Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Kostis
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Φεβ 2012, 16:38

Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Kostis » 03 Απρ 2012, 16:46

Κατ' αρχήν δεν θεωρώ το κόμμα σας, ως μια σοβαρή πολιτική πρόταση. Δεύτερον, ασχολούμαι όμως μαζί σας, γιατί πολλά μούλικα με το που είδαν ''πειρατές'', έτρεξαν αμέσως στο κόμμα σας, οπότε κρίνω πως είστε μια ομάδα που μπορεί να έχει κάποια δυναμική και να παίξει κάποιο ρόλο.

Δεν πιστεύω στην άμεση δημοκρατία, πόσο μάλλον στην ψηφιακή. Κι αυτό γιατί δεν είναι όλοι γνώστες όλων των θεμάτων, αλλά ακόμα και να τους προσφέρεις πληροφορίες, δεν είναι σε θέση να τις κατανοήσουν. Παράδειγμα, αν όλες οι αποφάσεις παίρνονταν με δημοψηφίσματα, οι Ελληναράδες θα διώχνανε το μνημόνιο, αλλά όντες φαληρισμένοι, θα ψήφιζαν και καπάκι βασικό μισθό 2.000 ευρώ. Όποιος δεν ξέρει πως η πλειοψηφία του οποιουδήποτε κράτους είναι τσομπάνηδες, τότε έχει σοβαρό πρόβλημα.
Γι΄αυτό υπάρχει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία. Πάρτε για παράδειγμα το κόμμα σας. Δεν ξέρετε αν είστε σοσιαλιστές, καπιταλιστές ή φιλελεύθεροι. Κι αυτό γιατί ο κάθε πικραμένος λέει το μακρύ του και το κοντό του. Και γι' αυτό δεν έχετε και σαφείς προτάσεις. Αυτό που χρειάζεστε είναι ένας πρόεδρος που θα σας αντιπροσωπεύει και θα πάρει κάποιες αποφάσεις για το κόμμα και θα ορίσει τη γραμμή του. Διαφορετικά, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει και θα βαρεθείτε-διαλυθείτε πριν καν ξεκινήσετε.

Επίσης, ένα κόμμα πριν αρχίσει να ξεψοιρίζει τροπολογίες και νομοσχέδια, πρέπει να τοποθετηθεί σε βασικά θέματα, έστω κι αν αργότερα εμπλουτίσει τις θέσεις του πάνω σε αυτά. Περιμένουν όλοι τοποθέτηση για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, ναρκωτικά, επαγγελματικοποίηση στρατού, γάμους ομοφυλοφίλων, καθώς και για τα εθνικά θέματα που οι ανορθόγραφοι ελληναράδες καίγονται να μάθουν.
Και όλα αυτά να ξέρετε πως δεν θα γίνουν με άμεση δημοκρατία, αλλά με τη συμφωνία του πυρήνα αυτών που δημιούργησαν το κόμμα.

Επίσης δεν γνωρίζω πάρα πολλά από τεχνολογία, αλλά πιστεύω ότι πάντα υπάρχει ένας χάκερ που είναι καλύτερος από κάποιον άλλο, οπότε πώς θα διασφαλιστεί η ψηφιακή άμεση δημοκρατία;

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό plessas » 03 Απρ 2012, 16:57

Σε ευχαριστούμε για τα σχόλια! Κάθε feedback είναι ευπρόσδεκτο.

Κατ' αρχάς, όλοι εμείς έχουμε αντίθετη γνώμη για το αν μπορεί η πλειοψηφία των πολιτών να παίρνει τις αποφάσεις. Με κατάλληλη παιδεία, με συμμετοχική κουλτούρα και με σωστή πληροφόρηση και πολυφωνία γίνεται. Ναι, άμα μας βάλεις να ψηφίσουμε για το μνημόνιο για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια, χωρίς να έχει καλλιεργηθεί η συμμετοχή στα κοινά, σκατά θα τα κάνουμε. Όμως, δεν καταλαβαίνω πως οι τσομπάνηδες είναι ικανοί να βγάζουν αντιπροσώπους!

Όσον αφορά την οικονομική πολιτική, δεν είμαστε τίποτα. Ο καθένας είναι διαφορετικός και έχει την άποψή του. Εσύ έτυχε και μίλησες στο forum με 5-6 άτομα και έβγαλες το Α συμπέρασμα. Το κόμμα έχει εκατοντάδες μέλη που μπορεί να μην ενδιαφέρθηκαν να ανοίξουν συζήτηση μαζί σου ή να μην συμμετέχουν καν στις ηλεκτρονικές συζητήσεις. Το ΚΚΕ είναι κομμουνιστικό, Δράση νεοφιλελεύθερη (σωστά τα λέω ή πετάω κοτσάνες;), οι πειρατές τίποτα.

Τέλος, τα θέματα που εσύ θεωρείς σημαντικά για κάποιους άλλους δεν είναι. Για μένα είναι η αμεσότερη δημοκρατία και η περισσότερη συμμετοχή, η ηλεκτρονική διακυβέρνηση, η προστασία των προσωπικών δεδομένων, το ανοιχτό λογισμικό, τα ανθρώπινα δικαιώματα κλπ. Αυτό δε σημαίνει πως δεν έχω άποψη για τα άλλα που αναφέρεις (αν και σε κάποια πράγματι δεν έχω άποψη). Αυτή μπορεί να είναι διαφορετική από την άποψη των υπολοίπων. Όσοι συμμετέχουν στο κόμμα πειρατών έχουν μια κοινή βάση σύμφωνα με τις αρχές, που προφανώς για σένα δεν είναι top priority.

Φιλικά!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 03 Απρ 2012, 17:44

Kostis έγραψε:Κατ' αρχήν δεν θεωρώ το κόμμα σας, ως μια σοβαρή πολιτική πρόταση. Δεύτερον, ασχολούμαι όμως μαζί σας, γιατί πολλά μούλικα με το που είδαν ''πειρατές'', έτρεξαν αμέσως στο κόμμα σας, οπότε κρίνω πως είστε μια ομάδα που μπορεί να έχει κάποια δυναμική και να παίξει κάποιο ρόλο.


Θεωρείς σοβαρή ποια πρόταση τότε; Και τι ακριβώς ορίζεις ως μούλικο; Το ΕΝΗΛΙΚΟ παιδί σου; Μήπως δεν το έχεις παιδαγωγήσει σωστά τότε;

Kostis έγραψε:Δεν πιστεύω στην άμεση δημοκρατία, πόσο μάλλον στην ψηφιακή. Κι αυτό γιατί δεν είναι όλοι γνώστες όλων των θεμάτων, αλλά ακόμα και να τους προσφέρεις πληροφορίες, δεν είναι σε θέση να τις κατανοήσουν. Παράδειγμα, αν όλες οι αποφάσεις παίρνονταν με δημοψηφίσματα, οι Ελληναράδες θα διώχνανε το μνημόνιο, αλλά όντες φαληρισμένοι, θα ψήφιζαν και καπάκι βασικό μισθό 2.000 ευρώ. Όποιος δεν ξέρει πως η πλειοψηφία του οποιουδήποτε κράτους είναι τσομπάνηδες, τότε έχει σοβαρό πρόβλημα.


Οπότε η Ελβετία είναι φαλιρισμένο έθνος... χμ... να τους το πούμε.

Kostis έγραψε:Γι΄αυτό υπάρχει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία. Πάρτε για παράδειγμα το κόμμα σας. Δεν ξέρετε αν είστε σοσιαλιστές, καπιταλιστές ή φιλελεύθεροι. Κι αυτό γιατί ο κάθε πικραμένος λέει το μακρύ του και το κοντό του. Και γι' αυτό δεν έχετε και σαφείς προτάσεις. Αυτό που χρειάζεστε είναι ένας πρόεδρος που θα σας αντιπροσωπεύει και θα πάρει κάποιες αποφάσεις για το κόμμα και θα ορίσει τη γραμμή του. Διαφορετικά, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει και θα βαρεθείτε-διαλυθείτε πριν καν ξεκινήσετε.


Η αντιπροσωπευτική δημοκρατία υπάρχει έτσι ώστε να ελέγχεται ο λαός από τους λίγους που έχουν λεφτά και μπορούν να βγουν βουλευτές. Μάλιστα πολλοί από αυτούς σίγουρα νομίζουν ότι τα εισοδήματα από τουριστικά επαγγέλματα δεν φορολογούνται...

Kostis έγραψε:Επίσης, ένα κόμμα πριν αρχίσει να ξεψοιρίζει τροπολογίες και νομοσχέδια, πρέπει να τοποθετηθεί σε βασικά θέματα, έστω κι αν αργότερα εμπλουτίσει τις θέσεις του πάνω σε αυτά. Περιμένουν όλοι τοποθέτηση για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, ναρκωτικά, επαγγελματικοποίηση στρατού, γάμους ομοφυλοφίλων, καθώς και για τα εθνικά θέματα που οι ανορθόγραφοι ελληναράδες καίγονται να μάθουν.
Και όλα αυτά να ξέρετε πως δεν θα γίνουν με άμεση δημοκρατία, αλλά με τη συμφωνία του πυρήνα αυτών που δημιούργησαν το κόμμα.


Και για την πυρηνική ενέργεια μπορούμε να σου δώσουμε γνώμη αν θες. Αλλά άποψη για όλα χρειάζεται ΜΟΝΟ για να κυβερνήσεις. Και δεν έχουμε καβαλήσει το καλάμι ακόμα...

Kostis έγραψε:Επίσης δεν γνωρίζω πάρα πολλά από τεχνολογία, αλλά πιστεύω ότι πάντα υπάρχει ένας χάκερ που είναι καλύτερος από κάποιον άλλο, οπότε πώς θα διασφαλιστεί η ψηφιακή άμεση δημοκρατία;


Η ψηφιακή δημοκρατία δεν είναι σύστημα ψηφοφορίας. Οπότε δεν έχει νόημα ο χάκερ.

Ανακεφαλαιώνοντας: Υπάρχουμε λίγους μήνες και έχουμε θέσεις και άποψη για περισσότερα θέματα από ότι "σοβαρά" κόμματα όπως η ΔΗΜΑΡ ή οι Ανεξάρτητοι Έλληνες. Δεν χρειαζόμαστε γελοίες ταμπέλες ιδεολογίας για να λέμε ότι έχουμε άποψη για όλα... Το μόνο απόλυτο είναι ότι δεν υπάρχουν απόλυτα.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 03 Απρ 2012, 18:29

τα σχολια μου με κοκκινα γραμματα
Kostis έγραψε:Κατ' αρχήν δεν θεωρώ το κόμμα σας, ως μια σοβαρή πολιτική πρόταση. Δεύτερον, ασχολούμαι όμως μαζί σας, γιατί πολλά μούλικα με το που είδαν ''πειρατές'', έτρεξαν αμέσως στο κόμμα σας, οπότε κρίνω πως είστε μια ομάδα που μπορεί να έχει κάποια δυναμική και να παίξει κάποιο ρόλο. η δυναμικη του κομματος κ του καθε κομματος κρινεται απο τα μελη του. οπως συμβαινει σε καθε ομαδα, σε καθε συνολο.

Δεν πιστεύω στην άμεση δημοκρατία, πόσο μάλλον στην ψηφιακή. Κι αυτό γιατί δεν είναι όλοι γνώστες όλων των θεμάτων, αλλά ακόμα και να τους προσφέρεις πληροφορίες, δεν είναι σε θέση να τις κατανοήσουν. Παράδειγμα, αν όλες οι αποφάσεις παίρνονταν με δημοψηφίσματα, οι Ελληναράδες θα διώχνανε το μνημόνιο, αλλά όντες φαληρισμένοι, θα ψήφιζαν και καπάκι βασικό μισθό 2.000 ευρώ. Όποιος δεν ξέρει πως η πλειοψηφία του οποιουδήποτε κράτους είναι τσομπάνηδες, τότε έχει σοβαρό πρόβλημα. Περα απο τα ρατσιστικα σου σχολια, πρεπει να σεβαστεις τον αλλον, τον διπλανο σου. Ολα τα δαχτυλα του χεριου σου ειναι ιδια; Λογικη για να διαπιστωσεις οτι ο καθενας ειναι χρησιμος.
Γι΄αυτό υπάρχει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία. Πάρτε για παράδειγμα το κόμμα σας. Δεν ξέρετε αν είστε σοσιαλιστές, καπιταλιστές ή φιλελεύθεροι. Κι αυτό γιατί ο κάθε πικραμένος λέει το μακρύ του και το κοντό του. Και γι' αυτό δεν έχετε και σαφείς προτάσεις. Αυτό που χρειάζεστε είναι ένας πρόεδρος που θα σας αντιπροσωπεύει και θα πάρει κάποιες αποφάσεις για το κόμμα και θα ορίσει τη γραμμή του. Διαφορετικά, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει και θα βαρεθείτε-διαλυθείτε πριν καν ξεκινήσετε. Ζεις στο 2012. ΟΧΙ στη δεκαετια του '80, ουτε με την περιβοητη γενια του πολυτεχνειου που εμαθε τον τοπο κ τα παιδια τους στη ρεμουλα, τη κλεψια, τη λαμογια, την απατεωνια, τον ωχαδερφισμο. Με τις ταμπελες ασχολουνται οι κολλημενοι και οι κομπλεξικοι.

Επίσης, ένα κόμμα πριν αρχίσει να ξεψοιρίζει τροπολογίες και νομοσχέδια, πρέπει να τοποθετηθεί σε βασικά θέματα, έστω κι αν αργότερα εμπλουτίσει τις θέσεις του πάνω σε αυτά. Περιμένουν όλοι τοποθέτηση για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, ναρκωτικά, επαγγελματικοποίηση στρατού, γάμους ομοφυλοφίλων, καθώς και για τα εθνικά θέματα που οι ανορθόγραφοι ελληναράδες καίγονται να μάθουν. Αν περιμενεις εσυ κ ο οποιοσδηποτε εσυ, να εχει το ΚΠΕ αποψεις για ολα μεσα σε διαστημα δυο μηνων απο την δημιουργια του, τοτε εισαι σε λαθος κομμα κ δεν εχεις επαφη με την πραγματικοτητα. Οπως θα ημουν κ εγω αν εβλεπα να υπαρχει αποψη για ολα. Ειμαι εδω ομως γιατι βλεπω να δημιουργουνται θεσεις μεσα απο συζητηση κ οχι απο την κρυφη αντζεντα καποιου Χ, Φ, Ψ προεδρου.
Και όλα αυτά να ξέρετε πως δεν θα γίνουν με άμεση δημοκρατία, αλλά με τη συμφωνία του πυρήνα αυτών που δημιούργησαν το κόμμα. Αποφασισουν οι πολλοι. Αυτο ειναι δημοκρατια.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

Kostis
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Φεβ 2012, 16:38

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Kostis » 03 Απρ 2012, 19:37

Tέλος πάντων, μη βάζετε ταμπέλα, αφού δεν θέλετε. Θέλω να μου απαντήσετε σε μια απλή ερώτηση.
Έχω μια αποθήκη στην αυλή μου. Χωρίς να έχω κάποιες σπουδές στο ενεργητικό μου, θα μπορώ να την μετατρέψω σε γκαλερί ή σε επιπλοποιείο ή σε νετ καφέ, με μια απλή έγγραφη δήλωση, για να βγάζω το ψωμάκι μου;

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό kailor » 03 Απρ 2012, 19:42

Kostis έγραψε:
Έχω μια αποθήκη στην αυλή μου. Χωρίς να έχω κάποιες σπουδές στο ενεργητικό μου, θα μπορώ να την μετατρέψω σε γκαλερί ή σε επιπλοποιείο ή σε νετ καφέ, με μια απλή έγγραφη δήλωση, για να βγάζω το ψωμάκι μου;


Κατά την προσωπική μου γνώμη, είμαι σύμφωνος με αυτό που λές... Είμαι μαζί σου σε αυτό... Αλλά σου λέω ότι είναι προσωπική μου γνώμη...

Ο καθένας μπορεί να πει την γνώμη του... για να βγει σαν αρχή του κόμματος, θα πρέπει να βγει σε ψηφοφορία.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και kailor, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

Kostis
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Φεβ 2012, 16:38

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Kostis » 03 Απρ 2012, 19:48

plessas έγραψε:Δράση νεοφιλελεύθερη

Plessas, το συνθετικό -νεο- δεν χρειάζεται μπροστά. Ας μην αναπαράγουμε παρατσούκλια που εφηύρε η αριστερά για να αμαυρώσει ιδεολογίες.

Χαίρομαι που πήρες θετικά τη γνώμη μου.

kailor, καλως ήρθες στον φιλελευθερισμό! Σε πειράζω... Ξέρω ότι σας ενοχλούν οι ταμπέλες, όπως και τον Τζήμερο, αλλά δεν το βρίσκω κακό να πεις ότι ''το κόμμα μου τείνει περισσότερο προς την τάδε κατεύθυνση''.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό agelos » 03 Απρ 2012, 20:21

μου αρεσει που βλεπω και μια δοαφορετικη αποψη και μου δινει αφορμη για σκεψεις. οριστε λοιπο οι δικες μου απαντησεις.

Δεν πιστεύω στην άμεση δημοκρατία, πόσο μάλλον στην ψηφιακή. Κι αυτό γιατί δεν είναι όλοι γνώστες όλων των θεμάτων, αλλά ακόμα και να τους προσφέρεις πληροφορίες, δεν είναι σε θέση να τις κατανοήσουν. Παράδειγμα, αν όλες οι αποφάσεις παίρνονταν με δημοψηφίσματα, οι Ελληναράδες θα διώχνανε το μνημόνιο, αλλά όντες φαληρισμένοι, θα ψήφιζαν και καπάκι βασικό μισθό 2.000 ευρώ. Όποιος δεν ξέρει πως η πλειοψηφία του οποιουδήποτε κράτους είναι τσομπάνηδες, τότε έχει σοβαρό πρόβλημα.


σωστα θα εδιωχναν το μνμονιο με την υπαρχουσα πληροφορια η οποια ήταν ΜΗΔΑΜΙΝΗ. αν θεωρεις τους τσοπανηδες υποαναπτυχτουν η αγραμματους επειδη εγω ζω μεσα σε τσοπανηδες οι τελευταιοι σκεφτονται πιο καλα και πιο ελληνικα απο οποιονδηποτε αλλον. κι αυτο γιατι σκεφτονται με απλη λογικη. δεν εχουν γνωσεις και δεν εχουν διαβασει δεκαδες βιβλια να παραφορτωσουν το μυαλο τους. ξερουν οτι 1+1=2 κι αυτο ειναι η βαση. δεν χρειαζομαστε ειδικους (που στο κατω κατω ειδαμε τι μας εκαναν) αλλα απλους ανθρωπους με απλη σκεψη. και σαν τσοπανηδες δε θελουν πλεον να ειναιαυτο τα "προβατα".

για να φτασουμε στο επιπεδο της αμεσης δημοκρατιας κι αυτη να λειτουργι σωστα πρεπει πρωτα να γινει αλλαγη νοοτροπιας. δεν νομιζω κανεις εδω μεσα να ειπε οτι αν οι πειρατες γινονταν κυβερνηση αυριο αμμεσως θα αλλαζν το πολιτευμα. πρεπει πρωτα να γινει αλλαγη σκεψης με ενεργοποιηση του πολιτη πανω στα πολιτικα δρωμενα και σταδιακη μεταβαση σε αμεση δημοκρατια. απο προσωπικη πειρα εχω δει πολλους ελληναραδες πλεον να σκεφτονται πρωτα το σπιτι τους και μετα την παρτη τους . κατι που με εξεπληξε φυσικα και με εκανε να σκεφτω οτι η αλλαγη ερχεται.

Γι΄αυτό υπάρχει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία. Πάρτε για παράδειγμα το κόμμα σας. Δεν ξέρετε αν είστε σοσιαλιστές, καπιταλιστές ή φιλελεύθεροι. Κι αυτό γιατί ο κάθε πικραμένος λέει το μακρύ του και το κοντό του.
το χρωμα και η ιδεολογια προκαλειφανατισμο που εκανε την ελληνικη κοινωνια καθε τοσο να ειναι διχασμενη. και αυτος ο διχασμος μας κατεστρεψε. οι ιδεες δεν εχουν χρωμα οπως λεει κι ενα σλογκαν μας. εγω μιλαω με πολους ανθρωπους απο πολλους χωρους και μου δινουν ιδεες ασχετου χρωματος.

Και γι' αυτό δεν έχετε και σαφείς προτάσεις
τα κομματα που ειχαν σαφεις προτασεις τι εκαναν? και οι προτασεις οταν βγαινυν απο ενα συνολο ανθρωπων θελει το χρονο του αυτο το συνολο να συγχρονισετι. ποτε ειδες μια φιλαρμονικη να παιζει τελια με το καλημερα?

Αυτό που χρειάζεστε είναι ένας πρόεδρος που θα σας αντιπροσωπεύει και θα πάρει κάποιες αποφάσεις για το κόμμα και θα ορίσει τη γραμμή του. Διαφορετικά, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει και θα βαρεθείτε-διαλυθείτε πριν καν ξεκινήσετε.
η λογικη του επικεφαλη-προεδρου με ειχε κανει να μην θελω να ασχοληθω με την πολιτικη. οι ανθρωποι μεμονωμενα ειναι φθαρτα στοιχεια ενω οι ιδεες που βγαινουν απο διαβουλευση ειναι κατι που εχει πολυ μεγαλυτερο χρονο ζωης αλλα και εξελιξης.

Επίσης δεν γνωρίζω πάρα πολλά από τεχνολογία, αλλά πιστεύω ότι πάντα υπάρχει ένας χάκερ που είναι καλύτερος από κάποιον άλλο, οπότε πώς θα διασφαλιστεί η ψηφιακή άμεση δημοκρατία;
αν διαβαζες το καταστατικο θα εβλεπες οτι για σοβαρα θεματα που απαιτειται και η εχεμυθεια θα υπαρχουν δημοψηφισματα. γιατι με αυτη τη λογικη πως δεχεσαι τα αποτελεσματα των εκλογων? εγω λεω οτι βαζουν οτι θελουν οι κυβερνουντες.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Alexandra_M
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 27 Μαρ 2012, 08:15

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Alexandra_M » 03 Απρ 2012, 21:25

Kostis έγραψε:Πάρτε για παράδειγμα το κόμμα σας. Δεν ξέρετε αν είστε σοσιαλιστές, καπιταλιστές ή φιλελεύθεροι. Κι αυτό γιατί ο κάθε πικραμένος λέει το μακρύ του και το κοντό του. Και γι' αυτό δεν έχετε και σαφείς προτάσεις. Αυτό που χρειάζεστε είναι ένας πρόεδρος που θα σας αντιπροσωπεύει και θα πάρει κάποιες αποφάσεις για το κόμμα και θα ορίσει τη γραμμή του. Διαφορετικά, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει και θα βαρεθείτε-διαλυθείτε πριν καν ξεκινήσετε.



Οι πολιτικοί σχηματισμοί που μέχρι σήμερα δραστηριοποιούνται στην πολιτική σκηνή (ας μιλήσουμε για την Ελλάδα συγκεκριμένα), παρουσιάζονται να ενστερνίζονται διαφορετικές ο καθένας ιδεολογίες, όπως για παράδειγμα του Καρλ Μαρξ, του Friedrich von Hayek ή του John Maynard Keynes (τυχαία σειρά αναφοράς) και αυτοτιτλοφορούνται αναλόγως.

Ερωτώ λοιπόν. Κρίνετε (Kostis) πως αυτός ο αυτοπροσδιορισμός από μόνος του είναι αρκετός για να καταστήσει ένα κόμμα ως έχον «σοβαρή πολιτική πρόταση» (όπως αναφέρατε), τη στιγμή μάλιστα, που η εμπειρία μας δείχνει πως οι ίδιοι αυτοί προαναφερθέντες πολιτικοί σχηματισμοί παρουσιάζονται (είτε με την πράξη, είτε με την απραξία τους) να αποκλίνουν από τις ίδιες τις ιδεολογίες που διατείνονται πως πρεσβεύουν και τις οποίες τελικά ( κατ’ εμέ) καταλήγουν να καπηλεύονται και μάλιστα με περίσσιο δογματισμό, φανατισμό και στείρα φαντασία;

Και μιας και ξεκινήσαμε με παροιμίες… (ας παραμείνω στο κλμα, χαριτολογώντας) ‘τα ράσα δεν κάνουν τον παπά’. Εγώ προσωπικά εκτιμώ πώς είναι λιγότερο σοβαρός αυτός που διαλαλεί περίτρανα πως πρεσβεύει κάτι στο οποίο δεν είναι συνεπής ή πως είναι κάτι το οποίο δεν έχει γίνει ακόμα. Η ιδεολογική ζύμωση είναι απαραίτητη και οφείλουμε να την αποδεσμεύσουμε από τα «παραταξικά» στεγανά που την περιορίζουν και να τη συνδράμουμε με δημιουργική και κριτική σκέψη.


ΥΓ. Η κριτική είναι επίσης αναγκαία, και προωθεί το διάλογο, αρκεί να είναι δημιουργική και χωρίς υποβόσκουσα εμπάθεια. Να σας πω επίσης (Kostis) πως τη στιγμή που σας γράφω εγώ δεν είμαι πειρατής. Επίσης δεν είμαι εδώ, επειδή 'οι πειρατές είναι μια ομάδα που μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο' (όπως αναφέρατε για τον εαυτό σας), αλλά επειδή, όντας εδώ, παίζω κάποιο ρόλο. Ο κάθε ένας που είναι εδώ, κι εκεί έξω, παίζει το ρόλο του. Γι’ αυτό ας προσέξουμε τι ρόλο θα παίξουμε.
Έστω,ότι είμαστε σωστοί.Παραμένουμε«λάθος»αν απευθυνόμαστε σ εσφαλμένους δέκτες.
Ότι είμαστε σωστοί,έστω.Παραμένουμε«λάθος»αν μεταχειριζόμαστε εσφαλμένως την ορθότητα μας.
Άλλη 1 λανθασμένη μου σκέψη;Τότε αν δεν είμαι σωστή,απόδειξε μου πως κάνω λάθος(me)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό anestis » 03 Απρ 2012, 22:32

Δεν πειράζει :) Ούτε η Μέρκελ το θεωρεί... :lol:
Kostis έγραψε:Κατ' αρχήν δεν θεωρώ το κόμμα σας, ως μια σοβαρή πολιτική πρόταση.


Το ίδιο κι εγώ, γι αυτό είμαι εδώ...
Kostis έγραψε:οπότε κρίνω πως είστε μια ομάδα που μπορεί να έχει κάποια δυναμική και να παίξει κάποιο ρόλο..


Η υπευθυνότητα έρχεται με τον χρόνο, με τις διαδικασίες, με την αλλαγή παραδείγματος, με τις ΓΕΝΙΕΣ!
Στην Ελβετία η αντίστοιχη ΓΣΕΕ μάζεψε 100.000 υπογραφές για δημοψήφισμα που ζητούσε 6 εβδομάδες άδειας, από 4. Με 100.000 υπογραφές στην Ελβετία παρακάμπτεις τη βουλή και πας στο λαό.
Οι πολίτες ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ για να μην πέσει η ανταγωνιστικότητα της χώρας. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ.
Θέλω να κάνω κάτι εγώ σήμερα με τους Πειρατές ώστε, σε 2 γενιές, ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΜΟΥ να ζήσουν σε μια τέτοια χώρα.
Δεν πιστεύω στην άμεση δημοκρατία, πόσο μάλλον στην ψηφιακή. Κι αυτό γιατί δεν είναι όλοι γνώστες όλων των θεμάτων, αλλά ακόμα και να τους προσφέρεις πληροφορίες, δεν είναι σε θέση να τις κατανοήσουν. Παράδειγμα, αν όλες οι αποφάσεις παίρνονταν με δημοψηφίσματα, οι Ελληναράδες θα διώχνανε το μνημόνιο, αλλά όντες φαληρισμένοι, θα ψήφιζαν και καπάκι βασικό μισθό 2.000 ευρώ. Όποιος δεν ξέρει πως η πλειοψηφία του οποιουδήποτε κράτους είναι τσομπάνηδες, τότε έχει σοβαρό πρόβλημα.


Δεν συμφωνώ για την Ελλάδα. Επιλέξαμε να είμαστε το κόμμα των πολλών. ΚΑΙ ΝΑΙ, θα δυσκολευτούμε στις διαδικασίες. Ταυτόχρονα -στην Ελλάδα ειδικά-ο πρόεδρος θα στοχοποιηθεί, θα υποστεί εκβιασμούς ή δωροδοκίες, παρακολουθήσεις, θα ψάξουν την οικογένειά του 5 γενιές πίσω για να βρουν τον "Ελ.Βενιζελικό" προπάππου που παντρεύτηκε τη "Βασιλική" προγιαγιά, θα κάνει μια πατάτα και θα κρεμάσει όλο το κόμμα.
Αυτό που χρειάζεστε είναι ένας πρόεδρος που θα σας αντιπροσωπεύει και θα πάρει κάποιες αποφάσεις για το κόμμα και θα ορίσει τη γραμμή του. Διαφορετικά, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει και θα βαρεθείτε-διαλυθείτε πριν καν ξεκινήσετε.


Τι είναι βασικό θέμα; Αυτό που θέλουν οι Δημοσιογράφοι; Αυτό που θέλουν οι ομάδες πίεσης; Από τα 5 θέματα σου εγώ θεωρώ 1-2 βασικά. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ. Πόσους αφορούν οι "γάμοι των ομοφυλοφίλων" και τι έγινε αν δεν διαμορφώσουμε θέση για άλλα 2 χρόνια; Οποιος το θεωρεί σημαντικό είναι ήδη στην Φιλελεύθερη Συμμαχία. Στο καλό και με τη νίκη!
]Περιμένουν όλοι τοποθέτηση για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, ναρκωτικά, επαγγελματικοποίηση στρατού, γάμους ομοφυλοφίλων, καθώς και για τα εθνικά θέματα που οι ανορθόγραφοι ελληναράδες καίγονται να μάθουν.


Και εμείς είμαστε επιφυλακτικοί (άκου την πρώτη μου συνέντευξη στον ANT1 radio), αλλά μέχρι να γίνουμε mainstream θα βελτιωθούν πολλά πράγματα και στην υπολογιστική ισχύ και στην κρυπτογράφηση.
Επίσης δεν γνωρίζω πάρα πολλά από τεχνολογία, αλλά πιστεύω ότι πάντα υπάρχει ένας χάκερ που είναι καλύτερος από κάποιον άλλο, οπότε πώς θα διασφαλιστεί η ψηφιακή άμεση δημοκρατία;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες