Διαφάνεια Προσωπικών Οικονομικών Στοιχείων

florakil
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 14:13

Διαφάνεια Προσωπικών Οικονομικών Στοιχείων

Δημοσίευσηαπό florakil » 09 Ιαν 2012, 14:31

Συμφωνώ απολύτως με το Απόρρητο των Προσωπικών δεδομένων (και επιλογών) ΟΜΩΣ όσον αφορά το χρήμα και γενικά τα περιουσιακά στοιχεία έχω να παρατηρήσω το εξής :
Το Χρήμα και η Περιουσία είναι κοινωνικά αγαθά, ήτοι δεν υφίστανται άνευ κοινωνικού ιστού.
Ως εκ τούτου θα έπρεπε το ενημερωμένο Ε9 μαζί με τη λίστα των Καταθέσεων, Μετοχών και λοιπών Χρηματοοικονομικών Προϊόντων που κατέχει ο καθένας να είναι αναρτημένη και γνωστή τοις πάσι. Δεν είναι κακό το να κατέχεις Περιουσία. Υπάρχουν όμως πολλοί Κακοί Τρόποι για να την αποκτήσεις καθώς και η Φοροδιαφυγή που είναι μείζον θέμα. Στην περίπτωση λοιπόν που είναι ΔΙΑΦΑΝΗ η Περιουσία του καθενός θα είμαστε και πολύ κοντά στην εξάλειψη της διαφθοράς.
Εκεί οδηγεί και ανάλογη πρόταση που υπάρχει στο Forum για εξάλειψη του χρήματος και χρήση ενός ηλεκτρονικού μέσου πχ φοροκάρτας. Εγώ θα πρότεινα πολύ απλά να γεμίζω με Ευρωπόντους το κινητό από την Τράπεζα(μέσω SMS) και πάλι μέσω SMS να την αδειάζω και να πληρώνω οποιονδήποτε !

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαφάνεια Προσωπικών Οικονομικών Στοιχείων

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Ιαν 2012, 16:54

Υπάχρει θέμα ιδιωτικότητας.
Οι ληστές θα φτιάξουν database, ταξινομημένη κατά περιουσία και κατά ΑΦΜ :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

florakil
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 14:13

Re: Διαφάνεια Προσωπικών Οικονομικών Στοιχείων

Δημοσίευσηαπό florakil » 09 Ιαν 2012, 17:39

anestis έγραψε:Υπάχρει θέμα ιδιωτικότητας.
Οι ληστές θα φτιάξουν database, ταξινομημένη κατά περιουσία και κατά ΑΦΜ :)

Ενώ τώρα θα αποφύγουν να χτυπήσουν στα τυφλά;
Θέλω να πω ότι οι ληστές θα χτυπήσουν ούτως ή άλλως. Τους αλλάζουμε πιθανόν τη σειρά προτεραιότητος αν και δε νομίζω να πηγαίνουν έτσι.
Τα οφέλη όμως θα είναι μέγιστα. Ξαφνικά θα δούμε ότι ο χ,ψ,ζ που το "παίζει" κάπως είναι κάτι άλλο.
Τα παλαιότερα χρόνια που δεν υπήρχε η παγκοσμιοποίηση ήταν γνωστό σε όλους περίπου τι έχει ο καθένας (πχ έναν πύργο και 10 χωριά στο West Sussex).
Τώρα αυτό μπορεί εύκολα να αποκρυφθεί και άρα να μην αιτιολογηθεί ή φορολογηθεί.
Παρεπιπτόντως με μιά καλή database θα εκλείψουν και οι ληστές. Εφ'όσον το οικονομικό προφίλ όλων είναι διάφανο πολύ εύκολα θα εντοπίζεται όποιος ξοδεύει αδικαιολόγητα.
Η δυνατότητα αυτή μπορεί να είναι διαθέσιμη μόνον στην Εφορία πχ να μην απαιτείται Εισαγγελική Εντολή γιά άνοιγμα λογαριασμών που ώσπου να την πάρουν έχει πετάξει το πουλάκι(λέγε με Χριστοφοράκο) στην Γερμανία.
Δε βλέπω όμως γιατί να μην είναι διαθέσιμο σε όλους. Πιθανόν να κατέρρεε και σαν Αξία το Χρήμα.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Διαφάνεια Προσωπικών Οικονομικών Στοιχείων

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 09 Ιαν 2012, 21:51

florakil έγραψε:
anestis έγραψε:Υπάχρει θέμα ιδιωτικότητας.
Οι ληστές θα φτιάξουν database, ταξινομημένη κατά περιουσία και κατά ΑΦΜ :)

Ενώ τώρα θα αποφύγουν να χτυπήσουν στα τυφλά;
Θέλω να πω ότι οι ληστές θα χτυπήσουν ούτως ή άλλως. Τους αλλάζουμε πιθανόν τη σειρά προτεραιότητος αν και δε νομίζω να πηγαίνουν έτσι.
Τα οφέλη όμως θα είναι μέγιστα. Ξαφνικά θα δούμε ότι ο χ,ψ,ζ που το "παίζει" κάπως είναι κάτι άλλο.
Τα παλαιότερα χρόνια που δεν υπήρχε η παγκοσμιοποίηση ήταν γνωστό σε όλους περίπου τι έχει ο καθένας (πχ έναν πύργο και 10 χωριά στο West Sussex).
Τώρα αυτό μπορεί εύκολα να αποκρυφθεί και άρα να μην αιτιολογηθεί ή φορολογηθεί.
Παρεπιπτόντως με μιά καλή database θα εκλείψουν και οι ληστές. Εφ'όσον το οικονομικό προφίλ όλων είναι διάφανο πολύ εύκολα θα εντοπίζεται όποιος ξοδεύει αδικαιολόγητα.
Η δυνατότητα αυτή μπορεί να είναι διαθέσιμη μόνον στην Εφορία πχ να μην απαιτείται Εισαγγελική Εντολή γιά άνοιγμα λογαριασμών που ώσπου να την πάρουν έχει πετάξει το πουλάκι(λέγε με Χριστοφοράκο) στην Γερμανία.
Δε βλέπω όμως γιατί να μην είναι διαθέσιμο σε όλους. Πιθανόν να κατέρρεε και σαν Αξία το Χρήμα.

Αυτό που λες νομίζω προσπαθούν να το κάνουν στην εφορία σιγά σιγά. Δεν γνωρίζω σε τι στάδιο βρίσκονται και τι ακριβώς έχουν ως τελικό στόχο αλλά από ότι ακούω και βλέπω κάθε χρόνο διαπιστώνω ότι θέλουν να φτιάξουν μια βάση δεδομένων με to τι έχει ο καθένας (με βάση του τι δηλώνει). Οπότε και τώρα με τα TAXIS κλπ συστήματα της εφορίας υπάρχει μια καλή ας πούμε γνώση της περιουσίας του καθενός (εκτός από αυτούς που τα κρύβουν γιατί έχουν λόγο)

Το θέμα όμως δεν είναι η βάση δεδομένων. Είναι η πολιτική πίσω από το σύστημα φορολόγησης.
Με απλά λόγια, να βρούμε επιτέλους έναν ΔΙΚΑΙΟ τρόπο φορολόγησης των πολιτών (ώστε το κράτος να έχει τους απαραίτητους πόρους για έργα και υπηρεσίες) και παράλληλα "έξυπνο" ώστε να βοηθάει την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας. ΑΝ κάποια στιγμή βρεθεί ένα τέτοιο δίκαιο σύστημα, ΜΕΤΑ θα μπορείς να εφαρμόσεις εξοντωτικές κυρώσεις σε όσους παρανομούν μιας και αν λειτουργεί σωστά θα πρέπει να είναι όλοι ευχαριστημένοι

florakil
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 14:13

Re: Διαφάνεια Προσωπικών Οικονομικών Στοιχείων

Δημοσίευσηαπό florakil » 11 Ιαν 2012, 10:19

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ !
Η έλλειψη Κράτους Δικαίου και Δίκαιου Κράτους είναι που μας έφτασε εδώ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαφάνεια Προσωπικών Οικονομικών Στοιχείων

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 15:45

To topic μεταφέρθηκε εδώ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες