ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό baskin » 30 Ιαν 2012, 00:20

porepete έγραψε:Εγώ με το μικρό μου το μυαλό και γνωρίζοντας εκ των προτέρων πως η ζωή μου δε θα αλλάξει χωρίς iphone,Coca cola και Smart,πιστεύω πως με μια οικονομία που ελέγχει το νόμισμά της και μπορεί να κάνει αναδιανομή πλούτου με εσωτερικά χαμηλότοκα δάνεια στις πεθαμένες από την έλλειψη ρευστότητας μικρές επιχειρήσεις, βιοτεχνίες, νοικοκυριά, αγρότες και κτηνοτρόφους,με μια οικονομία μακριά από το σκληρό και ακριβό ευρώ όπου ο τουρισμός και οι όποιες εξαγωγές είναι ανταγωνιστικές,με μια οικονομία όπου υπάρχει ελεγχόμενη μετακίνηση κεφαλαίου και δε μπορεί ο κάθε απατεώνας να στέλνει τα κλεμμένα και τα βρώμικα όπου θέλει,με μια οικονομία όπου ξεφεύγει από την οικονομική σκλαβιά της ελεύθερης αγοράς την οποία έχουν εκπαιδευτεί να την υπερασπίζονται σαν πεινασμένοι λύκοι οι περισσότεροι σοβαροφανείς οικονομολόγοι και αναλυτές,μόνο σε μια τέτοια οικονομία μπορεί να ξαναυπάρξει πραγματική ανάπτυξη στην ελλαδα μας,όσο είμαστε στο ευρώ κι όσο δεν προχωρούμε στη μη αναγνώριση του συνολικού μας εξωτερικού χρέους και στην άρνησή αποπληρωμής του ως απεχθές κι επαχθές θα παραμείνουμε η παρανυχίδα της ευρώπης το κράτος του τίποτα που πονάει πολύ για το κόψουμε.Εγώ λοιπόν έχοντας σώας τας φρένας κι έτοιμος να αντιμετωπίσω τις όποιες συνέπειες της επιλογής μου αν ζούσα σε μια δημοκρατική χώρα που θα μου έθετε αυτό το ερώτημα με ένα δημοψήφισμα πάνω σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που αφορά άμεσα το μέλλον μου όπως και το μέλλον των παιδιών μου,αν κάνω παιδιά,θα ψήφιζα υπέρ της εξόδους μας από το ευρώ επιστροφή στη δραχμή και άρνηση αποπληρωμής του συνόλου του εξωτερικού μας χρέους.


Με το κόστος πόσης υποτίμησης (για παράδειγμα); Και τι αντίτυπο θα είχε στο (ήδη πιεσμένο) βιοτικό επίπεδο;

Δεν είναι τόσο απλό. Ποιος θα σου δώσει τα χρήματα που θα δανείσεις τις μικρές επιχειρήσεις κλπ αφού οι αγορές (που θα συνεχίσουν να υπάρχουν) δεν θα σου δίνουν φράγκο; Θα κάνεις πλεόνασμα σε μία μέρα, όταν έχεις έναν δημόσιο τομέα που μπαίνει 30εκ μέσα την μέρα;

Είναι σύνθετο το ζήτημα και νομίζω ότι η επιστροφή στην δραχμή (όπως τουλάχιστον την έχω ακούσει μέχρι τώρα) δεν θα κάνει κάτι καλύτερο, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, οφείλω να ομολογήσω.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 30 Ιαν 2012, 00:50

Κανείς δεν είπε ότι θα κάνουμε πλεόνασμα σε μια μέρα θέλει αγώνα και υπομονή . Γιατί μόνιμα πρέπει να ζούμε με δανεικά έχουμε πλούτο να αξιοποιήσουμε. Το ξαναλέω δεν είναι αυτοσκοπός να φύγουμε απο το euro αλλα δεν βλέπω άλλη λύση με τα σημερινά δεδομένα. Όσο για το βιοτικό επίπεδο όταν θα διαλυθούν τα πάντα και θα μας πατήσουν κάτω στα εργασιακά θέματα τωτε θα δεις πείνα. Αλλα θα είμαστε στο μέλος τις EE!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό baskin » 30 Ιαν 2012, 00:52

nellos siakavaras έγραψε:Αλλα θα είμαστε στο μέλος τις EE!


Εννοείς το "μέλος" που φαντάζομαι; :D
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

porepete
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 23:03
Τοποθεσία: ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΑΘΗΝΑ

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό porepete » 30 Ιαν 2012, 01:09

Καταλαβαίνω τα επιχειρήματα όλων όσων πιστεύουν πως θα ήταν λάθος να φύγουμε από το Ευρώ έστω κι αν δεν καταλαβαίνω πως θεωρούν λογικό το να έχουμε ένα νόμισμα για το οποίο δε πληρούσαμε ποτέ τα κριτήρια που είχαν τεθεί για να το έχουμε εξαρχής.Αυτό που με ενοχλεί και με τρομάζει ταυτόχρονα είναι πως ούτε τώρα που έχουμε φτάσει στο απροχώρητο δεν έχουμε λόγο σαν πολίτες να επιλέξουμε το μέλλον μας,είμαστε σαν τα πρόβατα που μας έχουν πάει στο σφαγείο, μας έχουν γδάρει, μας έχουν τεμαχίσει, έχουν ήδη πουλήσει το κρέας μας, μας έχουν μαγειρέψει, μας έχουν φάει, μας έχουν χωνέψει και τώρα περιμένουμε τα καζανάκι για να χαθούμε στον απύθμενο πάτο.

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 30 Ιαν 2012, 01:25

baskin έγραψε:
nellos siakavaras έγραψε:Αλλα θα είμαστε στο μέλος τις EE!


Εννοείς το "μέλος" που φαντάζομαι; :D


Δε ξέρω τι φαντάζεται. Εγώ βλέπω ενα έθνος εξαθλειομενο να βαράει το κεφάλι του στο τοίχο .

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 30 Ιαν 2012, 09:33

nellos siakavaras έγραψε:
baskin έγραψε:
nellos siakavaras έγραψε:Αλλα θα είμαστε στο μέλος τις EE!


Εννοείς το "μέλος" που φαντάζομαι; :D


Δε ξέρω τι φαντάζεται. Εγώ βλέπω ενα έθνος εξαθλειομενο να βαράει το κεφάλι του στο τοίχο .

sorry! Δε κατάλαβα το λογοπαίγνιο κάλο! Ξέρεις είμαι πολλή οργισμένος (οχι με σένα) με όλο αυτό που γίνεται

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό baskin » 30 Ιαν 2012, 13:01

Η οργή περισσεύει από όλους. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να βρούμε λύσεις που ξεφεύγουν από την "πεπατημένη", γιατί η "πεπατημένη" είτε είναι ευρώ είτε δραχμή, μόνο συγκεκριμένα συμφέροντα εξυπηρετεί.

Γι' αυτό όπως πολύ σωστά το έθεσε ο odyssey, το ερώτημα μέσα ή έξω από το ευρώ είναι παραπλανητικό.

Αν θέλεις την δική μου άποψη, θα έλεγα μέσα, αλλά όχι με τον τρόπο που λειτουργεί τώρα (και αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 30 Ιαν 2012, 13:19

baskin έγραψε:Η οργή περισσεύει από όλους. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να βρούμε λύσεις που ξεφεύγουν από την "πεπατημένη", γιατί η "πεπατημένη" είτε είναι ευρώ είτε δραχμή, μόνο συγκεκριμένα συμφέροντα εξυπηρετεί.

Γι' αυτό όπως πολύ σωστά το έθεσε ο odyssey, το ερώτημα μέσα ή έξω από το ευρώ είναι παραπλανητικό.

Αν θέλεις την δική μου άποψη, θα έλεγα μέσα, αλλά όχι με τον τρόπο που λειτουργεί τώρα (και αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση).

Αλήθεια τώρα βλέπεις κάτι κάλο από αυτούς τους ανθρώπους? Και εγώ δεν θα ήθελα να φύγουμε άλλα ετσι οπως είμαστε αυτή τι στιγμή δε βλέπω να είμαστε για πολυ εκει μέσα

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 30 Ιαν 2012, 19:30

Πολλες φορες η απαντηση ενος ερωτηματος ειναι πιο ευκολη αν προηγηθουν καποια γεγονοτα τα οποια αν συμβουν μπορουν να αλλαξουν τα δεδομενα.

Τι εννοωω? Η χωρα πριν αποφασισει αν θα παει στο ευρω ή στη δραχμη πρεπει να γινει πρωτα κρατος ( π.χ. αλλαγη πολιτικου σκηνικου ,οργανωση δημοσιου τομεα, καταργηση μη παραγωγικων οργανισμων, αξιοποιηση πορων ).Για να γινουν καποια απο αυτα χρειαζομαστε και χρηματα και τεχνογνωσια και πιεση, φευγοντας λοιπον αυτη τη στιγμη απο το ευρω για να μην πληρωσεις τα χρεη ( απεχθη ή με απεχθη) κοβουμε την οποια βοηθεια εχουμε και θα απομονοθουμε που την περιοδο αυτη μαλλον κακο θα ηταν παρα καλο.

Αν με το καλο σε 5-6 χρονια αλλαξουμε καποια πραγματα , επιβεβαιωθουν οι ενεργειακες προσδοκιες , ακολουθηθει ενα μοντελο αναπτυξης που να βασιζεται στην παραγωγη και οχι στην καταναλωση μπορουμε τοτε να μιλησουμε για ευρω ή δραχμη , εξαλου η κριση απ'οτι φαινεται ειναι συστημικη και αργα η γρηγορα θα χτυπησει ακομα και την πορτα της Γερμανιας.

Πιστευω οτι εμεις μπηκαμε πρωτοι στην κριση και θα βγουμε πρωτοι απο αυτοι και το ερωτημα ευρω η δραχμη μπορουμε να το απαντησουμε υπο καλυτερες συνθηκες.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΧΡΕΟΥΣ,ΕΞΟΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΟ EURO

Δημοσίευσηαπό omissman » 03 Φεβ 2012, 13:55

@odyssey 14-01-12 12:07

καλο ειναι να προσεχουμε τι αναρτησεις κανουμε και απο που τις παιρνουμε . Λιγος ελεγχος δεν εβλαψε ποτε κανενα !
Η συγκεκριμενη ιστορια ειναι μια τεραστια απατη - μουφα που ξεκινησε απο το tyxaios.blogspot και αναπαραχθηκε σε πολλα ιστολογια. Ειναι ενα κοινο internet hoax, οπως π.χ. η δηλωση Κισσινγκερ, ο Λερναιος (μυθος) κλπ...

Τεκμηριωση εδω : http://adiavroxoi.blogspot.com/2012/01/hoax-2012.html
και εδω : http://www.24grammata.com/?p=24763
και προσφατη εδω : http://sarantakos.wordpress.com/2012/02 ... #more-5799

Η "ελευθερια" της αρλουμπολογιας στο ιντερνετ δεν εχει οριο ! Οποτε καλυτερα να προσεχουμε...

Για τα υπολοιπα του φιλου @odyssey θα επανελθω συντομα... Ενδιαφερον παρουσιαζει η θεωρια του χρηματος,
εδω θα βρειτε και τα σχετικα βιντεο : http://video.google.com/videoplay?docid ... 0256183936

καλη αναγνωση, Γιωργος Μ.

odyssey έγραψε:Kαι να μου επιτρέψετε να προσέλθω ξανά, με ένα τελευταίο μεγάλο σχόλιο περί ιστορίας.

Ας αφήσουμε τους Πατέρες του Αμερικάνικου Έθνους, τους αμερικάνους γερουσιαστές ή τον δικτάτορα Παπαδόπουλο κι ας έρθουμε στον λόγο από τη φυλακή ενός ξεχασμένου έλληνα κομμουνιστή. (Στο κατά Ιωάννη γ8, ευαγγέλιο: Το Πνεύμα όπου θέλει Πνει". Η σκέψη είναι ανεμόεσσα, κατά τους αρχαίους ημών προγόνους)
Δεν έχει σύνορα η δική μας συγκέντρωση στοιχείων.

Ισίδωρος Πόσδαγλης. Τον ανακάλυψε μια ιστοσελίδα και παρουσιάζει σε συνέχειες, αποσπάσματα από ένα βιβλίο , που έγραψε στη φυλακή το 1952.
Θα εντυπωσιαστείτε από τις "προφητείες", αλλά δεν είναι προφητείες. Είναι αυτό που ήξεραν και οι Πατέρες του Αμερικάνικου Έθνους.Είναι η αιτία της σημερινής μας κατάστασης, που δεν είναι τόσο σημερινή και την οποία πρέπει όλοι να επικαλούμαστε, ως το πραγματικό πρόβλημα, στη θέση μιας λανθασμένης συζήτησης, για ευρώ ή δραχμή. Το θέμα είναι ποιος ελέγχει το χρήμα και μέσω αυτού τις ζωές όλου του πλανήτη. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΤΡΟ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ και κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να είναι η Trilateral Commission,από την οποία προέρχεται ο κ. Παπαδήμος.
Ο άνθρωπος ήξερε και μίλησε. Οι σημερινοί απόγονοι αρχαίων και νεωτέρων προγόνων ξέρουν, αλλά δεν μιλούν.

Από την ιστοσελίδα:

...συνεχίζει ο Πόσδαγλης πιο κάτω, στη σελίδα 22 στο ίδιο κεφάλαιο:
"Όταν η Ευρώπη μετά τον Πόλεμο θα φτιάσει το Νόμισμα για να απορροφήσει τα λαϊκά κεφάλαια, τότες θα στραφούν προς την Ελλάδα να της κόψουν το Χρέος που θα της έχουν φορτώσει, με σκοπό να τραβήξουν από τους εργαζόμενους και τους αγρότες ότι θα έχουν μαζέψει από το τέλος του Πολέμου και μετά".

Αν βρίσκετε εντυπωσιακό να προβλέψει κανείς το κοινό νόμισμα από ένα κρατητήριο στα 1952 περιμένετε να δείτε παρακάτω:
"Ελλάδα, Πορτογαλία, Ιρλανδία, Ισπανία και Ιταλία θα γίνουν στόχος του διεθνούς κεφαλαίου μόλις φτιάσουνε το Νόμισμα. Το άθροισμα των δικών τους χρεών - που με τέχνη και κόπο θα τους έχουν φορτώσει - θα ισορροπεί, θα αντιπροσωπεύει το Χρέος μιας ψευτο-ένωσης, ώστε να ισοφαρίζει τα κέρδη των Γερμανο-Γάλλων και των ιμπεριαλιστών συμμάχων τους.". Σελίδα 24!

ΠΗΓΗ:
http://tyxaios.blogspot.com/2012/01/blog-post_09.html
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες