O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3642
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό mankasp » 30 Μαρ 2012, 14:24

H Δημιουργία ξανά έχασε "points" στην αρχή όταν η εκπρόσωπος αναφέρθηκε στον Τζημέρο και ο Πορτοσάλτε της είπε πως δεν θέλει να ακούσει τη άποψη του Τζημέρου αλλά τη δική της. Τους χτύπησε με σκοπό να βγει πως είναι ακόμα ένα προσωποκεντρικό κόμμα.

Όσο για εμάς, σε έμεινα ικανοποιημένος και χαίρομαι κάθε φορά που κάποιος από μας έχει τη δύναμη να αντιμετωπίσει τα "θηρεία" της "δημοσιογραφίας", φάνηκε όμως το ξάφνιασμα και και ο αναγκαστικός αυτοσχεδιασμός στην ερώτηση για τους μετανάστες. Δεν πειράζει όμως. Θα βγούμε δυνατότεροι από αυτό. Αν δεν πάθουμε δεν θα μάθουμε... :)

Οι Τσέχοι μας είχαν προειδοποιήσει αλλά φυσικά που να ξέρουν τα παιδιά εκεί ότι άλλο Δημοσιογράφος και άλλο Δημόσιος Εκτελεστής.

- Να κάνουμε ένα κείμενο με τις θέσεις μας σε περίπτωση που μας την πέσει κάνας δημοσιογράφος. Σε κρίσιμα θέματα που δεν έχουμε θέση απλά να λέμε ότι δεν έχουμε θέση ή ότι είναι τόσο σημαντικό που θα πρέπει να γίνει δημοψήφισμα. Δεν τους έχει πάντως τύχει ποτέ να τους ρωτήσουν άσχετες ερωτήσεις όπως πχ για την κατάργηση του στρατού, τα ναρκωτικά και την Εκκλησία.

Από: http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=71&t=393#p4253
https://twitter.com/e_kastrinakis

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 30 Μαρ 2012, 14:34

laskaris_vasilis έγραψε:Θέση μου είναι: "Βγαίνουμε, μιλάμε και τα λάθη που θα γίνουν τα διορθώνουμε την επόμενη φορά"

Πολύ σωστά! Και προς θεού δεν τα βάζω με τον Θανάση, που κατά τα άλλα μας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους! Απλά βρίσκω ότι κάτι πήγε (αρκετά) στραβά και πρέπει να μάθουμε (όλοι) από αυτό.
Verba volant, scripta manent

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1416
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό gounara » 30 Μαρ 2012, 14:43

καλημερα δεν με εχω ακουσει ακομα αλλα
1. η δημιουργια ξανα δεν ειχε θεσεις και ακουστηκε πολυ ερασιτεχνικα θολα και αδιαφορα
2. θεσεις επισημες δεν εχουμε για το θεμα , δεχτηκα ομως καποιο λινκ με παραπλησιο σκεπτικο με αυτο που ανεπτυξα απο μελοσ μας , νομιζω οτι αυτη ειναι και η επικρατουσα αποψη στο οποιο συμφωνω και εγω και ειναι σωστο τουλαχιστον απο ανθρωπιστικη πλευρα .
3 διαφωνω με το μαντρι - φυλακη στρατοπεδο
4 οταν με ακουσω θα ξερω καλυτερα
5 δεν λεγεται
6 αν εχω κανει μακακια ειμαι ετοιμος να αντικατασταθω
Τελευταία επεξεργασία από 1 και gounara, έχει επεξεργασθεί 30 φορά/ες συνολικά
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 30 Μαρ 2012, 14:43

mankasp έγραψε:Οι Τσέχοι μας είχαν προειδοποιήσει αλλά φυσικά που να ξέρουν τα παιδιά εκεί ότι άλλο Δημοσιογράφος και άλλο Δημόσιος Εκτελεστής.


Ο Πορτοσάλτε έκανε μια ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ ερώτηση η οποία απασχολεί το 99% των Ελλήνων. Τι θα πει δημόσιος εκτελεστής και βλακείες; Δηλαδή όποιος Έλληνας πολίτης μας ρωτήσει για κάποιο θέμα , για το οποίο καλώς ή κακώς δεν έχουμε θέση , είναι "δημόσιος εκτελεστής"; Μην τρελλαθούμε.

Η απάντηση του Γούναρη είχε 1 σημείο λάθος και 1 σημείο απαράδεκτο. Το λάθος η αναφορά του ότι είναι άποψη των περισσότερων Πειρατών.
Το απαράδεκτο η φράση του ' τους χρησιμοποιήσαμε' . Ποιοί χρησμοιποιήσαμε; Εγώ δεν χρησιμοποίησα ΚΑΝΕΝΑΝ και όποτε ακούω ανθρώπους να χρησιμοποιούν πρώτο πληθυντικό για διάφορα θέματα , περικλείοντας όλους τους Έλληνες , πραγματικά εκνευρίζομαι.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 30 Μαρ 2012, 14:51

gounara έγραψε:2. θεσεις επισημες δεν εχουμε για το θεμα , δεχτηκα ομως καποιο λινκ με παραπλησιο σκεπτικο με αυτο που ανεπτυξα απο μελοσ μας , νομιζω οτι αυτη ειναι και η επικρατουσα αποψη στο οποιο συμφωνω και εγω και ειναι σωστο τουλαχιστον απο ανθρωπιστικη πλευρα .

Μπορουμε να εχουμε το λινκ;Εστω και σε μηνυμα.Πειρατικα παντα. :) Υ.Γ.Υπαρχει κειμενο παντως διαθεσιμο απο χτες με συγκεκριμενες προτασεις επι του θεματος προς περαιτερω διαβουλευση.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

someuser12345

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 30 Μαρ 2012, 14:52

Εννοείται ότι κανείς μας δεν θέλει στρατόπεδα στοιβάγματος ανθρώπων.
Δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για να κάνω παρατηρήσεις πάνω σε επικοινωνιακά θέματα, αλλά αν λέμε στον Προτοσαλταρισμένο κάτι του στυλ "κουραστήκαμε ως Έλληνες πολίτες να ασχολούνται και τα κόμματα εξουσίας και τα ΜΜΕ με το θέμα της λαθρομετανάστευσης ΜΟΝΟ προεκλογικά για να διχάσουν και να συσπειρώσουν κλπ κλπ". με μια τοποθέτηση "περί σωστού και μακρόπνοου σχεδιασμού και πίεσης προς την Ε.Ε., που μας άφησε να βγάλουμε μόνοι μας το φίδι από την τρύπα..., έτσι ώστε να μην οδηγηθούμε σε νέα σύγχρονα κρεματόρια..." ο σαλταρισμένος θα μας έκανε και τεμενάδες μετά. :)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό anestis » 30 Μαρ 2012, 14:53

Η κυρία της ΔΞ ήταν Αμήχανη και Μετριότατη.
Ο ΣΚΑΙ τους "σπρώχνει", γι αυτό και η δεύτερη ερώτηση ήταν "πείτε μας τι χρώμα έχει η ανθισμένη παπαρούνα"

Στα δικά μας, με τον δρόμο που πήρε η ερώτηση (ο Θανάσης επέλεξε να μπει στο ποτάμι και να βραχεί) ίσως έπρεπε να σταματήσει λίγο νωρίτερα, πριν διολισθήσει σε πιο προσωπικές θέσεις.
Το ξεκίνημα, τα περί Δουβλίνου και Γερμανών και διάχυσης στην Ευρώπη και περάσματος ήταν ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ μια χαρά.

Πάντως το κοινό που έχει μείνει στον ΣΚΑΙ μάλλον δεν θα μας ψήφιζε, εμείς δεν θα το βγάλουμε στο youtube, οπότε μικρό το κακό.

Υπάρχει και η λύση την οποία προτείνω γιατί ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ
"η έλευση του Μεταναστευτικού και των Στρατοπέδων στο προσκήνιο είναι Επικοινωνιακό τέχνασμα 2-3 κομμάτων, ώστε να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από την ανάγκη να ΑΛΛΑΞΕΙ το πολιτικό σύστημα"
και μετά το φέρνεις στο γήπεδό μας.
Μου είναι πολύ εύκολο φυσικά να το λέω χαλαρός και εκ των υστέρων. :)

Θα γράψω ένα αρθράκι για ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ του μεταναστευτικού μόλις μπορέσω.

Σε κάθε περίπτωση μπράβο στο Θανάση για τη συνολική παρουσία, ταυτόχρονα ας μένουμε κοντά στις αρχές μας,
κι ας πηγαίνουμε την συζήτηση εκεί ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΗΚΕΙ κι όχι εκεί που θέλουν οι άλλοι (για δικούς τους λόγους)

[Γι αυτό με είδατε διστακτικό τότε για το MEGA, όταν οι δοκιμές δεν ήταν θετικές...]
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 30 Μαρ 2012, 15:11

anestis έγραψε:Η κυρία της ΔΞ ήταν Αμήχανη και Μετριότατη.
Ο ΣΚΑΙ τους "σπρώχνει", γι αυτό και η δεύτερη ερώτηση ήταν "πείτε μας τι χρώμα έχει η ανθισμένη παπαρούνα"

Για να λέμε του στραβού το δίκιο, και με εμάς δεν ήταν κακός. Άσχετα που η δουλειά του είναι να πετάει ερωτήσεις. Γενικά ο Πορτοσάλτε δύο κόμματα δείχνει να θέλει να προβάλει. Την Δημιουργία Ξανά, και... εμάς. Δεν ξέρω γιατί, για οποιονδήποτε λόγο...

Το ξεκίνημα, τα περί Δουβλίνου και Γερμανών και διάχυσης στην Ευρώπη και περάσματος ήταν ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ μια χαρά.

Ναι μεν, αλλά δεν βρίσκονται με κανέναν τρόπο στις επίσημες θέσεις μας. Και αυτό γιατί πολύ απλά το θέμα είναι υπό συζήτηση ακόμα, και άμα με το καλό καταλήξουμε σε θέσεις, αυτές θα είναι καλό σιδερωμένες και θα καλύπτουν όλες τις πτυχές από πειρατική άποψης!

Όπως για παράδειγμα όπως είπες:
Υπάρχει και η λύση την οποία προτείνω γιατί ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ
"η έλευση του Μεταναστευτικού και των Στρατοπέδων στο προσκήνιο είναι Επικοινωνιακό τέχνασμα 2-3 κομμάτων, ώστε να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από την ανάγκη να ΑΛΛΑΞΕΙ το πολιτικό σύστημα"
και μετά το φέρνεις στο γήπεδό μας.


Και πολλά άλλα. Όπως επίσης νομίζω κάτι έχουμε να πούμε εμείς οι πειρατές για την αρχή της ποιοτικής νομοθεσίας!!! Και σίγουρα θα την βάζαμε σε ένα τελικό κείμενο θέσεων για το συγκεκριμένο ζήτημα!

Σε κάθε περίπτωση μπράβο στο Θανάση για τη συνολική παρουσία, ταυτόχρονα ας μένουμε κοντά στις αρχές μας,
κι ας πηγαίνουμε την συζήτηση εκεί ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΗΚΕΙ κι όχι εκεί που θέλουν οι άλλοι (για δικούς τους λόγους)

+1
Verba volant, scripta manent

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό James » 30 Μαρ 2012, 15:16

krogias έγραψε:?..............αλλά αν λέμε στον Προτοσαλταρισμένο κάτι του στυλ "κουραστήκαμε ως Έλληνες πολίτες να ασχολούνται και τα κόμματα εξουσίας και τα ΜΜΕ με το θέμα της λαθρομετανάστευσης ΜΟΝΟ προεκλογικά για να διχάσουν και να συσπειρώσουν κλπ κλπ". με μια τοποθέτηση "περί σωστού και μακρόπνοου σχεδιασμού και πίεσης προς την Ε.Ε., που μας άφησε να βγάλουμε μόνοι μας το φίδι από την τρύπα..., έτσι ώστε να μην οδηγηθούμε σε νέα σύγχρονα κρεματόρια..." ο σαλταρισμένος θα μας έκανε και τεμενάδες μετά. :)

+1

anestis έγραψε:?
.........Υπάρχει και η λύση την οποία προτείνω γιατί ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ
"η έλευση του Μεταναστευτικού και των Στρατοπέδων στο προσκήνιο είναι Επικοινωνιακό τέχνασμα 2-3 κομμάτων, ώστε να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από την ανάγκη να ΑΛΛΑΞΕΙ το πολιτικό σύστημα"
και μετά το φέρνεις στο γήπεδό μας.
Μου είναι πολύ εύκολο φυσικά να το λέω χαλαρός και εκ των υστέρων. ......)

+1
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Μαρ 2012, 15:17

Υπάρχει και η λύση την οποία προτείνω γιατί ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ
"η έλευση του Μεταναστευτικού και των Στρατοπέδων στο προσκήνιο είναι Επικοινωνιακό τέχνασμα 2-3 κομμάτων, ώστε να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από την ανάγκη να ΑΛΛΑΞΕΙ το πολιτικό σύστημα"
και μετά το φέρνεις στο γήπεδό μας.

+100000
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες