Κατάργηση Στρατού

makis70
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 09:59

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό makis70 » 08 Φεβ 2012, 14:12

τα εφοδια αυτα που λες δεν τα δινει ο στρατος αλλα τα εχουμε εμεις οι ιδιοι. γιατι το ιδιο συμβαινει παντου σε ολη την κοινωνια και στα περισσοτερα επαγγελματα ακομα και στο προηγουμενο σταδιο κοινωνιας (πανεπιστημια σχολειο δουλεια)
Και οσο αφορα το υποχρεωτικο του πραγματος ακομα και γι' αυτο η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν υπαρχει προβλημα για τους ιδιους ακριβως λογους που ανεφερα. Αν δεν υπηρχε υποχρεωτικο πιστευεις οτι θα υπηρχαν οντως Ελληνες που θα πηγαιναν εθελοντικα στο στρατο???
Συνεπως πιστευεις οτι πρεπει να υπαρχει στρατος μισθοφορικος. και να πηγαινουν εκει οσοι και οποιοι θελουν. Σε αυτο συμφωνω με καποιους που ανεφεραν οτι αντιτασσονται στη χρηση μισθοφορικου στρατου για τους λογους που ανεφεραν.
Και οσο αφορα τους σημερινους πολεμους δεν γινονται ολοι με τον τροπο που λες. Οντως εχεις δικιο πχ οικονομικος πολεμος αλλα υπαρχουν και απειρα παραδειγματα ανα την υφήλιο που "χρειαζεται" η χρηση στρατου

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό chprokop » 08 Φεβ 2012, 17:33

Υαννισ, συμφωνω απολυτα, δεν θα μπορουσαμε να προσθεσουμε τπτ αλλο...

PanosKoutsouvelis
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 15:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό PanosKoutsouvelis » 09 Φεβ 2012, 03:32

Για όποιον/όποια ενδιαφέρεται θα λάβει χώρα αντιφασιστική διαδήλωση κατά του στρατού και της θητείας αυτό το Σάββατο 11.02.2012 ώρα 12.00 στο σταθμό Θησείου.
:D
Laws, like sausages, cease to inspire respect in proportion as we know how they are made. (Otto von Bismarck)
dikaiosini.gr

KAntonoglou
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 23:32
Τοποθεσία: Δράμα
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό KAntonoglou » 09 Φεβ 2012, 15:06

Ο στρατός δεν είναι αυτό που θα κάνει ένα αγόρι Άντρα ( αυτό το κάνουν οι γυναίκες και τα παιδιά ) ο στρατός θα σου μάθει να δίνεις και να μην λαμβάνεις, να χειριστής ένα όπλο και να προετοιμαστείς για το σκληρό αφεντικό σου, την ΖΩΗ.

Πάντως εγώ όταν ήταν να πάω στρατό πόσταρα παντού ζητώντας την κατάργηση του. Αλλα τώρα ξέρω ότι όντως είναι κάτι που πρέπει να περάσουν όλοι δείτε το σαν προετοιμασία για την ζωή..

Αυτό που χρειάζεται ο στρατός είναι εξυγίανση σε πολλούς τομείς.

Φιλικά πάντα - Κωνσταντίνος
Οι πράξεις είναι η συνέχεια της σκέψης. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο φτάσαμε εδώ.. γιατί μας κυβερνάνε ΆΜΥΑΛΟΙ.. και μένουν ΆΠΡΑΚΤΟΙ.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό spqx » 09 Φεβ 2012, 15:52

Ίσως έψαχνα και εγώ μια ευκαιρία για να εκφράσω τις προσωπικές απόψεις μου πάνω στο θέμα "Στρατός".
Θα ήθελα να ξεκινήσω αναζητώντας το νόημα ύπαρξης του στρατού, σε οποιαδήποτε μορφή και αν αυτός εμφανίζεται στο πέρασμα της ιστορίας, είτε εθνικοαπελευθερωτικός, είτε επαναστατικός, είτε πολιτικός, είτε κατασταλτικός, είτε ο,τιδήποτε. Σε κάθε εποχή ο σκοπός ύπαρξης του στρατού είναι ο πόλεμος. Η ωμή και στυγνή βία! Ο θάνατος, οι βιασμοί και το πλιάτσικο. Οι βασανισμοί και ο εξευτελισμός της ανθρώπινης προσωπικότητας. Και επειδή όλα αυτά δε γίνονται από φυσιολογικούς ανθρώπους με λογική, το στρατιωτικό σύστημα εκπαίδευσης εκπαιδεύει τους στρατιώτες να μην σκέφτονται και να υπακούν στις εντολές των ανωτέρων τους χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό. Θυμάμαι ότι μας μαθαίνανε να στρώνουμε ναρκοπέδια όταν υπηρετούσα και εγώ αλλά δε μας έλεγαν ότι κατακρεουργούν τους ανθρώπους, ότι κρέατα και αίματα θυμίζουν σφαγείο. Κάναμε βολές σε στόχο και το βλέπαμε παιχνίδι, δε νοιαζόμασταν αν το βλήμα θα ξέσκιζε τα σπλάχνα ενός ανθρώπου απέναντι. Έτσι προσπαθούσαν να μας κάνουν να μη σκεφτόμαστε τις συνέπειες των πράξεών μας, να γίνουμε χειρότεροι από ζώα, να γίνουμε υπάνθρωποι! Παρατήρησα κάτι λοιπόν τότε, ότι τα παιδιά (γιατί παιδιά 20-25 χρονών ήμασταν τότε) που είχαν μια περισσότερο παραβατική ή πιο ατίθαση ιδιοσυγκρασία, γίνονταν "καλύτεροι" στρατιώτες. Αργότερα κατάλαβα ότι αυτό που στην κανονική ζωή τους απαγορευόταν, ή βία δηλαδή, στο στρατό ενθαρρυνόταν.
Θα πει κανείς ότι υπάρχουν εχθροί (οι κακοί Τούρκοι απέναντι) και πρέπει να είμαστε έτοιμοι γιατί και αυτοί είναι έτοιμοι και ανά πάσα στιγμή μπορεί να εισβάλουν και ότι πρέπει να αμυνθούμε. Αναρωτιέμαι, εδώ η Ελλάδα χρεοκοπεί σε καιρούς ειρήνης, πόσο θα μπορούσε να αντέξει μια ένοπλη σύρραξη; Δε θα αναφερθώ ότι ψωνίζουμε όλοι από το ίδιο "μαγαζί" οπλισμό...
Τέλος να πω ότι μπορεί ο καθένας να πάει στο στρατό αν το γουστάρει, εγώ έχω άλλη άποψη και μάλλον τους είμαι άχρηστος. Μάλλον κακό θα κάνω στο "έργο" τους...
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 09 Φεβ 2012, 17:22

spqx έγραψε:Ίσως έψαχνα και εγώ μια ευκαιρία για να εκφράσω τις προσωπικές απόψεις μου πάνω στο θέμα "Στρατός".
Θα ήθελα να ξεκινήσω αναζητώντας το νόημα ύπαρξης του στρατού, σε οποιαδήποτε μορφή και αν αυτός εμφανίζεται στο πέρασμα της ιστορίας, είτε εθνικοαπελευθερωτικός, είτε επαναστατικός, είτε πολιτικός, είτε κατασταλτικός, είτε ο,τιδήποτε. Σε κάθε εποχή ο σκοπός ύπαρξης του στρατού είναι ο πόλεμος. Η ωμή και στυγνή βία!


Ως στρατός μπορεί να χαρακτηριστεί οποιαδήποτε ομάδα ενόπλων ανθρώπων με κάποιο συγκεκριμένο στόχο και σκοπό ύπαρξης.
Ο επαναστατικός στρατός έχει σκοπό ύπαρξης να ελευθερώσει τους υπόλοιπους άμαχους πολίτες από τον ζυγό κάποιου τυράννου (βασιλιά ,τσάρου,καπιταλιστή προέδρου). Οι τύραννοι εκμεταλλεύονται και συνήθως σκοτώνουν πολλούς από τους αμάχους πολίτες. Και ναι αυτό γίνεται μόνο με χρήση βίας (ωμής ή βρασμένης), εκτός αν ξέρεις κάποιον τύραννο που έχει αποχωρήσει επειδή κάποιος του έδωσε ένα λουλούδι.
Ο εθνικοαπελευθερωτικός στρατός έχει σκοπό ύπαρξης να ελευθερώσει τους υπόλοιπους άμαχους πολίτες από τον ζυγό κάποιων αλλοεθνών κατακτητών.
Οι αλλοεθνείς κατακτητές εκμεταλλεύονται και συνήθως σκοτώνουν πολλούς από τους αμάχους πολίτες. Και ναι αυτό γίνεται μόνο με χρήση βίας (ωμής ή βρασμένης).
Ο ιμπεριαλιστικός στρατός έχει σκοπό ύπαρξης να επιτεθεί σε μια άλλη χώρα για να την εκμεταλλευτεί.
Το ότι βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον επαναστατικό - εθνικοαπελευθερωτικό στρατό με τον ιμπεριαλιστικό στρατό ΔΕΝ είναι "ανθρωπιστικό" ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

spqx έγραψε:Θα πει κανείς ότι υπάρχουν εχθροί (οι κακοί Τούρκοι απέναντι) και πρέπει να είμαστε έτοιμοι γιατί και αυτοί είναι έτοιμοι και ανά πάσα στιγμή μπορεί να εισβάλουν και ότι πρέπει να αμυνθούμε. Αναρωτιέμαι, εδώ η Ελλάδα χρεοκοπεί σε καιρούς ειρήνης, πόσο θα μπορούσε να αντέξει μια ένοπλη σύρραξη; Δε θα αναφερθώ ότι ψωνίζουμε όλοι από το ίδιο "μαγαζί" οπλισμό...


Δηλαδή τι προτείνεις; Να σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και να προσκυνήσουμε τους εισβολείς , επειδή λεφτά δεν υπάρχουν;
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό spqx » 10 Φεβ 2012, 10:08

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου Nicholas Starkos αλλά οι στρατοί όλου του κόσμου, όλες τις εποχές έχουν σα στόχο να σκοτώσουν στο όνομα μιας ελευθερίας, μιας κατάκτησης ή μιας επέκτασης. Και στο όνομα όλων αυτών (και άλλων ακόμα ακόμα ιδεών) έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Ακόμα και στους απελευθερωτικούς αγώνες στους οποίους αναφέρθηκες, τύραννος φεύγει και τύραννος έρχεται, άσε που σε πολλές περιπτώσεις ο απελευθερωτής είναι χειρότερος τύραννος από τον προκάτοχό του. Η ιστορία είναι γεμάτη από τέτοια παραδείγματα.
Μπορεί να θεωρείς αγαπητέ ότι ο κάθε είδους απελευθερωτικός στρατός κάνει θεάρεστο έργο ενώ ο ιμπεριαλιστικός όχι. Κάνε ένα βήμα πίσω στη σκέψη σου και δες έναν άγγλο ή αμερικάνο ή ρώσο ή κινέζο (όχι κάποιο συγκεκριμένα, κάποιον σαν όλους τους άλλους) και θα δεις ότι πιστεύει πως ο στρατός της πατρίδας του δεν πάει να κατακτήσει κανένα αλλά να απελευθερώσει. Ακόμα και η μικρή Ελλάς κατά την Μικρασιατική εκστρατεία ξεκίνησε (κατά πολλούς) για να απελευθερώσει αλύτρωτες πατρίδες. Διάλεξε "φορεσιά" για το στρατό σου και ντύσε τον! Όμως οι στρατοί φέρνουν τους πολέμους και ο πόλεμος είναι μια ευγενική έκφραση του θανάτου και νομιμοποίηση στα μάτια των ανθρώπων και του θεού κάθε είδους εγκλήματος. Εγκλήματα που ανήκουν σε παρανοϊκές συμπεριφορές και θα αναφερθώ σε μερικές:
Κατά τον πόλεμο στη Σομαλία ο στρατός που "απελευθέρωνε" εδάφη, έκοβε τα στήθη των γυναικών για να μη μπορούν να θηλάσουν τα παιδιά τους και με αυτό τον τρόπο να πεθάνουν.
Όταν η Γερμανία αποφάσισε να "απελευθερώσει" την Ευρώπη από τον σημιτισμό και τον κομμουνισμό άφησε τον κόσμο με 40 εκατομμύρια λιγότερους ανθρώπους.
Όταν οι Αμερικάνοι αποφάσισαν να βάλουν τέλος στον πόλεμο με την Ιαπωνία έκαψαν ζωντανές δυο διάσημες από τότε Ιαπωνικές πόλεις με τη χρήση ατομικών όπλων.

Για να φτάσει κάποιος να κάνει τέτοια πράγματα σκεφτείτε πόσο υπάνθρωπο τον έχουν κάνει: Να πιστεύει ότι σκοτώνοντας κάνει κάτι καλό για τον εαυτό του, για την κοινωνία, για την ανθρωπότητα. Και να πω κάτι ακόμα, το να πιστεύει κάποιος κάτι τέτοιο δε με πειράζει όσο δεν το κάνει πράξη, είναι εξωφρενικό όμως που εγώ δεν το πιστεύω;

Τέλος να πω καλύτερα αυτό που ήθελα και στο προηγούμενο μήνυμα, νομίζω πως αν γίνει αυτούς τους καιρούς μια σύρραξη η χώρα μας δε θα μπορέσει να αντέξει περισσότερο από μια εβδομάδα. Θα τελειώσουν τα στρατηγικά αποθέματα πετρελαίου και θα ακινητοποιηθούν όλα. Ούτε φαγητό δε θα υπάρχει για το στράτευμα, και όσο υπάρχει δε θα υπάρχει τρόπος να φτάσει στο μέτωπο.
Τι προτείνω; Επειδή αγαπητέ δεν είδα να προτείνεις κάτι εσύ (μιας και το πρόβλημα υπάρχει) θα αναφερθώ λίγο στην ιστορία. Γαλλία και Γερμανία είναι δυο χώρες που έκαναν περισσότερους από 3 πολέμους και διεκδίκησαν αμφότεροι εδάφη εκατέρωθεν. Ποιος λέει ότι έχουν σήμερα εχθρικές σχέσεις; Μπορεί ο Γάλλος να μισεί τον Γερμανό (που δεν το πιστεύω) και το αντίθετο αλλά οι στρατοί τους δεν έχουν προσανατολισμό ο ένας προς τον άλλο. Πώς έγινε αυτό; Με την προσέγγιση. Άλλα παραδείγματα είναι η Φινλανδία με την Ρωσία, η Ελλάδα με τη Βουλγαρία και η Πολωνία με τη Γερμανία. Αυτό προτείνω. Ξέρω ότι είναι πιο εύκολο να διατηρείς στρατό αλλά τελικά τους μόνους που συμφέρει είναι αυτούς που πουλάνε τα οπλικά συστήματα.

Αγαπητέ Nicholas Starkos μπορείς να έχεις τις απόψεις σου, να τις εκφράζεις ελεύθερα (εδώ μέσα τουλάχιστον) αλλά το ίδιο δικαίωμα με εσένα το έχουν και όλοι οι άλλοι. Άφησε λοιπόν τις ειρωνείες περί "ωμής και βρασμένης βίας", ο λόγος όλων εδώ μέσα μετράει το ίδιο.
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 10 Φεβ 2012, 10:25

spqx έγραψε:Επειδή αγαπητέ δεν είδα να προτείνεις κάτι εσύ (μιας και το πρόβλημα υπάρχει) θα αναφερθώ λίγο στην ιστορία. Γαλλία και Γερμανία είναι δυο χώρες που έκαναν περισσότερους από 3 πολέμους και διεκδίκησαν αμφότεροι εδάφη εκατέρωθεν. Ποιος λέει ότι έχουν σήμερα εχθρικές σχέσεις; Μπορεί ο Γάλλος να μισεί τον Γερμανό (που δεν το πιστεύω) και το αντίθετο αλλά οι στρατοί τους δεν έχουν προσανατολισμό ο ένας προς τον άλλο. Πώς έγινε αυτό; Με την προσέγγιση. Άλλα παραδείγματα είναι η Φινλανδία με την Ρωσία, η Ελλάδα με τη Βουλγαρία και η Πολωνία με τη Γερμανία. Αυτό προτείνω. Ξέρω ότι είναι πιο εύκολο να διατηρείς στρατό αλλά τελικά τους μόνους που συμφέρει είναι αυτούς που πουλάνε τα οπλικά συστήματα.


Στο προηγούμενο σου post είχες μιλήσει για εισβολή της Τουρκίας. Και σε αυτό δεν απάντησες. Εγώ αυτό που προτείνω σε περίπτωση που δεχτούμε εισβολή από οποιονδήποτε (Τούρκους ,Αμερικανούς , Εσκιμώους) είναι η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ με οποιοδήποτε μέσο. Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.
Αυτό που προτείνεις στο σημερινό σου post αναφέρεται στο τι μπορεί να γίνει για να μην οδηγηθούμε σε πόλεμο με την Τουρκία συγκεκριμένα. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα από το να έχουμε ήδη δεχτεί εισβολή. Στο ερώτημα λοιπόν αν θέλουμε γενικά να γίνει πόλεμος ή να τα βρούμε , απαντάω ξεκάθαρα να τα βρούμε. Ελπίζω η πρόταση μου για τα 2 διαφορετικά θέματα να ήταν ξεκάθαρη.


sqpx έγραψε:Αγαπητέ Nicholas Starkos μπορείς να έχεις τις απόψεις σου, να τις εκφράζεις ελεύθερα (εδώ μέσα τουλάχιστον) αλλά το ίδιο δικαίωμα με εσένα το έχουν και όλοι οι άλλοι. Άφησε λοιπόν τις ειρωνείες περί "ωμής και βρασμένης βίας", ο λόγος όλων εδώ μέσα μετράει το ίδιο.


Το πρώτο σου post υπάρχει και μπορεί να το διαβάσει ο οποιοσδήποτε. Η ανταπάντηση σου υπάρχει και μπορεί να την διαβάσει ο οποιοσδήποτε. Σου απαγόρευσε κάποιος να γράψεις αυτό που θέλεις; Είδες πουθενά στην απάντηση μου να σου απαγορεύω να πεις την γνώμη σου;
Έχω το δικαίωμα της γνώμης μου. Έχω το δικαίωμα να διατυπώνω τις απόψεις μου όπως θεωρώ καλύτερα. Τα περί "ωμής και βρασμένης βίας" μπορεί να εσύ να τα θεώρησες ως ειρωνία , αλλά εγώ τα εννοούσα χωρίς ειρωνία.
Αν επειδή δεν σου άρεσουν οι απόψεις μου , το συνδυάζεις με άσχετο τρόπο με το αν ο λόγος όλων μετράει το ίδιο , είναι δικό σου πρόβλημα.
Επειδή κάτι παρόμοιο είχαν ισχυρισθεί και κάποιοι άλλοι σε ένα άλλο θέμα , να ξέρετε ότι αυτή η "καραμελίτσα" δεν θα περάσει.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό spqx » 10 Φεβ 2012, 11:01

Λοιπόν επειδή δεν είμαι δημοσιογράφος, πολιτικός, επικοινωνιολόγος ή φιλόλογος και δικαιούμαι να έχω αστοχίες στο λόγο μου, στα νοήματα που θέλω να εκφράσω και γενικά αυτά που σκέφτομαι να μη μπορώ να τα περάσω στα γραπτά (ίσως και στα προφορικά) όπως θα ήθελα, εν κατακλείδι θα ήθελα να πω ότι πρεσβεύω οτιδήποτε είναι απαραίτητο για τη μη άσκηση βίας (σωματικής, λεκτικής ή άλλης). Κατά συνέπεια είμαι ενάντια σε οποιαδήποτε μορφή εξουσίας πηγάζει από αυτή είτε αυτή ονομάζεται στρατός, είτε ο,τιδήποτε.

Βέβαια αν συμφωνούσαμε όλοι δε θα είχε νόημα η συζήτηση, η συζήτηση και όχι αντιπαράθεση.

Αγαπητέ Nicholas Starkos πολύ μου άρεσε η τελευταία παράγραφος που έγραψες αλλά θα μου επιτρέψεις να μην πω τίποτα περισσότερο.
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

Perseas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:02

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό Perseas » 10 Φεβ 2012, 19:23

@ "chprokop » Φεβρουάριος 7th, 2012, 9:53 pm"

θα αντιπαρελθω τους προσβλητικους σου χαρακτηρισμούς για ενα ατομο που δεν γνωριζεις καν-ποτε μου δεν καταλαβα πως ειναι δυνατο να
βγαζει κανεις τοσο συντομα συμπερασματα για καποιον άλλο και να τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ από ένα post. Αν μη τι αλλο, ειναι πολυ αγενες και αυτο θυμιζει τους
πολιτικους του καταρρεοντος συστηματος.

Θα ήθελα πολύ να μου πείς σε ποιό ακριβώς σημείο έγινα προσβλητικός, διότι καμμία πρόθεση τέτοια δεν είχα και αν κάτι τέτοιο κατάλαβες, μάλλον κατάλαβες λάθος, ή, μάλλον προσπαθείς να προκαλέσεις τις εντυπώσεις με ασάφειες! Όταν λέμε κάτι να το διευκρινίζουμε αλλιώς είναι λόγια του αέρα!

Επί της ουσίας, δεν καταλαβες την προταση μου για υποχρεωτικη θητεια των προς πολιτογραφηση αλλοδαπων. Μηπως προτιμας να κανουμε Ελληνες με τις γνωστες διαδικασιες της Μεταπολιτευσης? Μιλάμε για ατομα άλλης ιθαγενειας που ΘΕΛΟΥΝ να αποκτησουν την ελληνικη.

Νομίζω ότι ήδη άτομα που αποκτούν την Ελληνική ιθαγένεια υποχρεούνται να υπηρετήσουν στο στρατό! Βλέπε κάποιους ποδοσφαιριστές οι οποίοι βέβαια υπηρετούν εικονικά, ή, εξαγοράζουν τη θητεία τους!

Υπηρετησα 21 μηνες και παρα το οτι περασαν πανω απο δεκα χρονια απο τοτε ακομη δεν καταλαβα που βοηθα ο στρατος τον επιστημονα.
Απο την εμπειρια μου στο Δημοσιο ΚΑΤΑΛΑΒΑ οτι η θητεια αποτελει την ΚΥΡΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ της δημοσιας διοικησης.
Ατομα που πλην στρατου δεν ειχαν αλλες εργασιακες εμπειριες αποκτουν εξουσια και ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να διοικησουν.
Καμια σχεση.... Απλα με εκεινα τα βιωματα ειναι εκτος τοπου και χρονου....

Δε γνωρίζω τι είδους επιστήμονας είσαι, αλλά μάλλον δε θα έχεις σχέση με τις κοινωνικές επιστήμες (και δεν το λέω προσβλητικά, πρίν προβάλεις πάλι ένσταση!). Διάβασε το post του φίλου παραπάνω και θα σου απαντήσει για τη χρησιμότητα του στρατού στον καθένα!
Κι εδώ μάλλον θα γίνω πάλι βαρετός εφόσον πάλι θα επαναλάβω αυτά που λέω σε όλα τα posts μου εδώ μέσα: ο στρατός πρέπει να προσφέρει ΣΩΣΤΗ εκπαίδευση στον στρατιώτη αλλιώς επαναλαμβάνω ότι πράγματι είναι χάσιμο χρόνου, είτε υπηρετεί ένα μήνα είτε 5 χρόνια!

Τέλος, να υπενθυμισω οτι την πατριδα αυτη δεν την υπερασπιστηκαν επαγγελματιες στρατιωτικοι όσο η λοιπή κοινωνια. Εμποροι, επιστημονες,
εκκλησιαστικοι ανδρες, ναυτικοι και χωρικοι.

Εδώ συμφωνούμε, δεν την υπερασπίστηκαν επαγγελματίες στρατιωτικοί την Ελλάδα μας, αλλά άνθρωποι σαν εσένα κι εμένα, άρα, ο μισθοφορικός στρατός (που αναφέρεται σε κάποιο post εδώ μέσα) χάνει το νόημά του! ΟΜΩΣ όλοι οι υπερασπιστές ήξεραν να πιάσουν ένα όπλο στα χέρια τους, και ήξεραν να υπακούν στις εντολές των αξιωματικών τους και να τις εκτελούν, αλλιώς δε θα κέρδιζαν τον πόλεμο με τους Ιταλούς στην Πίνδο, και επίσης, μετά όλοι αυτοί δε θα ήταν αποτελεσματικοί ως αντιστασιακοί αν δεν ήξεραν να οργανώνονται και να χτυπάνε στρατηγικούς στόχους αποτελεσματικά! (θα μπορούσα να στο αναλύσω πολύ βαθύτερα αλλά ελπίζω να γίνομαι κατανοητός)...

Απο κει αρχισε και η στρατολογηση των πολιτων, η οποια σημερα εχει ξεπεραστει όχι λόγω φρονήματος αλλά
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ στη διεξαγωγη του πολεμου.

Νομίζω ότι ο πόλεμος των άστρων είναι κάπως μακριά τεχνολογικά, αν, και ακόμα κι εκεί, λάμβαναν μέρος ΚΑΙ άνθρωποι (ή όντα κάθε λογής), και αυτό το ξέρουν καλά οι αμερικάνοι οι οποίοι σε κάθε πόλεμο που κάνουν στέλνουν και επίγειο στρατό! Και νομίζω αυτοί τεχνολογικά είναι πολύ πιό μπροστά από εμάς! Άρα, το ανθρώπινο δυναμικό ακόμα χρειάζεται σε έναν πόλεμο, και όσο καλύτερα εκπαιδευμένο είναι, τοσο πιό αποτελεσματικό γίνεται, και μάλιστα με κατάλληλα εκπαιδευμένο στρατό, μειώνονται και οι λεγόμενες "παράπλευρες απώλειες" (εκτός και αν είναι εσκεμμένες, όπως στην περίπτωση των αμερικάνων), και οι απώλειες από "φίλια πυρά" (στο Βιετνάμ αρκετά πάνω από το 20% των απωλειών των αμερικάνων ήταν από δικά τους πυρά)!


Κάποιος εδώ μέσα ανέφερε ότι η θητεία δεν είναι υποχρεωτική στα περισσότερα κράτη του κόσμου, και πράγματι έτσι είναι, αλλά θα επαναλάβω, ότι αυτά τα κράτη, είτε είναι "Ελβετίες" είτε ο πληθυσμός τους τους επιτρέπει κάτι τέτοιο!
Επίσης, για το φίλο που αναφέρει τη Γαλλία και τη Γερμανία (και Αυστρία, Πολωνία και άλλες χώρες εκεί στα βόρεια), πράγματι ζούν σε συμφιλίωση (τουλάχιστον εικονικά κάποιες από αυτές), αλλά ας μας απαντήσει ο φίλος αυτός: Αυτές οι χώρες διατηρούν στρατό; (Ρητορική βέβαια η ερώτηση)!
Και γιατί ΟΛΕΣ αυτές οι χώρες έχουν στρατό και μάλιστα βαριά βιομηχανία εξοπλισμών (κι εμείς απ'αυτούς αγοράζουμε, και μάλιστα χαλασμένα);
Μην παίρνουμε λοιπόν παραδείγματα τέτοιου είδους, διότι δεν αποτελούν παραδείγματα κάν!
Ακόμα και η Ελβετία, παρά του ότι έχει να εμπλακεί σε πόλεμο σχεδόν από την αρχαιότητα, διατηρεί στρατό, και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα γιατί πιθανόν να με απατά η μνήμη μου), το Βατικανό, Ελβετοί φαντάροι δεν το φυλάνε;

Πολλοί εδώ παραθέτουν τις αλτρουϊστικές και φιλεύσπλαχνες απόψεις τους, και την απέχθεια κατά της κάθε μορφής βίας, και φυσικά σε κάποιο βαθμό έχουν δίκιο, όμως, στα πάντα πρέπει να υπάρχει μέτρο (για όποιον πιστεύει στο "Μέτρον Άριστον").
Και εξηγούμαι: Ο κόσμος που ζούμε δεν είναι αγγελικά πλασμένος, και δυστυχώς η φύση του ανθρώπου τον κρατάει μακριά από τη δημιουργία ενός τέτοιου κόσμου!
Καλό είναι να προσπαθούμε να αποφεύγουμε κάθε μορφής βία, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δε ζούμε μόνοι μας σε αυτόν τον κόσμο, και οι άλλοι γύρω μας δε συμπεριφέρονται πάντα σύμφωνα με αυτό που θέλουμε εμείς (αυτό άλλωστε θα ήταν και φασιστικό από μέρους μας, αν το επιδιώκαμε)!
Όταν λοιπόν έρθει κάποιος και για οποιοδήποτε λόγο θέλει να μας βλάψει, δεν είναι πάντα δυνατό να τον αποφύγουμε, και αν το καταφέρουμε, θα είναι προσωρινό! Κάποια στιγμή θα πρέπει να τον αντιμετωπίσουμε, κι εκεί χρειάζεται προετοιμασία, αν θέλουμε να παραμείνουμε ζωντανοί και να συνεχίσουμε να υπάρχουμε!
Αυτό ισχύει τόσο για άτομα μεμονωμένα όσο και για ολόκληρα κράτη!
Αν σκέφτονταν οι 300 Σπαρτιάτες αλλά και γενικώς οι αρχαίοι πρόγονοί μας, ότι είναι λίγοι και δε θα τα καταφέρουν, τώρα η Ευρώπη θα είχε άλλο πρόσωπο, και ο μεσαίωνας θα είχε προηγηθεί κάπου 1000 χρόνια και πιθανόν να κρατούσε και για πάντα! (αυτό ώς απάντηση στο φίλο που μοιρολατρικά λέει ότι δεν έχουμε αξία ώς μάχιμο δυναμικό ενάντια σε τούρκους ή οποιουσδήποτε άλλους! Τι προτείνει δηλαδή, αν ποτέ τύχει να μας επιτεθούν, να τους κάνουμε και το τραπέζι και να τους προσφέρουμε και τις γυνάικες μας για να το ευχαριστηθούνε περισσότερο; Όταν κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα και η ζωή των παιδιών και των αγαπημένων μας, νομίζω όλοι ξεχνάμε τις καλοσύνες και κάνουμε το πάν για να τους προστατεύσουμε!)...
Το ίδιο ισχύει και για τους παππούδες μας που νίκησαν τους Ιταλούς, ενώ ήταν 10 προς 1, αλλά και που δε φοβήθηκαν να αντιμετωπίσουν και τους γερμανούς λίγο αργότερα!

Όπως γράφει και ο φίλος Nicholas Starkos : "Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ."!
Το είδος του αγώνα κάθε φορά, το ορίζουν οι περιστάσεις!


Φιλικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες