Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Φεβ 2012, 01:51

Να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τι θα χρειαστεί;

Κάτι λίγο για τον A.Π. (1-2 σημαίες?) αλλά πολύ υλικό για το Σύνταγμα.

Εχει κάποιος πρόσβαση σε κατασκευαστή σημαιών? Θα λεγα 50Χ70 minimum
Θα γράψουμε χαρτόνια? Τι θα γράφουν? Πανώ? Ξέρει κάποιος να κάνει?
Εχει κανείς τηλεβόα,μεγάφωνο φορητό για να διαβάζουμε ανακοινώσεις ενάντια στην ACTA?

Αλλες ιδέες;

ΥΓ Οποιος θέλει να κάνει το δικό του μπλουζάκι μπορεί να χρησιμοποιήσει τα λογότυπα σε vector εδώ:
http://www.pirateparty.gr/wp-content/up ... rlogos.zip
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 05 Φεβ 2012, 02:48

Διάσπαρτες σκέψεις:
Σίγουρα θα πρέπει να γίνουν κάποια πανό έστω και γραμμένα στο χέρι αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να τυπωθούν.
Προσωπικά προτιμώ λίγα αλλά μεγάλα πανό με συγκεκριμένα συνθήματα παρά πολλά μικρά/σημαίες/χαρτόνια που γράφουν ότι ναναι.
Επίσης, καλό θα ήταν να φτιάξουμε ένα μεγάλο κάθετο πανό που να γράφει τα κύρια στοιχεία της ACTA με bullets για να καταλαβαίνουν οι περαστικοί που δεν γνωρίζουν τι είναι.

Οι μάσκες Guy Fawkes μου αρέσουν γενικότερα και όποιος θέλει καλό θα ήταν να έχει.

Θα πρέπει να φτιάξουμε σ'υντομα ένα banner και να το ποστάρει ο καθένας όπου μπορεί ώστε να προσκαλέσουμε όσο περισσότερο κόσμος γίνεται. Να λέει 2-3 πράγματα για την ACTA και γιατί πρέπει να έρθει ο κόσμος στην συγκέντρωση.

Εδώ είναι η συγκέντρωση στην Τσεχία από το Τσέχικο πειρατικό κόμμα. http://www.youtube.com/watch?v=pBUShM6rI70

Αν μπορώ κάπως να βοηθήσω είμαι μέσα (απογεύματα ;) )

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 05 Φεβ 2012, 16:36

Θα χρειαστούμε και μερικούς Τσέχους για backup...
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 06 Φεβ 2012, 00:59

Καλό θα ήταν να έχουμε μαζί μας και κάποιους αναγνωρίσιμους από τον καλλιτεχνικό κόσμο, που στηρίζουν το ελεύθερο διαδίκυο.Π.χ.άκουσα το απόγευμα στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ να μιλά κατά της ACTA ο Αλκίνοος Ιωαννίδης. Θα μπορούσε να στηρίξει την κίνησή μας κατά της ACTA δημόσια, δεν είναι αναγκαίο να' ναι μέλος μας. Το κοινό καλό μας ενδιαφέρει. Μπορείτε να σκεφτείτε καλλιτέχνες που εγιναν γνωστοί μέσω διαδικτύου να στηρίξουν την προσπάθεια, έστω και μέσω ενός video στήριξης. Λόγω φύσης της ελληνικής κοινωνίας, θα μας προωθούσε πολύ στην αναγνωρισιμότητα και δημοσιοποίηση της κίνησης.
Καλή συνέχεια
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Φεβ 2012, 01:10

Πολύ έξυπνο! Για ξεκίνημα γνωρίζουμε κανέναν ?

mike1966 έγραψε:Καλό θα ήταν να έχουμε μαζί μας και κάποιους αναγνωρίσιμους από τον καλλιτεχνικό κόσμο, που στηρίζουν το ελεύθερο διαδίκυο.Π.χ.άκουσα το απόγευμα στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ να μιλά κατά της ACTA ο Αλκίνοος Ιωαννίδης. Θα μπορούσε να στηρίξει την κίνησή μας κατά της ACTA δημόσια, δεν είναι αναγκαίο να' ναι μέλος μας. Το κοινό καλό μας ενδιαφέρει. Μπορείτε να σκεφτείτε καλλιτέχνες που εγιναν γνωστοί μέσω διαδικτύου να στηρίξουν την προσπάθεια, έστω και μέσω ενός video στήριξης. Λόγω φύσης της ελληνικής κοινωνίας, θα μας προωθούσε πολύ στην αναγνωρισιμότητα και δημοσιοποίηση της κίνησης.
Καλή συνέχεια
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 06 Φεβ 2012, 01:22

Δεν είναι αναγκαίο να΄ ναι μεγάλο όνομα. Τα μέσα διψάνε τόσο πολύ για ειδήσεις διαφορετικές, που θεωρώ ότι εύκολα θα μας προβάλλουν. Μπορούμε να στείλουμε μηνύματα στα blogs νέων καλλιτεχνών (π.χ. Ιωαννίδης, Μποφίλιου, Ζουγανέλη, Ονιράμα, Δυτικές Συνοικίες, Αγγελάκας κλπ), γιατί οι παλιοί θα μας δουν σαν ufo, καινα μας απαντήσουν αν επιθυμούν να μας στηρίξουν. Φυσικά, η προσωπική επαφή είναι προτιμότερη, αλλά αυτή τη στιγμή ό,τι προσφερθεί καλοδεχούμενο.Χρειάζεται πανστρατιά απέναντι στο παρωχημένο, που δεν αντιλαμβάνεται την εξέλιξη των πραγμάτων.
Καλή συνέχεια
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό plessas » 06 Φεβ 2012, 15:50

Πολύ καλή ιδέα!!!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Φεβ 2012, 15:22

Απο τηλεβόα τίποτα, ε ?

Καμιά σκέψη ?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Φεβ 2012, 15:25

Νομίζω ότι νοικιάσουν μαγαζιά με εξοπλισμό ήχου (για εκδηλώσεις κλπ)

Εναλλακτικά μπορεί να μπει η αγορά ενός στο budget, και να υπάρχει για μελλοντική χρήση (πιθανολογω θα χρειάζεται συχνά)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Οργάνωση για Αρειο Πάγο / ACTA

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 07 Φεβ 2012, 15:29

Εγώ δεν είναι ιδιαίτερα υπέρ του τηλεβόα, μου κάνει λίγο γηπεδικό και επιπλέον στην Ελλάδα υπάρχει τέτοιο saturation από διαδηλώσεις και φωνές που νομίζω δεν βοηθάει σε κάτι.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες