Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Φεβ 2012, 12:50

Φίλες και φίλοι, θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας σε κάτι:

Μου ζήτησαν από την ΠΑΣΠ φοιτητών πολυτεχνείου Κρήτης να τους μιλήσω στα Χανιά για την ACTA, ως ο μόνος ομιλητής.

Θα μπορούσα να πάω ή να μην πάω. Θα μπορούσα να πάω ως "επαγγελματίας του internet" ή ως "Υπεύθυνος Επικοινωνίας του Κόμματος Πειρατών".
Θα μπορούσα να φοράω μπλουζάκι των Πειρατών ή όχι.

Έθεσα το θέμα της σήμανσης της αίθουσας και πήρα την παρακάτω απάντηση.

Αν και το συζητήσαμε στη Δ.Ε. δεν θα πω ακόμη τις απόψεις για να μην επηρεάσω τις δικές σας.
Θα ήθελα να παρακαλέσω να μου πείτε πώς το βλέπετε...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


---------------------------------------------------------------------------------------------------
>Αφού μίλησα με τα παιδιά καταλήξαμε οτι η καλύτερη ημερομηνία είναι 24-2.
>Παίρνουμε ένα ρίσκο για το τριήμερο αλλά λόγο της εξεταστικής που ξεκινάει 1 Μάρτη θεωρούμε οτι δεν θα φύγει μεγάλος όγκος φοιτητών.
>Το μόνο που θα αναγράφεται είναι το όνομα ΠΑΣΠ φοιτητών πολυτεχνείου Κρήτης σαν διοργανώτρια και η μόνη αφίσα που θα υπάρχει θα είναι αυτή που διαφημίζει την εκδήλωση.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό plessas » 07 Φεβ 2012, 13:02

Δε βλέπω γιατί να μην πας. Ίσα ίσα ακόμα μια ευκαιρία να ακουστούν οι προβληματισμοί των πειρατών. Δεν έχουμε και πολλές τέτοιες ευκαιρίες. Το μπλουζάκι να το φορέσεις!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Rainmaker

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 07 Φεβ 2012, 13:04

αποψη μου θα πας! απλά ντυμένος σαν μια απλή ομιλία. Στην παρουσίαση σου εκτός από την ειδικότητα σου θα αναφερθεί και η ιδιότητά σου ως μέλος των πειρατών.

παντως πρόσφατο παραδειγμα ήταν η ευρωβουλευτίνα δεν ξέρω πως εμφανίστηκε στην εκδήλωση που έγινε εδώ.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και Rainmaker, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά

vaggelisz
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 12:35
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό vaggelisz » 07 Φεβ 2012, 13:08

Και εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να φοράς το μπλουζάκι αλλά να μην πας με σκοπό την ενημέρωση των φοιτητών για το κόμμα. Αν σε ρωτήσουν τι είναι το μπλουζάκι τότε πες τους δυο λόγια. Η ενημέρωση για την ACTA είναι πιο σημαντική αυτή την στιγμή. Αν πας ως αντιπρόσωπος των πειρατών είναι πολύ πιθανό να μην σε αφήσουν να μιλήσεις και να μην ενημερωθούν τελικά οι φοιτητές. Σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις αν τελικά πας. Θα προσπαθήσω να έρθω να σε παρακολουθήσω.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και vaggelisz, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 07 Φεβ 2012, 13:11

1)Να πας ως "Υπευθυνος Επικοινωνιας του Κομματος Πειρατων".2)Να φορας μπλουζακι των Πειρατων.3)Να τονιστει οτι ακριβως επειδη δεν τοποθετουμαστε στον αξονα αριστερα κεντρο δεξια θεωρουμε καθηκον μας την ενημερωση ολων των νεολαιων των κομματων σχετικα με θεματα ιντερνετ-νεων τεχνολογιων.Υ.Γ.Αγνοηστε την προστακτικη απλα προσπαθησα να ειμαι εμφαντικος.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Rainmaker

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 07 Φεβ 2012, 13:16

vaggelisz έγραψε: Η ενημέρωση για την ACTA είναι πιο σημαντική αυτή την στιγμή.


συμφωνώ!

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 07 Φεβ 2012, 13:32

Η ενημέρωση είναι δικαίωμα. Αφού σε κάλεσαν, γιατί προφανώς σέβονται την γνώση και την γνώμη σου, πρέπει να πας. Τώρα αν θες να προωθήσεις και την πειρατική ατζέντα είναι δικό σου θέμα. Προσωπικά δεν πιστεύω πως θα έχει απήχηση στο συγκεκριμένο κοινό και πιθανόν μερικοί με αγκυλώσεις να θεωρούν τους πειρατές ασόβαρους.Στην συγκεκριμένη στιγμή καλό θα ήταν να μην χαθεί κόσμος από αντίδραση γιατί ενάντια στην ACTA θα χρειαστούν όλοι.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 07 Φεβ 2012, 13:51

Νομιζω οτι εχει υπαρξει καποια παρεξηγηση.Δεν θα παει(απο οτι καταλαβα)ως αντιπροσωπος των πειρατων η να τους μιλησει για τους πειρατες.Για την ACTA θα τους μιλησει.Το ερωτημα ειναι αν θα παει ως υπευθυνος Επικοινωνιας του Κομματος Πειρατων και το αν θα φοραει μπλουζακι η οχι των πειρατων.Αν δεν καταλαβα εγω διορθωστε με.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Φεβ 2012, 13:55

Σκόπιμα άφησα τα πάντα ανοιχτά, ακόμη και για την πιθανότητα να λέγαν όλοι "μην διανοηθείς να πας".
Αν θες ξαναδιάβασε το αρχικό.

SilindeElendil έγραψε:Νομιζω οτι εχει υπαρξει καποια παρεξηγηση.Δεν θα παει(απο οτι καταλαβα)ως αντιπροσωπος των πειρατων η να τους μιλησει για τους πειρατες.Για την ACTA θα τους μιλησει.Το ερωτημα ειναι αν θα παει ως υπευθυνος Επικοινωνιας του Κομματος Πειρατων και το αν θα φοραει μπλουζακι η οχι των πειρατων.Αν δεν καταλαβα εγω διορθωστε με.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: Πως βλέπετε πιθανή ομιλία;

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 07 Φεβ 2012, 13:56

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να πας.

Να το αναφέρεις σίγουρα, κάποια πράγματα, αλλά διακριτικά όμως και να μην αφιερώσεις παραπάνω χρόνο για την παρουσίαση των
Το θέμα της ACTA είναι αρκετά σημαντικό και δεν πρέπει να το "κουκουλώσουμε" με παρουσίαση (αλλά όχι να μην αναφερθούμε καθόλου σε μας. θέλουμε να μας γνωρίσουν).

Μπορείς να πας με περισσότερες από μια ιδιότητες : και σαν επαγγελματίας,άρα ξέρεις για τι μιλάς, αλλά και σαν υπεύθυνος επικοινωνίας .
Το θέμα μπλούζας είναι προσωπική επιλογή.

Και νομίζω ότι δεν πρέπει να "κολλάμε" σε ταμπέλες όπως κάνουν τα παρών κόμματα (ότι πει ο άλλος εγώ θα πω το ανάποδο κτλ).
Σταθεροί στις αρχές μας: Είμαστε κατά του ACTA και δεν θα γίνουμε ξαφνικά υπέρ του επειδή η τάδε πασπ (γιατί είναι και πολλές..) είπε ότι είναι κατά.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες