αλλάζει αν βγούνε μερικοί άνθρωποι στην δημοσιότητα να εξηγήσουν. Ετσι θα δούνε όλοι ότι ούτε χάκερς είναι ούτε τίποτα κακό, απλώς έχουν αρκετή τεχνογνωσία για να καταλάβουν πως ένα πράγμα σαν το διαδύκτιο αλλάζει την ζωή μας. Υπάρχει η θέληση να χρησιμοποιήσουν και να προφυλάξουν την σωστή χρήση αυτής της τεχνολογίας για να μπορούν σιγά σιγά πιο πολλοί άνθρωποι να συμμετέχουν στην δημοκρατία.

Δεν είναι δα και δύσκολο να το εξηγήσει κανείς αυτοπροσώπος αυτό. Αλλά είναι κατανοητό ο κόσμος να θέλει να δει. Ιδιαίτερα τώρα που έρχοντε εκλογές. ¨Ομως δεν πιστεύω ότι αυτό το θέμα θα είναι δύσκολο να απαντηθεί, γιατί πιστεύω ότι δεν είναι όλοι (οι πιθανοί υποψήφιοι) γνώστες των υπολογιστών, αλλά έρχοντε με διαφορετικές δυνάμεις, και μόλις το δει ο κόσμος δεν θα υπάρχει πλέον αυτή η ιδέα για χάκερς.

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 11 Ιαν 2012, 16:55

piratpartisten έγραψε:δεν ειμαι απαισιοδοξος η συντηρητικος στην σκεψη, καθε αλλο, ειναι απλα δικες μου γνωμες και απολυτα οχι υποδειξεις. Επειδη ομως ειδαμε στις δευτερες βουλευτικες εκλογες εδω, τι μπορει να κανουν μερικες λανθασμενες λεξεις γιαυτο ειμαι λιγακι επιφυλακτικος. Αναφερομαι στην πατατα του Ρικ --οτι πρεπει να νομιμοποιησουμε την παιδικη πορνογραφια--. Αυτο οσο και να φαινετι παραξενο στα αφτια σας, ειναι και το ποιο σωστο να γινει, οπως εχει γινει τα τελευταια χρονια η νομοθεσια εδω πανω. Τα ταμπλοηδη ομως επελεξαν μονο αυτην την φραση του Ρικ και οχι ολη του την ομιλια.
Αποτελεσμα-
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
εχω ακουσει ξανα και ξανα απο απλους ανθρωπους οτι οι πειρατες ειναι παιδεραστες, δυσκολο να το διορθωσεις αυτο.
Αν θυμαμαι καλα, το Σουηδικο πειρατικο κομμα εχει σαν στοχο να μπει στην Σουηδικη Βουλη, δηλαδη να περασει το 4% καποτε στις αρχες του 2020


Εχεις δίκιο! Απόλυτο! Θυμάμαι και εγώ πως έπεσε η σελίδα European Revolution--All Cities όταν μερικοί αντμινς (της προηγούμενης μέρας....) βγήκαν στον Χαρδαβέλλα και μίλαγαν σαν αντιπρόσωποι των αγανακτησμένων ενώ δεν είχαν ιδέα.
Για αυτό εγώ υποστηρίζω την όσο το δυνατό γρηγορότερη έναρξη των εκλογικών διαδικασιών, γιατί το να πάρεις έναν άνθρωπο που έχει τις καλύτερες προοπτικές και θέληση και να του δείξεις τι να μήν λέει και τι να λέει (δλδ η στρατηγική - αυτό που έκαναν και οι πειρατές της Σουηδίας κτλ) είναι χρονοβόρα εργασία. Μπορεί όμως να μειωθεί ο κίνδυνος αυτος με σωστή επιλογή και ΕΝΟΤΗΤΑ πάνω απο όλα. Αν υπήρχε ένα σώμα επίσημα να διέγραφε τον εν λογο υποστηρικτή αυτής της γνώμης και να έλεγε την αλήθεια τότε δεν θα γίνονταν αυτο το κάκο με το Rik.....το ίδιο και με την σελίδα στο φμπ στην οποία αναφέρθηκα.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 17:06

Έχουν σαν στόχο την επόμενη βουλή 2014, αφού μείνανε έξω για κάποιες χιλιάδες ψήφους...

Το άλλο ήταν όντως πατάτα από πολλές πλευρές παρά το ότι πατάει σε ιεράρχηση αξιών.
freedom of speech and freedom of the press should take precedence over the current ban on possession...

Π.χ. Η ανθρώπινη ζωή είναι υψηλή Αξία. Κι όμως, ο αστυνομικός μπορεί νόμιμα να σκοτώσει κάποιον ληστή π.χ. ψιλικατζίδικου με καλάσνικοφ, ο οποίος ρίχνει στο δρόμο βάζοντας σε κίνδυνο τη ζωή περαστικών ή του αστυνομικού.



piratpartisten έγραψε:δεν ειμαι απαισιοδοξος η συντηρητικος στην σκεψη, καθε αλλο, ειναι απλα δικες μου γνωμες και απολυτα οχι υποδειξεις. Επειδη ομως ειδαμε στις δευτερες βουλευτικες εκλογες εδω, τι μπορει να κανουν μερικες λανθασμενες λεξεις γιαυτο ειμαι λιγακι επιφυλακτικος. Αναφερομαι στην πατατα του Ρικ --οτι πρεπει να νομιμοποιησουμε την παιδικη πορνογραφια--. Αυτο οσο και να φαινετι παραξενο στα αφτια σας, ειναι και το ποιο σωστο να γινει, οπως εχει γινει τα τελευταια χρονια η νομοθεσια εδω πανω. Τα ταμπλοηδη ομως επελεξαν μονο αυτην την φραση του Ρικ και οχι ολη του την ομιλια.
Αποτελεσμα-
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
εχω ακουσει ξανα και ξανα απο απλους ανθρωπους οτι οι πειρατες ειναι παιδεραστες, δυσκολο να το διορθωσεις αυτο.
Αν θυμαμαι καλα, το Σουηδικο πειρατικο κομμα εχει σαν στοχο να μπει στην Σουηδικη Βουλη, δηλαδη να περασει το 4% καποτε στις αρχες του 2020
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 11 Ιαν 2012, 17:33

nellos siakavaras έγραψε:Παντός υπάρχει η άποψη ότι ειμασται χακερ. Το διαπίστωσα χθες



πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος ακόμα δεν γνωρίζει τους πειρατές και έτσι ίσως να μην ήταν καλή ιδέα να υπάρξει διάψευση δλδ να μη αφήσετε μία ιδέα απο (κατά την γνώμη όχι πλειοψηφία του κόσμου που θα μπορέσει να σας γνωρίσει) κάποιους να οδηγήσει την πολιτική σας. Ιδιαίτερα αν είναι απο τις πρώτες εμφανίσεις στο κοινό. Απο την άλλη μία επίσημη φωνή θα έμπνεε περισσότερη εμπιστοσύνη.


δεν γνωρίζω καλά μωρέ το φόρουμ και μου φαίνεται ότι δεν υποβάλω τα σχόλια μου στο τέλος :oops:

Τότε Ανέστη πρέπει να την αλλάξουμε αυτή την ιδέα.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 18:25

Eυάγγελος έγραψε:
nellos siakavaras έγραψε:Παντός υπάρχει η άποψη ότι ειμασται χακερ. Το διαπίστωσα χθες


πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος ακόμα δεν γνωρίζει τους πειρατές και έτσι ίσως να μην ήταν καλή ιδέα να υπάρξει διάψευση δλδ να μη αφήσετε μία ιδέα απο (κατά την γνώμη όχι πλειοψηφία του κόσμου που θα μπορέσει να σας γνωρίσει) κάποιους να οδηγήσει την πολιτική σας. Ιδιαίτερα αν είναι απο τις πρώτες εμφανίσεις στο κοινό. Απο την άλλη μία επίσημη φωνή θα έμπνεε περισσότερη εμπιστοσύνη.

δεν γνωρίζω καλά μωρέ το φόρουμ και μου φαίνεται ότι δεν υποβάλω τα σχόλια μου στο τέλος :oops:

Τότε Ανέστη πρέπει να την αλλάξουμε αυτή την ιδέα.


Για να ασχοληθείς επικοινωνιακά με μια "δυσφήμιση" πρέπει να έχεις βεβαιωθεί για το εύρος της και να απαντήσεις στο ίδιο εύρος ή ελάχιστα ευρύτερα.

Κλασικό παράδειγμα (2-3 πάπες και δεκαετίες πριν) η διάψευση του Βατικανού σε ΧΙΛΙΑΔΕΣ εφημερίδες και πρακτορεία σε όλο τον κόσμο, του δημοσιεύματος μιας εφημερίδας της Λατινικής Αμερικής (νομίζω Βραζιλία) που είχε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για τον πάπα και την είχαν διαβάσει ούτε 10.000 άτομα. Το Βατικανό με τη γκάφα αυτή ενημέρωσε όλον τον πλανήτη για μια κατηγορία που αλλιώς θα είχε χαθεί...

Lets stay cool for now... :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Καπετάν Κλεισθένης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 16:44

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό Καπετάν Κλεισθένης » 11 Ιαν 2012, 18:32

anestis έγραψε:
Για να ασχοληθείς επικοινωνιακά με μια "δυσφήμιση" πρέπει να έχεις βεβαιωθεί για το εύρος της και να απαντήσεις στο ίδιο εύρος ή ελάχιστα ευρύτερα.

Κλασικό παράδειγμα (2-3 πάπες και δεκαετίες πριν) η διάψευση του Βατικανού σε ΧΙΛΙΑΔΕΣ εφημερίδες και πρακτορεία σε όλο τον κόσμο, του δημοσιεύματος μιας εφημερίδας της Λατινικής Αμερικής (νομίζω Βραζιλία) που είχε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για τον πάπα και την είχαν διαβάσει ούτε 10.000 άτομα. Το Βατικανό με τη γκάφα αυτή ενημέρωσε όλον τον πλανήτη για μια κατηγορία που αλλιώς θα είχε χαθεί...

Lets stay cool for now... :D


Το παράδειγμα αυτό υπάρχει στο: Umberto Eco, Η σημειολογία στην καθημερινή ζωή. Όποιος ενδιαφέρεται να εμβαθύνει...
http://www.biblionet.gr/main.asp?page=s ... okid=24622

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Indignados, Berlin Pirates και αγανακτησμένοι

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 11 Ιαν 2012, 18:38

Απλά (αν έχει έκταση) λαμβάνεται υπ' όψιν στις καμπάνιες.

Ωστόσο μέχρι να φτάσει σε αυτιά πολλών, από πολλές πηγές δεν θα ανησυχούσα.
Ούτως ή άλλως είμαστε (προς το παρόν) κάπου στα δύο τρίτα "κομπιουτεράδες" και αυτό δεν αλλάζει και δεν είναι κακό, ο κόσμος σήμερα εμπιστεύεται περισσότερο τους κομπιουτεράδες από τους πολιτικούς.



Τώρα που το σκέφτομαι ο κόσμος εμπιστεύεται κάθε επάγγελμα του Χρυσού Οδηγού περισσότερο από τους πολιτικούς... :)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες