O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

panilios
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Μαρ 2012, 23:57

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό panilios » 29 Μαρ 2012, 01:35

Πάρα πολύ καλά .. περιεκτικά ... και στοχευμένα

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 29 Μαρ 2012, 11:49

Νομίζω καλύτερα δεν μπορούσε να γίνει. Η αυτοπεποίθηση στην ομιλία σου ήταν το κάτι άλλο...... Συγχαρητήρια Θανάση !!!!!!!!!!!

vagenasd
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:48
Τοποθεσία: Athens Greece

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό vagenasd » 29 Μαρ 2012, 13:41

O Thanasis Gounaris

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ 2-4-2012 ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΕΙΡΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ
ZOUGLA RADIO 9-10 TO ΠΡΩΙ

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό anestis » 29 Μαρ 2012, 14:04

OOPS! Δεν μπορώ να ηχογραφήσω Δευτέρα πρωί, θα το αναλάβει κάποιος ?

vagenasd έγραψε:O Thanasis Gounaris

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ 2-4-2012 ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΕΙΡΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ
ZOUGLA RADIO 9-10 TO ΠΡΩΙ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

astyanax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 05:11

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό astyanax » 29 Μαρ 2012, 15:34

Συγχαρητήρια! Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέντευξη της Παρασκευής :)
-> http://pirateparty.gr/wiki/ <-

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 30 Μαρ 2012, 12:20

Ηχογράφησε τελικά κάποιος το σημερινό μέρος της συνέντευξης; Δυστυχώς κοιμόμουν, αλλά άκουσα λίγο από το τέλος από το κρεβάτι μου με το κινητό. :P

ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτά που άκουσα αγουροξυπνημένος με ξαφνιάσανε. Δεν περίμενα ερώτηση για το μεταναστευτικό (κακώς θα μου πείτε, αφού περίτεχνα έχουν στρέψει την προσοχή της κοινωνίας εκεί τελευταία) - αλλά απογοητεύτηκα λίγο από τις απαντήσεις του Θανάση. Όχι επειδή είπε κάτι τραγικά λάθος· απεναντίας αν και δεν έχω συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις, συμμερίζομαι τις απόψεις που έχουν εκφραστεί από τους περισσότερους περί «στρατοπέδων συγκέντρωσης».

Το πρόβλημα είναι ότι όσο και να έχει συζητηθεί ένα θέμα και να νομίζουμε ότι έχουμε consensus, αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε καταλήξει σε επίσημη θέση του κόμματος. Θεωρώ το συγκεκριμένο θέμα ναρκοπέδιο - εξάλλου για αυτό το επικαλούνται τώρα πριν τις εκλογές! Δεν ξέρω αν στις σημερινές δηλώσεις κρύβεται κάποια επικοινωνιακή γκάφα ή όχι, το σίγουρο είναι ότι (α) όποιος άκουγε σήμερα μας έχει κατατάξει σαν καραμπινάτο αριστερό κόμμα (β) το έχει κάνει με βάση θέσεις τις οποίες δεν έχουμε βγάλει, και ίσως να βγάλουμε αργότερα, ίσως να αποφασίσουμε τελικά και κάτι άλλο, ή ότι δεν θέλουμε να βγάλουμε καν θέσεις.

Εκτιμώ πόσο δύσκολο είναι να αναλαμβάνεις πόστο επικοινωνίας, αν μη τι άλλο αν ήμουν εγώ εκεί θα είχα κάνει πολύ χειρότερα πράγματα. Άλλα δεν μπορώ και να μην μιλήσω κιόλας όταν βλέπω τέτοια λάθη. Δυστυχώς από το κλιπάκι που άκουσα κέρδισε η Δημιουργία Ξανά, που κατάφερε να παρουσιαστεί σαν υπεράνω αριστερά-κέντρο-δεξιά (ενώ είναι καραμπινάτοι προς τα δεξιά), και μίλησε για ιδεολογίες και τα προβλήματα που δημιουργούν, όταν το κόμμα τους είναι βαθύτατα ιδεολογικοποιημένο (δυστυχώς προς τα έξω πουλάνε το ανάποδο από αυτά που αντιπροσωπεύουν στην πραγματικότητα).

Φυσικά τίθεται τι έπρεπε να πει, εφόσον ρωτήθηκε ένα ζήτημα. Η βασική αφετηρία θα μπορούσε να είναι ότι το κόμμα δεν έχει θέση. Καταλαβαίνω ότι θέλουμε να δώσουμε απαντήσεις στα πάντα, αλλά αυτό είναι η βασική απλή και ειλικρινή αλήθεια. Το να λέμε ψέματα στην ουσία ότι έχουμε θέσεις σε κάτι, απλά για να μην εκτεθούμε, είναι προφανώς χειρότερο από την ειλικρινή αλήθεια. Από εκεί και πέρα, μπορούν να κατατεθούν προσωπικές απόψεις μελών με disclaimer, παράδειγμα από Καναδούς: http://www.youtube.com/watch?v=kyKUWcgX ... re=channel ή να κατατεθούν οι αρχές οι οποίες σχετίζονται με το συγκεκριμένο ζήτημα (που δεν εφαρμόζεται εδώ μάλλον), ή ότι το θέμα μελετάται κλπ.

Συγνώμη αν γίνομαι ο κακός της υπόθεσης, αλλά θέλει πολύ προσοχή να μην παρουσιάζουμε προσωπικές απόψεις στο όνομα του κόμματος προς τα έξω. Μη ξεχνάμε και μια από τις βασικές μας αρχές: τα πρόσωπα αποφασίζουν. Υποτίθεται ότι εκπροσωπούμε ένα νέο μοντέλο πολιτικής, όχι απλώς ένα σετ από προτάσεις που θα κριθεί με ένα ναι ή όχι. Για αυτό στο εξωτερικό φτάσανε εκεί που είναι χωρίς θέσεις σε πάρα πολλά θέματα· γιατί πολύ απλά κανείς δεν θα τους ψήφιζε για αυτές.

TL;DR: θα ήταν προτιμότερη μια σύντομη τοποθέτηση ότι προς στο παρόν δεν έχουμε θέση στο μεταναστευτικό, παρόλα αυτά το θέμα μας απασχολεί και η πάγια θέση του κόμματος είναι στις αποφάσεις που μας επηρεάζουν όλους, η αποφάσεις να παίρνονται από όλους.
Verba volant, scripta manent

dagorastos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 12:53
Επικοινωνία:

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό dagorastos » 30 Μαρ 2012, 12:53

Άκουσα την τρίλεπτη συνέντευξη και οφείλω να δώσω συγχαρητήρια :) Ο εκπρόσωπος κατάφερε να κάνει μια καλή περιγραφή κάποιων βασικών θέσεων του ΚΠΕ, με ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση και λεπτομέρεια, δεδομένου ότι είχε μόλις 4-5 λεπτά στη διάθεσή του.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 30 Μαρ 2012, 13:39

tvelocity έγραψε:Ηχογράφησε τελικά κάποιος το σημερινό μέρος της συνέντευξης; Δυστυχώς κοιμόμουν, αλλά άκουσα λίγο από το τέλος από το κρεβάτι μου με το κινητό. :P


Δες εδω αλλα θελει λιγο ψαξιμο http://www.skai.gr/player/Radio/?MMID=226649 Στο 01:57 τον ακουω. ;)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 30 Μαρ 2012, 14:10

Μάλιστα, άρα δεν έγινε κάτι παραπάνω από αυτά που είχα προλάβει να ακούσω, και νομίζω κατέληξε αρκετά ατυχής στο τέλος...
Verba volant, scripta manent

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: O Θανάσης στον ΣΚΑΪ 100,3

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Μαρ 2012, 14:18

και νομίζω κατέληξε αρκετά ατυχής στο τέλος...

Θέση μου είναι: "Βγαίνουμε, μιλάμε και τα λάθη που θα γίνουν τα διορθώνουμε την επόμενη φορά"
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες