Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό plessas » 04 Απρ 2012, 09:37

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ο οποιοσδήποτε να βγαίνει σε ΜΜΕ και να λέει αυτό που πιστεύει. Όλα τα μέλη είναι το ίδιο. Αν θέλουμε όμως κάποιον (ή περισσότερους από έναν) συγκεκριμένα να μας εκπροσωπεί συνεχώς στα ΜΜΕ (είτε τοπικά, είτε πανελλαδικά) καλό θα ήταν να το επικυρώσουμε με ψηφοφορία.Αν όχι και όποιος είναι διαθέσιμος την κάθε φορά για επικοινωνία με ΜΜΕ θα μιλάει, μένει ως έχει το πράγμα. Εννοείται πως με τον Θανάση δεν έχω κανένα πρόβλημα! Απλά να βρούμε μια διαδικασία σωστή να συμβαδίζει με τις αρχές μας.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 12:51

Το ζήτημα δεν είναι τυπικό, το τυπικό κλείνει σε 1-2 μέρες αν χρειάζεται.

Στο ουσιαστικό ζήτημα:
1. Έχει κάποιος αντίρρηση? Να την πει.
2. Υπάρχει κι άλλος στην Αθήνα, να βοηθήσει στην Επικοινωνία; Να το πει.
Γιατί κάποιοι πρέπει να είναι στην Αθήνα, πως να το κάνουμε...

Εγώ, από εδώ που είμαι, κάνω αυτό που μπορώ,
ενημερώνοντας ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για την άποψή μου
ΠΩΣ μπορούμε να ακουγόμαστε ακόμη καλύτερα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 04 Απρ 2012, 13:30

Εγώ δεν έχω κάποια αντίρρηση ως προς τον Θανάση. Κάνει εξαιρετική δουλειά, εξάλλου.
Μία μόνο επισήμανση. Άκουσα τώρα στην συνέντευξη πως έχουμε ως αρχή τον διαχωρισμό Εκκλησίας - Κράτους. Όπως επίσης και την φορολόγηση της Εκκλησίας. Προσωπικά, συμφωνώ πλήρως! Μακάρι να μπορούσε να γίνει αύριο κιόλας, και ο διαχωρισμός και η φορολόγηση.
Όμως, δεν έχουμε κάνει ψηφοφορία για κανένα από τα δύο θέματα, και νομίζω πως πρέπει, τουλάχιστον για το πρώτο και απλό: Διαχωρισμός Εκκλησίας -- Κράτους. Ναι ή Όχι; Πρέπει να γίνει τώρα. Θα μας ξαναρωτήσουν.

vagenasd
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:48
Τοποθεσία: Athens Greece

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό vagenasd » 04 Απρ 2012, 19:55

Εγώ δεν έχω κάποια αντίρρηση ως προς τον Θανάση +1000000000000000000000

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 04 Απρ 2012, 20:09

LouisaT έγραψε:Εγώ δεν έχω κάποια αντίρρηση ως προς τον Θανάση. Κάνει εξαιρετική δουλειά, εξάλλου.
Μία μόνο επισήμανση. Άκουσα τώρα στην συνέντευξη πως έχουμε ως αρχή τον διαχωρισμό Εκκλησίας - Κράτους. Όπως επίσης και την φορολόγηση της Εκκλησίας. Προσωπικά, συμφωνώ πλήρως! Μακάρι να μπορούσε να γίνει αύριο κιόλας, και ο διαχωρισμός και η φορολόγηση.
Όμως, δεν έχουμε κάνει ψηφοφορία για κανένα από τα δύο θέματα, και νομίζω πως πρέπει, τουλάχιστον για το πρώτο και απλό: Διαχωρισμός Εκκλησίας -- Κράτους. Ναι ή Όχι; Πρέπει να γίνει τώρα. Θα μας ξαναρωτήσουν.


Για όποιον ενδιαφέρεται, η συζήτηση συνεχίζεται εδώ:
viewtopic.php?f=105&t=932&p=11027#p11027

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 04 Απρ 2012, 20:45

Η μόνη ένσταση που έχω είναι πως όποιος και να είναι ο εκπρόσωπος αν είναι Αθηναίος (αν θέλουμε να είναι μόνο ένας) ας έρχεται στις συναντήσεις που κάνουμε στην Αθήνα να γνωριστούμε τουλάχιστον και να συζητήσουμε. Σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμη και η έδρα, και ήδη αύριο θα κάνουμε εκεί τη συνέντευξη στον Αλφα.

EDIT: Και κάτι άλλο. Αν είναι να υπάρχει μια διαδικασία ως προς την επικοινωνία ας είναι κοινή και όχι μερικά θέματα να περνάνε από ψηφοφορία και άλλα με απευθείας ανάθεση.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 21:15

Η διαδικασία είναι: ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ.
Μπορούμε να έχουμε περισσότερους στην Επικοινωνία στην Αθήνα
(και τουλάχιστον άλλους 10 στις επιμέρους Περιφέρειες)
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ.

Αν είναι έτσι τα πράγματα πρέπει να πούμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Θανάση
και να βοηθήσουμε να τα καταφέρνει...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

vrdjop9j
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 22:04

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό vrdjop9j » 04 Απρ 2012, 21:25

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που κάνατε να απαντήσετε στον προβληματισμό μου.
Θέλω να διευκρινήσω ότι δεν έχω πρόβλημα με κανέναν εκ των προτέρων όποια θέση και αν οικοιοποιείται μέσα στο ΚΠΕ αυτόβουλα ή όχι. Αυτό που δεν θα μου άρεσε να γίνεται είναι οι χωρίς προγραμματισμό ενέργειες που γίνονται μέσω κάποιας προσωπικής γνωριμίας στα ΜΜΕ ή αλλού ή ακόμα η "ομαδοποίηση" μελών σε μικρές παρέες, ενώ υποτίθεται ότι ευαγγελιζόμαστε την ψηφιακή, άμεση δημοκρατία. Δεν με καλύπτει κάποια απόφαση για εκπροσώπηση ή άλλο θέμα που πάρθηκε μέσω mumble ας πούμε (τυχαία αναφορά) και στην οποία συμετείχαν καμιά δεκαριά χρήστες ενώ τα επίσημα μέλη του κόμματος είναι πολαπλάσια. Επίσης, ενώ δεν έχει εξαγγελθεί επικείμενη συνέντευξη, παρουσιάζεται ξαφνικά ένα link που ανεξάρτητα αν κάνει καλό ή οχι στην δημοσιοποίηση των θέσεων του ΚΠΕ, δεν έχει αποφασιστεί από το Σώμα για να γίνει.
Αν εμείς οι ίδιοι δεν συμμετέχουμε στις αποφάσεις που μας αφορούν, πώς θα πούμε στους υπόλοιπους πολίτες των οποίων ζητάμε την ψήφο να το κάνουν;
Αν μπούμε στη διαδικασία να λειτουργούμε σαν παρέες και όχι κόμμα, κάλλιστα θα μπορεί καθένας χωρίς καμία προηγουμένως συν-διάσκεψη να δημοσιοποιεί αυτά που προσωπικά πιστεύει και ΚΑΛΩΣ πιστεύει σε όποιο μέσο θέλει, δεν είμαι υπέρ της λογοκρισίας φυσικά, και για να αναφερθώ σ' εμένα, όταν η δημοσιογράφος την ημέρα του Άρειου Πάγου αργότερα στο booze με ρώτησε αν θα 'θελα να μιλήσω, της απάντησα ότι θα προτιμούσα ότι γραφεί να είναι επίσημη θέση του κόμματος και όχι δική μου και προτίμησα ν' ακούσω.
Τέλος, επειδή οι δημοσιογράφοι δεν είναι οι αγνότεροι όλων, θέλω όποιος Πειρατής μιλά μαζί τους να έχει κάνει "προπόνηση" πριν σε επίπεδο ερωτήσεων και να μην αυτοσχεδιάζει.
Διευκρινίζω ότι δεν τρέφω καμιά προσωπική φιλοδοξία εκπροσώπησης ή κάτι τέτοιο και το μόνο που θέλω είναι τη συμμετοχή ΟΛΩΝ στις αποφάσεις και την ακόμη μεγαλύτερη συμμετοχή ΟΛΩΝ των μελών στις διαδικασίες. Μέχρι να γίνει αυτό δε θα σας ξανακουράσω.

Ευχαριστώ και πάλι θερμά για το χρόνο σας.
"The quieter you become, the more you are able to hear..."

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 04 Απρ 2012, 21:30

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ

Δεν είδες εθελοντές για ποιό πράγμα συγγνώμη? Θες να μου δείξεις το thread? Γιατί εγώ είδα κατευθείαν την ανακοίνωση συνέντευξης άνευ συζητήσεως, ενώ μου είχε δωθεί η εντύπωση πως πριν μιλήσει κάποιος σαν πειρατής παίρνει έγκριση από το φόρουμ. Γιατί εγώ έτσι έκανα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

kostaskastoria
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 23:58

Re: Θανάσης Γούναρης - Zougla Online

Δημοσίευσηαπό kostaskastoria » 04 Απρ 2012, 22:06

Οταν ο Θανασης κερδιζει με τοσο ξεκαθαρο τροπο ενα δημοσιογραφο που τον ακουει για πρωτη φορα. Αποτελει παραδειγμα προς μιμηση για διδασκαλια στην εκπροσωπηση ενος δημοκρατικου κομματος που ακουει τις φωνες ολων ακομα και των παρασιτων. Δεν ασχολουμαστε με ανθρωπους που δεν εχουν προτασεις για την αναδειξη μια γνησιας αληθινης πειρατικης φωνης


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες