Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

astyanax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 05:11

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό astyanax » 17 Μαρ 2012, 13:49

Οι 4 θέσεις του baskin καλύπτουν νομίζω τα κυριότερα σημεία της τρέχουσας συζήτησης. Θα προσπαθήσω να σκεφτώ κάποια πιθανή συμπλήρωση.

Θα με ενδιέφερε να έρθω και γω στη συζήτηση zio_donnie, αλλά έχω μεγάλη πίεση χρόνου οπότε κατά πάσα πιθανότητα δε θα προλάβω δυστυχώς :(. Η πρότασή σου νομίζω καλύπτει τους ενδιαφερόμενους :).

Οπότε ναι, προτείνω συμμετοχή μελών αλλά όχι *επίσημη* εκπροσώπηση. Απλά συμμετοχή και παρακολούθηση της συζήτησης.

Με άλλα λόγια, επίσημα, το κόμμα πειρατών δε συμμετέχει/κάθεται στο "στρογγυλό τραπέζι". Παρουσιάζεται όμως το πρόβλημα που αναφέρει ο Ανέστης, στο οποίο δυσκολεύομαι να εκφέρω γνώμη. Υποθέτω καλύτερα να ορίσουμε εμείς τη ταυτότητά μας ξεκάθαρα, παρά να οριστεί για μας μέσω τρίτων. Την ετικετοποίηση που αναφέρατε νωρίτερα βεβαίως δεν την γλιτώνουμε αλλά δε πρέπει να μας απασχολεί (σίγουρα όμως να μας ενδιαφέρει).

edit:
Quote για να μη χαθεί με την αλλαγή σελίδας:
zio_donnie έγραψε:Αν έχει WiFi γίνεται να μπω στο Mumble για να ακούσει όποιος ενδιαφέρεται? Ίσως και για να προσθέσει γνώμη, ιδέες ερωτήσεις, μέσω εμού?
Τελευταία επεξεργασία από 2 και astyanax, έχει επεξεργασθεί 17 φορά/ες συνολικά
-> http://pirateparty.gr/wiki/ <-

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Μαρ 2012, 13:50

Κατ' εμέ το κείμενο τους είναι σχεδόν Τέλειο! Πολλά από αυτά τα λέμε και εμείς, με λιγότερα λόγια.

Προσωπικά έχω μια ένσταση στο
*Πρόβλεψη να μένουν κενές οι έδρες που αντιστοιχούν στα λευκά ψηφοδέλτια.
αλλά έχει μικρή σημασία.

Τωρα ας αναρωτηθούμε.
1. Γιατί το τέλειο κείμενο προ εξαμήνου δεν έγινε γνωστό σε κανέναν;
2. Γιατί παρά το τέλειο κείμενο δεν θα πάρουν 14-24-34% αλλά μόνο 4% ?

Η απάντηση στο 2. είναι ο λόγος για τον οποίο ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ, δεν βλέπω κέρδος στο να πάμε και να στηθούμε δίπλα σε 3-4 αριστερές οργανώσεις, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ούτε για μας.

Αν πάει, όποιος πάει, προσωπικά θα παρακαλούσα κατ' ελάχιστον να μην ανέβει πάνω στο Προεδρείο, Πάνελ ή όπως αλλιώς θα λέγεται το τραπέζι, και να μην φωτογραφηθεί. Επίσης να δηλώσει απλό Μέλος.

Μετά το event θα βγάλουν Δελτίο Τύπου. Εκεί θα μας αναφέρουν. Φοβάμαι πως αυτό είναι ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ και αυτό που ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ, είναι επικοινωνιακό ΠΡΟΒΛΗΜΑ για μας. Επαναλαμβάνω ότι είμαστε αθώοι στα όρια της αφέλειας.

Γιατί στην Επικοινωνία ΟΛΑ έχουν σημασία.


**** ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ, όπως ζητήθηκε. ****
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Μαρ 2012, 14:11

Μετά το event θα βγάλουν Δελτίο Τύπου. Εκεί θα μας αναφέρουν. Φοβάμαι πως αυτό είναι ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ και αυτό που ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ, είναι επικοινωνιακό ΠΡΟΒΛΗΜΑ για μας


Γιατί είναι πρόβλημα για μας? Αν μας βάλουν λόγια στο στόμα, το καταλαβαίνω, και φυσικά δεν πρόκειται κανείς να υπογράψει κοινό κείμενο. Αν απλά εμφανιζόμαστε σαν όνομα, πιστεύω πως έχουμε μόνο να κερδίσουμε αναγνωρισιμότητα. Δεν λέγαμε στο συνέδριο πως πρέπει να βγούμε προς τα έξω?

Την ερώτηση γιατί δεν βγήκε νωρίτερα το κείμενο μπορούμε εύκολα να την κάνουμε εκεί (αν και ο ΣΥΡΙΖΑ μιλάει για απλή αναλογική εδώ και χρόνια και μερικά από τα άλλα τα λένε εδώ και καιρό έστω και σε λιγότερο αναλυτική μορφή).

Όσο για τους επίσημους αντιπροσώπους, δεν υπάρχει ανάγκη να πούμε κάτι επίσημα. Αλλά δεν μπορούμε να αρνηθούμε πως σε πολλά συμφωνούμε σε επίπεδο αρχών, θα φανούμε σχιζοφρενικοί αν καθορίζουμε τις αρχές μας με βάση ποιος τις συμμερίζεται. Και φυσικά αν θέλουν να καπελώσουν το όνομα Πειρατές μπορούν έυκολα να το κάνουν ήδη, δεδομένου πως συνεργάζονται με τους Σουηδούς. Μπορούν μια χαρά να πουν πως οι "επιτυχημένοι" (αφού μπήκαν στην βουλή) Σουηδοί είναι ανοιχτόμυαλοι και μεις κολλημένοι.

Είμαστε σε προεκλογική περίοδο και εμείς όπως και αυτοί. Πιστεύω πως πρέπει να αρχίσουμε να φαινόμαστε, πριν καπελώσουν οι άλλοι τις αρχές μας και παρουσιαστούμε σαν αντιγραφείς.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μαρ 2012, 15:18

Θεωρώ την περιχαράκωση χειρότερη από το όποιο πιθανό καπέλωμα. Προσωπική μου γνώμη ότι πρέπει να πηγαίνουμε παντού με την κατάλληλη προετοιμασία.

Αυτή την στιγμή θεωρώ ότι το πλαίσιο που έδωσα αρκεί για να παρευρεθούν κάποια μέλη και να αποφύγουν ευγενικά την τοποθέτηση. Επίσης μπορούμε να ζητήσουμε στο δελτίο τύπου τους να αναφερθεί ρητά ότι την συζήτηση παρακολούθησαν μέλη του Κόμματος Πειρατών τα οποία δεν ήταν εξουσιοδοτημένα να τοποθετηθούν.

Πιστεύω ότι το να κρυβόμαστε και να αποφεύγουμε τα πάντα είναι χειρότερο από τον κίνδυνο να χαρακτηριστούμε ή να καπελωθούμε. Αυτοί που θα μας χαρακτηρίσουν δεν χρειάζονται καμία αφορμή, το κάνουν ήδη.

Ας ανοιχτούμε. Δεν γίνεται να αποφεύγουμε την οποιαδήποτε κομματική (άλλων κομμάτων) εκδήλωση εξαιτίας του φόβου και ειδικά εφόσον υπάρχει συνάφεια στις θέσεις.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Μαρ 2012, 15:23

Ας ανοιχτούμε. Δεν γίνεται να αποφεύγουμε την οποιαδήποτε κομματική (άλλων κομμάτων) εκδήλωση εξαιτίας του φόβου και ειδικά εφόσον υπάρχει συνάφεια στις θέσεις.


+1
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό omissman » 17 Μαρ 2012, 16:35

anestis έγραψε:Πριν ψηφίσουμε, έχουμε έναν που προτίθεται να πάει;


Συμφωνω με την αποψη του Διονυση. Θελω να παω και εγω μαζι του, εχω επαφη και φιλικη σχεση με στελεχη των Ο-Π...

ΓΙΩΡΓΟΣ
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό adrian » 17 Μαρ 2012, 16:39

+1 στο να παμε και να ανοιχτουμε
+1 στο mumble, οχι κρυφα, αλλα λεγοντας το στους συμμετεχοντες της στρογγυλης τραπεζης "θα εκπεμψω την συζητηση για να την ακουσει κοσμος μεσω ιντερνετ". αν εχουν προβλημα, κακο του κεφαλιου τους, κανουμε και μια σχετικη καυστηριακη αναφορα στο επομενο δελτιο τυπου/newsletter.
+1 στο να παει οποιος θελει, και οσο περισσοτεροι, τοσο καλυτερα
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Μαρ 2012, 16:50

Προφανώς θα έχουν streaming, τόσα λεφτά τους έχουμε δώσει!!! (ψίχουλα μπροστά στο τι παίρνουν τα "μεγάλα κόμματα")

Το πραγματικό ποσό που έχουν λάβει, όπως διευκρινίζουν, προκύπτει και από το υπόμνημα του υπουργού Εσωτερικών Tάσου Γιαννίτση
στη συνεδρίαση της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής για τη χρηματοδότηση των κομμάτων (http://goo.gl/VFZ4g) και κατανέμεται αναλυτικά ως εξής: το 2009, ανέρχεται σε 242.836,15 ευρώ, το 2010, σε 1.746.103,30 ευρώ και το 2011, σε 1.350.465,60 ευρώ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Μαρ 2012, 16:52

+1 στο mumble, οχι κρυφα


Θεωρώ αυτονόητο το πως επιτρέπεται. Αν υπάρχουν αντιρρήσεις, δεν θα κάτσω καν να ακούσω τι έχουν να πουν. Τεχνικώς μιλώντας έχω ένα netbook ελπίζω να τα καταφέρω να το στήσω. Καλό θα ήταν κάποιος που ξέρει καλύτερα να είναι μαζί, ή τουλάχιστον να μου υποδείξει τι ακριβώς να κάνω (πέρα απο το να το ανάψω και να κάνω login στο mumble)
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 17 Μαρ 2012, 16:57

Υποθετω οτι μιλαμε για μια συζητηση που θα υπαρχει συγκεκριμενο πανελ, δηλαδη με εκπροσωπους κομματων,
και με κοινο. Αρα δημοσια εκδηλωση που μπορει να παραβρεθει οποιος θελει.
Αν το κομμα παραβρεθει, θα ειναι στο πανελ. Αρα θα εχει επισημη θεση.
Αν τα μελη του κομματος επιλεξουν να ειναι απλα στο κοινο που θα παρακολουθουν, τοτε δε διαφερουν με τους υπολοιπους θεατες.

Εφοσον το μελη αποφασισουν να υπαρχει εκπροσωπηση, τοτε υπαρχει χρονος να γινουν συζητησεις επι του θεματος
και να γινει αναλυτικη αναπτυξη των θεσεων του κομματος. Το οποιο ειναι κ κερδος ενοψει εκλογων.

+1 σε mankasp και baskin
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες