Το Manifesto του πειρατή

lensman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 13 Οκτ 2011, 10:07

Το Manifesto του πειρατή

Δημοσίευσηαπό lensman » 14 Οκτ 2011, 10:38

Αισθανόμουν κάπως τσαντισμένος χθες το βράδυ και άρχισα να γράφω. Μου βγήκε αυτό το κείμενο, πιστεύω ότι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε κάπως....

TO MANIFESTO ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΤΗ

Αγαπητοί πολιτικοί κομμάτων εξουσίας και Κομμάτων της Βουλής,

Βλέπω την χώρα μου να μετατρέπεται σε μια τεράστια φυλακή. Βλέπω άτομα τα οποία μέχρι πρότεινος ήταν περήφανα και είχαν δουλειά τώρα να μετατρέπονται σε δουλοπάρεικους που παλεύουν να τα βγάλουν πέρα. Βλέπω άτομα να συλλαμβάνονται επειδή έγραψαν κάτι στο διαδύκτιο το οποίο δεν "βόλευε" κάποιους. Βλέπω αστυνομικούς να βομβαρδίζουν με χημικά και να σαπίζουν στο ξύλο άτομα τα οποία παλεύουν για τα δικαιώματά τους. Βλέπω φίλους μου να μαζεύουν ότι έχουν και δεν έχουν και να κατευθύνονται στο εξωτερικό ελπίζοντας για ένα καλύτερο αύριο.

Βλέπω την οικογένειά μου να μαραζώνει. Βλέπω το παιδί μου να μην τολμά να ονειρεύεται. Βλέπω τους συμμαθητές του κυριολεκτικά να πηγαίνουν στο νοσοκομείο από ασιτία. Βλέπω την επιστήμη να γελοιοποιείται και να μένει στάσιμη. Βλέπω τα δάση στα οποία έπαιζα μικρός να καίγονται, το νερό που έπινα από την πηγή να δηλητηριάζεται. Βλέπω το φαγητό μου να βιομηχανοποιείται, την τροφή μου να μεταλλάσεται.

Βλέπω καταπιεστικούς νόμους και αβάσταχτους ευφάνταστους φόρους οι οποίοι κάνουν την Τουρκοκρατία να φαίνεται ανθρώπινη. Βλέπω "Χατζηαβάτηδες" (δεν θέλω να προσβάλλω τον Καραγκιόζη) στην τηλεόραση να ψεύδονται χαμογελόντας, και να παχαίνουν όλο και πιο πολύ ενώ εμείς τρεφόμαστε όλο και πιο λίγο. Βλέπω την χώρα μου να ερημώνει, τις γυναίκες να εκδίδονται, τους άντρες να μην τολμούν να παντρευτούν, τα παιδιά να μην τολμούν να παίξουν.

Όταν κάποιος προσπαθεί να μιλήσει, να υψώσει την φωνή του, εσείς τον αποκαλείτε "δειλό", "άνανδρο", "τεμπέλη". Όταν κάποιος λέει την αλήθεια για εσάς του λέτε "να μην κρύβεται πίσω από την ανωνυμία του" και μετά εάν μάθετε το όνομά του, φροντίζετε να το σύρετε στην λάσπη, αφού πρώτα τον φιμώσετε. Δεν έχετε δουλέψει ούτε μια μέρα στην ζωή σας και ζητάτε από τον κόσμο να κάνει θυσίες τις οποίες ουδέποτε θα σκεφτόσασταν να κάνετε εσείς. Ζείτε σε βίλες, έχετε κότερα και καταθέσεις στο εξωτερικό και ζητάτε από τον κόσμο όλο και περισσότερη λιτότητα, όλο και περισσότερη ανέχεια. Δεν τολμάτε να απαντήσετε στον κόσμο που σας ψήφισε, μόνο λέτε ότι "λεφτά δεν υπάρχουν" ενώ κάνετε ταξίδια και γεύματα στο εξωτερικό, λέγοντας και άλλα ψέμματα πίσω από τις κάμερες που σας ανήκουν.

Δεν θα κάνω καμία απολύτως αυτάρεσκη δήλωση για την προσωπική μου ορθότητα, την έλλειψη βίας, και την υποδειγματικότητά μου σαν πολίτη. Τι σημασία θα είχε αυτό άλλωστε; Αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν θα εγκαταλείψω την χώρα μου και δεν θα το βουλώσω ποτέ.

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΩ ΠΟΤΕ

Αυτό που θα κάνω όμως είναι μερικές προτάσεις για εσάς:
  • Παραδεχτείτε ότι η θέση σας είναι ανήθικη και ότι είστε τελείως εγωιστές χωρίς καμία ηθική πυξίδα.
  • Παραδεχτείτε ότι συνεχής θυματοποίηση της χώρας μας έχει σκοπό να στερήσει τα δικαιώματα των πολιτών για τους οποίους και καλά νοιάζεστε τόσο πολύ.
  • Παραδεχτείτε ότι θέλετε να ωθήσετε την Ελληνική κοινωνία σε μια κατάσταση τυφλής υπακοής που βολεύει την δικής σας απληστία και σαδισμό.
  • Παραδεχτείτε ότι η ηθική σας είναι βασισμένη σε ψέματα και βία.
  • Παραδεχτείτε στον εαυτό σας ότι ενώ δεν έχετε την μυϊκή δύναμη και τα κότσια για να ασκήσετε οι ίδιοι βία, η φιλοσοφία ζωής σας βασίζεται απόλυτα σε βία που άλλοι ασκούν για εσάς.
  • Παραδεχτείτε ότι αυτοί για τους οποίους ασκείτε βία, (γιατί οπωσδήποτε δεν είμαστε εμείς) αργά ή γρήγορα θα στραφούν εναντίον σας.
  • Αναγνωρίστε ότι όταν η πολιτική σας βούληση έχει επιβληθεί σε όλους γύρω σας, θα βρεθείτει και εσείς παγιδευμένοι στην φυλακή που χτίσατε, όπως και τα παιδιά σας και τα παιδιά των παιδιών σας.

Βλέπετε, ξέρω ότι παρά την αισιοδοξία και τις επαναλαμβανόμενες προσπάθειες να ανοίξω διάλογο μαζί σας, δεν μπορεί να υπάρξει κανένας συμβιβασμός μεταξύ μας. Ο λόγος είναι ότι δεν σας ενδιαφέρει ούτε η αλήθεια, ούτε τα ανθρώπινα δικαιώματα, ούτε οι δικαιοσύνη, ούτε η προστασία της ζωής, ιδιαίτερα αυτής των πολιτών σας. Παρά τα παπαγαλίσματα περι "προστασίας" και "ευημερίας" η πολιτική σας είναι ένα τεράστιο κόλπο το οποίο απομυζά ελευθερίες και πόρους από τον λαό σας.

Αναγνωρίζω ότι οι αντίπαλοί μας είναι οργανωμένοι, βίαιοι, αδίστακτοι και ότι ο μόνος λόγος που δεν αποκαλούνται εγκληματίες είναι επειδή ελέγχετε τους νόμους και τα δικαστήρια, συνεπώς τον ίδιο τον ορισμό του τι είναι ένας εγκληματίας. Αναγνωρίζω επίσης ότι πολύ σύντομα όποιοσδήποτε μιλήσει εναντίον σας και εναντίον των αφεντικών σας θα θεωρείται αυτόματα εγκληματίας.

Ένας αδελφός που δεν είναι πια στην ζωή μου είπε κάτι πολύ σοφό κάποτε: "Εάν η συνείδησή σου λέει ότι οι νόμοι είναι ανήθικοι, μην τους ακολουθείς."

Οι προσπάθειές σας να υποβαθμίσετε, να ντροπιάσετε και να βεβηλώστε τους αγώνες των πολιτών σας δείχνουν καθαρά ότι αυτά που λέμε για εσάς δεν είναι "θεωρία συνομωσίας", δεν είναι "επιστημονική φαντασία", αλλά μια σκληρή πραγματικότητα.

Θα επαναλάβω αυτό που είπα πιο πριν:

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΩ ΠΟΤΕ

Το γεγονός ότι προσπαθείτε καθημερινά να πνίξετε τις ανεξάρτητες φωνές, τις φωνές των ίδιων των πολιτών σας δείχνει ακριβώς τι άτομα είστε και τι ακριβώς εκπροσωπούμε εμείς. Η αλήθεια δεν χρειάζεται κρατικούς μισθοφόρους για να την επιβάλλουν. Εσείς όμως την κάνετε παράνομη, αποδεικνύοντας πέρα από κάθε αμφιβολία ότι είστε βίαιοι, αναξιόπιστοι υποκριτές που υπακούουν μια φιλοσοφία προσωπικού κέρδους η οποία βασίζεται στο αίμα και στον μόχθο αυτών που προσποιείστε ότι προστατεύετε.

Βγαίνω λοιπόν από το σύστημά σας. Γίνομαι πειράτής. Γίνομαι μέλος του πειρατικού κόμματος και δηλώνω, γνωρίζοντας πλήρως τις συνέπειες που ενδέχεται να έχει αυτό, ότι δεν βρισκομαι πλέον εδώ για να συζητήσω, να σας παρακαλέσω ή να επικαλεστώ την λογική και την φιλανθρωπία σας.

ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΑΣ.

Και για αυτόν τον σκοπό δεν είμαι μόνος μου. Έχω τους συντρόφους μου, τους αδελφούς μου πλάι μου. Δεν χρειάζεται να πούμε ψέμματα, να μοιράσουμε υποσχέσεις, ή να ασκήσουμε βία. Αυτά είναι εργαλεία τα οποία χρησιμοποιείτε κυρίως εσείς, και, για να πούμε του στραβού το δίκιο, είστε πολύ πιο καλοί, λόγω εξάσκησης, σε αυτά.

Θα αναρωτιέστε σε αυτό το σημείο τι μπορούν να κάνουν κάποια άτομα που οργανώνουν ένα πειρατικό κίνημα στο διαδύκτιο. Το μόνο που έχω να πώ είναι κοιτάχτε -και μαθαίνετε.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Το Manifesto του πειρατή

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 14 Οκτ 2011, 12:45

Βασικά, είμαστε πολλοί. Υπάρχουν πολλοί που μοιράζονται τόν ίδιο πόνο. Πολλοί ψάχνουν για δικαιοσύνη. Πολλοί δεν έχουν μέλλον, και πολλοί είναι εκείνοι που ξεκινουν μαζί μας μια νέα εποχή. Tα θεμελιώδη δικαιώματα του κάθε πολίτη είναι ένας από τους σημαντικότερους πυλώνες μιας πραγματικής δημοκρατίας!

Είμαστε ένα καινούργιο λειτουργικό σύστημα δημοκρατίας που κύριος στόχος του είναι ο σεβασμός τον ανθρωπινων δικαιωμάτων. Από εκεί ξεκινάνε όλα. θέλουμε πλήρως ανατροπή. Πρώτα ο άνθρωπος και μετά όλα τα αλλα.

Στοχος μας είναι η διαφάνεια σε κάθε κίνηση της πολιτικής και η δυνατότητα να συμμετέχει ο λαος σε πολιτικές απόφασεις άμεσα.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Xenofongr
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:23

Καλή Χρονιά, καλή αρχή.

Δημοσίευσηαπό Xenofongr » 04 Ιαν 2012, 12:05

Ακόμα και σήμερα 4/1/2012, που πολίτες κυριολεκτικά ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ, από την απεργία των γιατρών, που υποχρεώνονται σε φυσική εξόντωση, από τον νέο τρόπο προμήθειας φαρμάκων, σε οικονομική εξόντωση, από τον συνδυασμό ανεργίας – φορολογίας. Ακόμα και σήμερα το πολιτικό κατεστημένο ασχολείται, όχι με την κάθαρση, όχι με την βιωσιμότητα των Ελλήνων πολιτών ως οφείλει αλλά με την διάδοχη της καρεκλάς.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες