Δραχμή

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Δραχμή

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Νοέμ 2011, 13:07

Επειδή συχνά-πυκνά στις συζητήσεις όλων μας τίθεται το θέμα "δραχμή",
ορίστε η σημερινή άποψη του Βαρουφάκη, την οποία επικροτώ πλήρως,
για να μην τα ξαναγράφω με δικά μου λόγια.

Σε μια πρόταση: Τώρα που μπήκαμε πλέον, καθόμαστε στο ευρώ, ΟΣΟ αυτό υπάρχει!

Διαβάστε το γιατί: http://is.gd/tS4QMJ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 21 Νοέμ 2011, 20:17

καλα αυτο ειναι σίγουρο. Το πρόβλημα ειναι οτι οι ελληνες μικρομεσεοι επειχηρματιες εχουν μαθει να λειτουργούν σε περιβαλλον αυξημένης ρευστότητας, ειτε με την δραχμή του μεγαλου πληθυσμού ειτε με το ευρο των φθηνών δανεικων, ειτε ακομα και με τα υπόλοιπα, τα βερεσε και τις μεταχρονολογιμενες επιταγές. Φοβαμε οτι δεν εχουν τις γνώσεις για να διατηρηθούν στο καινούργιο περιβάλλον και η κριση σε αυτή την σχετικά εύπορη ταξη που δημιουργήθηκε τις τελευταίες δεκαετίες θα είναι παρα παρα πολυ σκληρη.
Θα αναφερθώ ξανα και στο bitcoin, που μεχρι στιγμης δεν ειναι κατι σοβαρό αλλα ειναι οπωσδήποτε πραγματικό. Αξίζει να μάθετε για αυτο οχι μονο για το bitcoin αυτο καθ αυτο αλλα και για το πως μπορεί να διαμορφωθεί το μονεταριστικο σύστημα στο μελλον απο αλλα παρόμοια συστήματα.
Και ταιριάζει και απόλυτα με αυτα που πρεσβεβουμε

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 04 Ιαν 2012, 05:30

Είπε ο διευθυντής της Τράπεζας της Ελλάδος:
Αν πάμε σε δραχμή, θα περάσουμε 3 χρόνια με ενα αγγούρι απο δω μεχρι το Βερολίνο. Ισχύει. Εισάγουμε τα πάντα. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ! Αλλα γιατι; ΑΠΛΟ! Μια αγορά στο e-bay να κάνεις καταλαβαίνεις. Το Ευρο ειναι ακριβό, αρα δε κανει για εξαγωγές. Εκτος προς την Μεγαλη Βρετανια... ΚΟΥΤΣΟΜΟΥΡΑ;;; :P

Το πρόβλημα ειναι... με το Ευρο πάμε κάπου; ... Ξερω γω; ... Μου λένε με τη δραχμή θα πίναμε 3 χρονια... οκ... θα φτάσουμε στο 0 για να αρχίσουμε απο την αρχη... οσοι αντέξουμε... δε με πολυχαλαει... Με το Ευρο; Θα τρώμε 10 χρόνια ενα μικρότερο αγγούρι, αλλά διαρκείας, για να γυρίσουμε εκεί που αρχίσαμε;

! ... Δε ξέρω ... απλα έμενα... δε με τρομάζει η λέξη Δραχμή.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό plessas » 04 Ιαν 2012, 12:07

Το θέμα δραχμή ή ευρώ είναι πολυσύνθετο. Παραθέτω το blog του Δημήτρη Καζάκη, ενός ακόμα οικονομολόγου που δεν παρουσιάζεται και πολύ από τα ΜΜΕ, αλλά κατά τη γνώμη μου έχει ενδιαφέρουσες ιδέες.

http://dimitriskazakis.blogspot.com/

Δεν έχω ιδιαίτερες οικονομικές γνώσεις για να εκφέρω άποψη για το θέμα. Όμως πιστεύω ότι μονόδρομοι δεν υπάρχουν. Για μένα το ερώτημα είναι σε τι Ευρώπη θέλουμε να είμαστε; Επιθυμούμε να είμαστε μέλος μιας Ένωσης συντηρητικής που περιορίζει συνεχώς τις ατομικές ελευθερίες των πολιτών της και τον ρόλο του κοινωνικού κράτους; Αν όχι, μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό;
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

kinq1
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:51

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό kinq1 » 04 Ιαν 2012, 18:56

Το πρόβλημα δεν είναι το νόμισμα. Η αλλαγή νομίσματος δεν θα φέρει καμία ανάπτυξη από μόνη της. Ο,τι πρέπει να γίνει, είναι στάνταρ, είτε είμαστε στο ευρώ είτε όχι.
Στην αρχαία ελλάδα, άλλο νόμισμα είχε η Αθήνα, άλλο η Σπάρτη, άλλο η Μακεδονία κλπ. Αλλά: τα νομίσματα ήταν μεταλλικά, οπότε ή αξία τους ήταν σταθερή οπουδήποτε. ΠΧ. ένα ασημένιο νόμισμα της Αθήνας, αν το πήγαινες στη Σπάρτη, το ζυγίζανε και κάνανε τη μετατροπή σε αξία Σπάρτης.
Στο σύγχρονο κόσμο, τα νομίσματα είναι είτε χαρτιά, είτε bits και bytes στο τερματικό μιας τράπεζας, και δεν έχουν παρά μόνο ιδεατή αξία. Το ευρώ, ακόμα και σε μαγαζί της Ουγκάντας να πας, θα το δεχτούνε. Τη δραχμή;

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 04 Ιαν 2012, 19:42

Τι θα γίνουμε με δραχμή; Δημοκρατία της πρώην σοβιετικής ένωσης.
Αυτό είναι καλό; ΟΧΙ!
Τι θα γίνουμε με το ευρό; Δορυφόρος της παρακμάζουσα σοβιετικής ένωσης.
Αυτό είναι καλό; ΟΧΙ!
Όπου σοβιετική βάλτε ευρωπαϊκή. Το ίδιο κάνει.
Και εγώ λέω... Το παρών το χάσαμε. Για το μέλλον τι συμφέρει;

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό lakis » 06 Ιαν 2012, 01:59

Vidopoulos έγραψε:Τι θα γίνουμε με δραχμή; Δημοκρατία της πρώην σοβιετικής ένωσης.
Αυτό είναι καλό; ΟΧΙ!
Τι θα γίνουμε με το ευρό; Δορυφόρος της παρακμάζουσα σοβιετικής ένωσης.
Αυτό είναι καλό; ΟΧΙ!
Όπου σοβιετική βάλτε ευρωπαϊκή. Το ίδιο κάνει.
Και εγώ λέω... Το παρών το χάσαμε. Για το μέλλον τι συμφέρει;

στο πα και σε π.μ. ακομα συμβαδιζουμε :lol:

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 06 Ιαν 2012, 05:12

lakis έγραψε:στο πα και σε π.μ. ακομα συμβαδιζουμε :lol:


Kai go kapou nomizo to ksanapa.. ektos an eisai o kokalis i o Jobs (kalo psofo poy leme emeis) ... de nomizo na diafonoyme se kati oysiastiko! :P

Archie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:26

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό Archie » 10 Ιαν 2012, 04:37

Γιατί θα πρέπει σώνει και καλά αν αναγκαστούμε να κόψουμε πάλι εθνικό νόμισμα αυτό να λέγεται δραχμή; Κάτι τέτοιο θα μας υπενθύμιζε ξανά και ξανά πόσα χρόνια πίσω καταφέρανε να μας πάνε. Θα μου πείτε, είναι ζήτημα ήσσονος σημασίας η ονομασία του νομίσματος. Καμία αντίρρηση, αλλά από κάτι τέτοια φαίνεται η έλλειψη φαντασίας και δημιουργικότητας που μας διακατέχει. Φοίνικας λοιπόν και πάλι φοίνικας, για μία Ελλάδα νέα! (oops, παρασύρθηκα πάλι και μιλάω σαν αυτούς που σιχαίνομαι περισσότερο από κάθε τι :shock: )

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Δραχμή

Δημοσίευσηαπό mankasp » 17 Ιαν 2012, 01:15

Καλώς ή κακώς μπήκαμε στο ευρώ και πρέπει να μείνουμε και να παλέψουμε για την ανάπτυξη και για το εμπορικό μας ισοζύγιο. Δεν παράγουμε τίποτα, αν γυρίσουμε στη δραχμή, θα υποτιμηθεί και δεν θα μπορούμε να αγοράσουμε ούτε μολύβια να γράφουμε.

Τουλάχιστον όσο είμαστε στο ευρώ, υποτίμηση μπορεί να γίνει μόνο έμμεσα σε μικρότερο βαθμό (βλέπε κατάργηση 13/14ου μισθού).
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες