Greeklish

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Ιαν 2012, 09:25

Ενώθηκαν τα δυο ομοια θέματα και τοε τελικό είναι εδώ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ευάγγελος μπουγιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 05:46

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό ευάγγελος μπουγιώτης » 14 Ιαν 2012, 06:37

γειά σας είμαι φιλόλογος και το θέμα το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. αν περιμένετε να είμαι αντίθετος στα greeklish, μάλλον θα σας γελάσω. Ούτε υπέρμαχος όμως είμαι. Απλά έχω να δώσω κάποιες πληροφορίες χρήσιμες προς σκέψη.
Στη γλώσσα και στην ιστορία της προηγείται πάντα ο προφορικός λόγος έναντι του γραπτού. Άρα ότι γράφεται δεν είναι γλώσσα αλλά το μνημείο της. Η γλώσσα κρύβεται πάντα στην ομιλία.
Επίσης η αρχαία ελληνική γλώσσα είναι μια μουσική, μια τραγουδιστική γλώσσα. Έχει μακρά, βραχέα, ψιλές, δασείες, μέτρο και τα σχετικά. Η νέα δεν έχει.
Σε ένα κλάδο της φιλολογίας την γλωσσολογία οι λέξεις αναλύονται σε φωνήματα-συλλαβές και αποτυπώνονται φωνητικά με λατινικό αλφάβητο.Παράδειγμα, Μαρία... ma-ri-a.
Ως εδώ φαίνεται πως μάλλον υποστηρίζω τα greeklish, αλλά για να μην ακούσω και τρελά μπινελίκια από τους παθιασμένους αντιgreeklishιακούς θα παραδεχθώ πως τα greeklish, όπως είπε και ο Μπαμπινιώτης, καταστρέφουν την οπτική εικόνα της λέξης. Αλλοιώνουν την μορφή της και ξεθωριάζουν την ιστορία της και το αληθινό της νόημα.

Συμπέρασμα...η γλώσσα είναι και θα είναι ένας ζωντανός οργανισμός που προσαρμόζεται πάντα στις ανάγκες της κάθε εποχής. Αν θέλεις δηλαδή σαν κοινωνία ή σαν εποχή να ασχοληθείς με την φιλοσοφία, την επιστήμη και το πνεύμα είναι λογικό να παράγεις λέξεις που θα σε εξυπηρετούν στην ανάγκη σου για αναζήτηση.Τα Greeklish όμως εξυπηρετούν άλλες ανάγκες.Την ταχύτητα, την ευκολία, τον ατομισμό θα έλεγε κάποιος. Ας μη κατηγορούμε επομένως αυτά αλλά τις συνθήκες που τα δημιούργησαν και να κοιτάξουμε να τις αλλάξουμε.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό mankasp » 17 Ιαν 2012, 01:07

Ούτε εγώ είμαι υπέρμαχος των greeklish (τα χρησιμοποιώ καθημερινά) αλλά είμαι κατά της απαγόρευσης δημοσιεύσεων σε greeklish. Ο λόγος κάποιου αντιπροσωπεύει το χαρακτήρα του, το στυλ του αν θέλετε. Προσωπικά εκτιμώ περισσότερο ένα κείμενο αν το διαβάζω στα ελληνικά (μάλλον... με ελληνικούς χαρακτήρες) από ότι στα greeklish.

Όσον αφορά την ορθογραφία, το chrome για παράδειγμα έχει ορθογραφικό έλεγχο.. υπάρχουν λύσεις αν κάποιος ανησυχεί για αυτό.
https://twitter.com/e_kastrinakis

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό omissman » 19 Ιαν 2012, 11:55

συμφωνω με την τοποθετηση του θεματος απο τον finrod και επαυξανω. Δυστυχως το ζητημα δεν εξαντλειται στη δυσκολια αναγνωσης των γκρικλις (ασε που ειναι και εξαιρετικα ...κακοηχα !), αλλα ειναι πολυ πιο σοβαρο. Η σταδιακη προσαρμογη και συνηθεια στη γραφη με τη χρηση αυτων των χαρακτηρων μεγαλωνει ουσιαστικα το χασμα οχι μονον απο την οπτικη της γλωσσας με ελληνικους χαρακτηρες, αλλα παραλληλα πτωχευει και το λεξιλογιο και τις νοηματικες αποδοσεις των λεξεων. Υπαρχει τεραστιος πλουτος ελληνικων λεξεων ο οποιος παραμενει στα ...αζητητα των νεων που χρησιμοποιουν τα γκρικλις ! Η συνεχης προσαρμογη στις "ευκολιες" ειτε λογω τεχνικων αδυναμιων ειτε λογω ...τεμπελιας οδηγει με μαθηματικη συνεπεια στην ολο και μεγαλυτερη δυσκολια εκφρασης "συνθετων" λεκτικων σχηματων, εγκαταλειψη του περιεκτικου λογου και υιοθέτηση απλουστευτικων εννοιων, δλδ στην σταδιακη αποδομηση της ικανοτητας συνθετης σκεψης !!
Δεν πιστευω στις θεωριες συνωμοσιας. Οι πολιτισμοι καταρρεουν απο τις δικες τους αδυναμιες και κυριως απο την "τρυφηλη" αντιληψη οτι η ζωη "οφειλει" να ειναι ευκολη...
Προσωπικα δεν διαβαζω κανενα μηνυμα σε γκρικλις και ενημερωνω τους συνομιλητες μου γι' αυτο. Εαν καποιος επιθυμει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να συνομιλει μαζι μου ας κανει αυτο τον μικροτατο κοπο...αλλως υπαρχουν παντα και τα αγγλικα, γαλλικα κλπ.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Έλληνας Πολίτης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:26

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό Έλληνας Πολίτης » 20 Ιαν 2012, 13:50

Ο μεστός σοβαρός λόγος οφείλουμε να είναι ξεκάθαρος στο κόμμα χωρίς υπεκφυγές και θεατρινισμούς που έχουμε ζήσει όλοι μας ως τα τώρα.

Η γλώσσα γραφής πρέπει να είναι ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ,φτάνει ο σφαγιασμός της γλώσσας μας, απ’ όλους μέσα στο διαδίκτυο. Σίγουρα τα Αγγλικά θα είναι η δεύτερη γλώσσα του κόμματος ,ας δώσουμε προσοχή στα ελληνικά γνωρίσματα του κόμματος αφού ιδρύθηκε για την Ελλάδα.

skozan
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 14:11

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό skozan » 31 Ιαν 2012, 14:35

Ο καθένας κάνει ότι μπορεί και μου φαίνεται λίγο υπερτιμημένο το θέμα με την χρήση greekglish ή / και αποκλειστική χρήση ελληνικών γραμμάτων κλπ· ορισμένες φορές μου είναι πιο κουραστικό να διαβάζω θέματα και δημοσιεύσεις σε fora που κράζουν τους χρήστες greekglish παρά τα greekglish τα ίδια.

Επίσης δεν βλέπω τι χειρότερο μπορεί να έχει "kati tetoio" από "ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ" (τα κεφαλαία για μένα είναι ό,τι χειρότερο, χειρότερο από τα greekglish), "κατι τετοιο" (πολλοί επιλέγουν ή απλά μπορούν να γράφουν χωρίς χρήση τόνων) ή και από "κάτυ τέτηο" (ανορθογραφία, δεν είναι όλοι το ίδιο καλοι χρήστες της ορθογραφίας, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει πως δεν μπορούν να γραφτούν σημαντικά πράγματα ανορθόγραφα).

Σίγουρα το να φροντίζουμε την εμφάνιση, την γλώσσα, και την αισθητική του κειμένου τιμά το περιεχόμενό του και καλό είναι να κάνουμε ότι μπορούμε, όμως πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να τρομοκρατούμε κάποιον που του δίνεται μία δυνατότητα να εκφράσει την άποψή του, όπως αυτός μπορεί..

Φυσικά όταν το κόμμα εκφράζει τις θέσεις του, οφείλει για επικοινωνιακούς και ουσιαστικούς λόγους να είναι άψογα γραμμένο (κάτι το οποίο τα παιδιά το πετυχαίνουν νομίζω 100% και συγχαρητήρια!)

Φιλικά και πειρατικά :)

Στέφανος

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 31 Ιαν 2012, 14:55

Προσωπικά ότι είναι γραμμένο με greeklish απλά δεν το διαβάζω, το ίδιο και ότι είναι γραμμένο με κεφαλαία μόνο. Και δεν είναι φασιστικό, ούτε φιλολογικό, ούτε προστασία της γλώσσας, είναι απλοί καλοί τρόποι. Αν θέλεις να σε ακούσουν σεβάσου το κοινό σου. Όπως αν σε ένα τραπέζι βάλεις τις φωνές ή μιλάς με γεματο το στόμα δεν θα σε πάρει κανείς στα σοβαρά, το ίδιο (και περισσότερο) ισχύει στο Ίντερνετ 'οπου όλα είναι γραπτά και αν δεν υπάρχουν 2-3 κανόνες η κατάσταση γίνεται σουρεαλιστική. Αν αρχίσουμε με 1337 και greeklish θα μας πιασει πονοκέφαλος για να πούμε 2 κουβέντες.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες