Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

skozan
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 14:11

Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό skozan » 04 Φεβ 2012, 22:08

Σήμερα πολλοί από τους φίλους μου στο facebook ανάρτησαν την παρακάτω δημοσίευση με τίτλο: «Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα» της Χριστίνας Ταχιάου:

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=12309

που πιθανότατα έπεσε στην δικιά σας αντίληψή σας το παραπάνω.

Το κείμενο είναι αρκετά ενδιαφέρον, καταπιάνεται με ένα σωρό κακώς κείμενα για τα οποία ακούμε καθημερινά ή και ερχόμαστε σε επαφή μαζί τους. Όμως δεν μπορώ να συμφωνήσω καθόλου στο πνεύμα του κειμένου και σε αυτό που περνάει. Καταρχήν μου αρέσει η Ελλάδα και θέλω να υπερασπιστώ το δικαίωμα να μου αρέσει η αγαπημένη μου χώρα στην οποία γεννήθηκα, μεγάλωσα, γνώρισα τους φίλους μου και άλλους αξιόλογους ανθρώπους, ερωτεύτηκα, διάβασα τους ποιητές της, άκουσα τη μουσική της και επιπλέον θέλω να υπερασπιστώ και το δικαίωμα να κατοικώ σε αυτήν την χώρα όπως είναι, να εργάζομαι σε αυτήν, να κάνω την οικογένεια μου, να την γνωρίσω καλύτερα και να εμπνέομαι από αυτήν.

Οι περισσότεροι Έλληνες με τους οποίους έρχομαι καθημερινά σε επαφή και είναι μεταξύ αυτών οι συνάδελφοί μου, οι φίλοι μου, η οικογένειά μου, οι νέοι άνθρωποι κλπ είναι ως επί το πλείστο αξιόλογα άτομα που δίνουν την καθημερινή τους μάχη όπως πιστεύω πως θα κάνουν οι περισσότεροι από εμάς.

Δεν βλέπω το λόγο να προσπαθούμε να διατηρούμε το εθνικό μας κόμπλεξ κατωτερότητας. Δε λέω πως σαν λαός έχουμε κάτι το ανώτερο ή τίποτα τέτοιο. Είμαστε απλοί άνθρωποι όπως είναι όλοι οι άνθρωποι του κόσμου και έχουμε τα καλά μας και τα κακά μας, έχουμε όμως και το χρώμα μας. Και όταν διαβάζω ένα κείμενο σαν το παραπάνω με κάνει να θέλω να χάσω το χρώμα μου (να ασπρίσω :) για να γίνω τελικά τι ακριβώς; Σίγουρα το χρώμα μου δεν πιστεύω πως είναι ούτε η λαμογιά ούτε η λίγδα που επικαλείται το άρθρο αλλά ο αυθορμητισμός και το πηγαίο χιούμορ του χαρακτήρα της διαφήμισης αν τον είχα δεν θα με χάλαγε καθόλου :)

Και όπως έγραψε ο φίλος μου ο Γιάννης Κ. σε απάντηση στο άρθρο:
«Εμένα δε μου αρέσει η Ελλάδα του μελοδραματισμού, της σοβαροφάνειας, και της δήθεν διανόησης»

skozan
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 14:11

Re: Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό skozan » 04 Φεβ 2012, 22:11

Ο τίτλος από τραγούδι του Αντώνη Καλογιάννη :)

http://www.youtube.com/watch?v=Yv5KuDy46dk

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 05 Φεβ 2012, 00:17

Σε λίγο θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε στις γυναίκες και το offside...

Να αρχίσω και εγώ να παραπονιέμαι για τις ψιλομύτες; Τα αγάλματα "κυρά μου" δεν ιδρώνουν ούτε αιμορραγούν. Αν εσάς ας αντιπροσωπεύει η Ντόρα, ο Λουκάς και η πρώην Βασιλική οικογένεια της Ζουαζιλάνδης, δικαίωμα σας.

Όποιος νομίζει ότι τα "κακώς κείμενα" τα βρίσκεις στην Ελλάδα, προτείνω να δει το "Girl with the Dragon Tattoo".
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Φεβ 2012, 00:34

Στα πρώτα 4/5 καλά το πήγαινε... :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 05 Φεβ 2012, 02:12

elrinio75 έγραψε:Σε λίγο θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε στις γυναίκες και το offside...

Εξηγηση του offside για γυναικες μονο!!!https://www.youtube.com/watch?v=OJogXoEZsAk
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 05 Φεβ 2012, 07:41

SilindeElendil έγραψε:
elrinio75 έγραψε:Σε λίγο θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε στις γυναίκες και το offside...

Εξηγηση του offside για γυναικες μονο!!!https://www.youtube.com/watch?v=OJogXoEZsAk


Φοβερό!
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

darkcostas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 14:34
Επικοινωνία:

Re: Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό darkcostas » 16 Φεβ 2012, 19:56

SilindeElendil έγραψε:
elrinio75 έγραψε:Σε λίγο θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε στις γυναίκες και το offside...

Εξηγηση του offside για γυναικες μονο!!!https://www.youtube.com/watch?v=OJogXoEZsAk

χαχαχα ΘΕΟΣ!
Στο τάφο μου δεν θέλω καντηλάκι,
θέλω ένα στέρεο να παίζει Σφακιανάκη.

You can't spell pirate, without "irate". There's a reason for that, so don't even try

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: Σας αρέσει η Ελλάδα Miss?

Δημοσίευσηαπό kdev » 16 Φεβ 2012, 20:13

θεωρω ως ανθρωποι που εχουν συνειδηση του που βρισκομαστε σημερα, εχουμε πολυ πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθουμε απο οτι με μ......
αν ειχμα λυσει πολλα απο τα προβληματα μας δεν θα ελεγα οχι, να ασχοληθουμε


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες