Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Φεβ 2012, 19:23

Παραιτούμε, δεν την παλεύω άλλο....

α) αφού δεν έχουν χρήματα και όρεξη, θα τα πληρώσουμε εμείς να τους τα στήσουμε; Για να καλύψεις μία μικρή πόλη χρειάζεσαι χιλιάδες ευρω, ποιος θα τα βάλει;;;;;;;; Πως "τίνεις" το κόστος στο 0;;;;; Έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με το στήσιμο ασυρμάτων δικτύων για metropolitan κάλυψη;;;;;;

β)Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε......Γιατί να μη έρθουν στις ασύρματες κοινότητες που έχουν ήδη δίκτυο και χρήστες;

γ)Που θα τους κάνουμε τους κόμβους λοιπόν; Θα πάμε να πετάμε κόμβους σε κορφοβουνές και κυπαρίσια;;;;; Σε ξαναρωτάω έχεις καταλάβει πως στήνεται ένα metropolitan network;;;;

Άλλα αντί άλλων είναι αυτά που γράφεις, μετά συγχωρήσεως.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 04 Φεβ 2012, 21:21

baskin έγραψε:Παραιτούμε, δεν την παλεύω άλλο....

α) αφού δεν έχουν χρήματα και όρεξη, θα τα πληρώσουμε εμείς να τους τα στήσουμε; Για να καλύψεις μία μικρή πόλη χρειάζεσαι χιλιάδες ευρω, ποιος θα τα βάλει;;;;;;;; Πως "τίνεις" το κόστος στο 0;;;;; Έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με το στήσιμο ασυρμάτων δικτύων για metropolitan κάλυψη;;;;;;

β)Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε......Γιατί να μη έρθουν στις ασύρματες κοινότητες που έχουν ήδη δίκτυο και χρήστες;

γ)Που θα τους κάνουμε τους κόμβους λοιπόν; Θα πάμε να πετάμε κόμβους σε κορφοβουνές και κυπαρίσια;;;;; Σε ξαναρωτάω έχεις καταλάβει πως στήνεται ένα metropolitan network;;;;

Άλλα αντί άλλων είναι αυτά που γράφεις, μετά συγχωρήσεως.

α)εχεις διαβασει παραπανω εκει που λεω το πως εχω σκεφτει να γινονται οι συνδεσεις,και ποιοι θα εχουν κομβους?που ειδες τα εξοδα?πως τα "τινεις" εκτος του 0?(hint:κομβους θα εχουν ατομα που εχουν το PC τους 24/7 ανοιχτο,οι συνδεσεις θα χρησιμοποιουν τις ηδη υπαρχουσες γραμμες Internet και VPN)

β)πως φιλε μου ΠΩΣ??????βλεπεις να ερχονται?δεν το νομιζω!Ενα δικτιο κλειστο(εκτος του internet),με αυξημενη ασφαλεια και ιδιωτικοτητα,με ποιον τροπο πιστευεις οτι θα βλαψει αν υπαρχει,και αν συνδεθει με τα ηδη υπαρχοντα δικτια και με τους ηδη υπαρχοντες χρηστες??ειλικρινα.

γ)η απαντηση ειναι ΝΑΙ εχω καταλαβει πολυ καλα πως στηνεται.Εχω στησει για δικη μου χρηση και των γειτονων στο παρελθον και λειτουργησε μια χαρα(ασχετα απο το αν δεν ειχε ολα τα στοιχεια που θα ηθελα να εχει αυτο το δικτιο,αν πραγματοποιηθει τελικα)

Σε παρακαλω,διαβασε παλι αυτα που εχω γραψει μεχρι τωρα εδω στο thread και ριξε μια ματια αν εχεις χρονο στο Link της υπογραφης μου.
Φιλικα.

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 04 Φεβ 2012, 21:27

Yansan έγραψε:Αν κατάλαβα καλά το δίκτυο θα στηθεί λόγω με το τι συμβαίνει με το ACTA, θέλω να διαφωνίσω. Γιατί αν περάρει οποιοδήποτε ACTA (που δεν υπάρχει περίπτωση),
και δίκτυο με τον γείτονα να στήσεις θα βρούνε τρόπο να το θεωρήσουνε παράνομο.

Γενικά με την ιδέα όμως είμαι θετικός και την βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.
Τώρα αν θα ήταν καλό ή όχι να συνδεθεί με το AWMN δυστυχώς δεν έχω άποψη λόγω ... ασχετοσύνης.

Επίσης θα είναι πολύ καλό να ασχοληθούνε και νέοι που δεν είναι γνώστες του θέματος (π.χ. εγώ), ώστε να μάθουνε.
Ναι μπορείς να βρεις τα πάντα στο internet αλλά αλλιως να κάνεις κάτι σαν ομάδα και αλλιώς να το ψάχνεις το μόνος σου.

συνδεση με τον γειτονα αν κανεις υπο ορισμενες συνθηκες δεν θα καταλαβουν οτι υπαρχει(πχ εχεις ενα ασυρματο δικτιο,εκπεμπει το router σου ρε παιδι μου.Και παιρνεις συνδεση εσυ και ο γειτονας.Ποιος θα καταλαβει οτι παιρνουν δυο ατομα γραμμη και οχι ενα?)αλλα και παλι θα το ρυθμισουμε καταλληλα αυτο.

Η συνδεση του με το AWMN ειναι σωστη σκεψη καθως θα μπορεσουμε ετσι να αυξησουμε πολυ την πληθωρα επιλογων που θα εχουν οι χρηστες του δικτιου(πχ ακομη περισσοτεροι φοιτητες για ανταλλαγη σημειωσεων κτλπ κτλπ κτλπ)

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 04 Φεβ 2012, 22:12

baskin έγραψε:Παραιτούμε, δεν την παλεύω άλλο....

:lol: :lol: :lol: :lol:

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 04 Φεβ 2012, 23:33

Παιδιά αρκετά,
έχουμε σπαταλήσει πολύ χρόνο και πολύτιμες δυνάμεις για ένα θέμα που μπορεί να συζητηθεί και να λυθεί εν καιρώ.
Αυτή τη στιγμή άλλα καίνε τη γούνα μας, και ως πολίτες και ως στελέχη/μέλη μιας καινούργιας προσπάθειας.
Έτσι θα πάμε προς τα έξω; Έτσι θα γίνουμε ελκτικοί;
Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στα άμεσα και φλέγοντα.
Προχωράμε για εκλογές και ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΣΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ.
Ας μη γίνουμε ο τρελός του χωριού, ούτε αποθετήριο ψήφων.
Έχουμε μάχη μπροστά μας, δε θα μας στρώσουν το δρόμο με πέταλα...
Καλή συνέχεια.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 05 Φεβ 2012, 00:14

δικιο εχει ο mike1966.στα τελευταια Posts αναλωνομαστε ασκοπα.

λοιπον ας βαλουμε σε μια ταξη τα πραγματα και ας οργανωθουμε γενικως:
1)ποσοι και ποιοι ενδιαφερονται για αυτη την ιδεα?οποιοι ενδιαφεονται,με ποιον τροπο μπορουν να συνεισφερουν και σε ποια περιοχη της Ελλαδας?
2)τί software χρειαζομαστε και που θα το βρουμε(εχω πολλα πραγματα στο μιαλο μου σχετικα με αυτο,ας προτινουν ομως και αλλοι πιο ειδικοι ή/και επαγγελματιες στο θεμα)

προσωπικα μπορω να προσφερω domain,hosting server για το Portal απο την μια πλευρα και απο την αλλη μπορω να στησω τον mail server και να τον τροποποιησω,sFTP και encrypted file transfers και κατασκευη του συστηματος του Portal.
αυτα σε πρωτη φαση,χωρις βιασυνη για να γινουν ολα σωστα.

ας ειμαστε θετικοι και οχι απαισιοδοξοι/αρνητικοι απεναντι σε μια καινουρια ελπιδοφορα προσπαθεια,που δεν γινεται για αλλο σκοπο εκτος του κοινου καλου και της υπερασισης του δικαιου.

vrdjop9j
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 22:04

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό vrdjop9j » 11 Φεβ 2012, 00:30

"The quieter you become, the more you are able to hear..."

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 11 Φεβ 2012, 00:36

Καλο φαινεται.θα μπορουσαμε να το χρησιμοποιησουμε ετσι ωστε να μην αναλωσουμε χρονο για αναπτυξη των οσων παρεχει αυτο και να ασχοληθουμε με τα υπολοιπα..


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες