ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό adrian » 09 Φεβ 2012, 01:37

Torrentαδες
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Karag
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 16:30

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Karag » 09 Φεβ 2012, 10:22

LouisaT έγραψε:
Jake Lankster έγραψε:Πολίτες
Ενεργοί
Ιντερνετικοί
Ρηξικέλευθοι
Ανεξάρτητοι
Ταξιδιώτες
Ελευθεροι
Στοχαστές

Ηταν η εποχή που το πολιτκό σύστημα χρεοκόπησε
Ήταν η εποχή που μας κυβερνούσαν οι τραπεζίτες
Ήταν η εποχή που είμασταν σκλάβοι
Ήρθε η ώρα των Πειρατών!


Εμένα μ' αρέσει τούτο. :)

Και εμένα! Άλλωστε τί Πειρατές θα ήμασταν αν δεν είμασταν Ταξιδιώτες ;)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Φεβ 2012, 10:40

πολιτικο κομμα ομως ειμαστε φιλε. δεν "πειθεις" ετσι ταξιδιωτης=αλλοπαρμενος κατα πολλους αρα γιατι να σε στηριξουν. αλλος ενας παλαβος εισαι (κανω το συνηγορο του διαβολου)

το τολμηροι μου αρεσει αλλα το τιμιος που ειπε ο πανω φιλος καλύτερα. δεν ακούγονται τετοιες λεξεις για τους πολιτικους μας. ειναι κατι καινούργιο.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 09 Φεβ 2012, 20:24

Προσωπικά το να μετατρέπουμε ονόματα σε αρτικόλεξα ώστε να τα χρησιμοποιήσουμε σε σλόγκαν/motto ΙΔΙΩΣ όταν μιλάμε για πολιτικό κόμμα που πρέπει να βγει ένα ξεκάθαρο πολιτικό μύνημα νομίζω ότι είναι λάθος. Συγγνώμη και χωρίς παρεξήγηση αλλα μου θυμίζει κάτι sites που τους βάζεις το όνομά σου και στο μεταφράζουν σε διάφορες γλώσσες με βάση τα γράμματα κλπ.

Θεωρώ πως σε ότι έχει να κάνει με το επικοινωνιακό κομμάτι και το πως θα "παρουσιαζόμαστε" στον έξω κόσμο πρέπει να είναι προσεγμένο και στην παραμικρή λεπτομέρια μιας και (ακόμα περισσότερο) τώρα που ο κόσμος δεν γνωρίζει εμάς και τις θέσεις μας εύκολα θα παρεξηγηθούμε/διαστρεβλωθούμε/αντικρουστούμε.

Τα στοιχεία που θεωρώ πιο σημαντικά σε ένα τέτοιο κειμενο : φρεσκιες ιδέες/σπιρτάδα/θάρρος/αποφασιστικότητα/σοβαρότητα. Δεν λέω ότι η δική μου πρόταση είναι η ιδανικότερη προς θεού, απλά λέω πως θα έβλεπα εγώ ένα τέτοιο κείμενο.

christakostas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 00:24

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό christakostas » 09 Φεβ 2012, 21:30

Ας μην μας τρομάζουν τα μοτο και τα σλόγκαν. Σημασία έχει να υπάρξει κάτι το οποίο να δίνει ένα στίγμα.. όσο πιο φρέσκο τόσο καλύτερο..... ή μηπως δεν είμαστε αυτό? επιμένω, σημασία έχει να πείς αυτό που είσαι και να αναγνωριστεί το κόμμα στους κύκλους του internet.... τουλάχιστον.

Ποιός είπε οτι ταξιδιωτης=αλλοπαρμενος????? ε όχι και έτσι... ??? ;)
Εμένα μου κάνει και το Torrentαδες, βάζω ψήφο!!!!

υ.γ. εδώ το πατοκ βγήκε με το σλόγκαν "το πατοκ ειναι μαγκια" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, έπειτα νικάς.
Αν είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο, τότε σίγουρα νικάς.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Φεβ 2012, 23:59

υπάρχουν κι άλλες ιδεες παραπανω που δεν εχουν τη μορφη αρκτικολεξου. απλα λογο οτι αρεσε σε αρκετςους υπαμε λγο να το τελιωποιησουμε. για το αλλοπαρμενος σου λεω πως θα σκεφτουν πολλοι. πολιτικο κομα ειμαστε στο κατω κατω. ας εχουμε και λεξεις που αντιπροσωπευουν ενα σοβαρο πολιτικο κομα. εξαλου οι πειρατες ηρθαν για να μεινουν. αρα πρεπει να πιασουμε "στερια" ;)
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό mankasp » 10 Φεβ 2012, 01:00

agelos έγραψε:υπάρχουν κι άλλες ιδεες παραπανω που δεν εχουν τη μορφη αρκτικολεξου. απλα λογο οτι αρεσε σε αρκετςους υπαμε λγο να το τελιωποιησουμε. για το αλλοπαρμενος σου λεω πως θα σκεφτουν πολλοι. πολιτικο κομα ειμαστε στο κατω κατω. ας εχουμε και λεξεις που αντιπροσωπευουν ενα σοβαρο πολιτικο κομα. εξαλου οι πειρατες ηρθαν για να μεινουν. αρα πρεπει να πιασουμε "στερια" ;)


+1
https://twitter.com/e_kastrinakis

Ελβετοβιων
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 21:56

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Ελβετοβιων » 10 Φεβ 2012, 22:15

Επειδη νομιζω οτι ο χαρακτηρισμος αγανακτισμενοι πολιτες εχασε πολυ απο την αιγλη του λογω των τραγελαφικων συμβαντων του καλοκαιριου, πρεπει να αντικατασταθει απο τον χαρακτηρισμο οργισμενοι πολιτες. Αυτο αντικατοπτριζει και τα δικα μου αισθηματα.

isolinis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 20:47

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό isolinis » 11 Φεβ 2012, 17:59

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ
1)ΤΟ BLOGGING EINAI ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
2)ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ (ΣΥΝΕΧΩΣ)
3)ΔΡΑΣΕΙΣ (ΔΕΚΤΕΣ ΙΔΕΕΣ)
4)ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ Η ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΡΧΗ ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟΦΩΝΙΑ
5) ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΤΟΠΙΚΑ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΟΙΚΙΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΟΛΕΩΝ

ΑΥΤΑ

ΓΙΑΝΝΗΣ

ironis24
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:30

Προωθηση Κομματος

Δημοσίευσηαπό ironis24 » 11 Φεβ 2012, 20:32

Βασικα εχω μια ιδεα εδω και καιρο, αλλα ελεγα να μην τη πεταξω απο τωρα και ξεχαστει. Αφορα τη περιοδο εκλογων και το πως να φανουν οι υποψηφιοι, διοτι οι ομιλιες ειναι ακριβες και κουραστικες(φυσικα να γινουν κ ομιλιες). Ειναι ενας καλος τροπος να γινουμε viral τοτε και πιστευω οτι θα πιασει, το μονο προβλημα ειναι το αρχικο μεσο διαδοσης.

Εχουμε και λεμε. Στη περιοδο εκλογων να κολλαμε αφισες(η ο,τιδηποτε αλλο μεσο προωθησης της ιδεας) οι οποιες θα εχουν απλα σε μαυρο φοντο με ασπρα κεφαλαια γραμματα τη φραση "ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ?", θα περιλαμβανεται ενα qr code για καλυτερη προσβαση και το site κατω στην αφισα(να ξεχωριζει) τυπου poioseimai.gr

Οταν ο χρηστης θα μπαινει στο site θα εμφανιζεται το ιδιο για λιγο και μετα παλι σε μαυρη οθονη θα εμφανιζεται το μηνυμα "ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ?" μετα απο λιγο θα εμφανιζεται στο χρηστη ενας χαρτης της Ελλαδας με τις εκλογικες περιφερειες και θα τον προτρεπουμε να πατησει στη περιφερεια "που βρισκεται". Απο εκει θα ανακατευθυνεται σε μια σελιδα οπου θα αρχιζει να παιζει το βιντεο του υποψηφιου, οπου θα εκθετει θεσεις,αποψεις και γιατι πρεπει να τον ψηφισουν. Η σελιδα μπορει να περιλαμβανει και διαφορα tabs, μεσω των οποιων θα μπορει να βρισκει επιπλεον πληροφοριες ο χρηστης.

Καλο θα ηταν αν γινει αρεστο και αποφασιστει να γινει κατι τετοιο να μην διαδοθει πολυ, διοτι χανει το virality του(περσινα ξυνα σταφυλια που λεμε)

Αντε ξεκινηστε το development :P


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες