Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

koslibpro

Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 02 Φεβ 2012, 01:39

χαιρετω το φορουμ,

προσφατα σκεφτομουν τις απειλες που δεχεται η κοινωνια μας παγκοσμιως,απεναντι στο ACTA,SOPA,PIPA κτλπ...

επειτα απο συζητηση και επικοινωνια με μελη του κομματος των πειρατων ελλαδας,με παροτρυναν να ποσταρω εδω την σκεψη μου για την διαδοση της ελευθερης γνωσης.
Η ιδεα εχει ως εξης:ενα ασυρματο ευρυζωνικο δικτιο,μητροπολιτικο,σε πρωτη φαση για μια μικρη πολη της Αττικης.Ομως οχι απλα για την προσβαση στο διαδικτιο,αλλα και για πολλες αλλες λειτουργιες,μεταξυ των οποιον και online storage,web mail,cloud apps,file transferings απο χρηστη σε χρηστη και πολλα αλλα,που θα εμπλουτιζονται με τον καιρο.

Η υλοποιηση του δικτιου θα γινει με εξοδα δικα μου και της ομαδας μου(ultrahost24.info),ενω η μινιαια συνδρομη θα ειναι συμβολικη,απλα για τα εξοδα που θα υπαρξουν.

Μεσα απο κατι τετοιο,εφοσον επεκταθει κιολας,μπορουν οι φοιτητες να ανταλλασουν ελευθερα σημειωσεις αναμεσα σε πανεπιστημια σε ολον τον κοσμο,να επικοινωνουν και να ανταλλασουν αρχεια-γνωσεις-αποψεις ελευθερα,δωρεαν και χωρις την εποπτεια των "μεγαλων".Να ειναι ολα ελευθερα.Για να παμε μπροστα,να τα τραβηξουμε ολα μπροστα και οχι να μας τραβηξουν οι οπισθοδρομικοι πισω.

Περισσοτερα για το project αυτο μπορειτε να βρειτε στην παρακατω διευθυνση http://ultrahost24.info/?q=k-net (διευκρινισεις κτλπ),το οποιο αρθρο θα ενημερωνεται οσο υπαρχουν καινουρια στοιχεια.

καθε αποψη,ιδεα,συμπληρωση,συμβουλη ή βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

σας ευχαριστω.

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 02 Φεβ 2012, 03:29

Καλησπέρα,

Στην Αθήνα υπάρχει ήδη ένα μητροπολιτικό δίκτυο με χιλιάδες κόμβους, το awmn. Δεν συνδέεται όμως (κεντρικά) με το internet.

Αν κατάλαβα καλά η πρόταση σου είναι ένα ασύρματο δίκτυο που θα δίνει "ανώνυμη" πρόσβαση στο internet.

Παρακαλώ διόρθωσε με όπου κάνω λάθος.

Η ιδέα είναι να προσφερθεί internet μέσω κάποιων access points και routers, τα οποία θα μπουν σε κάποια σημεία αρχικά και θα επεκτείνονται φτιάχνοντας ένα μητροπολιτικό δίκτυο. Το internet όμως από που θα παρέχεται; δεν θα περνά μέσα από κάποια γραμμή εταιρείας τηλεπικοινωνιών;

Αν περάσει το ACTA και εφαρμοσθεί αυστηρά τότε όποιος μισθώνει αυτή τη γραμμή (δηλαδή εσύ) θα είναι υπεύθυνος για όλο το traffic που περνά από μέσα.
Αν περάσει κάποιο πειρατικό αρχείο, η εταιρεία τηλεπικοινωνιών θα μπορούσε να κόψει τη γραμμή και να δώσει το όνομα σου στις εταιρείες καταγγέλλοντας ότι κατέβασες παράνομο υλικό...
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 02 Φεβ 2012, 08:54

Σε γενικες γραμμες ετσι ειναι,οσον αφορα τον τροπο λειτουργιας που περιεγραψες.
ομως εαν υπαρχει κρυπτογραφιση και δωσουμε βαση στην ανωνυμια,η μεταφορα ενος αρχειου αποεναν χρηστη του δικτιου σε εναν αλλον θα ειναι κατι που και παλι θα ανιχνευεται οποτε θα εχουμε προβλημα?
γιατι ετσι οπως το βλεπω τωρα,εαν εγω στο lan μου στειλω ενα αρχειο απο το λαπτοπ στον σταθερο,δεν θα μου πει κανενας τιποτα.ετσι δεν ειναι?η αυτα με το acta δεν ισχυουν και παλι..?

Ομως μια διορθωση σε κατι που ειπες.δεν ειναι ο στοχος μου να παρεχει ανωνυμο ιντερνετ,αλλα επωνυμα.αφου θα υπαρχει εστω και στοιχειωδης συνδρομη,θα ειναι ολα δηλωμενα.δεν θελω δηλαδη να κανω κατι παρανομο.

Γιαυτο και ζηταω βοηθεια και συμβουλες φιλε μου,καθως δεν ειναι ευκολο μονο με τις σκεψεις τις δικες μου να υλοποιηθει κατι τετοιο,ακομη και αν τεχνικα φαινεται πως ειμαστε σε καλο δρομο..

Ευχαριστω πολυ

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό crisal » 02 Φεβ 2012, 11:56

Πολυ καλη ιδέα και το σημαντικότερο πραγματοποιήσιμη.

Να το επεκτείνω λίγο. Το δίκτυο αυτό δεν πρέπει να είναι δίκτυο που έχει πρόσβαση στο ιντερνετ, αλλα να δημιουργήσει το δικό του κύκλωμα ΕΞΩ από το ιντερνετ.

Η ανταλλαγη δεδομένων έτσι δεν υπόκειται σε κανέναν,πρός το παρόν περιορισμό.

Κάθε χρήστης που έχει σύνδεση στο ιντερνετ καλως την έχει και από εκεί ότι κάνει υπόκειται στους νόμους που διέπουν το ιντερνετ, σωστούς ή λανθασμένους.

Πάνω από αυτό το δίκτυο όμως μπορεί να περνάει οτιδήποτε χωρίς τον έλεγχο οποιουδήποτε, κράτους η εταιρείας. Αρκεί να ΜΗΝ είναι συνδεδεμένο με το ιντερνετ.

Εχουν γίνει πολλές τετοιες προσπάθειες στο παρελθόν, τοπικά αλλά παρέμειναν σε τοπικό επίπεδο.
Και είναι φυσικό επειδή δεν είναι δυνατόν, ερασιτεχνικά, να γίνει μετάδοση από πόλη σε πόλη.
Φυσικά υπάρχουν τρόποι να γίνει και αυτό αλλά ο φθηνότερος και ταχύτερος είναι πάνω από τις γραμμές ιντερνετ με κρυπτογράφηση και Server σε κάθε πόλη.

Μου θυμίζει κάτι σαν τους πειρατικούς ραδιοσταθμούς της δεκαετίας 70-80.

Προσφέρω τις τεχνικές μου γνώσεις και εργασία, δικής μου και των τεχνικών μου για την υλοποίηση ενος τετοιου δικτύου. ταυτόχρονα ενημερώνω ότι είμαι διατεθειμένος να ξεκινήσουμε ένα τετοιο δίκτυο και στην Θεσσαλονικη.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Φεβ 2012, 12:06

crisal έγραψε:Προσφέρω τις τεχνικές μου γνώσεις και εργασία, δικής μου και των τεχνικών μου για την υλοποίηση ενος τετοιου δικτύου. ταυτόχρονα ενημερώνω ότι είμαι διατεθειμένος να ξεκινήσουμε ένα τετοιο δίκτυο και στην Θεσσαλονικη.


Πολύ καλό, θα πρέπει όμως να προβλέψει τη δυνατότητα κάποιος ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ κόμβος να μπορεί να προστεθεί, με κρυπτογράφηση, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσω internet (επειδή δεν θα τον εξυπηρετεί οποιοσδήποτε άλλος τρόπος).
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 02 Φεβ 2012, 15:09

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για την πολύ καλή ιδέα που συμπίπτει στα βασικά της σημεία με τις ιδέες μας και τις θέσεις μας. Τα καλά λόγια τα είπαμε στο chat. Ερωτήσεις, κριτική και βελτίωση, πριν αρχίσουμε τις εγκαταστάσεις...

Από τη στιγμή που οι χρήστες δεν είναι ήδη συνδεδεμένοι στο internet για να διαμοιράζουν, όπως γίνεται στο Athens Metropolitan, η διασύνδεση των χρηστών στο υπο κατασκευή αυτό δίκτυο ΠΩΣ θα γίνεται;

α. Με ευθύνση των πελατών να δημιουργήσουν ένα δίκτυο από slave routers.
β. Με υποδομή - κόμβους σε όλη την πόλη.
γ. Υπάρχει κάποια ιδέα για την κάλυψη του χώρου από τα hotspots;
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 02 Φεβ 2012, 16:23

Καλησπερα,

αρχικα να απαντησω σε εσενα crisal.
και εγω ετσι το σκεφτομουν,να μην ειναι συνενδεμενο με το internet.Αλλα να μπορει να μπει καποιος στην σελιδα του,η οποια μπορει να ειναι εντελως ξεχωριστη,για να βρει στοιχεια,πληροφοριες κτλπ.
επισης θα σε εχω στα υποψιν μου και με πρωτεραιοτητα μαλιστα,καθως σιγουρα θα χρειαστουμε τις τεχνικες γνωσεις πολλων ατομων.

Anesti,μεσω VPN το εχω σκεφτει να γινεται αυτο.ετσι θα υπαρχει και η καταλληλη πιστοποιηση,για τον αποκλεισμο των "περιεργων".

elrinio75,η συνδεση μπορει να γινεται σε πρωτο-δοκιμαστικο σταδιο με ασυρματα ΚΑΛΑ routers ,ανα Χ μετρα,ωστε να καλυπτεται μια περιοχη.για την επεκταση του,απλα θα μπαινουν ++ routers οπου χρειαζεται.αυτη δηλαδη ειναι η ιδεα μου για το συγκεκριμενο κομματι.αργοτερα,η εγκατασταση κομβων σε πολλα σημεια της περοχης(και της ευρυτερης αν υπαρχει ζητηση)ειναι κατι που μπορει να γινει,αρκει να βουμε ατομα,καθως πχ ο καθε κομβος θα πρεπει να ειναι σε σπιτια πειρατων.εαν συμφωνουν οι χρηστες-πειρατες,μπορουμε να το κανουμε ετσι.(με προσοχη παντα να μην συνδεουμε κομβους οπου ναναι).

εαν κανω καπου τεχνικα λαθη στις σκεψεις μου,διορθωστε με.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 02 Φεβ 2012, 17:39

Πραγματικα η ιδεα ειναι ολα τα λεφτα ασχετως αν τελικα γινει σημερα η σε 10 χρονια. :idea:
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 02 Φεβ 2012, 17:48

Θα κανουμε οτι προσπαθεια μπορει ο καθενας προκειμενου να μην αργησει δεκα χρονια οπως ειπες και εσυ φιλε!

Κατσε να δουμε γενικα τι αντιδρασεις και προτασεις&συμβουλες θα υπαρξουν τωρα τις πρωτες μερες και επειτα θα οργανωθουμε περισσοτερο,πρακτικα κιολας.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό baskin » 02 Φεβ 2012, 17:50

Ρε παιδιά παρακολουθώ το thread και νομίζω ότι πάτε να ξανα-ανακαλύψετε τον τροχό. Όπως ειπώθηκε, ελεύθερες ασύρματες κοινότητες (όπως το AWMN) υπάρχουν χρόνια τώρα και με συγκεκριμένη εμπειρία και τεχνογνωσία.

Γιατί αυτό που περιγράφετε πρέπει να ξαναγίνει από την αρχή και όχι σε συνεργασία με τις ασύρματες κοινότητες;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες