Η γνώμη μου για το κόμμα σας

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 08 Απρ 2012, 20:07

Το να πείς φίλε ψηφοφόρε μας ψηφίσεις και βγούμε στη Βουλή δεν θα συμμετάσχουμε σε κυβέρνηση Με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είναι μια πολιτική δήλωση. Αυτό θέλω

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 08 Απρ 2012, 20:46

Ανέστη, από τη στιγμή που έσυ έχεις δουλέψει για να στηθεί το κόμμα και όχι εγώ,άμα νομίζεις ότι δεν μπορεί να σηκώσει ένα τέτοιο βάρος αυτή τη στιγμή, αποσύρω την πρόταση μου και πάμε παρακάτω.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Απρ 2012, 20:58

Δεν είναι προσωπικό, εγώ είμαι ένας από τους περίπου 300(?) που έχουν κάνει τα χαρτιά τους και δικαιούνται να ψηφίζουν.

Προσωπικά μάλιστα θα την έκανα τη δήλωση σου ως πρόσωπο, γιατί μ' ενδιαφέρει να πετύχουμε να υλοποιήσουμε τις αρχές μας που έγραψα πιο πάνω
κι όχι να πάρει ένας Πειρατής μια καρέκλα, να την κάνει τι?
Έγινε στην Τυνησία και σε λίγους μήνες παραιτήθηκε, γιατί δεν τον άφησαν να κάνει τίποτα.

Όμως τι να απαντήσω για εκατοντάδες ανθρώπους; Ας πουν την άποψή τους 5-10 άνθρωποι κι αν θέλουν να ψηφίσουμε
τη θέση ΟΧΙ σε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, την βάζουμε σε ψηφοφορία για να εκφραστούν όλοι.

ΥΓ1 Σχεδόν 100 άτομα έχουμε δουλέψει πολύ γερά, οπότε δεν δέχομαι κανένα "ψυχολογικό οφίκιο" :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pav » 08 Απρ 2012, 21:12

anestis έγραψε:Ας πουν την άποψή τους 5-10 άνθρωποι

Όχι σε ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ και τα υπόλοιπα "γενόσημα κόμματα".

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 09 Απρ 2012, 00:42

Ωραία είναι και αυτή μια θέση προς ψήφιση "αν βγάλουμε βουλευτή δεν θα συμμετάσχει σε καμία κυβέρνηση" (Αν το ερμηνεύεω σωστά). Οπότε κυβέρνηση με πειρατές μέσα δεν βγαίνει μετά τις εκλογές. Άλλος;
Πάντως Ανέστη από που προκύπτει ότι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ μαζί θα βγάλουν 170 βουλευτές; οι δημοσκοπίσεις δείχνουν οριακά αποτελέσματα. Ας πούμε στους κακόμηρους πειρατές-βουλευτές τι θα κάνουν. Φαντάζεστε, να όλος ο πλανήτης με κομμένη την ανάσα αν θα σχηματιστεί κυβέρνηση στην Ελλάδα και αυτοί να περιμένουν το φόρουμ να αποφασίσει;
Αντε να οργανωθούμε να κάνουμε καμιά ψηφορία της προκοπής.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 09 Απρ 2012, 09:16

spkostas έγραψε:Ωραία είναι και αυτή μια θέση προς ψήφιση "αν βγάλουμε βουλευτή δεν θα συμμετάσχει σε καμία κυβέρνηση" (Αν το ερμηνεύεω σωστά). Οπότε κυβέρνηση με πειρατές μέσα δεν βγαίνει μετά τις εκλογές. Άλλος;
Πάντως Ανέστη από που προκύπτει ότι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ μαζί θα βγάλουν 170 βουλευτές; οι δημοσκοπίσεις δείχνουν οριακά αποτελέσματα. Ας πούμε στους κακόμηρους πειρατές-βουλευτές τι θα κάνουν. Φαντάζεστε, να όλος ο πλανήτης με κομμένη την ανάσα αν θα σχηματιστεί κυβέρνηση στην Ελλάδα και αυτοί να περιμένουν το φόρουμ να αποφασίσει;
Αντε να οργανωθούμε να κάνουμε καμιά ψηφορία της προκοπής.


Θα πρέπει να αναφερθεί για τι είδους κυβέρνηση μιλάμε.
Αν είναι ΝΔ-Πασοκ τότε ΟΧΙ.
Αν είναι κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΔΗΜ.ΑΡ. τότε ΙΣΩΣ.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό plessas » 09 Απρ 2012, 09:38

Οχι σε κυβερνηση με τα κομματα που φερουν τη μεγαλυτερη ευθυνη για το χαλι μας καθως κυβερνησαν 30 χρονια σερι. Προφανως οχι επισης σε κυβερνηση που συμμετεχουν κομματα που δε σεβονται τα ανθρωπινα δικαιωματα (ΧΑ). Στις υπολοιπες περιπτωσεις μονο με την προυποθεση οτι αποδεχονται τις αρχες μας και ξεκινουν οι αλλαγες που ζηταμε.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 09 Απρ 2012, 10:12

spkostas έγραψε:Αν είναι ΝΔ-Πασοκ τότε ΟΧΙ.
Αν είναι κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΔΗΜ.ΑΡ. τότε ΙΣΩΣ.

plessas έγραψε:Οχι σε κυβερνηση με τα κομματα που φερουν τη μεγαλυτερη ευθυνη για το χαλι μας καθως κυβερνησαν 30 χρονια σερι. Προφανως οχι επισης σε κυβερνηση που συμμετεχουν κομματα που δε σεβονται τα ανθρωπινα δικαιωματα (ΧΑ). Στις υπολοιπες περιπτωσεις μονο με την προυποθεση οτι αποδεχονται τις αρχες μας και ξεκινουν οι αλλαγες που ζηταμε.

Συμφωνώ και με τα δύο.
Αλλος;

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 09 Απρ 2012, 10:42

Μπορεί ο διαχειριστής να βάλει αυτή την σειρά δημοσιέυσεων στο ευρετήριο της δημόσιας συζήτησης με τίτλο: "Εντολή στους Πειρατές-Βουλευτές ";
Αλλιώς θα χαθεί και είναι κρίμα.

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Μεταφορά του νήματος σε νέο; Ψηφοφορία; Καλή ιδέα;!

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 09 Απρ 2012, 12:00

Προτεινόμενος τίτλος: Διερεύνηση πρόθεσης μελών ΠΕΙΡ. σε υποθετική περίπτωση εισαγωγής του κόμματος στη βουλή για ενδεχόμενες συνεργασίες βάσει αρχών και προγράμματος.

Πιστεύω μπορεί να γίνει αυτό για να είναι ξεκάθαροι και οι εκπρόσωποι των ΠΕΙΡ. ανά τόπο, να είναι πιο σίγουροι όταν και όπου μπαίνουν τέτοια ερωτήματα.

Ναι, να ξεπερνάμε τον άξονα αρ-κντρ-δξ, να σκεφτόμαστε out of the box, αλλά δεν πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους το γεγονός ότι μπορούμε με ανοιχτή ατζέντα και δημόσιο διάλογο να επηρεάσουμε μια προοδευτική/αδογμάτιστη κυβέρνηση να πάρει αποφάσεις που θα μας βρίσκουν σύμφωνους, αλλιώς θα φαίνεται εντός του παρόντος (ελληνικού) πολιτικού συστήματος να κηνυγάμε ... χίμαιρες!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες