Η γνώμη μου για το κόμμα σας

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό kailor » 09 Απρ 2012, 19:01

laskaris_vasilis έγραψε:Και για να κλείσω την ενασχόλησή μου, επισημαίνω την ανησυχία μου, πως κάποια "φαντάσματα/καλικάντζαροι" προσπαθούν να εκμαιεύσουν φράσεις από μέλη του κόμματος (προς μελλοντική χρήση).


Μην φουντώνεις...

Δεν χρειάζεται... Αυτοί δεν είναι μέλη του κόμματος.

Εμείς που συζητάμε κάθε βράδυ στο mumble, είπαμε πως για να συνεργαστούμε με κάποιους (εάν και οι περισσότεροι μέχρι τώρα είπαμε ότι καλύτερα είναι ότι είναι να κάνουμε να το κάνουμε μόνοι μας) πάντως θα πρέπει να συμφωνήσουν απόλυτα με τις αρχές μας...

Οπότε άστους τους υπόλοιπους να μιλάνε. Και άμα χρειαστεί κάνουμε ψηφοφορία και βλέπουμε.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Απρ 2012, 19:28

@kailor
Συμφωνώ μαζί σου σύνεδρε αλλά, θεωρείς απίθανο, στο εγγύς μέλλον, κάποιος κακοπροαίρετος να επικαλεσθεί/χρησιμοποιήσει, φράσεις/επιχειρήματα μελών μας και να τα χρησιμοποιήσει για να μας βλάψει;
Συν το ότι, με κάποιες αναφορές/σχόλια, βγαίνει προς τα έξω (ακόμα και στους φίλους μας), πως είμαστε κάποιοι που ήρθαμε να καλύψουμε το κενό που θα αφήσουν όσοι μας ζημίωσαν και όχι η "νέα πρόταση"
Πρέπει να καταλάβουμε πως το forum αυτό είναι ο "καθρέφτης" μας, σε όποιον μπει για να δει και να κρίνει ποιοι είμαστε
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό kailor » 09 Απρ 2012, 20:41

laskaris_vasilis έγραψε:@kailor
Συμφωνώ μαζί σου σύνεδρε αλλά, θεωρείς απίθανο, στο εγγύς μέλλον, κάποιος κακοπροαίρετος να επικαλεσθεί/χρησιμοποιήσει, φράσεις/επιχειρήματα μελών μας και να τα χρησιμοποιήσει για να μας βλάψει;
Συν το ότι, με κάποιες αναφορές/σχόλια, βγαίνει προς τα έξω (ακόμα και στους φίλους μας), πως είμαστε κάποιοι που ήρθαμε να καλύψουμε το κενό που θα αφήσουν όσοι μας ζημίωσαν και όχι η "νέα πρόταση"
Πρέπει να καταλάβουμε πως το forum αυτό είναι ο "καθρέφτης" μας, σε όποιον μπει για να δει και να κρίνει ποιοι είμαστε


Συμφωνώ μαζί σου Βασίλη. Πάντα θα υπάρχει κάποιος είτε izno είτε οποιοσδήποτε άλλος που ότι και να πούμε θα το χρησιμοποιήσει εναντίον μας. Εφόσον έχουμε ανοιχτό φόρουμ, οτιδήποτε μπορεί να συμβεί.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας δεν μπορεί να πει την γνώμη του, γιατί έτσι ποτέ δεν θα κάνουμε σωστή δουλειά.

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 09 Απρ 2012, 20:48

Παιδιά, ας μην είμαστε καχύποπτοι. Ναι το forum είναι ένας καθρέπτης, αλλά δεν νομίζω αύριο-μεθαύριο να το χτενίζουν για να βρουν ψεγάδια.

Σε κάθε περίπτωση, εδώ υπερέχουμε σε σχέση με όποιον άλλο πολιτικό σχηματισμό, γιατί είναι όλα στο φως, οπότε όποιος μας κατηγορήσει, τι θα έχει να μας προσάψει, ότι είμαστε διαυγείς και ειλικρινείς; Μάλλον θα φανεί γραφικός.

Δεν θα ήθελα να "παραμερίζουμε" τις απόψεις, έστω και των μη μελών, θα υπάρξει ο κίνδυνος να κλειστούμε σε ένα "ελίτ" πειρατικό αμπάρι. Δοκώ ότι η πλειοψηφία των χρηστών του φόρουμ (μελών και μη) έχει τη διάθεση για συμμετοχή και εποικοδομητικό διάλογο που χρειάζεται στο κόμμα, στην κοινωνία και εντέλει στην πολιτική κουλτούρα μας. Γι αυτό και υπερασπίστηκα το ενδεχόμενο μιας εσωτερικής ψηφοφορίας, ακόμη κι αν αυτό -ενδεχομένως- μπήκε στο νήμα από ένα μέλος του φόρουμ κι όχι από μέλος του κόμματος. Το ερώτημα που τέθηκε με απασχολεί και εμένα όμως, καθ''οτι υποψήφιος βουλευτής, για αυτό και πρότεινα ψηφοφορία.

Δυστυχώς δεν έχω συμμετάσχει όσο θα 'θελα στο mumble, σέβομαι όλους αυτούς που μπαίνουν και διαμορφώνουν πολιτικό λόγο και προγραμματικές θέσεις, όπως και αυτούς που δεν μπαίνουν αλλά γράφουν εδώ και ξοδεύουν το χρόνο τους με ένα σκοπό, να γίνουν τα πράγματα καλύτερα για όλους μας μέσα από τις αρχές που έχουμε συνομολογήσει.

Φιλικά και Πειρατικά,

Αντώνης Τ.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Απρ 2012, 21:00

ας μην είμαστε καχύποπτοι


...... με τα υπάρχοντα και εκκολαπτόμενα "πλάσματα" της πολιτικής και να μην είμαι καχύποπτος;
......Θα μου επιτρέψεις να είμαι........
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 09 Απρ 2012, 21:17

laskaris_vasilis έγραψε:
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν είμαστε στην "αγορά του All Halili".
Δεν ήρθαμε για να πουλήσουμε/αγοράσουμε, αλλά να σκεφτούμε, προτείνουμε, αποφασίσουμε και πορευτούμε.
Διαπραγματεύσεις τύπου: δώσε μου "αυτά" για να σου προσφέρω "εκείνα" ανήκουν στο σύστημα αξιών που εγώ προσωπικά σιχαίνομαι (ελπίζω και η πλειοψηφία όσων βρίσκονται εδώ μέσα)


Επειδή μου δημιουργείται η εντύπωση ότι το πρόβλημά σου είμαι προσωπικά εγώ, οφείλω να σου απαντήσω.

α)Δεν είναι η αγορά του Ahl Halhili. Ονομάζεται διαπραγμάτευση και στην διαπραγμάτευση δεν προσφέρεις τίποτα χωρίς ανταλλάγματα. Αν κάποιος μου ζητά να του προσφέρω την ψήφο εμπιστοσύνης στην Βουλή δεν θα του την δώσω ούτε γιατί είναι όμορφος, ούτε γιατί είναι προοδευτικός ούτε γιατί παλαιά τον συμπαθούσα. Θα του προσφέρω αυτό που μου ζητάει αν δεχθεί τις αδιαπραγμάτευτες θέσεις μου και όσες περισσότερες από τις διαπραγματεύσιμες υπάρχουν.

β) Σαν άτομο είμαι αρκετά σκοποκεντρικός. Για την επίτευξη του σκοπού μου είμαι ικανός να συμμαχήσω και με τον διάβολο άμα δω ότι μπορώ να τον κρατάω γερά από τα αρχ@@ια.
Όλοι όσοι στηρίζουν το κόμμα είτε σαν ψηφοφόροι, είτε και σαν μέλη πιστεύουν ότι οι θέσεις μας είναι επ´ωφελεία του μέλλοντος της Ελλάδος. Ο μόνος τρόπος το κόμμα για να τιμήσει την στήριξή τους αυτή είναι να κάνει τα αδύνατα δυνατά αυτές οι θέσεις να γίνουν πραγματικότητα. Κάθε εκμετάλλευση της στήριξής τους αυτής για να παραχωρηθεί αμαχητί με γνώμωνα μόνο την προοδευτικότητα άλλων κομμάτων είναι εναντίων της ηθικής αλλά και του καταστατικού του κόμματος που λέει ότι δεν εντασσόμαστε στον άξονα δεξιά-αριστερά. Αν στον spkosta δεν του αρκούν οι θέσεις μας και ότι θα κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να γίνουν πραγματικότητα και τον ενδιαφέρει μόνο ποιανού άλλου κόμματος παρακλάδι ή συνιστώσα είμαστε τότε λυπάμαι αλλά εγώ δεν αισθάνομαι παρακλάδι, ούτε συνιστώσα κανενός κόμματος και σαν ψηφοφόρος και πολύ περισσότερο σαν μέλος δεν θα ήθελα να χαρακτηριστώ έτσι.

γ) Οι δικές μου αξίες ορίζουν ότι όταν έχω κάποιες θέσεις και υπόσχομαι κάτι στους ψηφοφόρους ο λόγος μου είναι συμβόλαιο και δεν τον κάνω γαργάρα για να βοηθήσω πρώην συντρόφους ή φιλαράκια.
Μάλλον Βασίλη έχουμε σαφή διαφορά αντίληψης τόσο ώς πρός τις αξίες, όσο πρός το πώς ο λόγος μας είναι εγγύηση.

δ) Μπορεί να έχεις πρόβλημα ότι δεν είμαι μέλος του κόμματος, αν και έχω εξηγήσει πολλάκις τους λόγους, αλλά νομίζω ότι όλες οι προτάσεις που έχω κάνει είναι σύμφωνα με τις καταστατικές αρχές του κόμματος, και πάντα με σκοπό το συμφέρον των ΠΕΙΡ και όχι κάποιας άλλης παράταξης.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Kotsos, έχει επεξεργασθεί 9 φορά/ες συνολικά
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Απρ 2012, 21:26

Σαν άτομο είμαι αρκετά σκοποκεντρικός


Θαυμάζω τους "λεξηπλάστες" με όραμα!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

stephen
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 21:38

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό stephen » 09 Απρ 2012, 22:17

Kostis έγραψε:Δεν πιστεύω στην άμεση δημοκρατία, πόσο μάλλον στην ψηφιακή. Κι αυτό γιατί δεν είναι όλοι γνώστες όλων των θεμάτων, αλλά ακόμα και να τους προσφέρεις πληροφορίες, δεν είναι σε θέση να τις κατανοήσουν. Παράδειγμα, αν όλες οι αποφάσεις παίρνονταν με δημοψηφίσματα, οι Ελληναράδες θα διώχνανε το μνημόνιο, αλλά όντες φαληρισμένοι, θα ψήφιζαν και καπάκι βασικό μισθό 2.000 ευρώ. Όποιος δεν ξέρει πως η πλειοψηφία του οποιουδήποτε κράτους είναι τσομπάνηδες, τότε έχει σοβαρό πρόβλημα.


Δεν είναι μόνο ότι Διαφωνώ με αυτήν την δεξιά-συντηρητική-εξουσιαστική φιλοσοφία άλλα και ότι υπάρχουν επιχειρήματα που υποστηρίζουν με μαθηματικά ακριβώς το αντίθετο....

BBC - The Code - The Wisdom of the Crowd http://youtu.be/iOucwX7Z1HU
Design for the Wisdom of Crowds - SXSWi 2009 http://youtu.be/RX-7xwPPY8I
Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Wisdom_of_the_crowd

τα links δεν είναι ακριβώς πολιτικά άλλα υποθέτω θα υπάρχουν και καλλίτερα για το θέμα, απλά αυτά πέτυχα τώρα,
και ίσως κάπως έτσι να εξηγείται το γιατί ΔΕΝ μπορείς να κρίνεις το σύνολο απλά και ΜΟΝΟ από το άθροισμα των μελών του :)

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 09 Απρ 2012, 22:28

Είναι τσοπάνηδες όταν πρέπει να αποφασίσουν κάτι συγκεκριμένο, αλλά μεταμορφώνονται σε ώριμους συνειδητοποιημένους και υπεύθυνους πολίτες όταν ψηφίζουν ηγέτες?
Ενδιαφέρον...

Όποιος δεν ξέρει πως η πλειοψηφία του οποιουδήποτε κράτους είναι τσομπάνηδες, τότε έχει σοβαρό πρόβλημα.

Επίσης όποιος δεν ξέρει ότι υπάρχουν στο πολιτικό χάρτη τις Ελλαδικός κόμματα που πιστεύουν στην Πεφωτισμένη Δεσποτεία, οπότε έχει στασίδι για να κάτσει και δεν έχει καμία δουλειά εδώ, έχει επίσης πρόβλημα ....αντίληψης.

Πειρατικά πάντα.
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η γνώμη μου για το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Απρ 2012, 23:24

Αντώνη και Βασίλη Λάσκαρη.

Θεωρώ ότι κάνουμε λάθος όλοι μας
όταν πιστεύουμε ότι τη δική μας αθωότητα ή αφέλεια
έχουν όλοι οι μη πιστοποιημένοι που έρχονται στο forum,
όταν μεταξύ τους υπάρχουν απεσταλμένοι σε ειδική αποστολή και ψυχικά ασθενείς.

Θα ρωτήσουμε και σε άλλες χώρες τους Πειρατές πώς χειρίστηκαν τους σταλμένους και πώς τους άρρωστους
αρκετά τους αφήσαμε να μας εκμεταλλεύονται και να μας αποσπούν πολύτιμο χρόνο και πόρους.
(Δεν φορά τον Kotsos που- παρά τα σεντόνια του -έχει εξηγήσει αναλυτικά ποιος είναι και πώς εννοεί την παρέμβασή του)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες