ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό crisal » 05 Μαρ 2012, 00:14

Την Κυριακή 11/3 πραγματοποιείται η συνδιάσκεψη στην Αθήνα.

Για την ομαλή ροή της καλό θα ήταν να υπάρχει συγκεκριμένη θεματολογία.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι δεν θα συζητηθεί οτιδήποτε έξω απο αυτό αλλα καλό θα είναι να υπάρχει ενας μπούσουλας.

Ας γραψουμε εδω λοιπόν τα θέματα που σκεφτόμαστε ότι θέλουμε να συζητηθούν στην συνδιάσκεψη αυτή.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 05 Μαρ 2012, 12:20

Νομίζω τα θέματα πρέπει να είναι καθαρά οργανωτικά στην αρχή.

1) Ενημέρωση προόδου από τις ομάδες εργασίας και τις επιτροπές προγράμματος.
2) Θέματα υποστήριξης έργου ομάδων και επιτροπών.
3) Ενημέρωση για βασικές θέσεις κόμματος πειρατών που έχουν ήδη εκφραστεί.
4) Νομικά θέματα κόμματος. Υπάρχει υποστήριξη;
5) Οικονομικά κόμματος. Οργάνωση εισφορών, σύστημα που θα χρησιμοποιηθεί. Εμπειρία από ξένα αδελφά κόμματα;
6) Συμμετοχή στις εκλογές και οργάνωση κόμματος για αυτές.
7) Ερωτήσεις πάνω σε οποιοδήποτε θέμα από τα μέλη, απαντήσεις από αρμόδιες ομάδες/επιτροπές και συζήτηση.
8) Προ-συζήτηση για θέματα άμεσης δημοκρατίας, τρόποι ψηφοφορίας και τεχνικές/νομικές προτάσεις.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Μαρ 2012, 12:45

Ας λάβουμε υπ' όψιν ότι το κοινό θα ποικίλει.
Από κάποιους που ξεκίνησαν το 2009, κάποιους που είναι μαζί μας 6 μήνες, κάποιους 3 και κάποιους 1.
Τους φίλους τους που ήρθαν να δουν "τι παίζει".

Νομίζω ότι δεν μπαίνουν σε ένα καλούπι και δεν είναι Συνέδριο που πρέπει να βγάλει ψήφισμα στο τέλος.

Θα πρότεινα, ανάλογα με το πόσοι θέλουν να μιλήσουν, να μιλήσουν όλοι για πολύ λίγο π.χ. 2 λεπτά για να πουν τη μια βασική ιδέα που τους "καίει" (με κλήρωση για τη σειρά)
και σε όσες ώρες μένουν να ξαναμοιράσουμε τον χρόνο για δεύτερη εισήγηση, μεγαλύτερη σε διάρκεια και με κάποια από τα θέματα της ατζέντας που τέθηκαν.

Επίσης αν θέλετε κάποια εισήγηση στην αρχή πείτε μας τι θέλετε να ακούσετε, γιατί δεν προγραμματίσαμε να πούμε κάτι,
πέρα από μια παρουσίαση ελάχιστων λεπτών για όσους "δεν έχουν ιδέα".
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 05 Μαρ 2012, 13:42

Ξεκινώντας από το τελευταίο:

anestis έγραψε:Επίσης αν θέλετε κάποια εισήγηση στην αρχή πείτε μας τι θέλετε να ακούσετε, γιατί δεν προγραμματίσαμε να πούμε κάτι,
πέρα από μια παρουσίαση ελάχιστων λεπτών για όσους "δεν έχουν ιδέα".


Προτείνω να μπει αμέσως μετά την μικρή παρουσίαση η ενημέρωση για βασικές θέσεις κόμματος πειρατών που έχουν ήδη εκφραστεί. Το αναφέρω ως νούμερο 3 στην εισήγησή μου.

anestis έγραψε:Ας λάβουμε υπ' όψιν ότι το κοινό θα ποικίλει.
Από κάποιους που ξεκίνησαν το 2009, κάποιους που είναι μαζί μας 6 μήνες, κάποιους 3 και κάποιους 1.
Τους φίλους τους που ήρθαν να δουν "τι παίζει".

Νομίζω ότι δεν μπαίνουν σε ένα καλούπι και δεν είναι Συνέδριο που πρέπει να βγάλει ψήφισμα στο τέλος.


Σωστά. Καλό είναι να υπάρχει όσο το δυνατόν περισσότερη συζήτηση.

anestis έγραψε:Θα πρότεινα, ανάλογα με το πόσοι θέλουν να μιλήσουν, να μιλήσουν όλοι για πολύ λίγο π.χ. 2 λεπτά για να πουν τη μια βασική ιδέα που τους "καίει" (με κλήρωση για τη σειρά)
και σε όσες ώρες μένουν να ξαναμοιράσουμε τον χρόνο για δεύτερη εισήγηση, μεγαλύτερη σε διάρκεια και με κάποια από τα θέματα της ατζέντας που τέθηκαν.


Καλό θα ήταν όποιος θέλει να μιλήσει να εγγραφεί στην γραμματεία στην είσοδο με το θέμα που θέλει να συζητήσουμε και η γραμματεία να τα χωρίσει σε ενότητες. Η σειρά των ενοτήτων θα γίνει με κλήρωση και σε κάθε σειρά θα μιλήσουν όσοι θέλουν πάλι με κλήρωση. Αν κάποιος θέλει να μιλήσει για περισσότερα από ένα θέματα, απλά θα ανέβει περισσότερες φορές. Προτείνω μέχρι 3 θέματα ο καθένας για να μην έχουμε υπερβολική έκθεση και να προβλεφθεί χρόνος στο τέλος για όλα τα άλλα θέματα που θέλει ο καθένας, πάλι με κλήρωση. Ο χρόνος των 2 λεπτών είναι αρκετός, με υπέρβαση ως ένα λεπτό.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Μαρ 2012, 13:46

Θα υπάρξει συνάντηση Σάββατο απογευματοβραδάκι στον χώρο
για να τον δούμε και να κλείσουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες???

Εγώ θα έχω κατέβει Αθήνα από Παρασκευή απόγευμα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό James » 05 Μαρ 2012, 14:12

anestis έγραψε:Θα υπάρξει συνάντηση Σάββατο απογευματοβραδάκι στον χώρο
για να τον δούμε και να κλείσουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες???

Εγώ θα έχω κατέβει Αθήνα από Παρασκευή απόγευμα.

Ναι Ανέστη, εγώ θα βρίσκομαι εκεί, επίσης και ο baskin θα ανέβει από Παρασκευή οπότε οι τελευταίες λεπτομ´ερειες, στήσιμο αίθουσας κλπ μπορόυμε να ταρυθμίσουμε εκεί.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Z53 » 05 Μαρ 2012, 15:31

Νομίζω ότι προέχει η συγκρότηση γραμματείας της διάσκεψης άμεσα.
Καθήκοντα : Προετοιμασία της αίθουσας - Υποδοχή (φυλλάδιο ) - Είσπραξη των 5 ευρω - Καταγραφή των ομιλητών άνα θεματική ενότητα (νομίζω ότι καλό είναι να αποφύγουμε την κλήρωση. Μόνο χρόνο θα μας φάει. Αλλωστε η σειρά δεν παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτού του τύπου την κουβέντα.) - Ανέβασμα στο forum αλλά και ανάρτηση στην είσοδο προγράμματος - ατζέντας (θα μπορούσε να δίνεται τυπωμένο με την πληρωμή) - και ότι άλλο προκύψει.
Αν αφήσουμε τα πρακτικά θέματα να λυθούν την τελευταία στιγμή εκ των ενόντων, θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.
Συγχωρήστε με γιά το "πεζό" θέμα που βάζω, αλλά σκέφτομαι ότι ουσιαστικά είναι η πρώτη δημόσια εκδήλωση και η οργανωτική επιτυχία (ή αποτυχία) εν πολλοίς θα μας καθορίσει.
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 05 Μαρ 2012, 15:46

Συμφωνώ και εγώ. Όποιος θέλει να μιλήσει ας γραφτεί, να μπει σε ενότητες και να καλούν με την σειρά που μπήκαν οι ενότητες να μιλήσουν οι σχετικοί ομιλητές. Οι ενότητες ας οριστούν εκείνη την στιγμή στην γραμματεία και αν δεν υπάρχει ενότητα θα προστίθεται στην σειρά.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 05 Μαρ 2012, 20:26

η κληρωση μπορει να γινει πολυ γρηγορα, αν στην γραμματεια, η εγγραφη στην διασκεψη γινεται ηλεκτρονικα (ενα λαπτοπ να γραφουμε τα ονοματα σε μια λιστα). δηλαδη θα εχουμε ολους τους συμμετεχοντες σε μια λιστα, θα εχει δηλωσει εκ των προτερων ποιος θελει να μιλησει, και να βγαζει ο υπολογιστης κατευθειαν τυχαια ταξινομημενους τους ομιλητες. αρκετα ευκολο, νομιζω. εγγραφη προεραιτικη, εννοειται (το εχω στο μυαλο μου σαν επιστημονικο συνεδριο η ημεριδα)

εναλλακτικα μπορουμε να εχουμε και τον πατροπαραδοτο τροπο με σειρα. ειτε με αριθμους, ειτε ορθιοι (υπερβολη).
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 05 Μαρ 2012, 22:10

Z53 έγραψε:Νομίζω ότι προέχει η συγκρότηση γραμματείας της διάσκεψης άμεσα.
Καθήκοντα : Προετοιμασία της αίθουσας - Υποδοχή (φυλλάδιο ) - Είσπραξη των 5 ευρω - Καταγραφή των ομιλητών άνα θεματική ενότητα (νομίζω ότι καλό είναι να αποφύγουμε την κλήρωση. Μόνο χρόνο θα μας φάει. Αλλωστε η σειρά δεν παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτού του τύπου την κουβέντα.) - Ανέβασμα στο forum αλλά και ανάρτηση στην είσοδο προγράμματος - ατζέντας (θα μπορούσε να δίνεται τυπωμένο με την πληρωμή) - και ότι άλλο προκύψει.
Αν αφήσουμε τα πρακτικά θέματα να λυθούν την τελευταία στιγμή εκ των ενόντων, θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.
Συγχωρήστε με γιά το "πεζό" θέμα που βάζω, αλλά σκέφτομαι ότι ουσιαστικά είναι η πρώτη δημόσια εκδήλωση και η οργανωτική επιτυχία (ή αποτυχία) εν πολλοίς θα μας καθορίσει.


Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να είναι (κάπως) οργανωμένο. Σίγουρα δεν μπορεί να οργανωθεί τέλεια, γιατί δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα (πόσοι θα έρθουν, πόσοι θέλουν να μιλήσουν, για ποια θέματα κτλ..), αλλά θεωρώ απαραίτητο να υπάρχει κάποια βασική "δομή" για να μην ψαχνόμαστε εκείνη την ώρα, και ας γίνουν αλλαγές επιτόπου, αναλόγως τις ανάγκες.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να συζητηθούν λιγάκι θέματα οργάνωσης, καθώς αν "οργανωθούμε" θα μπορούμε να κινούμαστε περισσότερο και πιο γρήγορα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες