Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Μαρ 2012, 02:02

Μου έστειλαν αυτό το mail από τους οικολόγους πράσινους.


Διονύση καλησπέρα

Οι Οικολόγοι Πράσινοι προγραμματίζουμε μια εκδήλωση - στρογγυλό τραπέζι την Πέμπτη 22 Μαρτίου το απόγευμα για τις αναγκαίες αλλαγές στους πολιτικούς θεσμούς, ως κομμάτι μιας πραγματικής διεξόδου από την κρίση.

Από το Νοέμβριο είχαμε καταλήξει σε αναλυτικές προτάσεις μας τις οποίες μπορείς να δεις εδώ: http://www.goo.gl/7Efxh

Θα θέλαμε να συμμετείχε στη συζήτηση και ένας εκπρόσωπος του Κόμματος των Πειρατών.
Στη συζήτηση θα συμμετέχουν επίσης εκπρόσωποι των ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ και Δράση, ο καθ. Κατρούγκαλος καθώς και εκπρόσωπος από την πρωτοβουλία για την Υπεράσπιση της Κοινωνίας και της Δημοκρατίας.

Για την ακριβή τοποθεσία-ώρα θα σε ενημερώσω μόλις οριστικοποιηθούν.


Τάσος Κρομμύδας
συν-εκπρόσωπος Τύπου των Οικολόγων Πράσινων


Θα πάμε? Αν ναι ας συζητήσουμε το τι θα πούμε.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Rainmaker

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 15 Μαρ 2012, 02:31

Δεν βλέπω λόγω για να μην πάμε. Για τα θέματα που δεν θα έχουμε να προτείνουμε τίποτα μπορούμε να τα συζητήσουμε εδώ στο φόρουμ έτσι ώστε σιγά σιγά να δημιουργήσουμε το παζλ των προτάσεων μας.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 15 Μαρ 2012, 03:41

Οι οικολογοι εχουν ετοιμη μια τεραστια ατζεντα πανω στα θεματα που ειναι προς συζητηση εδω και καιρο με αναλυτικες θεσεις.Ο εκπροσωπος μας στην περιπτωση που του ζητηθει πως θα τοποθετηθει σε συγκεκριμενα θεματα αφου δεν εχουμε περασει απο ψηφοφορια σχεδον καμια προταση ως τωρα;Επισης ειναι σιγουρο οτι θα βγει μετα δελτιο τυπου που θα αναφερει ποια θεματα συζητηθηκαν και με ποια κομματα,ειμαστε σιγουροι οτι θελουμε να δεσμευτουμε τοσο συντομα για τοσο σημαντικα θεματα;Καποιες πρωτες σκεψεις ειναι οι παραπανω αν και βλεπω θετικα την προσκληση.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Μαρ 2012, 10:22

Η πρότασή μου είναι αρνητική.

ΕΝΑ ΜΗΝΑ πριν τις εκλογές ΔΕΝ είναι στρογγυλό τραπέζι, είναι προεκλογικό event.

Θα μπορούσαμε να απαντήσουμε με μια σελίδα κειμένου από τις θέσεις μας.

Θα έβλεπα εντελώς διαφορετικά την πρωτοβουλία σε κάποια άσχετη στιγμή, τώρα δεν θα κάνει καλό.

Ακόμη κι αν συμπαθούμε ΘΕΣΕΙΣ των οικολόγων, εδώ μας βάζουν δίπλα στην ευρύτερη αριστερά,
κάτι που επιλέξαμε να μην κάνουμε.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Μαρ 2012, 10:35

Εγω πιστεύω πως πρέπει να πάμε, αν μη τι άλλο για να μας μάθουν και παραέξω. Δεν νομίζω πως θα υπάρξει ταύτιση με συγκεκριμένο χώρο αφενός, και αφετέρου πρέπει να δώσουμε και το στίγμα μας αρχίζοντας από κάπου. Αν το θέμα ήταν άλλο δεν θα είμουνα και τόσο σίγουρος, αλλά πιστεύω πως οι αλλαγές στους πολιτικούς θεσμούς είναι κάτι που ευχόμαστε και εν τέλει συμφωνούμε, τόσο μεταξύ μας όσο και με άλλα κόμματα, έστω και σε γενικές γραμμές.

Όπως είπα και για την διάλεξη στο Πασοκ, έτσι και τώρα. Ας βγούμε παραέξω, έστω και σαν παρατηρητές. Η παρουσία μας όμως στα δρώμενα γενικώς, είναι σημαντική.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό plessas » 15 Μαρ 2012, 10:56

zio_donnie έγραψε:Εγω πιστεύω πως πρέπει να πάμε, αν μη τι άλλο για να μας μάθουν και παραέξω. Δεν νομίζω πως θα υπάρξει ταύτιση με συγκεκριμένο χώρο αφενός, και αφετέρου πρέπει να δώσουμε και το στίγμα μας αρχίζοντας από κάπου. Αν το θέμα ήταν άλλο δεν θα είμουνα και τόσο σίγουρος, αλλά πιστεύω πως οι αλλαγές στους πολιτικούς θεσμούς είναι κάτι που ευχόμαστε και εν τέλει συμφωνούμε, τόσο μεταξύ μας όσο και με άλλα κόμματα, έστω και σε γενικές γραμμές.

Όπως είπα και για την διάλεξη στο Πασοκ, έτσι και τώρα. Ας βγούμε παραέξω, έστω και σαν παρατηρητές. Η παρουσία μας όμως στα δρώμενα γενικώς, είναι σημαντική.


Συμφωνώ!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Z53 » 15 Μαρ 2012, 11:29

SilindeElendil έγραψε:Ο εκπροσωπος μας στην περιπτωση που του ζητηθει πως θα τοποθετηθει σε συγκεκριμενα θεματα αφου δεν εχουμε περασει απο ψηφοφορια σχεδον καμια προταση ως τωρα;

Σωστό
Rainmaker έγραψε:Για τα θέματα που δεν θα έχουμε να προτείνουμε τίποτα μπορούμε να τα συζητήσουμε εδώ στο φόρουμ έτσι ώστε σιγά σιγά να δημιουργήσουμε το παζλ των προτάσεων μας.

Σωστό, αλλά τι προλαβαίνουμε να κάνουμε σε μιά βδομάδα ?
anestis έγραψε:ΕΝΑ ΜΗΝΑ πριν τις εκλογές ΔΕΝ είναι στρογγυλό τραπέζι, είναι προεκλογικό event.

Κι αυτό σωστό
anestis έγραψε:Θα μπορούσαμε να απαντήσουμε με μια σελίδα κειμένου από τις θέσεις μας.

Ναι αλλά έχουμε κατασταλαγμένες θέσεις πέρα από τις Αρχές μας ?
zio_donnie έγραψε:Ας βγούμε παραέξω, έστω και σαν παρατηρητές.

Μήπως το "παρατηρητές" είναι μια κάποια λύση ?
Και δυό δυσοίωνες παρατηρήσεις :
1. Στις άτυπες ψηφοφορίες η συμμετοχή είναι απελπιστικά μικρή
2. Στη διάσκεψη της Αθήνας ο Μ.Ο. ηλικίας ήταν δραματικά μεγάλος
Προσωπικές απόψεις, πειρατικά πάντα
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 15 Μαρ 2012, 11:51

plessas έγραψε:
zio_donnie έγραψε:Εγω πιστεύω πως πρέπει να πάμε, αν μη τι άλλο για να μας μάθουν και παραέξω. Δεν νομίζω πως θα υπάρξει ταύτιση με συγκεκριμένο χώρο αφενός, και αφετέρου πρέπει να δώσουμε και το στίγμα μας αρχίζοντας από κάπου. Αν το θέμα ήταν άλλο δεν θα είμουνα και τόσο σίγουρος, αλλά πιστεύω πως οι αλλαγές στους πολιτικούς θεσμούς είναι κάτι που ευχόμαστε και εν τέλει συμφωνούμε, τόσο μεταξύ μας όσο και με άλλα κόμματα, έστω και σε γενικές γραμμές.

Όπως είπα και για την διάλεξη στο Πασοκ, έτσι και τώρα. Ας βγούμε παραέξω, έστω και σαν παρατηρητές. Η παρουσία μας όμως στα δρώμενα γενικώς, είναι σημαντική.


Συμφωνώ!


Κι εγώ πιστεύω ότι καλό είναι να πάμε, τουλάχιστον σαν παρατηρητές.. Ειδικά εφόσον βλέπουμε θετικά κάποιες από τις θέσεις τους...
Και για να μας μάθουν προς τα έξω, αλλά και ίσως καταφέρουμε να τους επηρεάσουμε λιγάκι (όπως έκαναν οι στο ευρωκοινοβούλιο οι Σουηδοί..)

Σίγουρα δεν έχουμε ακόμα ξεκάθαρες και αναλυτικές προτάσεις, αλλά δεν θα ήταν κακό να πούμε την γνώμη μας..
Ακόμα και να την γνώμη μας στην χρονική στιγμή που έγινε η πρόσκληση..

Και νομίζω ότι είναι "σημαντικό" που καλούν εμάς, και όχι κάποια άλλα από τα πολλά που δημιουργήθηκαν τώρα..

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό kdev » 15 Μαρ 2012, 14:20

μηπως παιδια το κουραζουμε πολυ, να παμε μην μας παρεξηγησουν, να μην παμε δεν ειμαστε ετοιμοι, κλπ....
ειμαστε κομμα. το εχουμε καταλαβει ?
θα πρεπει να δειξουμε οτι υπαρχουμε
αν καθε θεμα το αναλυουμε τοσο πολυ με συζητησεις/συζητησεων το χασαμε το κορμι πατριωτη !!!!
υπαρχουν πολλα θεματα που μπορουμε να τα ληγουμε με συνοπτικες διαδικασιες
συμφωνω να ψηφιζουμε, αλλα το ερωτημα για μενα ειναι θελουμε να ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΕΡΓΟ ΚΟΜΜΑ ή ΟΧΙ ?

αποψη μου
θα παμε να τους δειξουμε ποιοι ειμαστε, ο/οι μελη μας που θα πανε θα ειναι σχετικοι (της αντιστοιχης επιτροπης δηλ.)
και θα εκφρασουν αποψεις, θα κανουν συζητηση. μετα ολη αυτη η συζητηση και τα αποτελεσματα θα βγουν σε forum και θα ποσταριστούν

Rainmaker

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 15 Μαρ 2012, 14:54

Μια συζήτηση είναι και από την στιγμή που αυτός που σε προσκαλεί δεν είναι τουλάχιστον αντιπαθής δεν βλέπω λόγω να μην πάμε. Όλοι γνωρίζουν ότι ήμαστε κόμμα λίγων μηνών δεν περιμένουν απο μας (ούτε και μεις) ''παπαδες''. Την πρόσκληση την αντιλαμβάνομαι ως σεβασμό σ' αυτό που εκπροσωπούμε. όσο για τις εκλογές που είναι ένα μήνα μετά δεν έχεις και άδικο Ανέστη αλλά αυτή την στιγμή δεν είναι και αυτοσκόπος μας αυτές οι εκλογές έχουμε πολλά να μάθουμε και να δημιουργήσουμε για να πούμε ναι τώρα είμαστε έτοιμοι για τα πάντα (πχ. να προσκαλέσουμε εμείς άλλα κόμματα για κάποιες θέσεις μας).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες