Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 01:26

SpecialK έγραψε:
koslibpro έγραψε:Οπότε σαν συμπέρασμα αν κατάλαβα καλά, έχεις στο μυαλό σου ένα δίκτυο το οποίο κάθε πελάτης θα είναι συνδεδεμένος είτε μέσω internet (VPNs) είτε μέσω φυσικής σύνδεσης (Wifi) και θα βρίσκει ή θα παρέχει κάποιες υπηρεσίες έπειτα από πιστοποίηση. Ένα μεγάλο VPN ας πούμε (σόρρυ αν υπάρχει κάποια ορολογία, δεν είμαι computer scientist).

Ερώτηση
α) Τα VPN (συνδέσεις μέσω internet) δεν θα ελέγχονται με βάση ACTA κλπ??
β)Οι ασύρματοι κόμβοι (backbones/AP) για το ασύρματο κομμάτι, έχουν ένα Χ κόστος + γνωσεις + συντήρηση και 1 euro που λέει ο λόγος δεν μας κάνει τίποτα, ποιος θα τα αναλάβει?

Υ.Γ Μην ξεχνάμε ότι για όλες τις δράσεις μας μέχρι τώρα λέμε: από χ μικρό ποσό να δώσει ο καθένας είμαστε ΟΚ, στο τέλος θα μας αντιστοιχεί καμια χιλιαρού το μήνα :lol:

α)τα VPN θα τα εχουμε ρυθμισει και κρυπτογραφισει καταλληλα,ωστε να ειναι σε private μορφη η οποια κινηση μεσα στο δικτιο
β)μπορουμε αρχικα να συμβιβαστουμε και να δραστηριοποιηθουμε με τα υπαρχοντα AP και routers που εχει ο καθενας.Απο σπιτι σε σπιτι ->μεσω Internet στον κεντρικο server του δικτιου.

οσο για τον σερβερ,εχω εγω διαθεσιμο.

επισης,εμεις ως UltraHost24 αποκλειουμε τελικα την καταβολη μηναιας συνδρομης.Ολες οι υπηρεσιες θα ειναι δωρεαν,και οποιος θελει να μας βοηθησει οικονομικα θα μπορει να το κανει μεσω του Donation Button,καταβαλλοντας οτι ποσο επιθυμει,στην σελιδα του project(http://ultrahost24.info/?q=k-net).

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό anestis » 03 Φεβ 2012, 01:56

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Προσπαθώ να καταλάβω. ΔΕΝ κατάλαβα.

Κατάλαβα ότι ο koslibpro κατάλαβε πως η "αντιπράθεση" γίνεται για να τεστάρει και να ενισχύσει την ιδέα, όχι για να την "χτυπήσει".

Κατάλαβα ότι θα αφήσουμε πολλά PC ανοιχτά σε όλη την Ελλάδα, θα βαλουμε vpns και θα κάνουμε "ότι θέλουμε". Κάποιοι θα βάλουν και Wifi.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ
Θα είμαστε 100% νόμιμοι με τους σημερινούς νόμους?
Αν το κράτος φυτέψει έναν ανάμεσά μας (έναν νέο που θα το παίξει υδραυλικός, αλλά θα είναι αστυνομικός) και έχει πλήρη πρόσβαση στις Yπηρεσίες μας, θα βρει κάτι για να μας κάνει αγωγές ή όχι;

ΥΓ Το δίκτυο που παρουσιάζεις στο λινκ είναι όντως τέτοιο που βγάζεις την πρίζα από τον server ή το hotspot και κλείνει.
Επίσης είναι αυτό που ο server ΚΑΤΑΣΧΕΤΑΙ για να ψαχτεί επειδή έχεις Private File Transferings & Online Storage με copyrighted υλικό.

ΥΓ2 Κρατάω έναν προβληματισμό πάντως: Σ'έναν κόσμο όπου ισχύει η ACTA/SOPA κλπ τι software/δομές πρέπει να αναπτύξουμε;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 02:03

Το θεμα ειναι να δουμε πως θα αξιοποιησουμε αυτη την ιδεα και οχι να την χτυπισουμε.
Νομιμοι να ειμαστε καθως θα ειναι απλα ενα μεγαλο (τεραστιο) lan ουσιαστικα.
επισης,το πως θα αντιμετωπισουμε καποιον επιτηδειο,ακομα πρεπει να πεσουν προτασεις πολλες για αυτο καθως απαιτει ιδιαιτερη προσοχη..προσωπικα ακομη δεν εχω καταληξει καπου σχετικα με αυτο.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό crisal » 03 Φεβ 2012, 02:17

Πολλα μηνυματα με πολλες πληροφοριες μαζεμενες..

Γενικα συμφωνω με τα περισσοτερα και θεωρω οτι ειμαστε στον σωστο δρομο

Η σκεψη μου για το θεμα...ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ...(ξαναλεω εντελως απλουστευμενη μην με παρετε με τις πετρες...τεχνικα ξερουμε ολοι πως γινετε και τι ειναι εφικτο)

Εχω εναν Server...Του βαζω επανω οτι καλουδια μπορω FTP Server, Mail Server, DNS, WEB SERVER και οτι αλλο θελω...
Βγαζω απο το παραθυρο μου ενα acces point.
Ο γειτονας μου εχει ενα Pc που το δουλευει 24/7 βγαζει και αυτος ενα Acces point απο το παρθυρο..Συνδεομαστε μεταξυ μας...τριτος γειτονας τεταρτος κλπ κλπ κλπ.
Ετσι φτιαξαμε ενα απλο τοπικο δικτυο ΚΛΕΙΣΤΟ που εχουμε τα δικα μας mail τις δικες μας σελιδες το δικο μας "facebook" το δικο μας downbload και γενικα υπηρεσιες ΜΟΝΟ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ που δεν βγαινουν στο ιντερνετ.

Τωρα φτασαμε στα χωραφια...δεν εχει απο εκει και περα αλλον γειτονα. Βαζω λοιπον εγω εναν Server (Proxy ας πουμε) κρυπτογραφω ολα τα δεδομενα και μεσω Ιντερνετ περναω τα κρυπτογραφημενα μου αυτα δεδομενα σε εναν Server στην απεναντι περιοχη. Εκει κανω αποκρυπτογραφηση και μπαινω παλι στο τοπικο μου δικτυο..(εδω βεβαια εχουμε προβλημα και πρεπει να το σκεφτουμε καλυτερα επειδη συμφωνα με τις...νεες νομοθεσιες η κρυπτογραφηση σε καθιστα υποπτο για...τρομοκρατικες πραξεις....)

Καπως ετσι δουλευει αυτη η ιδεα..Φυσικα μπορουμενα χρησιμοποιησουμε οποιοδηποτε δικτυο υπαρχει αλλα ετσι εχουμε τον κινδυνο να εχουμε "ιντερνετικη εισβολη"

Μηχανηματα και access points και υπηρεσιες?

Λοιπον
Υπηρεσιες : Ειμαστε πολοι τεχνικοι εδω...Πιστευω οτι μπορουμε να στησουμε οτιδηποτε οπουδηποτε...
Μηχανηματα: Οσοι εχουν Pc / server και θελουν μπορουν να το διαθεσουν για να "τρεχουν" καποιες υπηρεσιες επανω απο εκει (ετσι εκανε το SETI το
οποίο για οσους δεν γνωριζουν επι χρονια μαζευει σηματα απο μακρινους γαλαξιες και αστερια και επειδη δεν υπαρχουν μηχανηματα με
τοσο δυνατη υπολογιστικη ισχυ δινει την δυνατοτητα στον καθενα μας να "ελεγχει" μερος των σηματων οσο το Pc του ειναι ανοιχτο. Ετσι ομως
κατορθωσε να δημιουργησει ενα πελωριο δικτυο δεκαδων χιλιαδων υπολογιστων που η συνολικη υπολογιστικη τους ισχυ ηταν ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ
μεγαλυτερη απο οποιοδηποτε Super computer κυκλοφορουσε)
Access points: Οι περισσοτεροι απο εμας μπορουμε να αγορασουμε ενα access point και να "το βγαλουμε εξω απο το παραθυρο" κοστιζει απο ελαχιστα ως πολλα αναλογα τι θα παρουμε....


Τα τεχνικα θεματα θα λυθουν. Ας βαλουμε τις βασεις και ας κανουμε την σωστη σχεδιαση και μπορει να ξεκινησει να υλοποιειται. Δεν θα γινει σε εναν μηνα μπορει να παρει χρονια αλλα ειναι κατι που αξιζει να προσπαθησουμε.

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 02:25

Crisal ετσι ακριβως οπως τα ειπες ειναι,σε απλουστευμενη μορφη.

Τα οποια τεχνικα προβληματα προκυψουν θα αντιμετωπιστουν,δεν νομιζω πως τιθεται θεμα.

Ας περιμενουμε λιγες μερες ακομη,μηπως καποιος εχει καποια καλη ιδεα η προταση και επειτα οργανωνομαστε περισσοτερο.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 03 Φεβ 2012, 16:07

Συμφωνω με τα σχόλια του Ανέστη περι περιεχομένου και κινδυνων

Απο εκεί και θα πρέπει να δουμε καποια πραγματα πιο συγκεκριμενα:
Τι εννοουμε ελευθερια στο δικτυο;
Σε ποιους θα επευθυνετε (όλους; Μελη;);
Ποιος αναλαμβανει την ευθυνη για το παριεχομενο (κεντρικα συστηματα σημαινει κεντρικη διαχειριση που επισης σημαινει συγκεκριμενη ευθυνη);
Χρειαζόμαστε το internet και αν ναι για πιο λογο (μονο σαν μεσο διασυνδεσης ή και προσβαση μεσω αυτου);
Θελουμε τελικα να κανουμε πραγματα για όλους τους πολιτες ή απλα μας ενδιαφερει η παρέα μας;

Και ενα τελευταιο γιατι προσωπικα μαρεσει να μιλαω με δεδομενα και αποφευγω τα "ευχολογια". Φιλε koslibpro, εχεις την απαραιτητη γνωση ή τουλαχιστον γνωριζεις τις δυσκολιεσ ενος τετοιου δικτυου απο τεχνικης άποψης; Γνωριζεις αρκετα απο δυναμικα προτοκολλα δρομολογησης ασυρματες συνδεσεισ μεγαλων αποστασεων (εκτος σπιτιου εννοω) και τα οποια προβληματα συνυπαρχουν;
Γιατι για να μην λεμε λογια του αερα, το ενδεχομενο να βγαλεις AP/router του εμποριου στο παραθυρο, μπαλκονι, βεραντα και να περιμενεις να κανεις δικτυο ειναι σαν να εισαι σταματημενος στο φαναρι,να απλωνεις το χερι απο το παραθυρο και περιμενεις ο πακιστανουλης να σου αφησει 50αευρο.

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 16:50

αρχικα,ειχα στο μιαλο μου την εννοια "ελευθερια" ως ενα συστημα μεσω του οποιου θα μπορει να διακινειται ελευθερα υλικο,ειτε αυτο ειναι επιστημονικες/διδακτικες σημειωσεις,ειτε ειναι ψυχαγωγικο περιεχομενο,ειτε ειναι οτιδηποτε.προφανως αυτο θα επιτευχθει με την ΜΗ συνδεση του δικτιου αυτου στο internet και με την χρηση κρυπτογραφησης(η αλλων μεθοδων αν καποιος εχει να προτινει κατι).
επισης,απευθυνεται σε μελη αυτου του δικτιου.Μελη ομως με την εννοια οτι για να εχει καποιος προσβαση σε αυτο,θα πρεπει να μπει στο Portal του δικτιου (ή να επικοινωνησει με την διευθυνση του δικτιου-με τα ατομα που τσεκαρουν τα μειλ του συστηματος γενικα για να μην κολαμε τωρα εκει)και να φτιαξει/ζητησει εναν λογαριασμο.ΔΕΝ θα υπαρχει οπως ειπαμε(αν συμφωνουν ολοι φυσικα)συνδρομη.Αρα ουσιαστικα απευθυνεται σε ολους,με την απλη υποχρεωση να ειναι εγγεγραμμενοι χρηστες.(εδω ειναι που πρεπει να εφαρμοσουμε καποιο συστημα ελεγχου για να μην μπαινουν και περιεργοι μεσα).
το κεντρικο συστημα,ο σερβερ που θα εξυπηρετει δηλαδη ολες τις υπηρεσιες που θα τρεχουν απο εκει,μπορει να ειναι ενας σερβερ στο σπιτι μου ή στο σπιτι σου|(λεμε τωρα βρε παιδι μου).Σε συναρτηση με αυτο,οπως ειπε ενας φιλος παραπανω,ΔΕΝ χρειαζεται να ειναι συνενδεμενο στο internet αυτο το δικτιο.Ετσι ωστε να εξασφαλισουμε οτι δεν θα υπαρχει παραβιαση απο εξωτερικους κτλπ.

Σε πρωτη φαση κατευθυνεται για την παρεα μας.ετσι ωστε να μοιρασουμε τις δουλειες,να στησουμε ενα πρωτο-μικρο κομματι του δικτιου και να εχουμε κανει τις δοκιμες μας κτλπ.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρχει οταν κρινουμε πως ειμαστε ετοιμοι,και προσβαση απο αλλους,οπως εγραψα και λιγο πιο πανω.

SpecialK εχω αρκετες γνωσεις παν σε οσα ειπες.Και συνεχως τις εμπλουτιζω,μιας και το εχω μελετησει αρκετα το θεμα αυτο και το εχω σκεφτει.Ποτε δεν ειπα οτι δεν θα χρειαστω βοηθεια,ισα ισα.Μαλιστα θεωρω σχεδον σιγουρη την αναγκη για βοηθεια απο την τεχνικη ομαδα του χρηστη crisal,οπως ειπε στην αρχη του thread.
Φυσικα και δεν γινεται με ενα απλο εμπορικο AP να στησεις δικτιο.Μπορουμε ομως να βαλουμε σε 5-10 σημεια ΚΑΛΑ AP,οποιος εχει.εστω και λιγοτερα.Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ολα τα πλεονεκτηματα του VPN και της κρυπτογραφησης.

Με την βοηθεια ολων θα επιτευχθει κατι τετοιο,ουτε με 1 ουτε με 5 ατομα δεν γινεται να στηθει ενα δικτιο σαν και αυτο.

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 22:13

anestis έγραψε:
ΥΓ Το δίκτυο που παρουσιάζεις στο λινκ είναι όντως τέτοιο που βγάζεις την πρίζα από τον server ή το hotspot και κλείνει.
Επίσης είναι αυτό που ο server ΚΑΤΑΣΧΕΤΑΙ για να ψαχτεί επειδή έχεις Private File Transferings & Online Storage με copyrighted υλικό.

ΥΓ2 Κρατάω έναν προβληματισμό πάντως: Σ'έναν κόσμο όπου ισχύει η ACTA/SOPA κλπ τι software/δομές πρέπει να αναπτύξουμε;

α)Σε αυτο πρεπει να βρουμε μια λυση,ας προτινουν κατι αυτοι που ξερουν καλυτερα,εγω απο νομικα δεν γνωριζω τοσο εξειδικευμενα(κατασχεσεις κτλπ...).Θα βρουμε λυση,δεν μπορει!εστω εμμεση!
β)το software που πρεπει να αναπτυξουμε πρεπει ΣΙΓΟΥΡΑ να στηριζεται σε open-source.Αλλιως χανουμε σταδιακα το νοημα.Επομενως,η κρυπτογραφηση και η κωδικοποιηση ειναι αυτο που μας απασχολει κυριως αυτη την στιγμη,και επειτα ερχεται η δημιουργια και το στησιμο ενος πραγματικα καλου και αξιοπιστου VPN,με οτι προστασια χρειαζεται..

υγ:η απαντηση αυτη παει και σε εσενα SpecialK,ομως δεν εβρισα το Multi-quote.

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 04 Φεβ 2012, 01:11

Αγαπητέ μου koslibpro,
χαίρομαι που ήρθες στην διαδικτυακή παρέα μας. Όπως βλέπεις, οι κατ΄ ιδίαν συζητήσεις μας μάλλον ενδιαφέρουν πολλούς.
Συνεχίστε, και όσο υπάρχουν τέτοια νέα παιδιά δεν με φοβίζει τίποτα.
Κώστα θα μου επιτρέψεις να μην εμπλακώ στη συζήτηση αυτή τώρα δημόσια, εξάλλου βλέπω και διαβάζω αρκετά και δεν χρειάζεται δική μου παρέμβαση. Επί του παρόντος θα ασχοληθώ με το θέμα παιδεία, που ξέρεις πολύ καλά ότι με καίει.
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ, ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό adrian » 04 Φεβ 2012, 01:17

και η ερωτηση του ενος εκατομμυριου:

πως πειθεις τον απειρο/μεσο χρηστη να γυρισει σε αυτο το δικτυο, παρατωντας facebook, youtube, online gaming κλπ?

εκτος αν μιλαμε οτι κρατα την συνδεση του στο ιντερνετ, και εχει και το network παραλληλα. Τοτε, πως τον πειθεις να εχει και τα δυο, ενω φαινομενικα το απλο internet αρκει..
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες