Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 04 Φεβ 2012, 01:27

η απαντηση ειναι απλη.
Οτι και αν γινει,ειτε αποφασισουμε δηλαδη οι χρηστες να κρατουν την συνδεση τους ειτε οχι..
Οταν ο μεσος και ο καθε μεσος ή απειρος χρηστης θελει για τον Χ λογο να στειλει μια εργασια ή ενα βιογραφικο καπου και ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει για αυτο(η στην καλυτερη να του το "ελεγξουν" αλλοι πρωτα),τοτε θα αναγκαστει εκ των πραγματων να ασχοληθει με κατι εναλλακτικο.οπως αυτο το δικτιο.

Δηλαδη,ετσι οπως λεμε να λειτουργησει,δεν χρειαζεται διαφημηση με την εννοια της προωθησης,ουτε και θα ειναι περιοριστικο/αναγκαστικο για κανεναν.

Ειναι επισης καιρος να ξεφυγουμε λιγο απο το facebook και το "καψιμο".Γινομαστε αποχαυνωμενος λαος ετσι,ας το σταματησουμε αυτο λοιπον!

υγ:mike1966 η παιδεια που παλευετε εσεις να πετυχετε και καθε δικη μας προσπαθεια μπορουν να αποφερουν θετικα αποτελεσματα,οργανωμενα και συντονισμενα.Καιρος ηταν να γινει αυτη η αλλαγη που επιχειρουμε τωρα!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Φεβ 2012, 01:56

Θα το ξαναπώ κι ας καταντήσω γραφικός. Δεν χρειάζεται να φτιάξουμε κάτι. Το δίκτυο υπάρχει και είναι οι ασύρματες κοινότητες ανά την Ελλάδα.
Εκεί συνδεθείτε και εκεί ασχοληθείτε να δημιουργήσετε, το έχετε πάρει λάθος. Η συζήτηση αυτή έχει ξαναγίνει 10 χρόνια πριν όταν ξεκινούσαν κάποιοι τα πρώτα εναλλακτικά ασύρματα δίκτυα (χωρίς ιδιοκτήτη ή διαχειριστή, ελεύθερα και ανεξάρτητα).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 04 Φεβ 2012, 02:33

baskin έγραψε:Θα το ξαναπώ κι ας καταντήσω γραφικός. Δεν χρειάζεται να φτιάξουμε κάτι. Το δίκτυο υπάρχει και είναι οι ασύρματες κοινότητες ανά την Ελλάδα.
Εκεί συνδεθείτε και εκεί ασχοληθείτε να δημιουργήσετε, το έχετε πάρει λάθος. Η συζήτηση αυτή έχει ξαναγίνει 10 χρόνια πριν όταν ξεκινούσαν κάποιοι τα πρώτα εναλλακτικά ασύρματα δίκτυα (χωρίς ιδιοκτήτη ή διαχειριστή, ελεύθερα και ανεξάρτητα).

με λίγα λόγια... +++

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Φεβ 2012, 12:33

Να συμφωνήσω με τον Στράτο, στο να μην ανακαλύψουμε τον τροχό πάλι! :)


baskin έγραψε:Θα το ξαναπώ κι ας καταντήσω γραφικός. Δεν χρειάζεται να φτιάξουμε κάτι. Το δίκτυο υπάρχει και είναι οι ασύρματες κοινότητες ανά την Ελλάδα.
Εκεί συνδεθείτε και εκεί ασχοληθείτε να δημιουργήσετε, το έχετε πάρει λάθος. Η συζήτηση αυτή έχει ξαναγίνει 10 χρόνια πριν όταν ξεκινούσαν κάποιοι τα πρώτα εναλλακτικά ασύρματα δίκτυα (χωρίς ιδιοκτήτη ή διαχειριστή, ελεύθερα και ανεξάρτητα).
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 04 Φεβ 2012, 12:49

anestis έγραψε:Να συμφωνήσω με τον Στράτο, στο να μην ανακαλύψουμε τον τροχό πάλι! :)


baskin έγραψε:Θα το ξαναπώ κι ας καταντήσω γραφικός. Δεν χρειάζεται να φτιάξουμε κάτι. Το δίκτυο υπάρχει και είναι οι ασύρματες κοινότητες ανά την Ελλάδα.
Εκεί συνδεθείτε και εκεί ασχοληθείτε να δημιουργήσετε, το έχετε πάρει λάθος. Η συζήτηση αυτή έχει ξαναγίνει 10 χρόνια πριν όταν ξεκινούσαν κάποιοι τα πρώτα εναλλακτικά ασύρματα δίκτυα (χωρίς ιδιοκτήτη ή διαχειριστή, ελεύθερα και ανεξάρτητα).

Δεν τιθεται καν τετοιο ζητημα.το ολο θεμα που πρεπει να επικεντωθουμε ειναι οτι ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΤΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,γιατι θα συμπληρωνει και θα παρεχει αυτα που δεν προσφερουν τα ηδη υπαρχοντα!
Και οκ πασο ας μην τον ξαναανακαλυψουμε τον τροχο οπως λετε φιλοι μου.ομως επισημαινω πως δεν εχουν ολη προσβαση στις ασυρματες κοινοτητες!
ε η δικη μας δουλεια λοιπον θα ειναι η δημιουργια δικτιου σε οσες περιοχες δεν εχουν,και επειτα θα ενωθουμε/συνδεθουμε με τις περιοχες που ηδη εχουν.στο δικο μας δικτιο θα υπαρχουν και καποιες παραπανω υπηρεσιες,θα λειτουργει με εναν πιο πρωτοτυπο τροπο απο τις υπολοιπες(χωρις κεραιες

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Φεβ 2012, 13:59

Μα σε τι έγκειται η διαφορετικότητα που τόσο λες; Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Επίσης όπως σου είπα, για να φτιαχτεί μία wireless community, χρειάζονται ενδιαφερόμενοι και εκεί που δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή δίκτυα δεν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. Τι θα σε κάνει εσένα να πιστεύεις ότι θα υπάρξουν.

Εν τέλει, γιατί λέμε όλο τα ίδια και τα ίδια. Προσωπικά δεν θέλω, ούτε πιστεύω ότι χρειαζόμαστε ένα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ δίκτυο. Το μοντέλο των ελεύθερων ασύρματων κοινοτήτων είναι στα ίδια πλαίσια με τις αρχές μας και αυτό πρέπει να στηρίξουμε.

Αντί να αναλύεις εδώ το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ σου δίκτυο. Ξεκίνα να στήνεις τον κόμβο σου και την ασύρματη κοινότητα της περιοχής σου.

Συγχώρεισε μου τον ύφος μου, αλλά σε αυτήν την συζήτηση γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια, εμπειρίες δεκαετίας από ανθρώπους που έχουν εμπλακεί και προσφέρουν στις ασύρματες κοινότητες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 04 Φεβ 2012, 17:23

baskin έγραψε:Μα σε τι έγκειται η διαφορετικότητα που τόσο λες; Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Επίσης όπως σου είπα, για να φτιαχτεί μία wireless community, χρειάζονται ενδιαφερόμενοι και εκεί που δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή δίκτυα δεν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. Τι θα σε κάνει εσένα να πιστεύεις ότι θα υπάρξουν.

Εν τέλει, γιατί λέμε όλο τα ίδια και τα ίδια. Προσωπικά δεν θέλω, ούτε πιστεύω ότι χρειαζόμαστε ένα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ δίκτυο. Το μοντέλο των ελεύθερων ασύρματων κοινοτήτων είναι στα ίδια πλαίσια με τις αρχές μας και αυτό πρέπει να στηρίξουμε.

Αντί να αναλύεις εδώ το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ σου δίκτυο. Ξεκίνα να στήνεις τον κόμβο σου και την ασύρματη κοινότητα της περιοχής σου.

Συγχώρεισε μου τον ύφος μου, αλλά σε αυτήν την συζήτηση γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια, εμπειρίες δεκαετίας από ανθρώπους που έχουν εμπλακεί και προσφέρουν στις ασύρματες κοινότητες.

Λοιπον ενα ενα ας τα παρουμε:
α)Η διαφορετικοτητα εγκειται στα εξης:ο κοσμος πια δεν εχει χρηματα για πεταμα ουτε και χρηματα για να ικανοποιησει καθε αναγκη του.συνεπως δεν μπορουμε να ζηταμε ουτε απο τον καθε Πειρατη ουτε απο κανεναν να αγορασει κεραιες για συζευξη ή αλλα προηγμενα συστηματα(πχ κομβους,που δεν μπορει να εχει και η κουτση μαρια).Ετσι,εμεις θα εχουμε ενα δικτιο σε καθε περιοχη με τις υπηρεσιες που εχουμε πει.ΟΜΩΣ για να συνδεθει η μια περιοχη με την αλλη,ενω το δικτιο μας θα ειναι εκτος Internet γενικα,θα αξιοποιουμε τις γραμμες του Internet ωστε με VPN και καταλληλη κρυπτογραφηση&κωδικοποιηση να "στελνουμε" το δικτιο μας εκει που θελουμε.(κοστος που τινει στο 0 με λιγα λογια)

β)οσον αφορα το τι με κανει να πιστευω οτι θα υπαρχουν ενδιαφερομενοι για το συγκεκριμενο δικτιο εκει που λεμε να το στησουμε:θα υπαρχουν.και αν δεν υπαρχουν εξαρχης,θα το μαθουν συντομα το δικτιο μας και θα θελησουν να ερθουν.γιατι(ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας) πχ ο mike1966 ειναι καθηγητης.ανταλλασει σημειωσεις με καθηγητες απολον τον κοσμο.με τα καινουρια νομοσχεδια ΔΕΝ θα μπορει να το κανει αυτο χωρις να πληρωνει!αρα ακομη και να μην ξερει εξαρχης το δικτιο αυτο,θα ενδιαφερθει καποια στιγμη να το χρησιμοποιησει,νομιζω ειναι απ'ολλους αντιληπτοι οι λογοι για τους οποιους θα γινοταν αυτο.Το ιδιο θα σνεβαινε και με καποιον που θελει να κατεβασει πχ καποια τραγουδια.Που να πληρωσει για τραγουδια τωρα,δουλευομαστε?απο την στιγμη που το εχει αλλος μεσα στο δικτιο αυτο,με ενα απλο request θα μπορει να το εχει γρηγορα,ευκολα,δωρεαν και μακρια απο τα "ματια" τριτων!

γ)κομβο στο σπιτι μου αυτη την περιοδο δυστυχως δεν μπορω να στησω για τον συγκεκριμενο σκοπο.λογω ελειψης χρονου απο την μια και δευτερον επειδη σε 4 μηνες δεν ξερω αν θα ειμαι ακομα σε αυτη την πολη ή οχι(ελπιζω πως οχι δηλαδη).ΕΠΙΜΕΝΩ πως δεν γραφω στα παλια μου τα παπουτσια ουτε τους πιο εμπειρους ουτε κανεναν.Ισα-ισα στο project αυτο αναφερω πως θα στησουμε αυτο το δικτιο ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ AWMN και καθε AWMN!Δεν νομιζω πως ειναι κατι το περιττο αυτο το δικτιο εκει λοιπον.Γιατι σε πολλες περιοχες ανθρωποι δεν εχουν τις γνωσεις ουτε την βοηθεια απο κανεναν για να πετυχουν αυτο που θελουν.

Η δημιουργια ενος δικτιου πρωτοτυπου σε καθε τετοια περιοχη (πχ Κερατεα που ανεφερα αρχικα - δεν ειπα ρε παιδια να παμε να το στησουμε στην μεση της Αθηνας,λογικα πιστευω μιλαω) και η συνδεση του με τα ηδη υπαρχοντα μητροπολιτικα δικτια,θα υλοποιησουν ενα ασφαλες πλεγμα συνδρομητων που θα μπορει να υπαρχει ελευθερια διαδοσης γνωσεων & αποψεων & οτιδηποτε το ACTA μας περιοριζει!


ΔΕΝ απορριποτω τις υπαρχουσες εγκαταστασεις και προσπαθειες,επεκταση τους προσπαθω να πετυχω!Για ισοτητα και ελευθερια!ΔΕΝ παω να φτιαξω "ενα δικτιο καλυτερο απο την ταδε ασυρματη κοινοτητα",αλλα να ενωσω αυτους που εχουν προσβαση σε αυτην με αυτους που δεν εχουν,αξιποιωντας εναν πρωτοτυπο τροπο!

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 04 Φεβ 2012, 17:49

Ρε συ koslibpro εγώ από αυτά που διαβάζω τελικά το μόνο που καταλαβαίνω είναι:
Να πάμε να στήσουμε κάποιους κόμβους σε όσους δεν είναι στο AWMN και κάθε AWMN (σαν PirateParty) γιατί δεν έχουν λεφτά ή δεν έχουν κοντά τους δίκτυο.
Έτσι θα ενώσουμε όποιους δεν έχουν δίκτυο κοντά τους ή δεν έχουν λεφτά, με τα υπόλοιπα δίκτυα.

Δεν είναι κακό αυτό αλλά αν οι άνθρωποι που θελήσουν να έχουν κόμβο δεν ξέρουν 5-10 πράγματα για την συντήρησή τους...συντομα θα έχουν προβλήματα. Καλώς ή κακώς αυτό έχει δείξει η ιστορία. Αν μπορούμε ΚΑΙ να τα βάλουμε ΚΑΙ να τα συντηρούμε, why not...είναι μια καλή ιδέα (στα όρια της φιλανθρωπίας :) )

Όμως, δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ πρωτότυπο στο νέο δίκτυο που προσπαθείς να παρουσιάσεις και δεν μπορώ να καταλάβω οποιαδήποτε πρωτοτυπία, μόνο κάποιες εφαρμογές που ίσως να μην υπάρχουν στα υπάρχοντα δίκτυα. Δεν σου είπα ότι θέλεις να "κοντράρεις" τα υπάρχοντα δίκτυα, απλά αυτό που θέλεις να παρουσιάσεις σαν διαφορετικό/νέο/πρωτότυπο στα μάτια μου ακούγεται σαν "ανακάλυψη του τροχού" και πραγματικά χωρίς λόγο.

Μάλλον πρέπει να γίνει μια ηλ. συζήτηση σε κανένα mumble γιαυτο γιατι γράψε γράψε δεν θα βγάλουμε άκρη.

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 04 Φεβ 2012, 18:11

Το να βρεις καποιους νεους ανθρωπους που εχουν γενικα ενα υποβαθρο(οχι φεισμπουκ κτλπ,μην παρεξηγηθω)και να τους μαθεις δυο πραγματα παραπανω για κατι που τους ενδιαφερει(αν δεν υπαρχουν διαθεσιμοι πειρατες στην περιοχη)δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο προβλημα.

Οσον αφορα την πρωτοτυπια που αναφερω,εχεις δικιο καθως το εξεφρασα καπως περιεργα.αυτο που θελω να πω ειναι οτι θα χρησιμοποιουμε vpn για τις ζευξεις αντι για κεραιες και χρησιμοποιωντας encryption θα επικοινωνει με το δικτιο καθε περιοχη,αντι παλι για κεραιες.
συν φυσικα τις υπολοιπες επιπλεον υπηρεσιες που ειναι απλα μια επεκταση στα ηδη υπαρχοντα.

Yansan
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 02:11

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό Yansan » 04 Φεβ 2012, 18:43

Αν κατάλαβα καλά το δίκτυο θα στηθεί λόγω με το τι συμβαίνει με το ACTA, θέλω να διαφωνίσω. Γιατί αν περάρει οποιοδήποτε ACTA (που δεν υπάρχει περίπτωση),
και δίκτυο με τον γείτονα να στήσεις θα βρούνε τρόπο να το θεωρήσουνε παράνομο.

Γενικά με την ιδέα όμως είμαι θετικός και την βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.
Τώρα αν θα ήταν καλό ή όχι να συνδεθεί με το AWMN δυστυχώς δεν έχω άποψη λόγω ... ασχετοσύνης.

Επίσης θα είναι πολύ καλό να ασχοληθούνε και νέοι που δεν είναι γνώστες του θέματος (π.χ. εγώ), ώστε να μάθουνε.
Ναι μπορείς να βρεις τα πάντα στο internet αλλά αλλιως να κάνεις κάτι σαν ομάδα και αλλιώς να το ψάχνεις το μόνος σου.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες