ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

seven73
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 22:47
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό seven73 » 15 Μαρ 2012, 18:59

καταρχήν πολύ καλή κίνηση , θα ήθελα να ρωτήσω τα οικονομικά του κόμματος , συνδρομές, και κάθε ίδιους χρηματικές απολαβές θα δημοσιεύεται η προελευσή τους

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Μαρ 2012, 19:13

Ναι, με βάση τις αρχές μας για Διαφάνεια.

Επίσης πάνω από 600 ευρώ δημοσιεύεται η πηγή και με βάση το νόμο.

seven73 έγραψε:καταρχήν πολύ καλή κίνηση , θα ήθελα να ρωτήσω τα οικονομικά του κόμματος , συνδρομές, και κάθε ίδιους χρηματικές απολαβές θα δημοσιεύεται η προελευσή τους
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

θεοδοσης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 17:26
Τοποθεσία: Πειραιας
Επικοινωνία:

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό θεοδοσης » 15 Μαρ 2012, 20:22

Μπράβο!
Είμαι στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδος επειδή θεωρώ σημαντικά πράγματα την ελευθερία των προσώπων, τον περιορισμό του copyright και των πατεντών, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την ψηφιακή άμεση δημοκρατία.
Ήρθε η ώρα να δράσουμε!

Rainmaker

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 15 Μαρ 2012, 20:29

Απορίες - ερωτήσεις συγχωρεστε με αν είναι χαζές

Τη συνδρομή πρέπει να τη δηλώνουμε και στην εφορία ως έξοδο;

Ένας χωρις εισοδήματα αν δημοσιευτέι το όνομα του τότε η εφορια θα μπορεί να του πει που βρήκε τα χρήματα για τη συνδρομή στο κόμμα (μαύρο χρήμα);

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Μαρ 2012, 20:41

12 ευρώ το χρόνο συνδρομή???
Ένας χωρίς εισοδήματα, ας δώσει τα 12 ευρώ και δεν θα χρειαστεί να πει πουθενά τίποτα! :)
Αν δώσει πάνω από 600 ευρώ, ίσως έχει θέμα. Αλλά δεν θέλουμε πάνω από 600 ευρώ!!!

Rainmaker έγραψε:Απορίες - ερωτήσεις συγχωρεστε με αν είναι χαζές
Τη συνδρομή πρέπει να τη δηλώνουμε και στην εφορία ως έξοδο;
Ένας χωρις εισοδήματα αν δημοσιευτέι το όνομα του τότε η εφορια θα μπορεί να του πει που βρήκε τα χρήματα για τη συνδρομή στο κόμμα (μαύρο χρήμα);
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό agelos » 16 Μαρ 2012, 12:01

anestis έγραψε:12 ευρώ το χρόνο συνδρομή???
Ένας χωρίς εισοδήματα, ας δώσει τα 12 ευρώ και δεν θα χρειαστεί να πει πουθενά τίποτα! :)
Αν δώσει πάνω από 600 ευρώ, ίσως έχει θέμα. Αλλά δεν θέλουμε πάνω από 600 ευρώ!!!

Rainmaker έγραψε:Απορίες - ερωτήσεις συγχωρεστε με αν είναι χαζές
Τη συνδρομή πρέπει να τη δηλώνουμε και στην εφορία ως έξοδο;
Ένας χωρις εισοδήματα αν δημοσιευτέι το όνομα του τότε η εφορια θα μπορεί να του πει που βρήκε τα χρήματα για τη συνδρομή στο κόμμα (μαύρο χρήμα);


αν θελει να δωσει παραπανω ας δωσει ο ιδιος , ο πατερας του, η μανα του ;)
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 17 Μαρ 2012, 22:04

μιας και μηλαμε για συνδρομες παιδια , επιβαλετε η πρωτη συνδρομη να ειναι περιπου στα 25 ευρω εν οψιν των εκλογων μπροστα μας (29 Απριλη) μιας και ειναι ο μονος οικονομικος μας πορος αυτη την στιγμη για να γινουν τα αναλογα εξοδα τους λιτα , λιτα
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό omissman » 20 Μαρ 2012, 17:10

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Λοιπον τα καλα πρωτα :

- ΑΦΜ εχουμε, τελειωσε και η διαδικασια οριστικοποιησης του καθεστωτος των βιβλιων, πηραμε και απο την Εφορια την απαλλαγη απο την υποχρεωση ΦΠΑ!
- Ενα βιβλιο ταμειου [ΕΣΟΔΑ-ΔΑΠΑΝΕΣ] +1 μπλοκ εισπραξεων + 1 μπλοκ πληρωμων, κατατεθηκαν στην Επιτροπη Ελεγχου Οικονομικων των κομματων για την αναγκαια θεωρηση και θα τα εχουμε θεωρημενα μεχρι την Παρασκευη...

τα ασχημα νεα τωρα :
- ΔΕΝ προβλεπεται απο τον Νομο 3023 η ηλεκτρονικη τηρηση των οικονομικων αρχειων των κομματων !!!!!!!!!!!!!! ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ + ΤΟΣΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ !
πούσαι ωρε OPENGOV να δεις τα χαλια σου !!!
- μετα απο 2 επισκεψεις σε κεντρικες τραπεζες [ΑΛΦΑ + ΕΘΝΙΚΗ] ενημερωθηκα για τη διαδικασια ανοιγματος τραπεζικου λογαριασμου ...
....και ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ !
Πρεπει να μας εγκρινει, λεει, το Νομικο συμβουλιο της τραπεζας αφου καταθεσουμε περισσοτερα δικαιολογητικα απο οσα χρειαστηκαμε για να ιδρυθουμε !
Τουτεστιν : 1. Καταστατικο 2. Αποφαση ή/και εγκριτικη πραξη απο το Συνεδριο [του κομματος ?? :mrgreen: ] 3. Αποφαση ορισμου Προεδρου ή Γραμματεα
4. Φ.Ε.Κ. επιχορηγησης [!!!!!!!!!!!!] 5. Βεβαιωση Εισαγγελιας Αρειου Παγου για Ιδρυση Κομματος ...
και ......
"ο,τι αλλο εχουμε που νομιζουμε οτι θα βοηθησει "
οπως επι λεξη μου ειπε η αρμοδια κρυοκωλη της Α που με εξεταζε εξονυχιστικα απο την κορφη μεχρι τα νυχια και , εκτος απο την ασχετοσυνη της, το σκεφτοταν εαν θα μου μιλησει καν !!!
Αντιθετα ο αρμοδιος διευθυντης της ΕΤΕ - ο συμπαθης πλην πολυλογας κ. Λ. - αφου μου τα ειπε 5 φορες γεματος αγχος και ενοχες , με διαβεβαιωνε συνεχεια οτι δεν φταει αυτος αλλα η διαδικασια ειναι τυπικη και εχει οριστει απο την Ευρωπαϊκη Ενωση, αυτος ο καημενος εντολες εκτελει !

Η δυσαρεστη ουσια ομως δεν ειναι μονο στην απιστευτη γραφειοκρατια που πρεπει να υποστουμε, το ζουμι ειναι οτι η διαδικασια εγκρισης και χορηγησης τραπεζικου λογαριασμου ειναι ΠΟΛΥ χρονοβορα , διαρκει δλδ περιπου ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ !!!!

Οποτε , τι γινεται με τις εκλογες ;;; προλαβαινουμε ;;; ή οχι ;;;

[οριστε μας αγχωθηκα κι εγω τωρα !]

Γιωργος
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό anestis » 20 Μαρ 2012, 17:31

Γιώργο, η Δ.Ε. θα σου κάνει την χαρτούρα άμεσα,
αλλά να τσεκάραμε και 1-2 ιδιωτικές (Πειραιώς-Alphabank-Eurobank)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό kailor » 20 Μαρ 2012, 17:43

κάνεις αίτηση για άνοιγμα λογαριασμού, αλλά απ'όσο ξέρω ζητούν καταστατικό (που συνδέεται με συνέδριο), κλπ.

Τέσπα, πάντως μπορείς να δημιουργήσεις και έναν απλό λογαριασμό (με φιλική ονομασία) όπως κάνουν πολλές εταιρίες και άτυπες ΜΚΟ.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες