Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 08 Απρ 2012, 15:55

spkostas έγραψε:Για όσους νομίζουν ότι η έξοδος από την ευρωζώνη εισοδυναμεί με την έκρηξη του ήλιου, διαβάστε αυτό:http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/gkempel_ksegrapste_ta_daneia_poy_dwsame_sthn_ellada.1725200.html


Οι καιροί είναι περίεργοι και οι πληροφορίες που διαδίδονται θέλουν παρα πολύ προσεκτική ανάγνωση.

Μία εμπεριστατομένη ανάλυση για να σου δώσει τα κατάλληλα εργαλεία για την ανάλυση είναι η παρακάτω. Ξόδεψε είκοσι λεπτά από τον χρόνο σου να την διαβάσεις.

http://www.techiechan.com/?p=273
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 08 Απρ 2012, 16:59

Δηλαδή τι λέει το άρθρο, ότι όντως αν βγούμε από το ευρώ θα εκραγεί ο ήλιος; :lol:

Kostis
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Φεβ 2012, 16:38

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Kostis » 08 Απρ 2012, 17:14

OdysseasTz έγραψε:Υ.Γ. αν δεν εμπιστευόμαστε στους πολλούς την εξασφάλιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τότε με ποια λογική θα την εμπιστευτούμε σε έναν, ο οποίος μπορεί να είναι κάλλιστα ο Στ. Μάνος αλλά μπορεί να είναι και ο Μιχαλολιάκος της Χρυσής Αυγής;

Ο ένας είναι σίγουρα πιο υπεύθυνος, γιατί φέρει μεγαλύτερο βάρος στις πλάτες του και θα πρέπει σίγουρα να λογοδοτεί (όπου ''ένας'' βάλε ''αντιπροσώπους''). Οι πολλοί, μπορούν πολύ απλά να πάνε ανεύθυνα και να ψηφίσουν για το οποιοδήποτε θέμα.

Αναρωτιέμαι... Σε άλλο πλανήτη βρίσκονται αυτές οι κοινωνίες που πετροβολούν τις μοιχαλίδες και τους ομοφυλόφιλους..; Θα δίνατε ποτέ άμεση δημοκρατία σε αυτούς..; Η Ελληνική κοινωνία μπορεί να είναι λίγο καλύτερη, αλλά όχι τόσο ώστε να διεκδικεί το αλάθητο ή έστω να το πλησιάζει.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Απρ 2012, 18:01

Λέει η φωνή του "Συστήματος":

"Οι πολίτες δεν ξέρουν τι τους γίνεται."
"Μια φορά στα 4 χρόνια όμως ξέρουν τι τους γίνεται, φτάνει να ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ & ΝΔ. Τότε είναι υπεύθυνοι."
Αμέσως μετά
"Οι πολίτες δεν ξέρουν τι τους γίνεται."
κ.ο.κ.

(Θαρρείς και ήξερε ο Κωστάκης η ο ΓΑΠ τί του γινόταν, θαρρείς και ξέρει ο Αντώνης...)

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε για να φτάσουμε στην υπευθυνότητα των Ελβετών που απέρριψαν ΣΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ τις 6 βδομάδες άδειας.

ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 08 Απρ 2012, 18:18

spkostas έγραψε:Δηλαδή τι λέει το άρθρο, ότι όντως αν βγούμε από το ευρώ θα εκραγεί ο ήλιος; :lol:

Όχι περιγράφει το σενάριο βγαίνω από το Ευρώ σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του Έλληνα με όλες τις πιθανές θετικές ή αρνητικές επιπτώσεις.
Αν πώς εξελίσεται το σενάριο σε ικανοποιεί ή όχι το κρίνεις εσύ.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 08 Απρ 2012, 18:46

Ρε συ Κότσο έχουμε διαβάσει όλα τα πιθανά και απίθανα σενάρια τόσο καιρό τώρα, αυτή τη δουλεία θα κάνουμε συνέχεια; Και στο λόγο μου αν ξαναδώ τη λέξη "ψευτοδίλλημα" σε πόστ θα σπάσω την οθόνη και δεν ξαναπαντάω. Έχει γίνει ψωμοτύρι σε αυτο το φόρουμ το "ψευτοδίλλημα". Βρές εσύ ένα αληθινο δίλλημα και εγώ θα το ψηφίσω. "Να ζει κανείς ή να μη ζεί" , Ξανθιές ή Μελαχρινές" ότι θέλεις. Αρκεί να ψηφίσουμε κάτι για να λεγόμαστε κόμμα και όχι φόρουμ πειρατών.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Απρ 2012, 19:07

@spkostas
Είμαστε κόμμα. Και ψηφίσαμε. Εκεί είναι οι ψηφοφορίες. Και θα ξαναψηφίσουμε.

Αυτή τη στιγμή έχουμε αθροιστικά:

Εκλογές μπροστά μας, πιθανά σε έναν μήνα. Όλοι συμφωνούμε ότι η ευθύνη μας έχει αλλάξει.
Υποστελεχωμένες επιτροπές, από περίπου 100 ενεργά στελέχη.
Κάθε πικραμένο από κάθε ομάδα πίεσης να μας την πέφτει και να θέλει να στρίψει το καράβι προς τα εκεί που πιστεύει ο ίδιος (δεν αφορά εσένα).
22 ήδη διαμορφωμένες θέσεις που δεν τις έχουμε αξιοποιήσει πλήρως (π.χ. δεν έχουμε ένα άρθρο για κάθε θέση(!)
Σχόλια από ανώνυμους επισκέπτες που δεν είναι πάντα όλοι καλοπροαίρετοι. (δεν αφορά εσένα).
Ποικιλία μελών με ποικιλία πολιτικών υποβάθρων.
Διαδικασίες καθημερινότητας.
Εθελοντές παντού, ανθρώπους που έχουν και τις προσωπικές τους δουλειές.

Δες ότι η πρότασή σου μεταφέρθηκε για συζήτηση και μέχρι που προχώρησε και τι σχολιάστηκε.

Θα ξαναπώ πως νοιώθω:
Υπάρχει απαίτηση για παραγωγή δυο τελάρων με μήλα από ένα μικρό φυτό.

Αυτό εδώ είναι μηλιά. Αλλά δεν κάνει μήλα.
mhlia.jpg
mhlia.jpg (56.4 KiB) 5113 προβολές

Δεν είμαστε εδώ για να λύσουμε το πρόβλημα της Ελλάδας και της Ευρώπης εχθές.
Ούτε να αλλάξουμε εχθές στρεβλώσεις δεκαετιών.
Είμαστε για να πείσουμε σε βάθος ετών ότι οι Αρχές μας μπορούν να δώσουν λύση στα ζητήματα της Ελλάδας.
Όποιος δεν πείστηκε, ας ξανάρθει σε ένα έτος, να ξανατσεκάρει, τι να κάνουμε...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

spkostas
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 21 Μαρ 2012, 00:13
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό spkostas » 08 Απρ 2012, 19:20

Λοιπόν, βάζω ένα απλό ερώτημα: Μπορεί να δεσμευθεί το κόμμα ότι μετεκλογικά δεν θα συμμετάσχει σε κυβέρνηση με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ με σκέτη ΝΔ ή με σκέτο ΠΑΣΟΚ; Η ΔΗΜΑΡ που μιλάει για ψευτοδιλήμματα λέει πως όχι ενώ ταυτόχρονα δεν θέλει να ακούσει για έξοδο από το ευρώ και δεν μπορώ να την πιστέψω. Στο κόμμα των πειρατών μπορώ να πιστέψω ή όχι. Ψευτοδίλλημα και αυτό;

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό plessas » 08 Απρ 2012, 19:35

Εκφράζοντας προσωπική γνώμη, υποθέτω ότι για συμμετέχουμε σε κυβέρνηση συνεργασίας θα πρέπει το κόμμα που θα μας την προτείνει να υιοθετήσει τις αρχές και προτάσεις μας για διαφάνεια, αμεσότερη δημοκρατία και περισσότερη συμμετοχή κλπ, οπότε χλωμό το βλέπω.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Απρ 2012, 19:40

Δεν μπορώ να απαντήσω για όλα τα μέλη και δεν έχουμε τον Αρχηγό να σου πει ένα γρήγορο ναι ή όχι.
Αυτό που ζητάς προϋποθέτει:

1. Να περάσουμε το 3% = 8 Βουλευτές.
2. Να έχει η ΝΔ άλλους 143 (!!!)
3. Να το δεχθούν τα 2/3 των Μελών.
4. Να δεχθεί η ΝΔ την απόλυτη διαφάνεια στο Δημόσιο με συγκεκριμένα νομοθετήματα, την αλλαγή της (μη) ευθύνης υπουργών, την αλλαγή διορισμού των δικαστών από τον υπουργό δικαιοσύνης, την καθιέρωση δημοψηφισμάτων για τους προϋπολογισμούς μεγάλων έργων, την ένταξη στη Διαύγεια Βουλής και πρωθυπουργού, τη δυνατότητα πολιτών να προωθούν νόμους με 100.000 υπογραφές κλπ κλπ

Τι πιθανότητες βλέπεις να γίνει? Μικρότερες από το να σου πέσει μετεωρίτης στο κεφάλι!


ΥΓ Το ΝΔ-ΠΑΣΟΚ μαζί ίσως βγάζει 170 βουλευτές ΚΑΙ δεν μας θέλουν. Πιο εύκολα θα πάρουν άλλη "τσόντα" παρά εμάς. Δεν ψάχνουν τον μπελά τους...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες