Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Φεβ 2012, 15:25

με βάση αυτό

http://www.georgakopoulos.org/2012/02/pothen/

και τα link που έχει

θα ήθελε κάποιος να γράψει μια ανακοίνωση και να την εγκρίνουμε,
για το ότι η διαφάνεια στην Ελλάδα έχει "πολύ κοντά πόδια"
(δεν μου ρχεται κάτι άλλο) και ότι το Internet χαρακτηρίζεται επικίνδυνο ?

Άπτεται και της διαφάνειας και του Internet...

Ας δοκιμάσουμε εδώ: ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ PAD. Για λόγους αναφοράς το παλιό: piratepad eu uQQTEUEgcO
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 06 Φεβ 2012, 15:47

Τα στοιχεία, παρεμπιπτόντως, υπάρχουν εκεί έξω, επεξεργασμένα από ανώνυμο χρήστη (τον ψάξαμε, δεν τον βρήκαμε) και τα έχω κι εγώ. Πιστεύω ότι είναι προς το δημόσιο συμφέρον να είναι διαθέσιμα στους Έλληνες πολίτες. Αναζητούμε τον καλύτερο τρόπο για να γίνει αυτό εφικτό.


Να τα κάνουμε host εδώ σε ένα wiki; Βέβαια κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι τα στοιχεία που έχουν συλλέγει είναι τα σωστά..
Από του χρόνου όμως (που θα έχουμε το χρόνο να τα μαζέψουμε μόνοι μας και να είμαστε βέβαιοι για την εγκυρότητα τους) θα μπορούσαμε να το κάνουμε άνετα! :)
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Φεβ 2012, 16:05

Τεχνικά και Πολιτικά θα μου άρεσε σαν πρωτοβουλία Πειρατών.

Νομικά να ρωτήσουμε Δικηγόρους πριν μας πλακώσουν στις Αγωγές.

Yiannis έγραψε:
Τα στοιχεία, παρεμπιπτόντως, υπάρχουν εκεί έξω, επεξεργασμένα από ανώνυμο χρήστη (τον ψάξαμε, δεν τον βρήκαμε) και τα έχω κι εγώ. Πιστεύω ότι είναι προς το δημόσιο συμφέρον να είναι διαθέσιμα στους Έλληνες πολίτες. Αναζητούμε τον καλύτερο τρόπο για να γίνει αυτό εφικτό.


Να τα κάνουμε host εδώ σε ένα wiki; Βέβαια κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι τα στοιχεία που έχουν συλλέγει είναι τα σωστά..
Από του χρόνου όμως (που θα έχουμε το χρόνο να τα μαζέψουμε μόνοι μας και να είμαστε βέβαιοι για την εγκυρότητα τους) θα μπορούσαμε να το κάνουμε άνετα! :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό plessas » 06 Φεβ 2012, 16:20

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν πως ότι ανεβαίνει στο διαδίκτυο είναι δημόσιο και δεν μπορεί να κρυφτεί; Τι νόημα έχει να κατεβάζουν τα δεδομένα, αφού μπορεί κάποιος να τα έχει συλλέξει νωρίτερα; Κάντε μια αναζήτηση για "πόθεν έσχες βουλευτών 2011" και θα δείτε δημοσιεύματα που υπάρχουν τα στοιχεία για αρκετούς βουλευτές και για τους αρχηγούς των κομμάτων. Μιλάμε για δημόσια πρόσωπα που διαχειρίζονται δημόσιο χρήμα! Σαφώς και πρέπει ανά πάσα στιγμή τα οικονομικά τους στοιχεία να είναι διαθέσιμα. Δε θέλω επίσης να σχολιάσω τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάστηκαν, με φόρμες που αργούσαν να φορτώσουν, σε πολλές διαφορετικές σελίδες, ακριβώς για να αποτρέψουν τον κόσμο από το να τα ψάξει!

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω με την ανακοίνωση αργότερα που θα γυρίσω από τη δουλειά.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 06 Φεβ 2012, 18:15

+1 για την πρόταση του Yiannis
Verba volant, scripta manent

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό plessas » 06 Φεβ 2012, 21:31

Παιδιά διάβασα το κείμενο από το piratepad αλλά (χωρίς παρεξήγηση) δε μου άρεσε. Έγραψα το παρακάτω:

Το Διαδίκτυο είναι το σύγχρονο μέσο για την επίτευξη διαφάνειας. Μήπως γι’ αυτό είναι …επικίνδυνο;

Η είδηση για τη δημοσίευση του «πόθεν έσχες» των βουλευτών στο Διαδίκτυο μας έδωσε την ελπίδα ότι επιτέλους, αν και με τεράστια καθυστέρηση, θα χρησιμοποιηθεί και στη χώρα μας η τεχνολογία για να επιτευχθεί η διαφάνεια. Φαίνεται, όμως, πως η απροθυμία για το όλο εγχείρημα δεν ήταν τυχαία, αφού κάποιοι ακόμα και τώρα προτιμούν το σκοτάδι και την αδιαφάνεια. Δυστυχώς, αυτοί θα έπρεπε πρώτοι να αποτελούν το παράδειγμα για εμάς τους απλούς πολίτες, καθώς είναι μέλη του θεμέλιου οργάνου της δημοκρατίας, του Κοινοβουλίου.
Ο περιορισμός του χρονικού διαστήματος δημοσιοποίησης του πόθεν έσχες των βουλευτών (για ένα μόνο μήνα) έρχεται αναμφίβολα σε αντίθεση με το πνεύμα διαφάνειας που υποτίθεται διέπει τη διαδικασία δημοσιοποίησης του «πόθεν έσχες». Η σχετική γνωμοδότηση της ανεξάρτητης(;) Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων δεν μπορεί παρά να προκαλέσει έκπληξη και αγανάκτηση. Μέσα από ένα τεχνοφοβικό κείμενο όπου το Διαδίκτυο χαρακτηρίζεται ως μέσο ιδιαίτερης επικινδυνότητας (για ποιους άραγε;) η Αρχή υποστηρίζει ότι το διάστημα του ενός μηνός είναι εύλογο διάστημα ώστε να προστατεύονται τα προσωπικά δεδομένα των βουλευτών. Τη στιγμή που οι βουλευτές και τα μέλη της κυβέρνησης νομοθετούν και διαχειρίζονται δημόσιο χρήμα και καθώς τα τελευταία χρόνια σημαντικά οικονομικά σκάνδαλα έχουν δει το φως της δημοσιότητας (μένοντας ωστόσο ατιμώρητα), θεωρούμε πως η παραπάνω απόφαση αποτελεί πρόφαση για μελλοντική συγκάλυψη.
Ας μην ξεχνάμε πως ότι δημοσιεύεται στο Διαδίκτυο είναι δημόσιο και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει, όποια απόφαση κι αν πάρετε. Κύριοι της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων δοκιμάστε με μια μηχανή αναζήτησης το ερώτημα «πόθεν έσχες βουλευτών 2011» και θα βρείτε πληθώρα δημοσιευμάτων με σχετικά στοιχεία από τις δηλώσεις. Τα στοιχεία αυτά είναι εκεί και θα παραμείνουν εκεί. Είναι η φύση του Διαδικτύου. Ακόμα και εσείς στη γνωμοδότησή σας παραδέχεστε ότι ο καθένας μπορεί να αντιγράψει τα δεδομένα όσο αυτά είναι δημοσιευμένα. Αδυνατούμε να καταλάβουμε πώς κινδυνεύουν τα προσωπικά δεδομένα των βουλευτών από την έκθεση στους πολίτες και δεν κινδυνεύουν όταν τα στοιχεία αυτά είναι διαθέσιμα στους κοινοβουλευτικούς συντάκτες και τις ιδιοκτησίες των ΜΜΕ.
Στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδας πιστεύουμε πως το διαδίκτυο έχει αναχθεί στο τελευταίο μέσο ελεύθερης έκφρασης και ενημέρωσης του πολίτη. Μπορεί και πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την ενίσχυση της διαφάνειας στο δημόσιο βίο. Διαμαρτυρόμαστε έντονα για την απόφαση ανάρτησης του «πόθεν έσχες» μόνο για ένα μήνα και ζητάμε την εκ νέου και επ’ αόριστον ανάρτηση των δηλώσεων στο Διαδίκτυο.

Δεν ξέρω αν μας καλύπτει. Έχω πάρει 1-2 σημεία που μου άρεσαν από το κείμενο του piratepad. Ίσως θα μπορούσε να προστεθεί και κάτι για την αντίθεση με την ευρωπαϊκή νομοθεσία και τη μορφή με την οποία δόθηκαν τα δεδομένα (δυσκολία πρόσβασης και αναζήτησης). Αν μας αρέσει μπορούμε να το δουλέψουμε και άλλο και ίσως να ψηφίσουμε για να βγει ανακοίνωση;
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Φεβ 2012, 02:01

Πολύ καλό!

Μεταφέρθηκε εδώ http://piratepad.eu/XAkkD4h3DC
για να δουλευτεί λίγο ακόμη, ίσως πάρουμε και κάτι από το προηγούμενο κείμενο.

Ευχαριστούμε για την πρώτη WIKI-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ! :)

Δεν βλέπω άλλες αλλαγές!
Περιμένουμε λίγες ώρες ακόμη να κλείσει και να ψηφίσουμε για να δημοσιευθεί.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό plessas » 07 Φεβ 2012, 22:10

Αυτό δε βλέπω να αλλάζει άλλο. Να το προχωρήσουμε για ψηφοφορία; Αν εγκριθεί θα βγει ως ανακοίνωση ή θα σταλεί δελτίο τύπου;
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Φεβ 2012, 22:17

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: Να αντιδράσουμε στην επιτροπή της βουλής?

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 08 Φεβ 2012, 05:48

Πολύ καλό το κείμενο, γνωρίζω ότι έχει ήδη μπει σε ψηφοφορία, μήπως όμως θα έπρεπε να τονίσουμε και τις ενέργειες που έγιναν ώστε τα στοιχεία να μην είναι εύκολα προσβάσιμα (χρήση κλειστού προτύπου adobe flash και χρήση κρυπτογράφησης).

Τι λέτε για τις παρακάτω προσθήκες;

1) Ο περιορισμός του χρονικού διαστήματος δημοσιοποίησης του "έσχες" των βουλευτών στον ένα μήνα, καθώς και η εσκεμμένη χρήση κλειστών προτύπων (adobe flash) και κρυπτογράφησης έρχονται σε αντίθεση με το πνεύμα διαφάνειας που υποτίθεται ότι διέπει τη διαδικασία.

2) Μπορεί και πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την ενίσχυση της διαφάνειας στο δημόσιο βίο. Διαμαρτυρόμαστε έντονα για την απόφαση ανάρτησης του «πόθεν έσχες» μόνο για ένα μήνα και ζητάμε την εκ νέου και επ’ αόριστον ανάρτηση τους, αυτή τη φορά σε ανοιχτά, ελεύθερα πρότυπα, προσβάσιμα από όλους.

Έχω την αίσθηση ότι η χρήση adobe flash ενδεχομένως να αποκλείει όσους έχουν προβλήματα όρασης και χρησιμοποιούν προγράμματα text to speech. Επειδή δεν έχω δει τη συγκεκριμένη υλοποίηση δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Τέλος, μήπως η τελευταία πρόταση θα έπρεπε να γίνει λίγο πιο ήπια;
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες