ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό kailor » 20 Μαρ 2012, 17:43

κάνεις αίτηση για άνοιγμα λογαριασμού, αλλά απ'όσο ξέρω ζητούν καταστατικό (που συνδέεται με συνέδριο), κλπ.

Τέσπα, πάντως μπορείς να δημιουργήσεις και έναν απλό λογαριασμό (με φιλική ονομασία) όπως κάνουν πολλές εταιρίες και άτυπες ΜΚΟ.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό omissman » 20 Μαρ 2012, 18:23

anestis έγραψε:Γιώργο, η Δ.Ε. θα σου κάνει την χαρτούρα άμεσα,
αλλά να τσεκάραμε και 1-2 ιδιωτικές (Πειραιώς-Alphabank-Eurobank)

Ανεστη , τσεκαρα ηδη την ΑΛΦΑ. απο οσα μου ειπαν παντως καταλαβα οτι η διαδικασια ειναι παγια και ισχυει για ολες τις τραπεζες ακομα και τις ευρωπαϊκες!

μαλιστα με την υπευθυνη της ΑΛΦΑ τα πηρα λιγο λογω του "υφακιου" της. Η ουσια ειναι οτι η υποθεση λογαριασμου για κομμα ειναι εντελως διαφορετικη απο αλλους συλλογους, σωματεια κλπ.. τα ψειριζουν ολα...
kailor
Τέσπα, πάντως μπορείς να δημιουργήσεις και έναν απλό λογαριασμό (με φιλική ονομασία) όπως κάνουν πολλές εταιρίες και άτυπες ΜΚΟ.

λυπαμαι αλλα αυτο ΔΕΝ ισχυει. Ο νομος [3023/2002] ειναι σαφης : μονο επισημοι τραπεζικοι λογαριασμοι. Τα κομματα δεν ειναι εταιρειες ουτε επιχειρησεις ουτε ΜΚΟ. Ασε που και για τις τελευταιες ζητανε ενα σωρο χαρτια... Γενικα οι τραπεζες ειναι πολυ επιφυλακτικες οταν προκειται για συλλογικοτητες ! Ενω οταν προκειται για φυσικα προσωπα κατεβαζουν τα ...hot pants τους !!!

Το καλυτερο δεν σας το ειπα : στην Επιτροπη Ελεγχου δεχτηκαν το βιβλιο και τα μπλοκ και θα τα θεωρησουν κατ' εξαιρεσιν παρ' ολον οτι δεν ειχαν σφραγιστει ! Με παρακαλεσαν μονο να φερω τη σφραγιδα οταν παω να τα παρω !!! Τοσο συμπαθεις και αγαπητοι ειμαστε ηδη ... για να μη μιλησω για τα φυλλαδια που εχω μοιρασει μεχρι τωρα ΠΑΝΤΟΥ ! ολοι μου ζητανε για να ενημερωθουν, ο διευθυντης της Εθνικης μαλιστα ...ενθουσιαστηκε !!! και δηλωσε οτι θα μας ψηφισει οπωσδηποτε ...

Ανεστη SOS χρειαζομαι φυλλαδια για να μοιραζω, το ενδιαφερον και η περιεργεια ολων με εχουν αφησει καταπληκτο !
και κατι ακομα : στη σφραγιδα πρεπει να γραφει διευθυνση , τηλ, ΑΦΜ κλπ, οποτε μαλλον πρεπει να κανουμε και μια καινουργια ;;; δεν ειμαι σιγουρος οτι με την στρογγυλη καθαριζουμε, θα παρω ομως τηλεφωνο για να το τσεκαρω...
ΓΙΩΡΓΟΣ
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό anestis » 20 Μαρ 2012, 20:11

Ναι, να κάνουμε και μια ορθογώνια , θα σου στείλω αρχείο.
Αλλη η χρήση της μιας άλλη της άλλης.

Φυλλάδια εδώ: http://ubuntuone.com/53HfxTAS0zvv9nGy8hvQTr


και κατι ακομα : στη σφραγιδα πρεπει να γραφει διευθυνση , τηλ, ΑΦΜ κλπ, οποτε μαλλον πρεπει να κανουμε και μια καινουργια ;;; δεν ειμαι σιγουρος οτι με την στρογγυλη καθαριζουμε, θα παρω ομως τηλεφωνο για να το τσεκαρω...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό anestis » 20 Μαρ 2012, 20:20

Ο νόμιμος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι:

Δίνω λεφτά σε κάποιον γνωστό μου σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη (όπως μπορώ),
για να τα δώσει χέρι-χέρι στο κόμμα σε μια σύσκεψη και να πάρει (συνολική αν έχει λεφτά περισσότερων) χάρτινη απόδειξη.
Χρειαζόμαστε ηλεκτρονικό τρόπο δήλωσης/επαλήθευσης, μπορεί να είναι με τα αρχικά του καθενός για ποσά κάτω από 600 ευρώ.

Βέβαια έτσι δεν μπορεί να πάρει το κόμμα λεφτά από τρίτους.

Αλλη σκέψη???
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό crisal » 22 Μαρ 2012, 02:30

Χρήματα μπορούν να δωθούν νόμιμα στο κόμμα με έκδοση απόδειξης είσπραξης.

Πχ. Εγω στέλνω χρήματα στον λογαριασμό του φίλου μου Omnisman στην Αθήνα και αυτός τα δίνει στον υπεύθυνο Οικονομικών του κόμματος ο οποίος του δίνει αντίστοιχη απόδειξη είσπραξης.

Σε ποιον λογαριασμό του Omnisman τα στέλνω δεν έχει σημασία. Μπορεί να είναι και κάποιος νέος λογαριασμός στην Εθνική πχ.

Επίσης Ηλεκτρονική τήρηση βιβλίων ΔΕΝ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ αλλά εμείς μπορούμε να τα τηρούμε ηλεκτρονικά για την διαφάνεια μας.

Εχω ετοιμάσει το λογισμικό και μπορώ να το εγκαταστήσω όποτε είναι ετοιμοι οι Υπολογιστ΄λες των γραφείων.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό anestis » 22 Μαρ 2012, 10:57

Συμφωνώ με την άποψη του Χρήστου, απλά δεν πρέπει αν πάνε όλα στον λογαριασμό ενός ανθρώπου
γιατί θα έχει πρόβλημα με την εφορία ως αποδέκτης πολλών δωρεών.

Προσωρινή λύση είναι να τα δώσει ο καθένας σε κάποιον που γνωρίζει
ώστε να κινηθούν μικρά ποσά από πολλούς λογαριασμούς
πριν φτάσουν να κοπούν αποδείξεις από το κόμμα,
ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ / ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗΣ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

vagenasd
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:48
Τοποθεσία: Athens Greece

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό vagenasd » 22 Μαρ 2012, 16:43

Γεια σας και από εμένα η Γνώμη του Ανέστη μέχρι να ανοιχτή ο Λογαριασμός πιστεύω ότι είναι η πιο εύκολη προς το παρών απλός πρέπει να γίνει κάτι σύντομα να υπάρχουν τα χρήματα για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή να τα μαζεύουμε.
Αποφασίστε τι θα γίνει διότι ο χρόνος τρέχει μέχρι τις Εκλογές και τελευταία στιγμή κάποιος δεν θα μπορεί κάποιος δεν θα έχει χρήματα εκείνη την στιγμή και θα τρέχουμε να βρούμε λύσεις
Ας πούνε κάποιοι αν μπορούνε να μαζεύουνε τα χρήματα στην Αττική Στην Θεσσαλονίκη και σε άλλες πόλης και να τα στείλουν όταν μαζευτούν στον Λογαριασμό που θα έχει ανοικτή έως τότε

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 23 Μαρ 2012, 22:51

Να επαναλαβω οτι για να προλαβουμε να βαλουμε υποψιφιοτητες αν προλαβαινουμε πια , πρεπει να βαλουμε ολοι απο 25 ευρω. εφοσον αυτη την στιγμη δεν μπορουμε να τα βαλουμε σε λογαριασμ του κομματος η υπαρχει οποια αλλη δυσκολιαοπιος εχει να τα διαθεσει να τα βαλει στην ακρη μεχρι να γινει συνατηση η να κανουμε συναντησεις επ ' αυτου ωστε να δωθουν τα χρηματα. επισεις αν μας εχουν δωσει αποδιξεις μπορουμε να κανουμε το προτυπο της ΚΝΕ με τα κουπονια και να δινει οπιος θελει απο ασχετους ας πουμε ανθρωπους και ευκαιρεια να ειναι υποψηφιοι ψηφοφοροι στο τελος καθε εβδομαδας να παραδιδετε ταμειο στα κατα τοπους νομους και με καπιο τροπο θα διοχετευτουν στο κεντρικο. δειτε το λιγο γιατι ο χρονος τρεχει πολυ εις βαρος μας
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό omissman » 24 Μαρ 2012, 01:10

Λοιπον Ο.Κ. και με τον λογαριασμο στην Εθνικη Τραπεζα, καταθεσαμε σημερα τα εγγραφα και περιμενουμε απο βδομαδα κρουση απο το νομικο τους τμημα για τυχον παρατηρησεις - ειναι ιδιαιτερως δυσκοιλιοι - και βλεπουμε...
Απο Δευτερα καταθετουμε και σε ΑΛΦΑ / ΠΕΙΡΑΙΩΣ / ΑΓΡΟΤΙΚΗ... οποτε η υποθεση τραπεζικου λογαριασμου εχει παρει το δρομο της.

Το σημαντικο ομως ειναι να μαζεψουμε λεφτα, πραγμα που χρειαζεται κινητοποιηση και ΟΧΙ αυτοθυσια !
Βεβαια για να δωσει καποιος λεφτα πρεπει να εχει πειστει .
Απο εδω κι' εμπρος θα φανει ποσο πειστικοι ειμαστε...

ΓΙΩΡΓΟΣ
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΦΜ & Υπεύθυνος Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 24 Μαρ 2012, 16:46

η δισκιλιοτητα τους ειναι γενικη η μονο σε καποια νεα κομματα ωτε τα κοματιλικια τους ν μην εχουν + αντιπαλους? καταλαβαινω ποσο τρεξιμο και σπασιμο εχεις φαει απο δαυτους
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες